Jump to content



Έρευνα αγοράς για τηλεόραση 75"


Recommended Posts

12 minutes ago, slalom said:

Μα δεν την εξέτασα σαν εναλλακτική αυτή. ?

 

@billpeppas με έπεισες... ?

Παρόλα αυτά, στο rtings βγάζουν την Q80T σημαντικά καλύτερη...

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

Όποιος παίρνει τώρα HDMI 2.1 το παίρνει ως early adopter, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (πχ πολλοί επώνυμοι ενισχυτές έχουν τσιπάκι που δεν συνεργάζεται με τις πιο συνήθεις πηγές). Και ρεαλιστικά οι πρακτικές ανάγκες για 4K/120fps είναι ακόμα πολύ λίγες.

Πάντως μεταξύ των παραπάνω 85", εγώ θα έκλινα προς την Sony...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ronin13 said:

Μα δεν την εξέτασα σαν εναλλακτική αυτή. ?

 

@billpeppas με έπεισες... ?

Παρόλα αυτά, στο rtings βγάζουν την Q80T σημαντικά καλύτερη...

 

Πρέπει να μάθεις να διαβάζεις καλύτερα τα κριτήριά τους στο rtings.

 

π.χ. σημεία κλειδιά σε αυτό που φαντάζομαι κοίταξες:

 

"The Samsung Q80T QLED is a significantly better TV than the Samsung Q70T QLED for most uses. The Q80T has a full-array local dimming feature, it can get brighter in HDR content, and it has much wider viewing angles. The Q80T also has better color accuracy and faster response time, but due to its 'Ultra Viewing Angle' layer, its contrast ratio is much lower than the Q70T, making blacks look a bit more grayish."

 

Πέραν του ότι οι ίδιοι είναι κωλοτούμπες ( σε άρθρα τους θα διαβάσεις πως το contrast είναι το σημαντικότερο πράγμα στην εικόνα ), αποφεύγουν να γράψουν διάφορες αλήθειες που οι κατασκευαστές δεν θα ήθελαν να βγούν στην φόρα... όπως π.χ. ότι το HDR μέχρι στιγμής σε commercial TVs δεν παίζει ποτέ τέλεια, ούτε καν κοντά στο καλά λόγω της έλλειψης σε φωτεινότητα καθώς και στην χρονική διάθεση αυτής ( sustained brightness, ABL ).

 

Εσύ λες πως θα βλέπεις από τις 0 μοίρες, η γενικότερα μικρές γωνίες θέασης ( κάτω από 20 μοίρες ). Άρα το πρώτο πλεονέκτημα της Q80T over Q70T πάει στον βρόντο.

Το brighter στο HDR που έχει μικρή μάλιστα διαφορά στις περισσότερες περιπτώσεις πλήν των μικρών φωτεινών κομματιών (2% window) πάει στον βρόντο επίσης μιας και την ημέρα δεν μπορείς να δείς σωστά ποτέ HDR, και αν το βράδυ δεν έχεις και τέλειο σκοτάδι ούτε τότε πλησιάζεις καν έστω και στο 50% του τι πρέπει κανονικά να δείς ( σε σύγκριση με reference monitor που πιάνει πάρα πολλά nits, όπως το Dolby Pulsar ).
Σωστότερος τρόπος να δείς HDR είναι με Dynamic Tone Mapping ( madVR, madVR Envy, Lumagen processor ).

 

Η διαφορά στα χρώματα που λένε είναι δύσκολα αντιληπτή, και θέλει professional calibration για να φτάσουν σε αυτή τη διαφορά εννοείται και οι 2.

 

Τα μαύρα που γκριζάρουν στην Q80T καθώς και το blooming από το Local Dimming όταν βλέπεις σε σκοτάδι ή χαμηλό φωτισμό είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ από ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

4 minutes ago, minast said:

Όποιος παίρνει τώρα HDMI 2.1 το παίρνει ως early adopter, με ό,τι αυτό συνεπάγεται (πχ πολλοί επώνυμοι ενισχυτές έχουν τσιπάκι που δεν συνεργάζεται με τις πιο συνήθεις πηγές). Και ρεαλιστικά οι πρακτικές ανάγκες για 4K/120fps είναι ακόμα πολύ λίγες.

Πάντως μεταξύ των παραπάνω 85", εγώ θα έκλινα προς την Sony...

Έχοντας καλιμπράρει πρόσφατα και τις 2 ( XH9096, Q70T ) και έχοντας παρακολουθήσει και με φως και χωρίς διάφορα samples και στις 2, προτιμώ ξεκάθαρα την Q70T ( για αυτές τις χρήσεις και συνθήκες ).
Η δε διαφορά στο μαύρο ήταν ενοχλητικά εμφανής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Τα μαύρα που γκριζάρουν στην Q80T καθώς και το blooming από το Local Dimming όταν βλέπεις σε σκοτάδι ή χαμηλό φωτισμό είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ από ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ.

