Jump to content



Ερώτηση για Dual Channel


Cool

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Cool [Σήμερα, στις 13:05]

@Seeker: Αυτό εννοείται. Αλλά σε περίπτωση που δε βρω, θα κοιτάξω να έχει ίδια χαρακτηριστικά. Thanks!

Τα περισσότερα ιντερνετ - μαγαζιά τώρα έχουν 2πλα ντιμάκια μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικά με το dual channel.

έχω 2 μνήμες από 256 MB η καθεμία στα 400ΜΗΖ και δουλεύουν dual channel! Θέλω να αυξήσω τη μνήμη σε 1 gb!Nα αγοράσω 2 ακόμη από 256 στα 400 αφού έχω 4 σύνολο slots ή μία 512 στα 400 για να δουλεύει dual channel??θα δουλέψει όπως και να έχει? και πως είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις Athlon XP μη σκοτίζεσαι ιδιαίτερα, γιατί η διαφορά στις επιδόσεις θα είναι από μηδενική έως ασήμαντη...

Πάντως αν βάλεις ένα 512άρι παραπάνω θα δουλεύει σε dual channel. Έτσι ακριβώς τα έχω κι εγώ αλλά σε πληροφορώ ότι βε βάση το Sandra, το memory benchmark είναι μεγαλύτερο στα 2χ256, ακολουθεί το 1χ512 και μετά το 1χ512+2χ256... Μιλάμε για διαφορές του 1% (που σημαίνει ότι στη συνολική απόδοση του συστήματος είναι ακόμα λιγότερο)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από Cool

Θέλω να ρωτήσω το εξής: Για να βάλω σε Dual Channel τη RAM, εκτός από το μέγεθος και τη συχνότητα, τι άλλο πρέπει να είναι ίδιο;

και το κυριοτερο να υποστηριζει η μητρικη σου dual channel

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω το χειροτερο bandwidth να το εχεις με 1χ512 + 2χ256 σε DC.To είχα δοκιμάσει και εγώ κάποτε στην NF7-S, και ήταν λίγο λιγότερο απο 2χ256 , βασικα καπου μεταξύ SC kai DC -πάντως καλύτερα απo SC, αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός οτι δεν εκανε o/c με τπτ, και στα 200 ήθελε και 2.7βολτ τρομαρα του για να ειναι σταθερο (και τα 3 ηταν winbond BH)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Passenger57 [Σήμερα, στις 17:23]

Παιδιά απο 512 στα 400mhz αν πάω στο 1gb ( έχω AMD A64 3000+ MsiK8Neo2 Platinum) θα δώ μεγάλη διαφορά?

Εχεις 512MB και θες να πας σε τι?4*256..2*512..1*1G?Πες μας και ποσα sticks εχεις τωρα (πχ2*256 ή 1*512) και θα σου προτεινουμε!Παντως αν δεν κανεις βαριες εφαρμογες,μην περιμενεις τρελες διαφορες 512-->1G..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.