Jump to content



Sony WH-1000XM4 ή κάτι άλλο;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

μετά το review του αγαπητού MKBHD για τα ακουστικά του τίτλου ομολογώ ότι είχα ψηθεί αρκετά να τα πάρω. Τώρα πλέον που το workflow μου περιλαμβάνει τη χρήση 2 υπολογιστών και κινητού νομίζω ότι ένα καλό noice cancelling σετ με multipoint support είναι ιδανική προσθήκη στο σύστημα μου (work from home). Ως τώρα είμαι με ένα σετ HD 668B Superlux και εξωτερικό μικρόφωνο για τις κλήσεις, οπότε είμαι σίγουρος ότι από ποιότητα ήχου θα δω τεράστια διαφορά. Το ερώτημα μου είναι υπάρχει ανταγωνιστής σε αυτά τα χρήματα για τα WH-1000XM4 που να αξίζει να μπω σε διαδικασία σύγκρισης;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Το ερώτημα μου είναι υπάρχει ανταγωνιστής σε αυτά τα χρήματα για τα WH-1000XM4 που να αξίζει να μπω σε διαδικασία σύγκρισης;

 

nope.

Τα μόνα συγκρίσιμα είναι τα Μ3 που, duh, είναι το προηγούμενο μοντέλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος των QC 35 II και νυν κάτοχος των 700. Επειδη όλοι οι reviewers λένε ωραία λόγια, καλό θα ειναι να ψάξεις να βρεις ένα real life review που ο reviewer δεν πληρώθηκε το set ή σε χρήμα αλλά τα αγορασε μονος του και έκανε το review. 

Το λέω γιατι όταν έκανα την αλλαγή στα νέα Bose 700 το μετάνιωσα. Τα QC35 ήταν καλύτερα,  πιο ξεκούραστα και με λιγότερα θέματακια σε σχέση με τα 700, αλλά ούτε ένα review δεν ανέφερε κάτι. 

Αν και εκ πεποιθήσεως δεν αγοράζω οτιδήποτε φέρει την υπογραφη της Sony, δεν σου λέω να μην τα πάρεις, απλά ψάξε λίγο καλύτερα να βρεις τι θέματα μπορεί να αντιμετωπίσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Επειδη όλοι οι reviewers λένε ωραία λόγια, καλό θα ειναι να ψάξεις να βρεις ένα real life review που ο reviewer δεν πληρώθηκε το set ή σε χρήμα αλλά τα αγορασε μονος του και έκανε το review. 

 

.....

Αν και εκ πεποιθήσεως δεν αγοράζω οτιδήποτε φέρει την υπογραφη της Sony, δεν σου λέω να μην τα πάρεις, απλά ψάξε λίγο καλύτερα να βρεις τι θέματα μπορεί να αντιμετωπίσεις.

Δεν θεωρώ ότι ο MKBHD είχε κάποιο όφελος να μην πει την αλήθεια για αυτά, αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Επίσης γενικά κι εγώ δεν ήμουν καθόλου ικανοποιημένος από το after sales service της Sony σε κινητά, δε γνωρίζω για headphones στην Ελλάδα με ποιους θα έχω να κάνω, θα το ψάξω όμως.

πριν 2 ώρες, το μέλος Shaman έγραψε:

Go for it, αν δεν είναι εκτός budget.

 

Για πιο VFM λύσεις κοιτάς τα MX3 ή τα Bose (QC 35 II).

Είπα να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου αυτή τη φορά, οπότε ναι είναι εντός budget (δεν πάω πιο πάνω βέβαια)

Θα δω και reviews για τα Bose τα οποία ανέφερε και ο Ζάχος.

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα στα Sony τελικά και πριν τα παραγγείλω κάνω λίγο ακόμα έρευνα.

 

Η κύρια χρήση που θα κάνω στα ακουστικά θα είναι καθημερινή και για δουλειά στο σπίτι και για διασκέδαση. Πιο συγκεκριμένα:

  1. Θα τα έχω συνδεμένα με ένα PC (μέσω bluetooth adapter) για να μιλάω σε skype calls όταν προκύπτουν
  2. Θα τα έχω συνδεμένα ταυτόχρονα με ένα Dell XPS 15 9560 laptop στο οποίο είτε θα βλέπω YouTube είτε θα ακούω μουσική
  3. Όταν δεν θα είναι ανοιχτό το 1ο PC θα έχω ανοιχτώ ένα άλλο PC στο οποίο το πιο πιθανό είναι ότι θα παίζω παιχνίδια
  4. Θα έχω το smartphone μου σε κάθε περίπτωση δίπλα για τυχόν κλήσεις και αρκετά συχνά θα κάθομαι στον καναπέ με το κινητό και τα ακουστικά στο κεφάλι να ακούω μουσική, βλέπω Netflix/YouTube
  5. Αν συνδέονται κανονικά με την LG τηλεόραση μου μπορεί να βλέπω και ταινίες/σειρές με αυτά.