Λευκοι υποτιτλοι σε σκοτεινη σκηνη

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, slalom said:

Λευκοι υποτιτλοι σε σκοτεινη σκηνη

 

Και μαυρωπούς να τους κάνεις για να μην παθαίνει κοκομπλόκο το Local Dimming, πάλι το contrast της είναι σχεδόν στο μισό της Q70.

 

Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε τώρα.
Και χωρίς υπότιτλους να το παίξεις, σε σκηνές ταινιών που το μέγεθος των φωτεινών σημείων μεταβάλλεται συνεχώς το local dimming δημιουργεί strobe effect όπως και η δραστήρια δυναμική ίριδα σε προβολέα.
Είναι κάτι που πρέπει... να πεθάνει ( το local dimming )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, billpeppas said:

Οι Nanocell της LG είναι ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.
Μόνο και μόνο το ΚΑΚΙΣΤΟ local dimming τους αρκεί για να σε κάνει να θες να την πετάξεις από το μπαλκόνι.

 

Ο αριθμός των local dimming ζωνών διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο, κάνω λάθος, οπότε αν είναι χάλια σε μοντέλο 2019 ή 55" δεν σημαίνει ότι είναι και το 75", χωρίς να λέω ότι είναι καλό μιας και δεν το έχω δει γι'αυτο και δεν πρότεινα και μοντέλο.

 

Είδα κάποια video, τελικά ίσως Qled>Nanocell.

----

 

Ήταν ένα σχόλιο πιο πάνω (δεν το βρίσκω να κάνω quote)  που έκραζε το Nanocell ότι είναι φίλτρο κτλ κτλ, γιατί το Qled τι είναι; ίδια φιλοσοφία και τα δυο.

 

---

 

Ξέχασα να πω το HDR10 είναι για τα σκουπίδια, για να έχεις σωστό HDR πρέπει να έχει και μεγάλη φωτεινότητα.

 

Το Chroma subsampling δεν βλέπω πουθενά, αν είναι 4:4:4 ή κάτι άλλο λιγότερο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Havic said:

 

Ο αριθμός των local dimming ζωνών διαφέρει από μοντέλο σε μοντέλο, κάνω λάθος, οπότε αν είναι χάλια σε μοντέλο 2019 ή 55" δεν σημαίνει ότι είναι και το 75", χωρίς να λέω ότι είναι καλό μιας και δεν το έχω δει γι'αυτο και δεν πρότεινα και μοντέλο.

 

Είδα κάποια video, τελικά ίσως Qled>Nanocell.

----

 

Ήταν ένα σχόλιο πιο πάνω (δεν το βρίσκω να κάνω quote)  που έκραζε το Nanocell ότι είναι φίλτρο κτλ κτλ, γιατί το Qled τι είναι; ίδια φιλοσοφία και τα δυο.

 

---

 

Ξέχασα να πω το HDR10 είναι για τα σκουπίδια, για να έχεις σωστό HDR πρέπει να έχει και μεγάλη φωτεινότητα.

 

Το Chroma subsampling δεν βλέπω πουθενά, αν είναι 4:4:4 ή κάτι άλλο λιγότερο.

 

να τα βάλουμε σε μια σειρά.

Και πολλές μικρές ζώνες να έχεις στο local dimming, αν ο επεξεργαστής δεν είναι επαρκώς γρήγορος και το software δεν είναι καλό ( πόσο συχνά το συναντάμε αυτό ε? ) πάλι θα υπάρχει θέμα.
Και το βλέπεις και στα πολύ high end μοντέλα με Local Dimming.
Τεστ με γρήγορα κινούμενη σφαίρα π.χ. αφήνει ghosting πίσω λες και έχεις το mouse pointer shadow effect στα Windows :p
Στρομπολάιτ εφφέ σε σκηνές όπως π.χ. εναλλαγή καρέ σκοτεινής σκηνής με φωτιά να καέι ( π.χ. καταστάσεις με τους δράκους στο Game of Thrones )..

 

Qled, nanocell, shitshell δεν με ενδιαφέρουν, μαρκετίστικες ονομασίες ψευτοτεχνικών που κάνουν και δεν κάνουν κάτι ( η Qled κάτι κάνει, λίγο, το Nanocell της LG από την άλλη είναι τρομερό... ανέκδοτο... και βλέποντας πως έχουν αφήσει στο lineup τους μόνο OLED & IPS, καταλαβαίνει κανείς πως κάνουν ότι μπορούν να σπρώξουν τον κόσμο στις σαφώς πιο ακριβές OLED τους ).

