Jump to content



ΠΡΩΤΟΜΑΓΙΑ - 11 ΜΑΗ


Futuristic

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Κοίτα, δεν το λένε έτσι ακριβώς, αλλά γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας

Πιστευω οτι οι αυθεντικοι κουμουνιστες ειναι τιμιοι και δεν εχουν τετοια νοοτροπια.

Και αν θες τη γνωμη μου χρειαζονται και αυτοι.

Οχι ομως κατι τσουτσεκια που μολις τ'αρπαξουν γινονται οι χειροτεροι καπιταλες.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Ρε συ χριστ22, αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση. Το τι είναι αυθεντικός, το ποιός είναι τελικά τίμιος................

Σίγουρα χρειάζονται όλοι, ο καθένας μπορεί να λέει τη γνώμη του όπως και όποτε θέλει. Δεν είπε κανείς ότι όλα όσα λέει το ΚΚΕ είναι λάθος.

Απλά, εγώ προσωπικά και ευτυχώς πολλά παιδιά εδώ, έχουμε μια αλλεργία στην προπαγάνδα και στο φανατισμό.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το ξαναλέω και οι ΔΕΞΙΟΙ και οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ θα είστε κορόιδα αν κάτσετε και τσακώνεστε και σας περάσουν το νόμο και σας δέσουν τα χέρια.

Από εκεί και πέρα πάλι θεωρώ βλάκες όσους εδω μέσα με λένε κομμούνι (που δεν είμαι), όσους τσακώνονται αν οι μισθοί πρέπει να είναι 800 900 ή 1000 γιατί η ουσία είναι ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΕΝΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ μισθών. Και χρειάζεται αντί να μαλώνουμε μία ζωή μεταξύ μας εμείς οι έλληνες να παλέψουμε ενωμένοι.

Τώρα μπορείτε πάλι να κοροιδεύετε μπροστά από την οθόνη σας αλλά μάλλον δεν έχετε το διακαίωμα για έναν λόγο: ΟΣΟΙ απεργήσουν και κατέβουν στις πορείες δεν αγωνίζονται μόνο για την πάρτυ τους αλλά και για εσάς. Γι' αυτό εάν εσεις προτιμάτε καφεδιά (για άλλη μία φορά) τουλάχιστο σεβαστείτε μας.

Link to comment
Share on other sites

Να τα μας.............Τι λέγαμε;

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Κοίτα, δεν το λένε έτσι ακριβώς, αλλά γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας

Που μας έχεις καταντήσει ρε σύντροφε; Να κάνουμε quote στον εαυτό μας.........

Δυστυχώς αγαπητέ εν χριστώ αδελφέ, είσαι προβλέψιμος, επαναλαμβανόμενος και κινδυνεύεις να γίνεις και λίγο βαρετός.

Κάνε έναν κόπο και διάβασε όσα έχουμε γράψει στο θρέντ και θα καταλάβεις......

Φιλιά πολλά, χαιρετίσματα στην Αλέκα και να σαι καλά

ΥΓ. Προσωπικά με το «βλάκες» δεν προσβάλλομαι, θα μπορούσε να πει και πολύ χειρότερα πράγματα.

Αλλά είδα τον chosen λίγο αγριεμένο. Λογικό βέβαια, ο chosen είναι γνωστό όργανο της παγκοσμιοποίησης και της νέας τάξης πραγμάτων.:D :D :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic

Επειδή πολύς ντόρος έγινε για την ΑΠΕΡΓΙΑ της Τετάρτης 11 Μαϊου, με την μεταφορά της Πρωτομαγιάς.

Την Τετάρτη απεργούμε όλοι, γιορτάζοντας την Πρωτομαγιά και διεκδικόντας:

1. Να μην χαλαστεί το 8ώρο που κατακτήθηκε με πολλούς αγώνες.

