Jump to content



Στήσιμο multi purpose PC για το σαλόνι


ronin13

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Μετά την αγορά της 4Κ TV ανακάλυψα ότι το PC που είχα σαν media player αδυνατεί να αναπαράγει 4Κ περιεχόμενο.

Οπότε, στο γενικότερο πλαίσιο ανανέωσης του σαλονιού, σκέφτομαι να στήσω ένα καινούριο, που θα παίζει το ρόλο του HTPC, torrent machine και NAS.

Διαθέσιμο budget ~600€.

 

Έχω λοιπόν κατα νου:

 

Case+Fan:

Κάτι μαζεμένο και ήσυχο (οπτικά και ακουστικά), με καλό airflow (θα είναι αναμμένο λίγο πολύ 24/7), να μπορεί να τοποθετηθεί ξάπλα, και με διαστάσεις το πολύ 43x43x23cm.

Έχω βρεί αυτό:

CoolerMaster MasterBox Q300L

με την προσθήκη 1-2 από αυτούς

Be Quiet Pure Wings 2 PWM 140mm

 

CPU+Cooler:

Επειδή οι gaming ανάγκες μου είναι ελάχιστες (έως μηδαμινές), και δεν προβλέπεται η αγορά κάρτας γραφικών εκτός και αν είναι απολύτων απαραίτητη, σκέφτομαι να πάω σε αυτό

AMD Ryzen 5 Pro Pro 4650G Tray

με αυτή την ψύκτρα

Be Quiet Pure Rock 2

 

Mobo:

Οι γνώσεις μου επί του θέματος είναι λίγες, και απο online reviews κατέληξα σε αυτη

MSI MAG B550M Bazooka

 

RAM:

Με δεδομένο ότι οι DDR4 3200 MHz είναι λίγο πολύ στις ίδιες τιμές και θα ήθελα να κρατήσω ένα dark theme (δε με ενδιαφέρουν τα λαμπιόνια ? ), είμαι ανάμεσα στις

G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz και TeamGroup Elite 16GB DDR4-3200MHz, εκτός και αν υπάρχει κάτι που δεν έχω λάβει υπόψη μου και έχετε κάποια άλλη πρόταση.

 

PSU:

24/7 λειτουργία σε σπίτι με περίεργα ηλεκτρολογικά. Θέλω καλή απόδοση, αξιοπιστία, δυνατότητα μελλοντικής αναβάθμισης και χαμηλά επίπεδα θορύβου.

Seasonic Focus Plus 550W Full Modular 80 Plus Platinum

 

 

Κάθε πρόταση-κριτική ευπρόσδεκτη.

 

Δεν το βιάζομαι, υπάρχει νόημα λοιπον να περιμένω να κυκλοφορήσει Ζen 3 APU;

 

Επίσης, με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, ένα αντίστοιχο Intel based μηχάνημα θα έβγαινε ακριβότερο και θα υπολειπόταν σε επιδόσεις. Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει το συγκεκριμένο κουτί απο κοντά. Για μένα δεν αξίζει, πολύ κακη ποιότητα κατασκευής. Γιατί δε κοιτάς ενα mini itx case με αντίστοιχη μητρική ωστε να είναι και πιο μαζεμένο. Τα φανάκια αυτά τα καλύτερα vfm για αυτό που θες. Ίσως ενα 80 plus gold τροφοδοτικό, μου κάνει λίγο overkill το συγκεκριμένο αλλα οκ σε καταλαβαίνω. Ram οπωσδήποτε δυο για dual channel και η μεγαλύτερη συχνότητα που μπορεις να πάρεις θα βοηθήσει φουλ τα γραφικά του επεξεργαστή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@jniki10 με mini itx κουτι θα χασω τη συνατοτητα πολλων δισκων μεσα, και θα προτιμουσα να αποφυγω τις λύσεις εξωτερικών σκληρών.

Επίσης φοβάμαι ότι θα ανεβάζει περισσότερο θερμοκρασία μέσα.

Έχεις κάποιο κατά νου;

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ronin13 said:

@jniki10 με mini itx κουτι θα χασω τη συνατοτητα πολλων δισκων μεσα, και θα προτιμουσα να αποφυγω τις λύσεις εξωτερικών σκληρών.

Επίσης φοβάμαι ότι θα ανεβάζει περισσότερο θερμοκρασία μέσα.

Έχεις κάποιο κατά νου;

Thermaltake core V1 μου αρέσει. Γενικά θα προτιμούσα cube case για αυτή τη χρήση. Τώρα αυτό με τους δίσκους ισχύει. Τι έχεις σκεφτεί να βάλεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Oric said:

 

Σάμπως κι αυτό που διαλέξατε παίρνει πολλούς; Δυό 2,5ρηδες και έναν 3,5άρη. 

Με έναν m.2 για το λειτουργικό οι επιπλέον 3 HDDs για αποθηκευτικό χώρο νομίζω θα καλύψουν τις ανάγκες μου.

 

1 hour ago, slalom said:

Καποιο Silverstone ειναι μεγαλο, δε θυμαμαι ποιο

Τα κοίταξα, αλλά τα ωραία και βολικά ξεφευγαν απο το budget...

Link to comment
Share on other sites

4k Player Beelink GT-King 4K (64GB) / Minix Neo U22-XJ (32GB) / NVidia Shield TV Pro
NAS / Torrent : Synology Diskstation DS420j

Τα παραπανω, με την προυποθεση οτι ΔΕΝ ασχολησαι με gaming

Εγω εχω παλαιοτερο minix (neo uh9) , με περασμενο CoreElec επανω και τρεχει 80gb 4κ video με atmos νερακι !

 
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.