Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά εχω WIND 50 VDSL άλλα έχω κακά νούμερα είμαι περιοχή Νεα Σμύρνη

 

Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 752/17991 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 752/17827 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 0/5.9 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 0/11.8 dB 
Output Power(Up/Down) 10.5/18.8 dBm 
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 13/77 
Interleave Delay(Up/Down) 7/8 ms 
INP(Up/Down) 1/1 symbols 
Profile 8b 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 129/0 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, απ' όσο βλέπω παίρνεις από στο Αστικό Κέντρο βάση του προφίλ. Παρόλα αυτά ο θόρυβος της γραμμής δεν είναι σε τόσο υψηλά επίπεδα επομένως έπρεπε να έχεις καθαρό 50αρι.

 

Έχει γίνει έλεγχος στην καλωδίωση του σπιτιού; Επίσης σε είχε επισκεφθεί τεχνικός κατά την σύνδεση ώστε να δει και να σε ενημερώσει για την ταχύτητα που έρχεται στον κατανεμητή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε όσα μπορείς από τα παρακάτω:

- Κατάσταση τηλεφωνικής πρίζας (αν είναι παλιά προτείνεται να την αλλάξεις)

- Κατάσταση εσωτερικής καλωδίωσης (από που έρχεται; Απευθείας από το γκρι κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι; Είσαι σε πολυκατοικία και έχετε ρεγκλέτα στο ισόγειο; Πολλοί πηγαίνουν απευθείας στην ρεκλέτα, βρίσκουν το ζευγάρι καλωδίων του διαμερίσματος και προσπαθούν να συγχρονίσουν εκεί για να δουν αν υπάρχουν διαφορές).

- Σιγουρέψου ότι συνδέεις το router στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού

- Επίσης, σιγουρέψου πως δεν υπάρχουν επιπλέον παρακλάδια (με απλές ματίσεις) από τα δύο κεντρικά τηλεφωνικά καλώδια προς άλλα δωμάτια

 

Υποθέτω δοκιμάζεις με το router της wind ένα μαύρο Technicolor. Επειδή το είχα παλιά και εγώ αυτό, δεν έχει θέματα. Τα παραπάνω μπορεί να φαίνονται χαζα, αλλά για να σου δώσω ένα παράδειγμα, όταν είχα ADSL με μια απλή αλλαγή του καλωδίου (με UTP cat 5/6) από 12Mbps έφτασα με κόστος 10€ στα 18Mbps. Πέρασα μάλιστα δύο καλώδια για να έχω και ένα backup.

 

Αν βρίσκεσαι σε σπίτι ισογείου οι αλλαγές είναι πιο εύκολες σε σύγκριση με το διαμέρισμα. Γενικά πάντως να έχεις στο νου σου ότι μπορεί να μην φταις εσύ αλλά ούτε και η wind. Αλλά το χαλκοκαλώδιο που έρχεται μέχρι στο σπίτι υπογείως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.