Jump to content



Windows Virtual Machine - Ασφάλεια


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω φτιάξει ένα Virtual windows 10 machine για να τρέχω προγράμματα τα οποία χρειάζομαι για το site αλλά είναι φτιαγμένα από άτομα που πλήρωσα στο Fiverr.
(Συγκεκριμένα είναι scrapping tools που χρησιμοποιούν τo chrome, για να σκανάρουν τα b2b site των προμηθευτών οι οποίοι δεν μπορούν να παρέχουν excel / XML /cvs ή οτιδήποτε που να περιέχει την διαθεσιμότητα, και απλά σου λένε δες το b2b για το στοκ/τιμές)

Όσες καλές αξιολογήσεις και να έχουν οι πωλητές στο fiverr, όταν έχεις ένα .exe δεν ξέρεις τι μπορείς να έχει από πισω (τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρος).

Για αυτό έκανα ένα VM για να τα τρέχω από εκεί. Με αυτόν τον τρόπο είμαι ασφαλής; Πρέπει να παίξω καθόλου με τις ρυθμίσεις του VM?

Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια την Oracle για αυτή την δουλειά.. 

Ευχαριστώωωωω

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ένας από τους μεγαλύτερους εχθρούς σου είναι hardware vulnerabilities τύπου meltdown. Κατά τ' άλλα όποια πρόσβαση έχει το virtual machine στο αληθινό όπως shared folders και shared clipboard ίσως πρέπει λίγο να προσεχθούν. Σε γενικές γραμμές όμως, με ένα virtual machine είσαι αρκετά ασφαλής.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Νομίζω ένας από τους μεγαλύτερους εχθρούς σου είναι hardware vulnerabilities τύπου meltdown. Κατά τ' άλλα όποια πρόσβαση έχει το virtual machine στο αληθινό όπως shared folders και shared clipboard ίσως πρέπει λίγο να προσεχθούν. Σε γενικές γραμμές όμως, με ένα virtual machine είσαι αρκετά ασφαλής.

Έχω βάλει να μην έχει shared folders, και ο αποθηκευτικός που χρησιμοποιεί να είναι απομονωμένος και να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί από το κανονικό σύστημα. Τώρα για το hardware vulerabilities το είχα διαβάσει , αλλά είδα ότι δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούν να γίνουν.

Και 90% πιο ασφαλής από πριν να είμαι είναι αρκετό, μπορεί ποτέ να μην έχω πρόβλημα αλλά προσέχω για να έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος BasiliCeLew έγραψε:

Είναι μία τοπική, με οπτική ίνα OPTILAND. 

Axa... εαν ηταν οτε θα σου ελεγα να βγεις με ppoe μεσα απο τα windows και θα host-guest θα ηταν εντελως αορατα μεταξυ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, panoc said:

Axa... εαν ηταν οτε θα σου ελεγα να βγεις με ppoe μεσα απο τα windows και θα host-guest θα ηταν εντελως αορατα μεταξυ τους.

Παίζει να γίνεται κ με αυτούς; Αν τους πάρω τηλέφωνο θα μπορούν να μου πουν;

Τώρα έχω βάλει ένα VPN που απλά το έβαλα να κόβει το Internet όταν πέφτει η σύνδεση του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.