Οπότε νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο γιατί θέλω μία συσκευή με noice cancellation (να μην ενοχλούμαι από εξωτερικούς ήχους) αλλά και πολλαπλή συνδεσιμότητα χωρίς να χρειάζεται να βάζω βγάζω ακουστικά ή να μεταφέρω καλώδια.

 

Απ' ότι καταλαβαίνω η τεχνολογία bluetooth multipoint ουσιαστικά κρατάει ζωντανή τη σύνδεση μεταξύ δύο πάντα συσκευών με μία την κύρια και όταν προκύψει ήχος πχ από την άλλη μπαίνει σε pause η πρώτη και επιστρέφει ξανά σε αυτήν μετά. Αυτό μπορώ να καταλάβω να το αντιλαμβάνεται με ένα κινητό πχ που έχει εισερχόμενη κλήση. Άραγε θα συμβάινει το ίδιο μεταξύ του laptop και κλήσεων skype στο PC;

 

Επίσης διαβάζω ότι το bluetooth σε Windows έχει θέματα αλλά επίσης κάποιοι bluetooth adapters δεν παίζουν καλά με τα XM4. Διάβασα διάφορα θέματα (κυρίως στο reddit) όπως πχ αυτό μπας και έχουν κάποια πρόταση για adapter. Βρήκα λοιπόν αυτούς:

 

TP-Link UB400 Bluetooth 4.0 Nano USB Adapter 

Asus USB-BT500 Bluetooth 5.0 USB Wi-Fi Adapter

ή μία PCIe κάρτα 

Gigabyte GC-WBAX200 Dual Band WiFi & Bluetooth 5.0 PCIe X1

 

Το κόστος είναι τόσο μικρό συγκριτικά με τα ακουστικά, που σκέφτομαι να πάρω και τα 3 για να δοκιμάσω με ποιο παίζει καλύτερα :p

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tragikos said:

Έχω μια κάρτα της Gigabyte, την WB1733D-I (rev. 1.0) και στα Windows 10 που την χρησιμοποιώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το bluetooth.
Μία μικρή σημείωση: πρέπει να έχεις διαθέσιμη USB υποδοχή στην μητρική γιατί έτσι συνδέεται το bluetooth, χωρίς αυτό η κάρτα δουλεύει σαν απλή κάρτα δικτύου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος konstantinakis έγραψε:

Έχω μια κάρτα της Gigabyte, την WB1733D-I (rev. 1.0) και στα Windows 10 που την χρησιμοποιώ δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με το bluetooth.
Μία μικρή σημείωση: πρέπει να έχεις διαθέσιμη USB υποδοχή στην μητρική γιατί έτσι συνδέεται το bluetooth, χωρίς αυτό η κάρτα δουλεύει σαν απλή κάρτα δικτύου.

Τι bluetooth συσκευές έχεις χρησιμοποιήσει με αυτήν; Δεν είχα προσέξει ότι απαιτεί usb σύνδεση, ευχαριστώ. Με προβληματίζει βέβαια αυτό γιατί μυρίζει να είναι usb bluetooth adapter ενσωματωμένος στην κάρτα...

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, tragikos said:

Απ' ότι καταλαβαίνω η τεχνολογία bluetooth multipoint ουσιαστικά κρατάει ζωντανή τη σύνδεση μεταξύ δύο πάντα συσκευών με μία την κύρια και όταν προκύψει ήχος πχ από την άλλη μπαίνει σε pause η πρώτη και επιστρέφει ξανά σε αυτήν μετά. Αυτό μπορώ να καταλάβω να το αντιλαμβάνεται με ένα κινητό πχ που έχει εισερχόμενη κλήση. Άραγε θα συμβάινει το ίδιο μεταξύ του laptop και κλήσεων skype στο PC;

 

Μεταξύ laptop + PC δεν έχω δοκιμάσει να σου πω σίγουρα. Πάντως μεταξύ PC & smartphone/tablet σίγουρα παίζει έτσι - τουλάχιστον στα Bose που έχω.

