Jump to content



Επιλογή νέας τηλεόρασης


Recommended Posts

Κοιτάζω για μια vfm badget τηλεόραση και έχω προβληματιστεί με τις TCL (55C715 ή  55EP660). Από reviews (πριν αρκετούς μήνες) είδα προβλήματα που απ' ότι κατάλαβα σχεδόν εξαλείφονται με τα update στο Android.

Από την άλλη έβλεπα της xiaomi (50-55''), που και πάλι με τα updates βελτιώθηκαν προβλήματα αλλά και στα δύο έχω μια επιφύλαξη.

Κοιτάζω επίσης σε κάποιες vfm lg (πχTV LG 49UN711C 49'' LED 4K ULTRA HD SMART)

 

Αρχικά να πω ότι πάω τώρα σε smart tv μετά από ένα σκυλί lg le5500 που έχω 10 χρόνια και είναι μια χαρά (εκτός των περιορισμένων δυνατοτήτων σε ζητήματα υπηρεσιών κλπ)

 

Θα ήθελα να έχει Netflix, youtube. Μέγεθος 49''-55''. Τιμή μέχρι 500€

 

Όποιος έχει γνώμη και εμπειρία, ευπρόσδεκτη ακόμα και σε άλλες από αυτές που αναφέρω.

Ευχαριστώ

 

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος mpoumpis έγραψε:

Έχουμε το ίδιο σκυλί και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Αν σου κάνει το μέγεθος που έχεις σε tv πάρε ένα Android tv box και καθάρισες!!

:) Έχω ΤV box της xiaomi, όμως θέλω περισσότερες ιντσες από τις 37'' και 2η TV για διαφορετικό δωμάτιο.

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

είναι μοντέλο 2020 , έχω την 43" 

 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html

 

υπάρχει και νεότερο μοντέλο , πιο ακριβό 

 

 

Ευχαριστημένος φαντάζομαι. Και βλέπω και πολύ καλές κριτικές. Δεν τις είχα ψάξει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος nestoxy έγραψε:

Ευχαριστημένος φαντάζομαι. Και βλέπω και πολύ καλές κριτικές. Δεν τις είχα ψάξει καθόλου...

 

Από τον Ιούλιο 2020 την έχω , ytube , prime video , netflix κ κάνα παιχνιδάκι μέσω gamepad , όλα καλά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2021 at 9:59 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

είναι μοντέλο 2020 , έχω την 43" 

 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html

 

υπάρχει και νεότερο μοντέλο , πιο ακριβό 

 

 

Από ένα ψάξιμο ψήνομαι να πάρω την ίδια στις 55inch. Φαίνεται ακόμα και από ακριβότερες πολύ καλή ακόμα.

Πως σου φαίνεται το vidaa λογισμικό;

Δίνει updates γενικά;

Πως γίνεται να είναι φθηνότερη από την πενηντάρα;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος nestoxy έγραψε:

Από ένα ψάξιμο ψήνομαι να πάρω την ίδια στις 55inch. Φαίνεται ακόμα και από ακριβότερες πολύ καλή ακόμα.

Πως σου φαίνεται το vidaa λογισμικό;

Δίνει updates γενικά;

Πως γίνεται να είναι φθηνότερη από την πενηντάρα;;;

 

Η δικιά μου είναι 43 ιντσες και απ'οτι θυμάμαι πάνε αναλογικά οι τιμές με τις ιντσες. Μήπως είδες κάποιο νεότερο μοντέλο?

 

Update έκανε ένα , πέρυσι. Την έχω βάλει επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση,δεν έχω παρατηρήσει να έχει πάρει άλλη αναβάθμιση μέχρι σήμερα.

 

Δεν έχω να πω πολλά για το os της , έχει μπόλικες  εφαρμογές να εγκαταστήσεις κυρίως εξωτερικού  (πχ καιρός,νέα, κανάλια μέσω internet , μουσική, κάτι παιχνιδάκια)  αλλά σπάνια ασχολούμαι. Δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα.Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι super αλλά είναι ικανοποιητικός.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2021 at 6:19 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

 

Η δικιά μου είναι 43 ιντσες και απ'οτι θυμάμαι πάνε αναλογικά οι τιμές με τις ιντσες. Μήπως είδες κάποιο νεότερο μοντέλο?

