Jump to content



Έρευνα αγοράς για τηλεόραση 75"


Recommended Posts

Κλαησπέρα σας!

Είμαι σε διαδικασία έρευνας αγοράς για τηλεόραση, κατά προτίμηση 75", μιας και το σαλόνι είναι μεγαλούτσικο.

Η κύρια χρήση της θα είναι για ταινίες/σειρές, λιγότερο αθλητικά και ελάχιστα για gaming.

 

Μέχρι στιγμής έχω βρει αυτή σαν την  οικονομικότερη που καλύπτει τις απαιτήσεις μου

https://www.skroutz.gr/s/22631424/Samsung-QE75Q80T-Smart-4K-UHD-75.html

 

Προβλέπεται να κουμπώσει με αυτόν τον ενισχυτή

https://www.skroutz.gr/s/19353354/Pioneer-VSX-534.html

 

Το budget για την τηλεόραση δε θα ήθελα να ξεπεράσει τα 2500€.

 

Έχετε κάποια άλλη πρόταση; Κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη!

 

Ευχαριστώ.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Δεν προτιμώ το λειτουργικό της Samsung, βρίσκω απαράδεκτο ότι σε πολλά νέα μοντέλα της θεωρεί φυσιολογικό να πετά pop-up διαφημίσεις και με ενοχλεί το γεγονός ότι εγκαταλείπει ακόμη και τηλεοράσεις 3 ετών χωρίς ενημερώσεις.

 

Οπότε, περίπου στην ίδια κατηγορία:

https://www.skroutz.gr/s/23516231/LG-75NANO916NA-Smart-4K-UHD-75.html

 

Με πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα, βεβαίως.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να προτείνω μοντέλο απλά δυο πληροφορίες, από άποψη ποιότητας εικόνας γενικά πάει LG Oled > LG nanocell (classic lcd/led me 1 nm φίλτρο) > Samsung Qled (classic lcd/led με νομίζω 12 nm φίλτρο) και ο τύπος του φωτισμού Full array > edge lit.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Havic said:

Δεν έχω να προτείνω μοντέλο απλά δυο πληροφορίες, από άποψη ποιότητας εικόνας γενικά πάει LG Oled > LG nanocell (classic lcd/led me 1 nm φίλτρο) > Samsung Qled (classic lcd/led με νομίζω 12 nm φίλτρο) και ο τύπος του φωτισμού Full array > edge lit.

 

Το RTINGS δινει τη Samsung σαν σημαντικα καλυτερη παντως...

compare.png
WWW.RTINGS.COM

The Samsung Q80T QLED is a much better TV than the LG NANO90. The Samsung has a VA panel, producing deep blacks, and it has a great full-array local dimming feature. It also gets brighter, has...

 

Link to comment
Share on other sites

Οι Nanocell της LG είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Μόνο και μόνο το ΚΑΚΙΣΤΟ local dimming τους αρκεί για να σε κάνει να θες να την πετάξεις από το μπαλκόνι.

 

Στα λεφτά αυτά και το μέγεθος που θες πας δυστυχώς μόνο σε VA panel, οπότε η επιλογή σου είναι κάτι σε Samsung ( Q70 / Q80 = super ), είτε σε Sony ( π.χ. XH9096 ).


Τι απόσταση θέασης έχεις ?
Φαντάζομαι προβολέα δεν θες για να παίξεις στα ίδια λεφτά με αρκετές παραπάνω ίντσες γιατί έχεις χωροταξικό θέμα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Στα λεφτά αυτά και το μέγεθος που θες πας δυστυχώς μόνο σε VA panel,


hijack το θέμα του ρονιν αλλά ίσως τον ενδιαφέρει: θα ήταν καλύτερο να πάει με ίδια λεφτά σε μικρότερο μέγεθος 65 ώστε να πάει σε καλύτερο πάνελ ή καλύτερα το 75άρι κι ας είναι VA;
 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα κοιτάμε να πάρουμε κατάλληλες ίντσες για την απόσταση θέασης, και μετά το πάνελ. Νόμος απαράβατος. Κι εγώ νομίζω ότι αυτή η lg σε σχέση με αυτή τη Samsung κάπως μπαίνουν στο ίδιο νημα. Καμία σχέση, σαφώς ανώτερη η Samsung. Αλλά όχι ότι και μια q70 θα ήταν κακη εάν θέλαμε να μείναμε το κόστος.

 

Εδώ θα δείτε τι ίντσες θέλουμε ανάλογα με την απόσταση θέασης και την ανάλυση. Και όσο περίεργο και αν φαίνεται ακόμα και η 75αρα.... λιγη πέφτει.... ποσο δε μαλλον η 65αρα  ....

 

 

optimal-viewing-distance-television-graph-size.png

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas αυτή τη στιγμή είμαι με έναν παλιό προτζεκτορα. Δίνει εικόνα γύρω στις 75" και είμαι ευχαριστημένος με το μέγεθος. Το θέμα είναι ότι θέλω να ξεφύγω από το χαμό των καλωδίων, και για να πάρεις εικόνα της προκοπής από προτζεκτορα πρέπει να κρεμάσεις και πανί κτλ, οπότε τελικά αυτά που θα κερδίσω μάλλον είναι δυσανάλογα λίγα σε σχέση με τις υποχωρήσεις που θα κάνω. Επίσης, το σαλόνι είναι αρκετά φωτεινό, οπότε μέσα στη μέρα θα χάνω αρκετά.