2. Σύνταξη στα 55 και όχι μεγαλύτερη αύξηση στα όρια ηλικίας.

3. Όχι στο Ελαστικό και Ελεύθερο Ωράριο σε καταστήματα και εταιρίες.

4. 1200 Ευρώ κατώτερο μισθό.

Η Τετάρτη 11 Μαϊου είναι ΑΠΕΡΓΙΑ και απεργούμε όλοι με την κάλυψη της ΓΣΕΕ και της ΑΔΕΔΥ. Δεν μπορεί να έχουμε καμία συνέπεια από τον εργοδότη μας. Μας καλύπτουν τα συνδικάτα, οι νόμοι, η επιθεώρηση εργασίας και η ΓΣΕΕ.

ΑΣ ΑΠΕΡΓΗΣΟΥΜΕ όλοι τώρα πριν περάσουν τα καινούρια αντιλαϊκά νομοσχέδια!

ΑΣ ΜΑΤΑΙΩΣΟΥΜΕ τα σχέδια τους!

ΟΛΟΙ την Τετάρτη 11 Μαϊου στο ΣΥΝΤΑΓΜΑ στις 10 π.μ.

RED THUNDER ειναι αυτο που ακουω παντως...η μηπως λεβεντης...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic

Καταρχην το ξαναλέω και οι ΔΕΞΙΟΙ και οι ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ θα είστε κορόιδα αν κάτσετε και τσακώνεστε και σας περάσουν το νόμο και σας δέσουν τα χέρια.

Από εκεί και πέρα πάλι θεωρώ βλάκες όσους εδω μέσα με λένε κομμούνι (που δεν είμαι), όσους τσακώνονται αν οι μισθοί πρέπει να είναι 800 900 ή 1000 γιατί η ουσία είναι ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΕΝΑΙΑ ΑΥΞΗΣΗ μισθών. Και χρειάζεται αντί να μαλώνουμε μία ζωή μεταξύ μας εμείς οι έλληνες να παλέψουμε ενωμένοι.

Τώρα μπορείτε πάλι να κοροιδεύετε μπροστά από την οθόνη σας αλλά μάλλον δεν έχετε το διακαίωμα για έναν λόγο: ΟΣΟΙ απεργήσουν και κατέβουν στις πορείες δεν αγωνίζονται μόνο για την πάρτυ τους αλλά και για εσάς. Γι' αυτό εάν εσεις προτιμάτε καφεδιά (για άλλη μία φορά) τουλάχιστο σεβαστείτε μας.

Εγω φιλε μου θελω απλα να κανω μια ερωτηση, αν θελεις βεβαια απαντας, αλλα προσεξε γιατι θα κρινει πολλα πραγματα τα οποια λες. Αυτη τη στιγμη δουλευεις καπου, ή εισαι φοιτητης?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle

έλα jax κάνε μια πρόβλεψη

εγώ λέω μάλλον φοιτητής και μάλιστα πρωτοετής (είναι και το πιο φυσιολογικό)

Εγω, ξερω, απλα περιμενω και το "πατημα" για να τα χωσω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Κοίτα, δεν το λένε έτσι ακριβώς, αλλά γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας

Πολλά ξέρεις αλλά τίποτα δεν ξέρεις φίλε μου λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε γαμώτο σήμερα; Είναι Παγκόσμια Ημέρα Καυγά και δεν το ξέρω;

Τεσπα..............

Αρχική απάντηση από cherryman

Πολλά ξέρεις αλλά τίποτα δεν ξέρεις φίλε μου λέω εγώ.

Σύντροφε cherryman, είναι η δεύτερη μπηχτή στο θρέντ (την πρώτη την αγνόησα). Αν και είσαι συμπαθέστατος, δε μπορώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημά σου.

Αν κρίνω από τα λεγόμενά σου, πρέπει να είσαι και ..........φιλόσοφος.

Ε, λοιπόν, το παραδέχομαι, δε ξέρω τίποτα........

