Jump to content



Βοήθεια για υποτυπώδες server rack σε φουλ άσχετο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Μου βρίσκεται περίσσιο hardware από έναν παλιό σταθερό υπολογιστή και σκέφτηκα να κάνω ένα δικό μου σημείο στο σπίτι όπου θα συγκεντρώσω αυτό το hardware το οποίο θα λειτουργεί πλέον ως server (κι όσο αντέξει!) για να "παίζω" (δεν αναφέρομαι σε gaming ?) καθώς και να συμμαζέψω κάποιες άλλες μικροσυσκευές με την ευκαιρία που βρίσκονται σκόρπιες σε ράφια από εδώ κι από εκεί και μου δημιουργούν πανικό. 

 

Αποφάσισα λοιπόν, έχοντας ακούσει παλαιότερα για "server rack" να δω τι παίζει προς αυτή την κατεύθυνση. