Jump to content



Sony WH-1000XM4 ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Λοιπόν update μετά από 1,5 μήνα καθημερινής χρήσης.

  • Πλέον έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το μικρόφωνο τους. Φαίνεται να έχει δύο modes στα Windows, είτε ως Hands-free είτε ως απλά ακουστικά (Stereo). Ως hands-free έχεις μεν μικρόφωνο, αλλά ο ήχος είναι χάλια (αυτός ο ρομποτικός που έγραφα σε πιο πάνω post) και το μικρόφωνο φαίνεται να έχει διακοπές. Αν μάλιστα έχεις συνδεθεί σε 2 συσκευές, τότε η κατάσταση είναι χειρότερη. Οπότε πλέον έχω ένα ενσύρματο μικρόφωνο για τις κλήσεις και τα ακουστικά για να ακούω κατά βούληση είτε από το laptop είτε από τον σταθερό.
  • Το active noice cancellation (anc) είναι πολύ καλό, αν και δεν έχω βέβαια μέτρο σύγκρισης.
  • Με ενεργό το anc και χωρίς να ακούω κάτι, ακούγεται σα να έχω έναν καταράκτη στο βάθος. 
  • Δεν είδα καμία διαφορά είτε με τον BT4.0 είτε με τον BT5.0 adapter. Την κάρτα δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα.
  • Η ζαλάδα που είχα στην αρχή με το anc πλέον δε μου συμβαίνει, οπότε όπως είπε ο Ζαχαρίας μάλλον το συνήθισα.
  • Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την μπαταρία τους.
  • Είμαι πολύ ικανοποιημένος με τον ήχο τους.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tragikos said:

Λοιπόν update μετά από 1,5 μήνα καθημερινής χρήσης.

  • Πλέον έχω σταματήσει να χρησιμοποιώ το μικρόφωνο τους. Φαίνεται να έχει δύο modes στα Windows, είτε ως Hands-free είτε ως απλά ακουστικά (Stereo). Ως hands-free έχεις μεν μικρόφωνο, αλλά ο ήχος είναι χάλια (αυτός ο ρομποτικός που έγραφα σε πιο πάνω post) και το μικρόφωνο φαίνεται να έχει διακοπές. Αν μάλιστα έχεις συνδεθεί σε 2 συσκευές, τότε η κατάσταση είναι χειρότερη. Οπότε πλέον έχω ένα ενσύρματο μικρόφωνο για τις κλήσεις και τα ακουστικά για να ακούω κατά βούληση είτε από το laptop είτε από τον σταθερό.

 

Και εγώ τα έχω εδώ και μερικούς μήνες. Πρόβλημα πάντως με το μικρόφωνο δεν έχω εκτός του ότι ακούω παράπονα γιατί ακούγεται το μηχανικό μου πληκτρολόγιο στους συνομιλητές κατά το gaming.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2021 at 12:18 ΠΜ, το μέλος yog-sothoth έγραψε:

 

Και εγώ τα έχω εδώ και μερικούς μήνες. Πρόβλημα πάντως με το μικρόφωνο δεν έχω εκτός του ότι ακούω παράπονα γιατί ακούγεται το μηχανικό μου πληκτρολόγιο στους συνομιλητές κατά το gaming.

Ωπ, ο άνθρωπος μου! Και για πες:

  • πως το έχεις συνδέσει στο PC σου, με κάποιον bt adapter; (v4.0 ή 5.0)
  • έχεις βάλει συγκεκριμένους drivers;
  • ως τι playback device το έχεις; (Headphones Stereo ή Headset Hands-Free AG Audio)
  • έκανες κάποια ειδική ρύθμιση ή plug n play;
  • το έχεις συνδεμένο ταυτόχρονα σε δύο συσκευές όταν δουλεύεις και το μικρόφωνο;
  • Η ποιότητα του ήχου σου από Headphones Stereo σε Headset Hands-Free AG Audio δεν έχει καμία διαφορά; Γιατί εμένα σε αρκετά παιχνίδια ο ήχος σε mode Hands-Free είναι απλά θόρυβος...
Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tragikos said:

Ωπ, ο άνθρωπος μου! Και για πες:

  • πως το έχεις συνδέσει στο PC σου, με κάποιον bt adapter; (v4.0 ή 5.0)
    • Η μητρικη Aorus B550i itx εχει το Intel AX200. 
  • έχεις βάλει συγκεκριμένους drivers;
    • latest Intel
  • ως τι playback device το έχεις; (Headphones Stereo ή Headset Hands-Free AG Audio)
    • Αν δεν μιλαω discord, Headphones Stereo. Αλλιως Headset Hands Free
  • έκανες κάποια ειδική ρύθμιση ή plug n play;
    • plug n play
  • το έχεις συνδεμένο ταυτόχρονα σε δύο συσκευές όταν δουλεύεις και το μικρόφωνο;
    • Ναι στο κινητο ειναι το primary (android)
  • Η ποιότητα του ήχου σου από Headphones Stereo σε Headset Hands-Free AG Audio δεν έχει καμία διαφορά; Γιατί εμένα σε αρκετά παιχνίδια ο ήχος σε mode Hands-Free είναι απλά θόρυβος...
    • Αυτό με παραξένεψε και εμένα. Ενώ στην Aorus B550i ITX είναι άψογο, παρατήρησα ότι στην Aorus Extreme TRX40 έχω αυτό το πρόβλημα που λες. Υποτιθεται εχουν το ιδιo chipset bluetooth.

 

Έγινε επεξεργασία από yog-sothoth
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και με την κάρτα και το αποτέλεσμα στο skype είναι ελάχιστα καλύτερο. Προβληματίστηκα λοιπόν που ο @yog-sothoth λέει ότι στο discord τον ακούν πολύ καλά και σκέφτηκα μήπως είναι θέμα του skype. Οπότε άνοιξα την default εφαρμογή για εγγραφή φωνής στα Win10 και έγραψα 20" τον εαυτό μου να μιλάω. Με άκουγα πεντακάθαρα και χωρίς σπασίματα! Στη δοκιμαστική κλήση του skype από την άλλη, είχα σπασίματα σε σημείο να μην καταλαβαίνεις τι έλεγα...

 

Θα δοκιμάσω και άλλες εφαρμογές να δω, όπως και τo App του skype από το store και όχι την desktop εφαρμογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι θεμα του ΒΤ , εχω και εγω ασυρματα της oneplus ,στο κινητο ολα τελεια .

Στον υπολογιστη με την ενσωματομενη ΒΤ της μητρικης αν παιζουν μονο ηχο ειναι επισης μια χαρα , οταν ομως χρειαστει να λειτουργισουν και ως μικροφωνο γ@@@ται ο διας . Δοκιμασμενο σε fb , vider , skype , ts3 , mumble , discord ....γενικα ολα τα προγραμματα επικοινωνιας.

 

Το προβλημα ειναι ξεκαθαρα η μεταβαση σε hands-free λειτουργια διοτι μου πεφτει και η ποιοτητα του ηχου εκει . 

Το ειχα ψαξει λιγακι το θεμα και ειχα διαβασει οτι σε λαπτοπ οι χρηστες δεν ειχαν κανενα προβλημα ...

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω δοκιμάσει σε PC με onboard κάρτα, με bt adapter 4 και 5 και σε laptop με το ενσωματωμένο bt αλλά και με adapter και πάλι το ίδιο κάνει στο skype. Στο πρόγραμμα εγγραφής φωνής των windows 10 ακούω τον εαυτό μου κανονικά και πεντακάθαρα. Αν είμαι συνδεμένος σε 2 συσκευές τότε η κατάσταση στο skype χειροτερεύει ενώ στην εγγραφή φωνής δεν αλλάζει κάτι, συνεχίζει και ακούγεται κανονικά. Δοκίμασα εχθές λίγο με το skype του MS Store και όχι την desktop εφαρμογή και νομίζω ότι βελτιώνεται το πρόβλημα, θα το δοκιμάσω σε πραγματική χρήση για επιβεβαίωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.