Jump to content

Επιλογή νέας τηλεόρασης

Recommended Posts

Κοιτάζω για μια vfm badget τηλεόραση και έχω προβληματιστεί με τις TCL (55C715 ή  55EP660). Από reviews (πριν αρκετούς μήνες) είδα προβλήματα που απ' ότι κατάλαβα σχεδόν εξαλείφονται με τα update στο Android.

Από την άλλη έβλεπα της xiaomi (50-55''), που και πάλι με τα updates βελτιώθηκαν προβλήματα αλλά και στα δύο έχω μια επιφύλαξη.

Κοιτάζω επίσης σε κάποιες vfm lg (πχTV LG 49UN711C 49'' LED 4K ULTRA HD SMART)

Αρχικά να πω ότι πάω τώρα σε smart tv μετά από ένα σκυλί lg le5500 που έχω 10 χρόνια και είναι μια χαρά (εκτός των περιορισμένων δυνατοτήτων σε ζητήματα υπηρεσιών κλπ)

Θα ήθελα να έχει Netflix, youtube. Μέγεθος 49''-55''. Τιμή μέχρι 500€

Όποιος έχει γνώμη και εμπειρία, ευπρόσδεκτη ακόμα και σε άλλες από αυτές που αναφέρω.

Ευχαριστώ

Edited by nestoxy

Έχουμε το ίδιο σκυλί και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Αν σου κάνει το μέγεθος που έχεις σε tv πάρε ένα Android tv box και καθάρισες!!

Μία ώρα πριν, το μέλος mpoumpis έγραψε:

Έχουμε το ίδιο σκυλί και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!

Αν σου κάνει το μέγεθος που έχεις σε tv πάρε ένα Android tv box και καθάρισες!!

:) Έχω ΤV box της xiaomi, όμως θέλω περισσότερες ιντσες από τις 37'' και 2η TV για διαφορετικό δωμάτιο.

Μία ώρα πριν, το μέλος Thresh86 έγραψε:

είναι μοντέλο 2020 , έχω την 43" 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html

υπάρχει και νεότερο μοντέλο , πιο ακριβό 

Ευχαριστημένος φαντάζομαι. Και βλέπω και πολύ καλές κριτικές. Δεν τις είχα ψάξει καθόλου...

πριν 10 ώρες, το μέλος nestoxy έγραψε:

Ευχαριστημένος φαντάζομαι. Και βλέπω και πολύ καλές κριτικές. Δεν τις είχα ψάξει καθόλου...

Από τον Ιούλιο 2020 την έχω , ytube , prime video , netflix κ κάνα παιχνιδάκι μέσω gamepad , όλα καλά 

• Like 1
On 13/4/2021 at 9:59 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

είναι μοντέλο 2020 , έχω την 43" 

https://www.skroutz.gr/s/25059870/Hisense-55A7100F-Smart-4K-UHD-55.html

υπάρχει και νεότερο μοντέλο , πιο ακριβό 

Από ένα ψάξιμο ψήνομαι να πάρω την ίδια στις 55inch. Φαίνεται ακόμα και από ακριβότερες πολύ καλή ακόμα.

Πως σου φαίνεται το vidaa λογισμικό;

Δίνει updates γενικά;

Πως γίνεται να είναι φθηνότερη από την πενηντάρα;;;

πριν 42 λεπτά, το μέλος nestoxy έγραψε:

Από ένα ψάξιμο ψήνομαι να πάρω την ίδια στις 55inch. Φαίνεται ακόμα και από ακριβότερες πολύ καλή ακόμα.

Πως σου φαίνεται το vidaa λογισμικό;

Δίνει updates γενικά;

Πως γίνεται να είναι φθηνότερη από την πενηντάρα;;;

Η δικιά μου είναι 43 ιντσες και απ'οτι θυμάμαι πάνε αναλογικά οι τιμές με τις ιντσες. Μήπως είδες κάποιο νεότερο μοντέλο?

Update έκανε ένα , πέρυσι. Την έχω βάλει επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση,δεν έχω παρατηρήσει να έχει πάρει άλλη αναβάθμιση μέχρι σήμερα.

