Jump to content



ADSL PSTN


Γιωργος_Μ

Recommended Posts

Εχω την εξης απορια :

Πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ η γραμμη που εχω σπιτι να μπορει να χρησιμοποιει τηλεφωνο,

αυτη την στιγμη εχω μια Isdn γραμμη και χρησιμοποιω ενα μοντεμ Isdn στα 64 Kb ,

Θελω να μου πει καποιος αν χρησιμοποιωντας ADSL PSTN θα μπορω να χρησιμοποιω την

τηλεφωνικη γραμμη (ΒΑΣΙΚΟ) και δευτερευοντως αν εχει ενα υποφερτο επιπεδο

τιμης/αποδοσης.

Υ.Γ. Ο λογος που δεν ρωταω για ISDN ADSL ειναι το οτι ειναι θεωρω υπερβολικο

την χρεωση ΠΑΓΙΟ ISDN + ΠΑΓΙΟ ADSL + χρεωση για ADSL καθως προς το παρον εχω δωρεαν

συνδεση για ISDN 64 Kb .

Link to comment
Share on other sites

Παγιο isdn VS Παγιο pstn = 5-6ε διαφορα στην τιμη.

Τηλεφωνο θα εχεις ειτε επιλεξεις adsl over pstn, ειτε over isdn. Δεν αλλαζει κατι.

Τωρα απο εκει κ περα σου ειπα με pstn θα δινεις πχ. 50ε το μηνα ενω με isdn 55ε

Link to comment
Share on other sites

Βαζοντας καποιος μια adsl γραμμη, τα παγια που πληρωνει ειναι: 1.το παγιο της τηλεφωνικης γραμμης που ηδη διαθετει (isdn ή pstn) και 2.το παγιο της adsl γραμμης.

"Υ.Γ. Ο λογος που δεν ρωταω για ISDN ADSL ειναι το οτι ειναι θεωρω υπερβολικο την χρεωση ΠΑΓΙΟ ISDN + ΠΑΓΙΟ ADSL + χρεωση για ADSL"

Κ adsl over pstn να βαλεις παλι θα εχεις παγιο pstn+παγιο adsl (+χρεωση adsl)

Η μονη οικονομικη διαφορα μεταξυ adsl over pstn και adsl over isdn ειναι το παγιο isdn κ pstn -τα οποια μεταξυ τους διαφερουν κατα 5-6ε-

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και ο Black_Maba η διαφορά μεταξύ ISDN και POTS είναι μικρή. Το αν θα την αφήσεις την ISDN(αν δεν έχεις πρόβλημα για τα 5 παραπάνω) εξαρτάται αν θές να έχεις και τα δύο κανάλια που έχει το ISDN για ομιλία ή ό,τι άλλο θέλεις. Γνώμη μου, άσε την ISDN.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιωργος_Μ [Σήμερα, στις 21:10]

Ρε παιδια ειστε σιγουροι? Το πρωι θα ξανακοιταξω τους λογαριασμους τουΟΤΕ!!!!!

εχω την εντυπωση οτι πληρωνω κανονικα το παγιο για την αναλογικη γραμμη + παγιο 35-40

ευραιους για παγιο ISDN τεσπα θα ξανατσεκαρω :confused:

Βρε Γιώργο, μήπως έχεις μπερδευτεί λιγάκι ?

Ακου εκεί πάγιο ISDN 30 - 40 Ευρο...

Μήπως νομίζεις πως επειδή έχεις δωρεάν σύνδεση στον ISP δεν πληρώνεις τις μονάδες του EΠΑΚ κατά την διάρκεια που είσαι συνδεμένος ?

Οσο συνδέεσαι με ISDN οι μονάδες πέφτουν σαν νεράκι ανεξάρτητα αν δεν πληρώνεις τον πάρoχο του Internet (ISP)....

H διαφορά του παγίου από ISDN σε PSTN είναι περί τα 5 euro με ΦΠΑ....

Link to comment
Share on other sites

μην το συζητας. αφου εχεις isdn θα βαλεις adsl over isdn και 2 τηλεφωνικες γραμμες θα εχεις και ξεχωριστη γραμμη always on για το internet. ετσι κι αλλιως τωρα πληρωνεις παγιο για την isdn γραμμη ασχετα αν εχεις συνδεση στο internet ή οχι. αν εισαι 2 ωρες την ημερα στο Internet κατα μεσο ορο τοτε σε συμφερει το adsl. χωρια που θα εχεις και ταχυτητα τουλαχιστον 4 φορες μεγαλυτερη απο οτι με isdn 64.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.