 

HDR είτε 10, είτε +, είτε HLG, είτε Dolby Vision ( δεν αναφέρω το πρότυπο της VESA γιατί αυτό χάθηκε στην μετάφραση.... ή δεν βγήκε καν από τα αποδυτήρια στην έναρξη του αγώνα :p ) δεν βλέπεις σωστά ότι TV και να έχεις ( ακόμα και η Pulsar της Dolby με τα 4000nits δεν επαρκεί γιατί οι έξυπνοι έκαναν mastering ταινίες και με MaxCLL 10000nits :D ) [ δεν συζητώ καν το τι θα γίνει έτσι και σε μια οθόνη 75" καταφέρει κάποιος να βγάλει μια σφαίρα διαμέτρου 18εκ. 5000nits τι θα κάνει ο θεατής που βλέπει σε σκοτεινό ή απόλυτο σκοτάδι μόλις βγεί αυτή στην εικόνα :D σε τέτοιο luminance ]

 

Chroma Subsampling στις ταινίες γιοκ... μόνο για PC usage ( όπου στις OLED ψαρεύεις το burn in... ).
Οι ταινίες δεν είναι mastered σε 4:4:4 ούτε προβλέπεται να γίνονται στο σύντομο μέλλον ( και εντάξει, μικρή διαφορά θα έχει όταν και αν γίνει ).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα την εικόνα που βγάζει ο προτζεκτορας και είναι ~65", και είναι ήδη ικανοποιητικό το μέγεθος.

Οπότε νομίζω ότι οι 75" θα είναι ότι πρέπει, και ταιριάζει και στο χώρο...

Αξίζει λέτε να κάνω την υπέρβαση και να πάω πχ σε αυτήν; Ή να μείνω στην Q70T;

https://www.skroutz.gr/s/23214614/Sony-KD-75XH9505-Smart-4K-UHD-75.html

Έγινε επεξεργασία από ronin13
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ronin13 said:

Μέτρησα την εικόνα που βγάζει ο προτζεκτορας και είναι ~65", και είναι ήδη ικανοποιητικό το μέγεθος.

Οπότε νομίζω ότι οι 75" θα είναι ότι πρέπει, και ταιριάζει και στο χώρο...

Αξίζει λέτε να κάνω την υπέρβαση και να πάω πχ σε αυτήν; Ή να μείνω στην Q70T;

https://www.skroutz.gr/s/23214614/Sony-KD-75XH9505-Smart-4K-UHD-75.html

Σε θέαση σε νύχτα/σκοτάδι το contrast που έχει η Q70T απλά την σβήνει σαν επιλογή την Sony.
Σε ημέρα/με αρκετό φως η Sony είναι καλύτερη, αλλά όχι κάτι το θεαματικά καλύτερο.

 

Προσωπικά στην θέση σου θα έπαιρνα την QE75Q70T + calibration υπηρεσία από ειδικό και έκλεισες το κεφάλαιο αφού σε ικανοποιούν οι 75".

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να θίξω κι εγώ κάτι. 

 

Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα τη Sony είναι ότι έχει ανώτερο ενσωματωμένο media player. Οι samsung δεν υποστηρίζουν dts, άρα αν έχεις ταινίες με τέτοιο ήχο.... πάπαλα. Not supported.  Και είναι κρίμα με τόσα λεφτά για TV να φας καμία τέτοια ήττα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, giorgos2187 said:

Να θίξω κι εγώ κάτι. 

 

Ο μόνος λόγος που θα προτιμούσα τη Sony είναι ότι έχει ανώτερο ενσωματωμένο media player. Οι samsung δεν υποστηρίζουν dts, άρα αν έχεις ταινίες με τέτοιο ήχο.... πάπαλα. Not supported.  Και είναι κρίμα με τόσα λεφτά για TV να φας καμία τέτοια ήττα. 

Με τέτοια διαφορά στην εικόνα, και διαφορά στην τιμή, καλύτερα να πάρει με λιγότερα από την διαφορά ένα android tv box ή ένα nVIDIA Shield ή φθηνό μεταχείρα HTPC.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, εάν το media player δεν σε ενδιαφερει, τότε διαλέγεις την καλύτερη ποιότητα εικόνας, που ναι, το προσφέρει η samsung q70. Να ξέρεις πως τα μέγιστα θα τα πάρεις αν κάνεις και καλιμπραρισμα από τεχνικό και στις 2 περιπτώσεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ronin13 said:

Έχω ήδη ένα htpc που δίνει σήμα στον προτζεκτορα.

