Jump to content


Αγορά από Αmazon.co.uk και import fees


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μιας και σε λίγο καιρό έρχεται νέο μέλος στην οικογένεια ξεκινάω να στοκάρω πράγματα.

Κάποια από αυτά τα βρίσκω μόνο στο αγγλικό amazon (καθότι το brand είναι αγγλικό - tommee tippee).

Μου βγάζει λοιπόν πλέον αυτό λίγο πριν την ολοκλήρωση της αγοράς

image.png.5abd51818a5d64e92b4c2292ad0a20a2.png

Είναι το τελωνείο πλέον ή παίζει να φάω έξτρα καμπάνα εδώ μόλις έρθει το δέμα????

 

Σας ευχαριστώ !!!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, koshal said:

Καλησπέρα,

Μιας και σε λίγο καιρό έρχεται νέο μέλος στην οικογένεια ξεκινάω να στοκάρω πράγματα.

Κάποια από αυτά τα βρίσκω μόνο στο αγγλικό amazon (καθότι το brand είναι αγγλικό - tommee tippee).

Μου βγάζει λοιπόν πλέον αυτό λίγο πριν την ολοκλήρωση της αγοράς

image.png.5abd51818a5d64e92b4c2292ad0a20a2.png

Είναι το τελωνείο πλέον ή παίζει να φάω έξτρα καμπάνα εδώ μόλις έρθει το δέμα????

 

Σας ευχαριστώ !!!

 

Με το καλό το νέο μέλος στην οικογένεια. Δεν ξέρω τι χρειάστηκες, αλλά ίσως τα πετύχαινες και εδώ:

WWW.TOMMEETIPPEE.GR

Μάθετε ποια προϊόντα Tommee Tippee θα βρείτε σε κάθε κατάστημα. Μάθετε περισσότερα online σήμερα.

 

Στην ουσία τώρα. Φαίνεται ότι σου έχουν κρατήσει όλο τον ΦΠΑ επί της συνολικής αξίας του πακέτου, οπότε πρακτικά είσαι καλυμμένος για τον φόρο. Όμως, αν σταματήσει τελωνείο, τυπικά εξακολουθείς να οφείλεις 15€ ως τέλος εκτελωνισμού (υποθέτω παραλαμβάνεις με απλό ταχυδρομείο) :

https://www.elta.gr/Portals/0/Files/2020/Images/4_Tim_Eidika_Teli_Ektelonismou_02_2020.pdf

 

Και νομίζω ότι πια ότι η συντριπτική πλειονότητα των πακέτων σταματάει στο τελωνείο. Πάντως, στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να παραλάβεις και χωρίς να πληρώσεις κάτι επιπλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

 

Φαίνεται ότι σου έχουν κρατήσει όλο τον ΦΠΑ επί της συνολικής αξίας του πακέτου, οπότε πρακτικά είσαι καλυμμένος για τον φόρο. Όμως, αν σταματήσει τελωνείο, τυπικά εξακολουθείς να οφείλεις 15€ ως τέλος εκτελωνισμού

 

Με τα 15€ είμαι ΟΚ. Έστω και για δοκιμή είμαι και πάλι χαμηλότερα από όσο θα έπαιρνα από Ελλάδα τα ίδια προιόντα.

Το θέμα είναι με τον φόρο. Αυτοί καλά έκαναν και μου κράτησαν 24%. Θα τον αποδώσουν με κάποιο τρόπο στην Ελλάδα ή θα μου ζητήσουν και στο τελωνείο πέρα από το τέλος εκτελωνισμού και αυτοί το 24%?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρωνεις κατι αλλο. Το import fees ειναι το τελωνειο.

Προσοχη ομως, αν σε κατι δεν γραφει import fees στο checkout δεν σημαινει οτι δεν περναει αλλα ουτε οτι θα το πιασει κιολλας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.