Jump to content



Χρειάζομαι βοήθεια με τα Fans μου..


Zenonas01

Recommended Posts

Γεια σας, χτίζω τον πρώτο μου υπολογιστή και έχω μια ερώτηση.  Για ψύξη αποφάσισα να πάω με τους Corsair LL120 και LL140.

 Θα βάλω 3 LL120 στο μπροστινό μέρος του κουτιού ως Intake, 1 LL120 στο πίσω μέρος του ως Exhaust fan και θα αντικαταστήσω τους ανεμιστήρες από το AIO μου (Corsair H115i Platinum), με 2 LL140 που πρόκειται να τοποθετηθούν στην κορυφή του κουτιού  ως Exhaust fans.

 

 Ερώτηση 1: Μπορώ να χρησιμοποιήσω τους ανεμιστήρες του AIO (που θα τοποθετηθούν στην κορυφή) ως Exhaust fans;  Ή θα επηρεάσει τη θερμοκρασία του CPU μου;  Ως τι μου συνιστάτε να τα χρησιμοποιήσω;

 

 

 Ερώτηση 2: Αγόρασα ένα τριπλό πακέτο LL120 που συνοδεύεται από το RGB Fan LED HUB και το Lighting NODE PRO, ένα μόνο LL120 και ένα LL140 2pack που έρχεται επίσης με ένα RGB Fan LED HUB και το Lighting NODE PRO.

 

 Μπορώ να συνδέσω όλα τα fan μου (και τα LL120 και τα LL140) στο ίδιο RGB Fan HUB και Lighting NODE PRO που έρχεται με τα LL120 (προκειμένου να πάρουν λιγότερο χώρο στο κουτί μου);

 

 

 Ερώτηση 3: Και τα έξι fan έρχονται με RGB header και PWM fan header.  Η μητρική μου πλακέτα έχει μόνο 3 PWM fan headers.  Χρειάζονται και τα δύο καλώδια κάθε ανεμιστήρα;  Ή μπορεί να τροφοδοτείται μόνο από το RGB Fan HUB (και να μην χρησιμοποιείτε καθόλου το καλώδιο PWM κάθε ανεμιστήρα);  Πώς πρέπει να τα συνδέσω;  Μπορείτε να προτείνετε μια λύση;

 

 Επίσης στο σύστημά μου έχω Ryzen 5 2600, GTX 1660 Super OC, 32GB ddr4 ram, 1x M.2 ssd, 1 x2,5 ssd, 2 xWD 1 TB HDD, H115i AIO platinum και τα fans.  Μπορείτε να μου πείτε εάν το Corsair RM750 750W PSU μου είναι αρκετό;
 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλωσορίσω πρώτα, στη παρέα μας και να ευχηθώ καλή διαμονή !  :)

Μεγειά το νέο σου PC και αφού είναι και το πρώτο, πολύ διασκέδαση και λίγες αγωνίες !  :D 

Μια καλή αρχή στο να πάρεις τις πιο εύστοχες απαντήσεις στα ζητήματα που θέτεις είναι να δώσεις εσύ όλη τη πληροφορία που θα χρειαστεί.

1. Link με τα προϊόντα που έχεις πάρει και θέλεις να συνδυάσεις  (ανεμιστήρες, ψύκτρα, κουτί , μητρική κλπ )

2. Πως σκέφτεσαι να κάνεις τη σύνθεση του κουτιού όσον αφορά την ψύξη, air flow, που θα βάλεις τι (Είναι πρωί ακόμα και δεν έχω πιει καφε!  :p και σε τι setup (π.χ. η ΑΙΟ θα πάει επάνω και θα δουλεύει σε push ή θα δουλεύει σε Push-Pull με δυο πρόσθετους ανεμιστήρες.

Όταν ορίσεις αυτά με λεπτομέρεια (και κάνα σκαρίφημα δεν μας "χαλάει" ! :)  ) τότε θα μπορούμε και εμείς να βοηθήσουμε καλύτερα και πιο γρήγορα!

 

Αλλά επειδή όλα αυτά είναι νέα να βοηθήσω , ρωτώντας αν οι ανεμιστήρες σου είναι αυτοί :

 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Fans/ml-config/p/CO-9050072-WW#tab-package-contents

 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Fans/ml-config/p/CO-9050074-WW

 

(γι΄αυτούς υπάρχει και παρουσίαση εδώ)

 

και η ΑΙΟ σου είναι αυτή:

 

https://www.corsair.com/us/en/Categories/Products/Liquid-Cooling/Dual-Radiator-Liquid-Coolers/Hydro-Series™-RGB-Platinum/p/CW-9060038-WW

 

Ποια μητρική έχεις ?

Το κουτί σου ποίο είναι ?

Με την αγορά που έκανες θα έχεις 8 ανεμιστήρες (6 που πήρες και 2 από την ΑΙΟ) πως σκέφτεσαι αν τους χρησιμοποιήσεις και που θα του βάλεις? (ομοίως ως άνω  :hehe:

Και πως θα τους ελέγξεις?

 

Να απαντήσω όμως κι εγώ σε κάτι από τώρα που μπορώ:

 

3 hours ago, Zenonas01 said:

 Χρειάζονται και τα δύο καλώδια κάθε ανεμιστήρα;  Ή μπορεί να τροφοδοτείται μόνο από το RGB Fan HUB (και να μην χρησιμοποιείτε καθόλου το καλώδιο PWM κάθε ανεμιστήρα);  Πώς πρέπει να τα συνδέσω; 

 

Το κύκλωμα οδήγησης των RGB LEDs είναι ανεξάρτητο και άσχετο με το κύκλωμα οδήγησης του κινητήρα των ανεμιστήρων.
Θα πρέπει να συνδεθούν και τα δύο καλώδια αν θέλεις οι ανεμιστήρες να φωτίζουν και να ψύχουν ταυτόχρονα !  :) 

Για τις συνδέσεις υπάρχουν διάφοροι τρόποι αλλά πες μας πρώτα το τι το πώς και το που και θα τα πούμε και πάλι .

Καλή συνέχεια και καλή διασκέδαση !  :) 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.