 

Update έκανε ένα , πέρυσι. Την έχω βάλει επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση,δεν έχω παρατηρήσει να έχει πάρει άλλη αναβάθμιση μέχρι σήμερα.

 

Δεν έχω να πω πολλά για το os της , έχει μπόλικες  εφαρμογές να εγκαταστήσεις κυρίως εξωτερικού  (πχ καιρός,νέα, κανάλια μέσω internet , μουσική, κάτι παιχνιδάκια)  αλλά σπάνια ασχολούμαι. Δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα.Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι super αλλά είναι ικανοποιητικός.

 

 

 

Γενικά αυτές που βλέπω από Hisense είναι ίσως η πιο πολυφορεμενη TV, με πολύ καλές κριτικές. Σε σχέση με νεότερα μοντέλα (7200,7300 κλπ) φαίνεται να δίνει, τουλάχιστον για αυτά που ψάχνω εγώ, καλύτερες υπηρεσίες. Μετά, ανεβαινουμε αρκετά...

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Της Xiaomi έχει κανείς δουλέψει;

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στις Hisense και σε κάποιες οικονομικές οθόνες με υψηλά χαρακτηρηστικά.

Η εναλλαγή καναλιών είναι αργή ή όχι.

Έχω μία hisense 43άρα που εν τέλη στο δωμάτιο την αντικατέστησα γιατί η εναλλαγή καναλιών ήταν εκνευριστικά αργή. Πατάς να αλλάξει ένα κανάλι, ξαναπατάς και αλλάζει δύο όταν ξυπνήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως ο δέκτης/κεραία σου είναι λίγο παρωχημένος ? 

 

η ταχύτητα που έγραψα πιο πάνω , είναι στο μενού , στις επιλογές , που για πολλούς είναι επίσης στοιχείο που το ψάχνουν αφού μερικές

αργούν πολύ στις επιλογές του μενού , αν και νομίζω οτι μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα κυρίως

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Thresh86 said:

προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως ο δέκτης/κεραία σου είναι λίγο παρωχημένος ? 

 

η ταχύτητα που έγραψα πιο πάνω , είναι στο μενού , στις επιλογές , που για πολλούς είναι επίσης στοιχείο που το ψάχνουν αφού μερικές

αργούν πολύ στις επιλογές του μενού , αν και νομίζω οτι μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα κυρίως

Όχι είναι θέμα chipset στην τηλεόραση βασικά.
Γιατί έχει καθηστέρησει και στα menu αλλά είναι κάτι που αντέχεται.
Στην τηλεόραση όμως αν θέλεις να κάνεις zapping δεν αντέχεται για κανένα λόγο αφού εν τέλη την αντικατέστησα και την έβαλα σε ένα απο τα δωμάτια των παιδιών που βλέπουν netflix ή παιδικά μόνο και δεν αλλάζουν εύκολα κανάλι.

Γενικά καλή εικόνα και δυνατότητες αλλά ξανα λέω προσοχή μην έχει τέτοιες παιδικές ασθένειες γιατί δεν γίνονται ανεκτές σε κάποια επίπεδα.

 

Κατα τα άλλα η hisense πολύ καλή επιλογή, δεν έχει βγάλει κιχ η δική μου μετά από 3-4 χρόνια που την έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά πήγα λόγω χώρου στην 50αρα Α7100F. Έχω αγοράσει την τηλεόραση εδώ και 2 μήνες περίπου. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Πολύ ωραία εικόνα, γωνία θέασης για μένα μια χαρά, γιατί διάφοροι σε reviews έβαζαν θέμα.

Πολλές ρυθμίσεις!

Η αλήθεια είναι ότι τα υλικα φαίνονται πολύ φθηνά, η οθόνη θυμίζει ένα κομμάτι πλαστικό. Δεν με ενοχλεί καθόλου πάντως αν κρίνω από την απόδοση και την πολύ καλή τιμή.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι επειδή ο ήχος είναι τύπου surround, ανάλογα με το τι παρακολουθείς, ίσως ανεβαίνει απότομα σε στιγμές γεγονός που είναι ενοχλητικό. Δεν έχω εξαντλήσει τις επιλογές σε σχέση με τα προγράμματα. Ίσως ψάξω λίγο ακόμα αυτό το θέμα, αν κανείς ξέρει κάτι ας πει.

