Jump to content



Nas για Plex/VPN server με 2.5"


Recommended Posts

Επειδη τρεχω πρωτη φορα περιβαλλον Synology μπορει να μουνπει καποιος τα βασικα. Δε θελω Raid θελω ο καθε δισκος που βαζω να ειναι ανεξαρτητος (JBOD) και επισης τι προτεινετε αναμεσα σε btrfs και ext4

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Επειδη τρεχω πρωτη φορα περιβαλλον Synology μπορει να μουνπει καποιος τα βασικα. Δε θελω Raid θελω ο καθε δισκος που βαζω να ειναι ανεξαρτητος (JBOD) και επισης τι προτεινετε αναμεσα σε btrfs και ext4

Τελικά πήρες κάποιο; Για μεγαλύτερη ακρίβεια πες μας ποιο και ποια έκδοση DSM τρέχεις.

Το btrfs έχει πολλά πλεονεκτήματα, αλλά από το προφίλ χρήσης που περιγράφεις, μάλλον δεν θα σου είναι χρήσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, οποτε εχουμε και λεμε. Του περασα την τελευταια την 6.2.4

 

-Αυτο δεν εχει καποιον εσωτερικο χωρο, καποια μνημη rom εστω κατι? Επειδη πριν ξεκινησω μου ζητησε δισκο. Το λειτουργικο του, το περνας μεσα σε καποιον απο τους δισκους? Κανονικα δε θα πρεπει να το χει σα καποια δικια του ενσωματωμενη flash storage

 

-Αρα απο οτι καταλαβα εφοσον δε θελει raid, δε μου κανει το btrfs, παω ext4. Αρα αντι για quick setup Κανω custom, jbod, ext4, και δημιουργω volume για καθε δισκο που προσθετω?

 

-Wifi αυτα δεν εχουν απο μονα τους ε? εγω το συνδεω στο ρουτερ και απο κει μεσω ρουτερ αποκτουν οι υπολοιπες συσκευες προσβαση και ασυρματα. Και αν θελω απευθειας συνδεση, το συνδεω με υπολογιστη μεσω της Lan2

 

-Στην φαση του first time setup Εφτιαξα ενα Synology account για remote access, αλλα οταν εκανα sign in ελεγε αν error pccured, please try again later. Τωρα μεσα απο το πανελ πως το συνδεω αυτο

 

Ειμαι Newb οποτε θελω λιγο χαιδεμα

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Το λειτουργικο του, το περνας μεσα σε καποιον απο τους δισκους?

 

ναι

πριν 6 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

Αρα αντι για quick setup Κανω custom, jbod, ext4, και δημιουργω volume για καθε δισκο που προσθετω?

 

κάπως έτσι, δεν είμαι σίγουρος για τα synology, δεν εχω δουλεψει ποτε

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

-Wifi αυτα δεν εχουν απο μονα τους ε? εγω το συνδεω στο ρουτερ και απο κει μεσω ρουτερ αποκτουν οι υπολοιπες συσκευες προσβαση και ασυρματα. Και αν θελω απευθειας συνδεση, το συνδεω με υπολογιστη μεσω της Lan2

 

το συνδέεις κατά πάνω στο router/switch και εχεις πρόσβαση από παντού. εάν δεν εχεις gigabit, πάρε ένα φτηνό 4πορτο και κούμπωσε πάνω το pc και το nas ώστε να επικοινωνούν με gbit ταχύτητα.

 

η δεύτερη lan για να την εκμεταλλευτείς για teaming/failover θέλει managed switch που δεν το χρειάζεσαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Thank you Και οσον αφορα το remote access?

2 minutes ago, GriGaS said:
10 minutes ago, therock said:

Το λειτουργικο του, το περνας μεσα σε καποιον απο τους δισκους?

 

ναι

 

Ναι αλλα αν βγαλω (αφαιρεσω) αυτον τον αρχικο δισκο τι γινεται? Δεν ειναι Hot-swap η φαση? Οσο το γεμισεις με δισκους πως θυμασαι που βρισκεται το λειτουργικο για να μη βγαλεις το δισκο και ριξεις το συστημα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GriGaS said:

οχι δεν ειναι Hotswap. απαξ και μπει δισκος δε βγαινει

 

κατσε τωρα χοντραινει το θεμα, πως γινεται αυτο. Γιατι να στον δεσμευσει περαν αυτουνου που κουβαλαει το λειτουργικο

Link to comment
Share on other sites

κοιτα επειδη δεν εχω δουλεψει με jbod όπου ο κάθε δίσκος είναι μόνος του και όχι ένα ενιαίο volume και ποτέ με synology κάνε δοκιμές και περίμενε να απαντήσει κάποιος με synology.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος therock έγραψε:

 

κατσε τωρα χοντραινει το θεμα, πως γινεται αυτο. Γιατι να στον δεσμευσει περαν αυτουνου που κουβαλαει το λειτουργικο

Γιατί το JBOD είναι ένας τόμος με πολλούς δίσκους. 