Για πες μας λοιπόν εσύ που ξέρεις

Link to comment
Share on other sites

Έχω δική μου επιχείρηση ή για την ακρίβεια το 50% γιατί είναι Ο.Ε., έχω 2 υπαλλήλους, δεν είμαι κομμούνι, είμαι αραβωνιασμένος, είμαι 28 ετών, έχω έναν αδελφό και μία αδελφή, και επίσης πιστεύω ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση...

Γιατί:

Α: Μας "φορέσαν" την αύξηση του ΦΠΑ εν μία νυκτί...

Β: Θα μας φορέσουν την αύξηση στα όρια ηλίκιας της σύνταξης...

Γ: Θα μας βάλουν "ελεύθερο ωράριο" που μόνο τις μεγάλες επιχειρήσεις (ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ) ευνοεί.

Δ: Χρειάζονται αυξήσεις μισθών γιατί έχει πέσει μεγάλη έλλειψη ρευστότητας στην αγορά και όλο το χρήμα πάει στις τράπεζες

Ε: Το γκρέμισμα το 8ώρου θεωρητικά θα πείτε ότι ίσως θα με συνέφερε εμένα και κάθε μικρή επιχείρηση αλλά έχω την στοιχειώδη λογική να καταλάβω ότι συμφέρει 100% τις μεγάλες επιχειρήσεις που θα γίνουν πιο ανταγωνιστικές (ξεζουμίζωντας κάθε εργαζόμενο) άρα θα με φάνε και μένα.

ΣΤ: Εξάλου είμαι άνθρωπος και θέλω έναν κόσμο ανθρώπινο όχι να δουλεύουμε από το πρωϊ μέχρι το βράδυ για ψίχουλα και να γυρνάμε σπίτι και να τρωγόμαστε με την γυναίκα μας ή τους γονείς μας ή τα παιδιά μας μία ζωή προσπαθώντας να ζήσουμε και όχι απλά να επιβιώσουμε...

Τώρα για το βλάκες, συγνώμη αλλά με βάση την επιστήμη της λογικής όποιον δεν καταλάβει πάλι τι λέω αλλά θα κολήσει σε μία φράση ή μία ατάκα και θα χάσει το νόημα, πάλι βλάκα ή ανόητο ή μπέμπη θα τον θεωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελημένα ή όχι επιτίθεσαι με χαρακτηρισμούς προς έναν χώρο χωρίς να πιστεύω πως αλήθεια ξέρεις πως είναι. Οι πιο πολλοί εδώ μέσα νομίζω πως γνωρίζουν τι είμαι. Δεν έρχομαι από πλάγιους οδούς δήθεν. Απλά μου χτυπάει άσχημα αυτό το προπαγανδίστικο κατά του ΚΚΕ. Δεν έχω κάτι μαζί σου. Απλά δεν είναι όμορφη η κακοπροαίρετη προπαγάνδα προς κάτι. Ξαναλέω, ηθελημένη ή μη. Δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Ηθελημένα ή όχι επιτίθεσαι με χαρακτηρισμούς προς έναν χώρο χωρίς να πιστεύω πως αλήθεια ξέρεις πως είναι. Οι πιο πολλοί εδώ μέσα νομίζω πως γνωρίζουν τι είμαι. Δεν έρχομαι από πλάγιους οδούς δήθεν. Απλά μου χτυπάει άσχημα αυτό το προπαγανδίστικο κατά του ΚΚΕ. Δεν έχω κάτι μαζί σου. Απλά δεν είναι όμορφη η κακοπροαίρετη προπαγάνδα προς κάτι. Ξαναλέω, ηθελημένη ή μη. Δεν το γνωρίζω.

Ε, όχι, ρε θα μας τρελάνετε τελείως σήμερα............