 

Η απόσταση είναι 4 - 4.5 m.

 

@salde μέχρι στιγμής έχω εξετάσει τρία σενάρια:

1) https://www.skroutz.gr/s/23516876/LG-OLED65CX6LA-Smart-4K-UHD-65.html

 

Η καλύτερη εικόνα από τα τρία σενάρια που είχα κατά νου. Θα δείχνει στο χώρο κάπως έτσι.

 

 

 

IMG_20201111_084821.jpg

 

2) https://www.skroutz.gr/s/22631424/Samsung-QE75Q80T-Smart-4K-UHD-75.html

 

 

 

Η μέση λύση από άποψη ποιότητας εικόνας, μεγέθους και κόστους. Θα δείχνει κάπως έτσι.

IMG_20201110_224411.jpg

 

 

3) https://www.skroutz.gr/s/23568320/Sony-KD-85XH9096-Smart-4K-UHD-85.html

 

 

 

Αν θέλω να κάνω την υπέρβαση στο μέγεθος, με μια κατάλληλη βάση, κάνοντας παραχώρηση στην ποιότητα εικόνας. Θα δείχνει κάπως έτσι.

 

IMG_20201110_224527.jpg

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι πολύ φωτεινό το σαλόνι, θα χάσεις μερικά από τα πλεονεκτήματα της OLED.

Έχει εμφανώς την καλύτερη εικόνα και το καλύτερο μαύρο, αλλά με μικρότερη μέγιστη φωτεινότητα.

Πάντως αν βλέπεις με τόσο φως όσο στη φωτογραφία, ούτε OLED χρειάζεται, ούτε η διαφορά αντίθεσης VA με IPS θα είναι ιδιαίτερα εμφανής...

 

Οι ταινίες που βλέπεις θα είναι περισσότερο 4K/HDR ή κάτι χαμηλότερο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σαλόνι είναι αρκετά φωτεινό αλλά μέσα στη μέρα θα δω λίγο τηλεόραση είτε αθλητικά οπότε η τέλεια ποιότητα εικόνας δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα.

 

Όταν θα βλέπω ταινία θα φροντίζω να είναι σε όσο το δυνατόν χαμηλότερο φωτισμό, και σίγουρα σε πιο σκοτεινό περιβάλλον από αυτό της φωτογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη μεγαλύτερη οθόνη που ρεαλιστικά ταιριάζει στο χώρο. Από τις φωτογραφίες, μάλλον θα κοιτούσα σε ~75".

Μια και θα βλέπεις και ημέρα και αθλητικά (και λόγω κόστους) μάλλον θα απομακρυνόμουν από OLED και θα στρεφόμουν σε VA panel, ως μέση λύση.

Η Sony που κοιτάς είναι πολύ καλή επιλογή.

Να ξέρεις ότι η ποιότητα εικόνας των Samsung είναι λίγο overrated στο rtings.

Από πλευράς λειτουργικού συστήματος, έχεις κάποια προτίμηση; Προσωπικά προτιμώ LG, αλλά με αυτές τις παραμέτρους θα κοιτούσα Sony, Panasonic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα είναι η πρώτη μου smart tv οπότε δεν έχω ιδέα από τα λειτουργικά...

 

Η βασική της χρήση θα είναι για σειρές/ταινίες. Τα αθλητικά θα είναι τελείως συμπληρωματικό σα σενάριο.

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις μεγαλύτερες ίντσες που σου βγαίνουν οικονομικά και ιδανικά να είναι VA panel.

 

Προσωπικά θα κοίταγα τις:

 

#1 choice: Samsung QE85Q70T ( μικρή υπέρβαση budget, ίδια τέλεια εικόνα με την QE75Q70T, just bigger )

#2 Samsung QE75Q70T ( 75", VA, awesome image, no annoying local dimming )

#3 Sony KD-85XH9096 (85", VA)

 

Στην απόστασή σου κανονικά θες και άλλες ίντσες αλλά δίχως προβόλι δεν, και είσαι στα όρια για προβολέα + ALR screen ώστε να βλέπεις και ημέρα με αυτά τα χρήματα, αλλά αφού δεν θες πανιά, κλπ, κοίτα τις από πάνω τηλεοράσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ronin13 said:

HDMI 2.1 έχουν όλες.

Τα υπόλοιπα δεν είναι deal breakers για μένα.

 

@billpeppas γιατί την Q70T και όχι την Q80T?

Γιατί η Q70T ΔΕΝ έχει το προβληματικό local dimming που έχει η Q80T, και έχει βαθύτερο μαύρο, και μακράν καλύτερο contrast από την Q80T ( ακόμα και με το local dimming ενεργό η Q80T υπολείπεται τουλάχιστον 30% στο contrast, που είναι ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΗΣ διαφορά, και μέρα και νύχτα ).

 

Εφόσον τα έργα θα τα βλέπεις σε σκοτεινό δωμάτιο, θες να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερο μαύρο και contrast μπορείς να έχεις, οπότε μονόδρομος εν τη προκειμένη η Q70T.

 

[ OLED αποκλείω λόγω αναγκαστικά μικρότερου μεγέθους ]

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.