Τέλεια.

Q70T.
ISF Calibration.
madVR για τις ταινίες από το PC.

netflix / κλπ πάλι από το PC ιδανικά, αλλά παίζεις και με το app της TV αν είναι ( ούτως ή άλλως το netflix είναι Dolby only, δεν έχει DTS να έχεις θέμα εξόδου )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οι δαίμονες έχουν δίκιο και ξέρουν, αλλά θα βάλω την ψήφο μου για την αλητεία εδώ: ψηφίζω Σόνυ.

Αν πρόκειται να πληρώσεις μετρητά ίσως καταφέρεις να κατεβάσεις τιμή αν αγοράσεις από κατάστημα κι όχι αλυσίδα.
Μπαίνεις με τα μετρητά, «Την έχω βρει τόσο αλλού (θα ρωτήσει που αλλου, δεν λες που, αν ρωτήσει γιατι δεν πας στο αλλού, λες είναι μακριά να μην καιω βενζίνη, αν δεν μου την δώσετε τόσο εκεί θα πάω, αν μου την αφήσετε τόσο, την αγοράζω επιτόπου με μετρητά») Αν απαντήσουν όχι ή αντιπροτείνουν τιμή που δεν σου αρέσει φεύγεις καιτην αγοράζεις από την αλυσίδα.
 

Μην αγνοείτε τα μικρομάγαζα που είναι εξειδικευμένα. Κάνουν αγώνα να επιβιώσουν, ίσως δεν τα καταφέρουν, μας συμφέρει πολλαπλώς να τους κάνουμε τζίρο αν μας δίνουν καλή τιμή. Τουλάχιστον τις τιμές προσφορών των αλυσίδων συχνά έχουν την δυνατότητα να τις ισοφαρίσουν. Κι έχουν καλύτερη εξυπηρέτηση.
Εσύ μάλλον θα τα καταφέρεις μοναχός σου αλλά πρόσεξε τη φρασούλα +calibration που γράφει ο Μπιλ. Δεν είναι ασήμαντη για ταινίες.

κανονικά δεν κάνει να γράφω τέτοια, αλλά μεγάλη η χάρη σου ρονιν, να ευχαριστείς και τον αστροκόλιανδρο, δε μπορώ να κάνω εχθρούς όλη την Καλαμάτα. Εσύ προορίζεσαι να γλυτώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@salde ευχαριστώ για το tip!

Δεν είναι να μπλέκεις με Καλαματιανους, στρατιωτικούς και γιατρούς. Εδώ χτύπησες jack pot! ?

 

Έχω φίλο που δούλευε ως φωτογράφος και έχει συσκευή για καλιμπραρισμα, οπότε είμαι οκ από εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το threat και μετά απο αρκετή έρευνα συμφωνώ με τα περισσότερα που έχετε γράψει.

 

Ψάχνω και εγώ μια 65-άρα για βραδινό netflix  και ps5. 


Εδώ και χρόνια έχω sony (KDL46W905  και 65XE9305) αλλά δυστηχώς τις άφησα Αγγλία.

 

Είμαι μεταξύ των Sony 65ΧΗ9096  (Περίπου 1300 με 5 χρόνια εγγύηση) και Samsung 65Q70T (περίπου 1050).

 

Εχω δει αρκετά reviews και γενικά η Q70T είναι το καλύτερο value for money. Θα προτιμούσα Sony αλλά διαβάζω για αρκετό banding και σε αρκετά σημεία κατώτερης της 65ΧE9305 που είχα.

 

Πάντως διαβάζω οτι h XH90 έχει βελτιώσει πολύ το menu γιατι το παλιό android δε παλεύεται. 

Επίσης πιστεύτε πως το dolby vision που λείπει στην samsung επειρεάζει αρκετά;

 

* Θα ήθελα προτάσεις για βάση και ηχεία (δεν είμαι fan του soundbar). Αλλιώς θα βάλω κάτι ξεχασμένα z2300

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τις τηλεοράσεις έχω πει ήδη τη γνώμη μου. Για το Dolby Vision, εξαρτάται πόσο θα το αξιοποιήσεις.

Δεν έχω δει το ίδιο περιεχέμενο σε Dolby Vision και HDR10+ για να μπορώ να κάνω ευθεία σύγκριση, αλλά ότι έχω δει σε Dolby Vision είναι καλύτερο απ' ότι έχω δει σε HDR10+. Και στα χαρτιά είναι ελαφρώς προτιμότερο, αν και το HDR10+ είναι ανοιχτό πρότυπο, το οποίο για εμένα του δίνει πόντους.

Το Netflix υποστηρίζει Dolby Vision.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.