Jump to content



Νέο κουτί για αντικατάσταση Corsair Graphite 600T


tragikos

Recommended Posts

Με το νέο έτος σκέφτομαι να αντικαταστήσω το εκπληκτικό κατά τ'αλλα κουτί μου 10ετίας Corsair Graphite 600T, ως αρχή μιας γενικότερης αναβάθμισης του συστήματος μου.

 

Τα χαρακτηριστικά που θέλω από το νέο κουτί είναι:

- Να μην είναι τεράστιο (mid-tower, ATX)

- Να χωράει τις νέες GPU από nVidia/AMD

- Να έχει ικανοποιητικό airflow

- Όταν το σύστημα είναι σε idle να είναι αθόρυβο

- Να μην παίρνει/βγάζει αέρα στο πλάι γιατί θα το έχω κολλητά σε τοίχο αριστερά μου

- Να χωράει πιθανότατα κάποιο radiator για cpu cooler

- Δε με απασχολεί να έχει θύρες μπροστά/πάνω, αλλά δε θα με χαλούσε κιόλας

- Να μην ξεπερνάει τα 150€

 

Ζητάω ήδη πολλά; Αυτή τη στιγμή το σύστημα μου έχει μία Mugen 2 Rev. B CPU Cooler οπότε προφανώς πρέπει να την χωράει :p

 

 

Σκέφτομαι βέβαια ότι ίσως το κουτί πρέπει να είναι το τελευταίο που θα αναβαθμίσω για να ξέρω τι θα μπει μέσα αλλά θα ήθελα να δω τις επιλογές μου.

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@GFFermari ευχαριστώ για την απάντηση, μάλλον είχα πολλές απαιτήσεις και αποθάρυνα άλλους από το να απαντήσουν. :p

 

Σίγουρα με υποστήριξη Standard ATX θέλω αφού το σύστημα μου όπως το έχω θα μπει σε αυτό. Απλά μιλάμε για mid-tower καθώς τα full-tower μου φαίνονται τεράστια και δε νομίζω να αξιοποιήσω τον χώρο τους.

 

Με μία σύντομη αναζήτηση έχω μαρκάρει τα εξής:

skroutz συγκριτικό με το 600Τ (592x265x507) εδώ

 

Και τα 4 φαίνεται πως χωράνε τις νέες σειρές καρτών (έως nVidia 3080 RTX τουλάχιστον)

Έγινε επεξεργασία από tragikos
λάθος link
Link to comment
Share on other sites

...ωραια αυτα που διαλεξες αλλα ειναι λιγο κλειστοφοβικα (οπως κ το ΝΖΧΤ Η510). Μονο με υδροψυξη θα ειναι ησυχα.

 

Προσωπικα θα κοιτουσα κ το Fractal Design Meshify S2

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κλειστοφοφικά επειδή δε φαίνεται να παίρνουν αέρα από εμπρός;

 

Καλή περίπτωση αυτό που προτείνεις, αλλά γιατί βγαίνει τόσο πολύ (~220€); Εκτός αν προτείνεις και το απλό χωρίς το tempered glass που κάνει γύρω στα 170€. Είναι άραγε πιο ήσυχο με tempered glass side panel αντί για μεταλλικό;

 

Μήπως το Corsair 275R Airflow Black είναι λιγότερο κλειστοφοβικό;

 

Τι είναι αυτό που κάνει ένα κουτί πιο αθόρυβο πέραν του μεγέθους και τύπου ανεμιστήρων; Υποθέτω όσο λιγότερες τρύπες, τόσο λιγότερος ήχος μπορεί να βγει, αλλά προφανώς και λιγότερος αέρας θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά επειδη χρησιμοποιω αρκετά τα Fractal design,  δε νομιζω να απογοητευτεις. Απλα κοίτα για το συγκεκριμένο το θεμα του airflow.

Εγω χρησιμοποιω μεγαλυτερα μοντελα και επειδη μπαινουν σε server room δεν ειχα ποτέ θεμα με θερμοκρασιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2020 at 10:41 PM, tragikos said:

- Να μην παίρνει/βγάζει αέρα στο πλάι γιατί θα το έχω κολλητά σε τοίχο αριστερά μου

 

imo λάθος. α) εφόσον θα είναι σε τοίχο στα αριστερά σου, δεν χρειάζεσαι και πλαϊνό tempered glass β) και ένα εκατοστό να έχει από τον τοίχο (που θα έχει, αποκλείεται να είναι "κολλητό"), ο πλαϊνός ανεμιστήρα προσφέρει τεράστια βοήθεια στην ψύξη των υποσυστημάτων. Για μένα πάρε κάτι που να δίνει τη δυνατότητα πλαϊνού ανεμιστήρα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα, αρκετά εύκολο στο στήσιμο και μου αρέσει πως έχεις τους δίσκους στην πίσω μεριά. Είναι κάπως πιο μικρό από το 600T και πιο boxxy. Σίγουρα δεν είναι πιο αθόρυβο πάντως. Μάλλον κάτι δεν έχω κάνει σωστά με τους ανεμιστήρες.

 

Απορία-πρόβλημα: Το meshify s2 έχει ένα hub για όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού (ίσως και της CPU;; ). Τον ανεμιστήρα της CPU τον έχω συνδέσει στα CPU_FAN pins της motherboard, ενώ το hub του meshify s2 στα CHA_FAN pins. Έτσι θα έπρεπε να είναι; Στο BIOS δεν λαμβάνω ένδειξη για κανένα, ενώ λειγουργούν κανονικά τα του κουτιού. Της CPU το fan φαίνεται σα να προσπαθεί να ξεκινήσει αλλά κάνει κίνηση ενός εκατοστού και επιστρέφει πίσω. Δεν ξέρω αν το έκανε και στο 600T αυτό το CPU fan δε με είχε απασχολήσει γιατί δεν το δουλεύω τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια.