Α και μάντεψε τι θα πάθει ο τόμος αυτός αν ένας από αυτούς τους δίσκους σκάσει 

 

Spoiler

Celebrate Rest In Peace GIF by Jason Clarke

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις.

 

Επίσης το JBOD δεν είναι αυτό που θες να κάνεις.

 

Από όσο καταλαβαίνω θες να κάνεις πολλαπλά basic volumes. Ξεκίνα διάβασμα

 

WWW.SYNOLOGY.COM

Centralize data storage and backup, streamline file collaboration, optimize video management, and secure network deployment to facilitate data management.

 

COMMUNITY.SYNOLOGY.COM

Hi! Come and join us at Synology Community. A place to answer all your Synology questions. Ask a question or start a discussion now.

 

WWW.SYNOLOGY.COM

Centralize data storage and backup, streamline file collaboration, optimize video management, and secure network deployment to facilitate data management.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πάω κι εγώ να μπλέξω με αυτέ τις ιστορίες αυτόν τον καιρό, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει η επιλογή να βάλεις ένα δίσκο ΩΣ ΕΧΕΙ και το ΝΑΣ να μοιράζει το περιεχόμενό του απλά. Να βγάλω το δίσκο από το κουτί μου, να το βάλω στο ΝΑΣ και να έχω το περιεχόμενο παντού. Αν σκάσει ο δίσκος μαγκιά του, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Αντ'αυτού πρέπει να φορμάρεται ο δίσκος με ένα τρόπο, να περνάει πάνω του λογισμικό, να διαλέγω RAID κλπ...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Noμίζω πως η μοναδική απάντησει στο ερώτημά σου είναι το "Γιατί έτσι".

 

Αυτό που θες να κάνεις μπορείς να το κάνεις με εξωτερικούς δίσκους και ένα router με usb για σύνδεση σκληρού, με ενα raspberry, ή και με ένα φτηνό μονόδισκο nas στο οποίο θα κουμπώνεις επιπλέον εξωτερικούς δίσκους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, schumifer said:

Μιας και πάω κι εγώ να μπλέξω με αυτέ τις ιστορίες αυτόν τον καιρό, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει η επιλογή να βάλεις ένα δίσκο ΩΣ ΕΧΕΙ και το ΝΑΣ να μοιράζει το περιεχόμενό του απλά. Να βγάλω το δίσκο από το κουτί μου, να το βάλω στο ΝΑΣ και να έχω το περιεχόμενο παντού. Αν σκάσει ο δίσκος μαγκιά του, ΔΕ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ. Αντ'αυτού πρέπει να φορμάρεται ο δίσκος με ένα τρόπο, να περνάει πάνω του λογισμικό, να διαλέγω RAID κλπ...

 

Με ένα raspberry pi ή αλλο sbc μπορείς να κάνεις ακριβώς αυτό

αυτο εχω κανει εγω και είμαι απολυτα ικανοποιημενος.

προς το παρον ειμαι με raspberry pi 3 και εναν εξωτερικο 4tb και περιμενω να φέρει το grbotronics το Rpi 4/2gb για να εχω και gigabit ethernet

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος navaho7 έγραψε:

περιμενω να φέρει το grbotronics το Rpi 4/2gb για να εχω και gigabit etherne

 

PER.819029.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Το τελευταίο (και μακράν το καλύτερο!) Raspberry Pi είναι εδώ! Γνωρίστε το Raspberry Pi 4 SKU:PER.819029

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδεικτικό κόστος για να το κάνω με δικό μου δίσκο και gigabit κατά προτίμηση σύνδεση; Μη χάσετε χρόνο με λινκς και τέτοια, ένα περίπου νούμερο. Προς το παρόν δοκιμάζω ένα δύο αρχαία ΝΑΣ να δω αν μου κάνουν τη δουλειά μου. Το πρώτο μου βγήκε σκάρτο και περιμένω ένα άλλο. Θα κινηθώ σαφώς κάτω από τα 100 ευρώ (χωρίς το δίσκο).

Βασική ανάγκη να τα βλέπω από όλες τις συσκευές του σπιτιού, δευτερεύουσα να τα βλέπω από έξω από το σπίτι μέσω ίντερνετ, κατά προτίμηση χωρίς να αγοράζω συνδρομές σε dyndns και τρίτο να στριμάρει στην τηλεόραση αν μπορεί μόνο του με το κινητό μου σαν χειριστήριο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος schumifer έγραψε:

να στριμάρει στην τηλεόραση αν μπορεί μόνο του με το κινητό μου σαν χειριστήριο

 

εννοείς να τραβάει αρχεία μία smart tv μέσω dlna ή άμεση σύνδεση με hdmi?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.