Δεν έχω να πω πολλά για το os της , έχει μπόλικες  εφαρμογές να εγκαταστήσεις κυρίως εξωτερικού  (πχ καιρός,νέα, κανάλια μέσω internet , μουσική, κάτι παιχνιδάκια)  αλλά σπάνια ασχολούμαι. Δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα.Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι super αλλά είναι ικανοποιητικός.

• Like 1
Posted (edited)
On 15/4/2021 at 6:19 ΜΜ, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Η δικιά μου είναι 43 ιντσες και απ'οτι θυμάμαι πάνε αναλογικά οι τιμές με τις ιντσες. Μήπως είδες κάποιο νεότερο μοντέλο?

Update έκανε ένα , πέρυσι. Την έχω βάλει επιλογή για αυτόματη αναβάθμιση,δεν έχω παρατηρήσει να έχει πάρει άλλη αναβάθμιση μέχρι σήμερα.

Δεν έχω να πω πολλά για το os της , έχει μπόλικες  εφαρμογές να εγκαταστήσεις κυρίως εξωτερικού  (πχ καιρός,νέα, κανάλια μέσω internet , μουσική, κάτι παιχνιδάκια)  αλλά σπάνια ασχολούμαι. Δεν με έχει προβληματίσει με κολλήματα.Ο χρόνος απόκρισης δεν είναι super αλλά είναι ικανοποιητικός.

Γενικά αυτές που βλέπω από Hisense είναι ίσως η πιο πολυφορεμενη TV, με πολύ καλές κριτικές. Σε σχέση με νεότερα μοντέλα (7200,7300 κλπ) φαίνεται να δίνει, τουλάχιστον για αυτά που ψάχνω εγώ, καλύτερες υπηρεσίες. Μετά, ανεβαινουμε αρκετά...

Ευχαριστώ πολύ πάντως!

Της Xiaomi έχει κανείς δουλέψει;

Edited by nestoxy

Προσοχή στις Hisense και σε κάποιες οικονομικές οθόνες με υψηλά χαρακτηρηστικά.

Η εναλλαγή καναλιών είναι αργή ή όχι.

Έχω μία hisense 43άρα που εν τέλη στο δωμάτιο την αντικατέστησα γιατί η εναλλαγή καναλιών ήταν εκνευριστικά αργή. Πατάς να αλλάξει ένα κανάλι, ξαναπατάς και αλλάζει δύο όταν ξυπνήσει.

• Like 1

προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως ο δέκτης/κεραία σου είναι λίγο παρωχημένος ? 

η ταχύτητα που έγραψα πιο πάνω , είναι στο μενού , στις επιλογές , που για πολλούς είναι επίσης στοιχείο που το ψάχνουν αφού μερικές

αργούν πολύ στις επιλογές του μενού , αν και νομίζω οτι μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα κυρίως

8 minutes ago, Thresh86 said:

προσωπικά δεν έχω τέτοιο θέμα, μήπως ο δέκτης/κεραία σου είναι λίγο παρωχημένος ? 

η ταχύτητα που έγραψα πιο πάνω , είναι στο μενού , στις επιλογές , που για πολλούς είναι επίσης στοιχείο που το ψάχνουν αφού μερικές

αργούν πολύ στις επιλογές του μενού , αν και νομίζω οτι μιλάμε για παλαιότερα μοντέλα κυρίως

Όχι είναι θέμα chipset στην τηλεόραση βασικά.
Γιατί έχει καθηστέρησει και στα menu αλλά είναι κάτι που αντέχεται.
Στην τηλεόραση όμως αν θέλεις να κάνεις zapping δεν αντέχεται για κανένα λόγο αφού εν τέλη την αντικατέστησα και την έβαλα σε ένα απο τα δωμάτια των παιδιών που βλέπουν netflix ή παιδικά μόνο και δεν αλλάζουν εύκολα κανάλι.

Γενικά καλή εικόνα και δυνατότητες αλλά ξανα λέω προσοχή μην έχει τέτοιες παιδικές ασθένειες γιατί δεν γίνονται ανεκτές σε κάποια επίπεδα.

Κατα τα άλλα η hisense πολύ καλή επιλογή, δεν έχει βγάλει κιχ η δική μου μετά από 3-4 χρόνια που την έχω.