 

Και κάποιες συγκριτικές για το μέγεθος φωτό:

20210303_124643.thumb.jpg.267dc00d67754bc642dafb43f572bd6f.jpg

 

20210303_124607.thumb.jpg.2078fb097ae056291354170747bdf842.jpg

 

20210303_124537.thumb.jpg.3cc7a9777a4b09be441d17673c3805e4.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο.

Συνήθως αυτά τα Hub στα κουτιά είναι όπως και στου δικού μου (το οποίο δεν χρησιμοποιώ γιατί έχω fan controller). 

Όταν το χρησιμοποιούσα όμως, υπήρχε ένα 4pin καλώδιο από το hub το οποίο το έβαζα στο CPU FAN header - εκεί που έβαλες εσύ το 4pin του ανεμιστήρα της ψύκτρας σου δηλαδή - σωστά το έβαλες εσύ αλλά το hub νομίζω πως θέλει να συνδεθεί εκεί. Υπήρχε μια 4pin υποδοχή, ξεχωριστή (είχε και ξεχωριστό χρώμα) στο οποίο πήγαινε το 4pin του CPU Fan. Ουσιαστικά έδινες pwm εντολή στο hub, μέσω του cpu fan header. 

Τα λοιπά φανς, πήγαιναν στο υπόλοιπο HUB , ωστόσο δεν έβαλα πολλά για να μη φορτώσω το cpu fan header και το κάψω. Για να μη συμβεί αυτό, υπήρχε σύνδεση του hub με ένα sata ρεύμα (λογικά θα έχει και το δικό σου ). Θυμάμαι πάντως πως το bios, τότε, με περιόριζε και διάβαζε συγκεκριμένο αριθμό ανεμιστηριών ώστε να ρυθμίσω.

 

Βάζοντάς το στα CHA Fans δεν λαμβάνεις εντολή PWM για τίποτα, λογικά, αλλά δεν γνωρίζω και πως είναι η συνδεσμολογία στο hub του meshify s2, ούτε και τι ισχύει για νεότερες μητρικές (μια Ζ97 είχα τότε - βλέπω στην υπογραφή σου κάτι αντίστοιχο αλλά δεν ξέρω αν έχεις το ίδιο)

Δεν ξέρω αν μπορεί ένα απλό Chassis Fan header να τροφοδοτήσει το hub για να δουλέψεις ορθά τους υπόλοιπους ανεμιστήρες. 

Για τον CPU , μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Δοκίμασες χωρίς το hub στα cha-fans να δεις αν το cpu fan γυρίζει κανονικά;

@karmen1983, καμιά ιδέα; 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μα αναφερει οτι το συνδεσε στην μητρικη στο cpu fan. Δεν εχει σχεση το hub για το οτι δε γυριζει το φουρφουρι της ψυκτρας, εκτος αν εχω καταλαβει λαθος...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μα αναφερει οτι το συνδεσε στην μητρικη στο cpu fan

Ναι. Θυμάμαι στο Phanteks να συνδέουμε το HUB στο cpu fan header. Λάθος θυμάμαι; Εδώ λέει ότι το χαμπ το σύνδεσε σε άλλο , chassis fan. 

πριν 40 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν εχει σχεση το hub για το οτι δε γυριζει το φουρφουρι της ψυκτρας, εκτος αν εχω καταλαβει λαθος...

Λάθος δεν έχεις. Του το λέω κι εγώ αυτό. Πιο πολύ σε τάγκαρα σχετικά με το γεγονός ότι δεν βλέπει τίποτα στο bios από άποψη ενδείξεων :) (και να επιβεβαιώσεις ότι θυμάμαι καλά την συνδεσμολογία που έχω χρόνια να κάνω :hehe: )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλές απόκριες. Νεότερα:

 

Έβαλα το hub στο CPU_FAN όπως λέει και στις οδηγίες (??

20210314_102928.thumb.jpg.2537afcfea52d971b1452b4e3f9eee7b.jpg      20210314_103349.thumb.jpg.fbef769afdc661874bdcb6444bde1c2a.jpg

 

Και πλέον τα ανεμιστήρια του κουτιού έριξαν στροφές. Περιέργως ενώ πριν δεν είχα ένδειξη στις στροφές, πλέον έχω:

 

20210314_103422.thumb.jpg.293cc8bd1aa47c45411356c6705b13c6.jpg

 

Να υποθέσω ότι πλέον αν βλέπω 1400RPM στο CPU_FAN αυτό σημαίνει ότι όλα τα ανεμιστήρια (και αυτά του κουτιού δηλαδή) είναι στα 1400; Έχει νόημα να ανεβάζουν τόσες στροφές τα fans του κουτιού;

 

Η συμπεριφορά του ανεμιστήρα της ψύκτρας ήταν η εξής:

 

Και λέω ήταν γιατί μετά από 2-3 restarts άρχισε να δουλεύει κανονικά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Να υποθέσω ότι πλέον αν βλέπω 1400RPM στο CPU_FAN αυτό σημαίνει ότι όλα τα ανεμιστήρια (και αυτά του κουτιού δηλαδή) είναι στα 1400; Έχει νόημα να ανεβάζουν τόσες στροφές τα fans του κουτιού;

Βλεπω στη μητρικη σου ειναι ολα τετραπινα. Αν εχεις και αντιστοιχους ανεμιστηρες, δε χρειαζεσαι controller

Το κουτι σου ομως εχει τριπινους σωστα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.