Jump to content



Οθονη-τηλεοραση


Steve1

Recommended Posts

Γεια χαρα

Κατευθειαν στο θεμα.

Ενδιαφερομαι για μια τηλεοραση για το σαλονι μου στην οποια ομως θα συνδεσω και ενα pc.Ερωτηση : Plama ή LCD?Ποια εχει καλυτερη απεικονιση?Οι plasma υποστηριζουν χαμηλοτερες αναλυσεις απο τις LCD?Aκουσα επισης οτι οι plasma εχουν μικροτερη διαρκεια ζωης απο τις LCD.Αληθευει?Πανω απο 30 ιντσες ενδιαφερομαι.Δεν θελω προτασεις για συγκεκριμενα μοντελα απλα αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας για την συγκριση των τεχνολογιων αυτων.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Solid Snake [Σήμερα, στις 23:16]

Πανω απο 30inch Plasma και εαν αντεχει η τσεπη σου:D

Οι Plasma εχουν καλητερη απικονηση απο τις LCD με αποτελεσμα την καθαροτερη εικονα

:boxed: Εγώ νομίζω πως το αντίθετο συμβαίνει.Οι LCD έχουν καλύτερα χρώματα,λευκό αλλά πάσχουν στο μαύρο.Κάτι που δε συμβαίνει στις Plasma τόσο πολύ αλλά έχουν χειρότερη εικόνα από τις LCD.Αυτό φαίνεται και από τη διαφορά στη τιμή Plasma-LCD.Οι LCD τελευταίας γενιάς(1-2 χρόνια)έχουν και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις Plasma(εάν βλέπεις 8 ώρες καθημερινά,θα σου κρατήσει γύρω στα 15-20 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μια ειναι η επιλογη αν την θες και για Monitor

http://www.ciao.de/Apple_Cinema_HD_Display__1768128

Αναλυση 2560 x 1600!!!!!

Απο εκει και περα απο οτι εχω διαβασει οι Plasma σε ταινιες υπερτερουν ξεκαθαρα

http://www20.graphics.tomshardware.com/display/20050309/lcd_vs_plasma-13.html#conclusion

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Solid Snake [Σήμερα, στις 23:38]

Δεν νομιζω,διοτι οι Plasma ειναι κατα πολυ ακρηβοτερες απο τισ LCD σε αυτην τη κατιγορια...Αλλα μπορει να εχεις δικιο

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα,για παράδειγμα,μια καλή 32 LCD=καλή 40 Plasma και ίσως σου μείνουν και κάτι για κανα σουβλάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από daospi [Σήμερα, στις 23:44]

Επειδή το έχω ψάξει το θέμα,για παράδειγμα,μια καλή 32 LCD=καλή 40 Plasma και ίσως σου μείνουν και κάτι για κανα σουβλάκι...

Xαχα ωραιος!

Thanks daospi για το μαθημα!:D

Link to comment
Share on other sites

δες και

www.avsite.gr

www.avforum.gr

είναι πιο ειδικά forum.

πάντως ισχύει αυτό που είπε ο unsto, για ταινίες θες contrast άρα plasma. βέβαια από άποψη ευκρίνειας μια 854*480 plasma θα υπολείπεται μιας 1280*xxx lcd.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.