 

Το πιο πλήρες integration υπάρχει βέβαια μεταξύ tablet & smartphone που τυπικά έχουν τελευταίας γενιάς BT chips. Στα αεροδρόμια (ο βασικός λόγος που πήρα NC) μπορείς να βλέπεις Netflix στο tablet και να κάνει pause μόλις έρθει κλήση στο κινητό. Αφού μιλήσεις, κάνει resume η ταινία (και φυσικά γυρίζει ο ήχος στο tablet) μόλις κλείσεις το τηλέφωνο. Έχει τη φάση του..

 

Πάντως, έαν είσαι σε teleconference για δουλειά στο PC, αυτό είναι δίκοπο μαχαίρι. Δεν θέλεις να κόβεται ο ήχος της συνάντησης για να ακούσεις ειδοποίηση ότι ξεσυνδέθηκε το tablet ή ότι κάποιος σε καλεί στο κινητό. Και οι άλλοι δεν σε ακούνε όσο παίζει η ειδοποίηση. Εγώ απενεργοποιώ το BT από τα διάφορα άλλα devices όταν δουλεύω με τα ακουστικά στο PC, γιατί με εκνευρίζει. Θα το δεις στην πράξη.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Shaman
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο Shaman με τα Bose 700. Δεν τα εχω συνδεδεμενα καθολου στο τηλέφωνο οταν κανω βιντεοκλησεις γιατι με καθε μηνυμα, τηλέφωνο,  ειδοποιηση, γυρνανε στο τηλέφωνο και γινεται διακοπη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Οτι ειπε ο Shaman με τα Bose 700. Δεν τα εχω συνδεδεμενα καθολου στο τηλέφωνο οταν κανω βιντεοκλησεις γιατι με καθε μηνυμα, τηλέφωνο,  ειδοποιηση, γυρνανε στο τηλέφωνο και γινεται διακοπη.

Αυτό ισχύει ακόμα και όταν έχεις το τηλέφωνο στο αθόρυβο/δόνηση;

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμαμαι. Οταν αρχισε να συμβαινει την πρωτη φορα απλα εκλεισα το Bluetooth του τηλεφωνου και το έβαλα στη σιγαση. Απο τοτε κλεινω παντα το Bluetooth του τηλεφώνου για σιγουριά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 24/1/2021 at 2:41 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

TP-Link UB400 Bluetooth 4.0 Nano USB Adapter 

Asus USB-BT500 Bluetooth 5.0 USB Wi-Fi Adapter

ή μία PCIe κάρτα 

Gigabyte GC-WBAX200 Dual Band WiFi & Bluetooth 5.0 PCIe X1

 

Το κόστος είναι τόσο μικρό συγκριτικά με τα ακουστικά, που σκέφτομαι να πάρω και τα 3 για να δοκιμάσω με ποιο παίζει καλύτερα :p

 

Τελικά κατέληξα να πάρω και τα τρία. Περιμένω τώρα τα XM4 να έρθουν, ελπίζω αυτή την εβδομάδα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα τα MX4 και τα δοκιμάζω εδώ και καμιά ώρα. Κάποια γρήγορα bullets:

  • Ευτυχώς η multipoint δυνατότητές του είναι αυτό που ήθελα! Κατάφερα και σύνδεσα laptop και PC με τα ακουστικά και να ακούω από το laptop πχ κάποιο YouTube video μέχρι που παίζει κάποιος ήχος στο PC και μπαίνει σε παύση αυτόματα το βίντεο και ακούγεται το PC. Αναλόγως ποιο είναι ενεργό εκείνη την ώρα έχει και το μικρόφωνο, αν και αυτό μένει να το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες σε κλήσεις Skype πχ.
  • Δεν είχα εμπειρία από active noise cancellation και πραγματικά νιώθω ότι μπαίνω σε άλλο κόσμο όταν ενεργοποιούνται τα ακουστικά. Ίσως τελικά να μη με απασχολεί να πάρω νέο κουτί με βάση την ηχομόνωση. :p
  • Το active noise cancellation μάλλον με ζαλίζει λίγο για κάποιο λόγο, δηλαδή σα να μην το δέχεται ο εγκέφαλος μου και έχω μία ελαφριά αίσθηση "ζαλάδας" σε πολύ πολύ μικρότερο βαθμό από αυτή που παθαίνω σε VR. Θα το δω και τις επόμενες ημέρες περισσότερο.
  • Συνδέθηκε κανονικά με το PC με τον απλό TP-Link UB400 Bluetooth 4.0 Nano USB Adapter οπότε δεν χρειάστηκε καν να δοκιμάσω τις άλλες δύο επιλογές. Αν και έχω και 2ο PC που θα θέλω να συνδέσω, οπότε θα δοκιμάσω και τα άλλα και θα ενημερώσω.
  • Συνδέθηκε και με το XPS 15 9560 χωρίς πρόβλημα, με την LG τηλεόραση μου, καθώς και (προφανώς) με το Galaxy Note 8 μου. Μάλιστα ακόμα και με την τηλεόραση δουλεύει το multipoint, με τη διαφορά ότι δεν μπαίνει σε παύση κάποια από τις δύο συσκευές.
  • Στο multipoint η μετάβαση από τη μία συσκευή στην άλλη δεν είναι ακαριαία, έχει μάλιστα από 1 έως 5 δεύτερα καθυστέρηση.
  • Η εφαρμογή για smartphone έχει πολλές επιλογές, θα τις ψάξω εν καιρώ.
  • Πολλοί λένε ότι δεν τα νιώθεις στο κεφάλι σου, θα διαφωνήσω. Νιώθω μία ελαφριά πίεση αλλά δε με κουράζει. Σίγουρα δε με ενοχλεί το βάρος τους.
  • Έχουν ωραία στιβαρή θήκη, αλλά θέλει χρόνο λογικά να συνηθίσεις πως πρέπει να διπλώνεις τα ακουστικά για να μπαίνουν σε αυτήν. Προσωπικά χρειάζεται να μεγαλώσω τον σκελετό για να κάθονται καλά στο κεφάλι μου, αλλά αν θέλω μετά να τα βάλω στη θήκη, πρέπει πάλι να τον μικρύνω για να χωράνε.
  • Από ποιότητα ήχου δε μπορώ να πω άποψη ακόμα, δεν έχω βάλει μουσική να ακούσω και όταν τη βάλω πρέπει να είναι από το smartphone όπου όπως λένε υποστηρίζει την "καλή" κωδικοποίηση. Θα επανέλθω.
  • Θα έλεγα ότι αν και είναι στιβαρή η κατασκευή παραμένουν πλαστικά. Τα μαξιλαράκια τους είναι υπέροχα, δεν ξέρω όμως τι θα κάνω όταν θα αρχίσουν να φθείρονται.

Αυτά τα λίγα σαν πρώτη γεύση. Προσωπικά είμαι ικανοποιημένος με την αγορά μου μιας και η κύρια χρήση που θα τους κάνω καλύπτεται από τις δυνατότητες τους. :D

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, tragikos said:
  • Το active noise cancellation μάλλον με ζαλίζει λίγο για κάποιο λόγο, δηλαδή σα να μην το δέχεται ο εγκέφαλος μου και έχω μία ελαφριά αίσθηση "ζαλάδας" σε πολύ πολύ μικρότερο βαθμό από αυτή που παθαίνω σε VR. Θα το δω και τις επόμενες ημέρες περισσότερο.

 

Με τον καιρό θα σου περάσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Με τον καιρό θα σου περάσει.

Το ελπίζω, γιατί ο σκοπός είναι να τα έχω 8 ώρες στο κεφάλι μου κάθε μέρα...

 

 

Να πω μία επιπλέον παρατήρηση, ότι η ρύθμιση που έχει να σταματάει το noice cancelling όταν μιλάς δε βολεύει γιατί ακόμα και ένα μικρό βήχα να κάνεις για να καθαρίσεις τον λαιμό σου, το πιάνει... Οπότε την απενεργοποίησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Update:

 

- Δυστυχώς το multipoint μεταξύ δυο υπολογιστών δεν δουλεύει τόσο σταθερά. Αρκετές φορές χρειάζεται να αποσυνδέσω και να επανασυνδέσω τα ακουστικά γιατί αν και φαίνονται συνδεμένα δεν παίρνουν τον ήχο του υπολογιστή.

- Στα skype calls με ακούν με παράσιτα και κάποιες φορές ο ήχος του υπολογιστή ακούγεται με σπασίματα ή κάπως ρομπότικός. Απ' όσα διάβασα ίσως έχει να κάνει με παρεμβολές από άλλες συσκευές ή/και το ασύρματο δίκτυο. Η αλήθεια είναι ότι μειώθηκαν σημαντικά όταν σύνδεσα laptop και smartphone μέσω του 5Ghz δικτύου. Δεν ξέρω όμως αν τα MX keys και MX 2s που έχω συνδέσει με το laptop μέσω bluetooth δυσχεραίνουν την κατάσταση. Θα δοκιμάσω να τα συνδέσω μέσω του unified adapter που δίνει η logitech μαζί τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.