Εγώ είπα ότι άλλοι κάνουν (ή έστω φαίνεται ότι κάνουν) προπαγάνδα και αυτό υποτιμά τη νοημοσύνη τη δική μου και των άλλων. Εμένα κατηγορείς τώρα για .....αντι-προπαγάνδα .....εναντίον του ΚΚΕ;

Έχω εγώ τίποτα εναντίον του ΚΚΕ προσωπικά; Χέστηκα κιόλας..........

Ρε τι έχετε πάθει; Τόση είναι πια η πλύση εγκεφάλου; Ξεκολλήστε............

ΥΓ. και μετά μου λες ότι δε βλέπετε παντού εχθρούς.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Ε, όχι, ρε θα μας τρελάνετε τελείως σήμερα............

Εγώ είπα ότι άλλοι κάνουν (ή έστω φαίνεται ότι κάνουν) προπαγάνδα και αυτό υποτιμά τη νοημοσύνη τη δική μου και των άλλων. Εμένα κατηγορείς τώρα για .....αντι-προπαγάνδα .....εναντίον του ΚΚΕ;

Έχω εγώ τίποτα εναντίον του ΚΚΕ προσωπικά; Χέστηκα κιόλας..........

Ρε τι έχετε πάθει; Τόση είναι πια η πλύση εγκεφάλου; Ξεκολλήστε............

ΥΓ. και μετά μου λες ότι δε βλέπετε παντού εχθρούς.....

Φίλε μου χάνεις το νόημα, αν έπρεπε να υπερασπιστώ το ΚΚΕ εδώ μέσα κάθε φορά που λεγόταν κάτι θα ήμουν ΤΟΠ πόστερ. (Μάλλον όχι γιατί συνήθως ο, τι λέγεται είναι στην offtopic κατηγορία. Παλιοadmin)

Αυτό που λέω είναι πως πρέπει να τα ρίξεις σε αυτόν που κάθε φορά φταίει και όχι εκεί που νομίζεις. Στην προκειμένη στον futuristic, στον οποίο κι εγώ έκανα παρατήρηση και σε οποιονδήποτε άλλον μπορεί να μην σου αρέσει αυτά που λέει.

Η προπαγάνδα που λες οτι κάνουν δεν είναι υποτιμιτική για κανέναν. Εξαιρούμε τον χαρακτηρισμό "βλάκες" ο οποίος δεν είναι καν μέσα στα πλαίσια της προπαγάνδας. Κρίση έχεις και κάνεις αυτό που γουστάρεις. Αντίθετα δεν μπορείς να χαρακτηρίζεις έναν ολόκληρο χώρο για τις πράξεις ενός που δεν ξέρεις τίποτα γι' αυτόν. Ούτε καν αν ανήκει σε αυτόν τον χώρο.

Συνεχίζεις να χαρακτηρίζεις λέγοντας για πλύσεις κλπ.

Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman

Πιστεύεις πως οι εργοδότες δεν έχουν την ικανότητα να δώσουν τα χρήματα αυτά; Γιατί μας φαίνεται τόσο περίεργο; Είναι άκρως λογικό το ποσό αν σκεφτείς τελικά τι ανάγκες έχεις εσύ σε αυτήν την σύγχρονη κοινωνία. Ώντας εργαζόμενος, οικογενειάρχης τα 800 και τα 1000 είναι απλά ψίχουλα.

8 ώρες δουλιά, 8 ώρες ύπνο, 8 ώρες ελεύθερο χρόνο.

Για την συντριπτική πλειοψηφία ισχύει πλέον κάτι τέτοιο;

Φυσικα δεν αρκουν ουτε τα 1200 ,αυτο δε σημαινει ομως οτι θα τα παρουν ποτε.Ενω λαου λαου και αμετακινητα μπροστα θα πετυχαιναν πολυ περισσοτερα απο το τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σύντροφε.....................