Τέλος, για να μην ανοίγω άλλο thread, ήθελα μια γνώμη για κανένα καλό σταθεροποιητή τάσης.

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από nestoxy
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2021 at 1:55 ΜΜ, το μέλος nestoxy έγραψε:

Τελικά πήγα λόγω χώρου στην 50αρα Α7100F. Έχω αγοράσει την τηλεόραση εδώ και 2 μήνες περίπου. Πολύ ευχαριστημένος μέχρι στιγμής. Πολύ ωραία εικόνα, γωνία θέασης για μένα μια χαρά, γιατί διάφοροι σε reviews έβαζαν θέμα.

Πολλές ρυθμίσεις!

Η αλήθεια είναι ότι τα υλικα φαίνονται πολύ φθηνά, η οθόνη θυμίζει ένα κομμάτι πλαστικό. Δεν με ενοχλεί καθόλου πάντως αν κρίνω από την απόδοση και την πολύ καλή τιμή.

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι επειδή ο ήχος είναι τύπου surround, ανάλογα με το τι παρακολουθείς, ίσως ανεβαίνει απότομα σε στιγμές γεγονός που είναι ενοχλητικό. Δεν έχω εξαντλήσει τις επιλογές σε σχέση με τα προγράμματα. Ίσως ψάξω λίγο ακόμα αυτό το θέμα, αν κανείς ξέρει κάτι ας πει.

Τέλος, για να μην ανοίγω άλλο thread, ήθελα μια γνώμη για κανένα καλό σταθεροποιητή τάσης.

 

Ευχαριστώ

 

Θα πρότεινα να να ανοίξεις άλλο θέμα, αλλά στα γρήγορα μπορώ να οσυ προτείνω τον APC LE1200I 1200VA.

Βεβαίως με τα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις ένα μικρό UPS με χειρότερη μεν σταθεροποίηση, αλλά με επιπλέον μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2021 at 11:39 ΠΜ, το μέλος swatoner έγραψε:

Όχι είναι θέμα chipset στην τηλεόραση βασικά.
Γιατί έχει καθηστέρησει και στα menu αλλά είναι κάτι που αντέχεται.
Στην τηλεόραση όμως αν θέλεις να κάνεις zapping δεν αντέχεται για κανένα λόγο αφού εν τέλη την αντικατέστησα και την έβαλα σε ένα απο τα δωμάτια των παιδιών που βλέπουν netflix ή παιδικά μόνο και δεν αλλάζουν εύκολα κανάλι.

Γενικά καλή εικόνα και δυνατότητες αλλά ξανα λέω προσοχή μην έχει τέτοιες παιδικές ασθένειες γιατί δεν γίνονται ανεκτές σε κάποια επίπεδα.

 

Κατα τα άλλα η hisense πολύ καλή επιλογή, δεν έχει βγάλει κιχ η δική μου μετά από 3-4 χρόνια που την έχω.

 

δεν έχω τέτοια καθυστέρηση οπότε όχι, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω 

 

@nestoxy , αυτό επίσης δεν το έχω δει. Παροδικά και αρκετά σπάνια  έχω δει, στο Youtube , να "μετατοπίζεται" τρόπον τινά ο ήχος απο ένα ηχείο σε ένα άλλο αλλά εκεί καταλαβαίνω οτι μάλλον είναι θέμα ηχογράφησης / youtube γιατί δεν παρατηρώ να το κάνει διαρκώς. 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 5/7/2021 at 1:55 ΜΜ, το μέλος nestoxy έγραψε:

 

Τέλος, για να μην ανοίγω άλλο thread, ήθελα μια γνώμη για κανένα καλό σταθεροποιητή τάσης.

 

Ευχαριστώ

Άνοιξε θέμα... υπάρχουν οι επιτηρητές τάσης και τα αντικεραυνικά στον πίνακα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update: 23/9/2021

 

Η τηλεόραση είναι εξαιρετική. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, σε αυτή την τιμή δε νομίζω να έβρισκα καλύτερη. Πολύ καλή εικόνα, γωνία θέασης. Η ταχύτητα αλλαγής καναλιού, μενού κλπ μια χαρά.

 

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία τα κανάλια δε δίνουν το πρόγραμμα τους στο EPG. 

Αλλά και πάλι έχω τηλεόραση που όλο το μενού της είναι αργό. Εκνευρίστηκα αργό. Σε φάση πετάς την τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.