Jump to content



Platform upgrade απο Fx 8350


Recommended Posts

Καλησπερα forum,

Βρισκομαι και εγω αυτη την φαση του σπαζοκεφαλιασματος για το ποια ειναι η καλυτερη και ποιο value επιλογη για αναβαθμιση CPU,mobo και ram για αρχη και τα υπολοιπα σιγα σιγα με τον καιρο μεχρι να φτιαξει και η κατασταση στην αγορα. Αυτη την στιγμη δουλευω ενα μηχανημα με FX 8350, 12GB ram καθως και μια ταπεινη GTX 970.


Μιας και οι τιμες σε cpu mobo και ram βρισκονται σε μια καλη, ας πουμε, ισορροπια σκεφτηκα να ξεκινησω την αναβαθμιση απο εκει και τον Μαρτιο να παω και για GPU μιας και με την κυκλοφορια της RTX 3060(τελη Φλεβαρη) πιστευω να κατεφερουμε να πιασουμε καποια απο την 3000 σειρα στα χερια μας η εστω καποια 6000 αν ειμαστε αρκετα τυχεροι.
 

Χρησιμοποιω και ενα 1080p 144hz μονιτορ το οποιο δυστυχως δεν μπορω να το εκμεταλλευτω στο 100% αυτη την στιγμη λογο hardware. Πιθανον στο μελλον να επενδυσω σε ενα 1440p144 η 1080p240 η 1440p Ultrawide αλλα προτιμω να κανω τις αναβαθμισεις μου βημα βημα μιας και εχω καποιο υλικο στα χερια μου.
Εχω ενα προσφερω ενα budget της ταξεως των 700ε μαξ για CPU+MOBO+RAM, αλλα προτιμω να δωσω λιγοτερα αν η αποδοση ειναι ιδια σε λιγοτερα χρηματα ωστε να κρατησω και καποια χρηματα για την GPU τους επομενους μηνες. Η χρηση ειναι κυριως για gaming(competitive) με καποια app στο background τυπου discord,chrome κλπ, δεν θα χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο PC για δουλεια.

Τεινω αρκετα στον 5600X(αλλα ειμαι σκεπτικος μονο στα cores/thread που προσφερει καθως σε benchmark παρατηρησα να τραβαει μεχρι και 70-80% cpu usage, και δεν γνωριζω πως θα αποδιδει στο μελλον), με μια B550 AORUS PRO και 2x8GB Crucial Ballistix 3600 CL16(οπου θα προστεθει πιο μετα και αλλο ενα κιτ για να γινει 4x8GB).
Θα σας παραθεσω και καποιες εναλλακτικες που σκεφτηκα να μου πειτε την γνωμη σας.

10900F 395,16 €
3800XT 370,00 €
5600X 334,00 €
10700KF 317,81 €
3700X 297,65 €
3600XT 265,00 €
10700F 275,81 €
10600KF 227,60 €
3600 197,87 €
10400F 141,81 €

 

Σε προηγουμενο post ειχα αναφερει για αγορα απο εξωτερικο. Τελικα θα γινει απο Ελλαδα καλυτερα γιατι οι τιμες εδω ειναι εξισου καλες και γλιτωνεις την ταλαιπωρια.
ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από Barcode3035
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Barcode3035 said:

Χρησιμοποιω και ενα 1080p 144hz μονιτορ το οποιο δυστυχως δεν μπορω να το εκμεταλλευτω στο 100% αυτη την στιγμη λογο hardware.

 

6 hours ago, Barcode3035 said:

Εχω ενα προσφερω ενα budget της ταξεως των 700ε μαξ για CPU+MOBO+RAM,

 

6 hours ago, Barcode3035 said:

Τεινω αρκετα στον 5600X(αλλα ειμαι σκεπτικος μονο στα cores/thread που προσφερει καθως σε benchmark παρατηρησα να τραβαει μεχρι και 70-80% cpu usage, και δεν γνωριζω πως θα αποδιδει στο μελλον),

 

Συνδυάζοντας αυτά τα 3, η καλύτερη επιλογή σου είναι ο 10900f.

 

6 hours ago, Barcode3035 said:

Πιθανον στο μελλον να επενδυσω σε ενα 1440p144 η 1080p240 η 1440p Ultrawide αλλα προτιμω να κανω τις αναβαθμισεις μου βημα βημα μιας και εχω καποιο υλικο στα χερια μου.

 

just don't. Θα χρειαστείς τσέπες χωρίς πάτο για hardware που να υποστηρίζει έστω 144 καρέ σε αυτές τις αναλύσεις. Εκτός αν παίζεις μόνο CS:GO.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Barcode3035 έγραψε:

Χρησιμοποιω και ενα 1080p 144hz μονιτορ το οποιο δυστυχως δεν μπορω να το εκμεταλλευτω στο 100% αυτη την στιγμη λογο hardware.

 

Ανεξαρτήτως των fps, στις ρυθμίσεις των windows υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας της οθόνης στα 144Hz με την 970??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

 

Συνδυάζοντας αυτά τα 3, η καλύτερη επιλογή σου είναι ο 10900f.

 

 

just don't. Θα χρειαστείς τσέπες χωρίς πάτο για hardware που να υποστηρίζει έστω 144 καρέ σε αυτές τις αναλύσεις. Εκτός αν παίζεις μόνο CS:GO.

Μου φανηκε και μενα αρκετα δελεαστικος. Σαν δευτερη επιλογη ποιον προτεινεις σε περιπτωση που δεν τον βρω διαθεσιμο σε αυτη την τιμη;

 

Επισης οσο αφορα την οθονη, τελικα εχεις ενα Point, πλεον μπορεις να κανεις Upscale σε αρκετα παιχνιδια ειτε μεσω Render Resolution ειτε μεσω του Nvidia Control Panel με custom αναλυση στις geforce καρτες.

πριν 3 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Ανεξαρτήτως των fps, στις ρυθμίσεις των windows υπάρχει η δυνατότητα λειτουργίας της οθόνης στα 144Hz με την 970??

Ναι λειτουργει κανονικοτατα. Εχει Mini dp και λειτουργει αψοξα. Απλα δεν μου δινει και 120-144fps η 970 για να τα εκμεταλλευτω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.