Στο futuristic τα έχωσα και μάλιστα δεόντως (θα έχει και συνέχεια, δε θα σας προλαβαίνω):D

Μπορεί να μην είναι για σένα, αλλά για μένα είναι υποτιμητική για τη νοημοσύνη μου η προπαγάνδα και τη σιχαίνομαι.

Δίκιο έχεις κατά τα άλλα, δε μπορεί ένας να χαρακτηρίζει το σύνολο. Αλλά, δυστυχώς, τα περισσότερα συντρόφια που ξέρω είναι έτσι. όσους «φυσιολογικούς» ξέρω, δεν ασχολούνται πλέον με το σπορ γιατί έχουν αηδιάσει και λογικό. (ξέρεις είναι οι γνωστοί προδότες:D:p ) -μην τσιμπήσεις πάλι.

Εσύ θεωρείς ότι χαρακτηρίζω. Εντάξει, δεκτό. Εγώ πάντως απλά σαρκάζω.......

Και για να πω την αλήθεια, δεν είδα και καμιά αντίρρηση σε όσα του και σου έγραψα επί της ουσίας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Futuristic

Έχω δική μου επιχείρηση ή για την ακρίβεια το 50% γιατί είναι Ο.Ε., έχω 2 υπαλλήλους, δεν είμαι κομμούνι, είμαι αραβωνιασμένος, είμαι 28 ετών, έχω έναν αδελφό και μία αδελφή, και επίσης πιστεύω ότι όλα αυτά δεν έχουν καμία σχέση...

Γιατί:

Α: Μας "φορέσαν" την αύξηση του ΦΠΑ εν μία νυκτί...

Β: Θα μας φορέσουν την αύξηση στα όρια ηλίκιας της σύνταξης...

Γ: Θα μας βάλουν "ελεύθερο ωράριο" που μόνο τις μεγάλες επιχειρήσεις (ΚΟΛΟΣΣΟΥΣ) ευνοεί.

Δ: Χρειάζονται αυξήσεις μισθών γιατί έχει πέσει μεγάλη έλλειψη ρευστότητας στην αγορά και όλο το χρήμα πάει στις τράπεζες

Ε: Το γκρέμισμα το 8ώρου θεωρητικά θα πείτε ότι ίσως θα με συνέφερε εμένα και κάθε μικρή επιχείρηση αλλά έχω την στοιχειώδη λογική να καταλάβω ότι συμφέρει 100% τις μεγάλες επιχειρήσεις που θα γίνουν πιο ανταγωνιστικές (ξεζουμίζωντας κάθε εργαζόμενο) άρα θα με φάνε και μένα.

ΣΤ: Εξάλου είμαι άνθρωπος και θέλω έναν κόσμο ανθρώπινο όχι να δουλεύουμε από το πρωϊ μέχρι το βράδυ για ψίχουλα και να γυρνάμε σπίτι και να τρωγόμαστε με την γυναίκα μας ή τους γονείς μας ή τα παιδιά μας μία ζωή προσπαθώντας να ζήσουμε και όχι απλά να επιβιώσουμε...

Τώρα για το βλάκες, συγνώμη αλλά με βάση την επιστήμη της λογικής όποιον δεν καταλάβει πάλι τι λέω αλλά θα κολήσει σε μία φράση ή μία ατάκα και θα χάσει το νόημα, πάλι βλάκα ή ανόητο ή μπέμπη θα τον θεωρήσω.

Πουλάκι μου..................

είσαι και εργοδότης λοιπόν:D :D

(Καλά αυτό το θρέντ έχει γέλιο, το θέατρο του παραλόγου στην κυριολεξία)

Καταρχήν να σου πω ότι σε ΟΛΑ που λες (από το Α μέχρι το ΣΤ) συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ.

ΑΛΛΑ...............

Μιας και είσαι εργοδότης, για πες μας τι μισθό δίνεις στους υπαλλήλους σου, πόσες ώρες δουλεύουν, και πόσα χρόνια εργάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ελάτε ρε παιδιά, δε θυμάστε το ντόρο που είχε γίνει με την ΝΙΚΕ που έφτιαχνε παπούτσια κάπου στην Ασία (Φιλιππίνες, Ινδία, ?) και όταν έγιναν τα συλλαλητήρια για εκμετάλλευση εργασίας-παιδιών κ.τ.λ. βγήκαν και είπαν "τι φταίμε, ο νόμος το επιτρέπει. Δεν είμαστε παράνομοι."

Τι σημασία έχει πόσο δίνει. Όσο προβλέπει ο νόμος και το εργατικό δίκαιο. Διότι μετά θα τον σκίσουν Ι.Κ.Α. Επόπτης Εργασίας κ.τ.λ. ’σε που μπορεί να πάει και καρφωτή από εργαζόμενο.

Τώρα, συμφωνώ με το πρώτο σχόλιο αυτού του θέματος, όποιος και να το έγραψε. Διότι το μεγάλο πρόβλημα πιστεύω στη χώρα μας είναι η άγνοια ή και η ημημάθεια. Καθότι χειρότερη και της αμάθειας. Οι εργαζόμενοι δεν έχουν πλήρη επίγνωση των δικαιωμάτων τους για τον απλούστατο λόγο οτι αυτό συνεπάγεται και τη πλήρη γνώση και των υποχρεόσεων τους, βεβαίως βεβαίως. Στο περίπου δουλειές δεν γίνονται.

Όσο ανάγκη/δικαίωμα έχει ο εργαζόμενος τη δουλειά άλλο τόσο ανάγκη έχει και ο εκάστοτε εργοδότης/επιχειρηματίας(ελληνιστί) τους εργαζόμενους. Είναι δυνάμεις αντίρροπες και ισόποσες για την οικονομία. Κάτι σαν την κεντρομόλο=φυγόκεντρος στη φυσική. Έτσι διατηρείται η ισορροπία. Όπου δεν εφαρμόζεται αυτή η ισορροπία τα αποτελέσματα είναι αυτονόητα και μάλιστα με αντίκτυπο και στην κοινωνική ζωή. Δηλαδή να μην είναι δημοκρατική μια οικονομία να μην υπάρχει κράτος δικαίου.

Οι αγώνες των εργαζομένων κατάφεραν να ξυπνήσουν τους ανθρώπους για αυτονόητα θέματα και για την κοινωνική ζωή των πολιτών. Εξύψοσαν και την οικονομία (ναι ξύπνησαν τους εργοδότες ωστέ να τους χρησιμοποιούν αποδοτικότερα με λιγότερο κόστος), αλλά και τον πολιτισμό.

Αλλά παίδες ότι και να κάνουμε είμαστε άνθρωποι και δεν μπορούμε να μπούμε σε καλούπι για τη συμπεριφορά μας. Είμαστε αστάθμιτος παράγοντας εκ του αποτελέσματος. Σα να λέμε οτί το stepping μας προσδιορίζεται με τρόπο χαοτικό για να προκύψει ένα ασφαλές αποτέλεσμα για τον τρόπο λειτουργίας μας. Οπότε πάντα θα υπάρχουν στραβά. Τι να κάνουμε πέρα από το να προσπαθούμε ο καθένας από το πόστο του και σε όποιο συλλογικό επίπεδο εντασόμαστε, για το "καλύτερο" όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Υ.Γ. Για τους χαρακτηρισμούς που εκφράστηκαν εδώ έχω να πω οτι ναι μεν είμαι αντίθετος για τον απλούστατο λόγο οτι αποδυναμόνουν το όποιο επιχείρημα σε επίπεδο διαλόγου αλλά όλοι, άλλοι λιγότερο άλλοι περοσσότερο, έ, όλο και έχουμε πεί κάτι ανάλογο.

ΛόόόόόόόόόόόόόΛ, σα να άργησα λίγο να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.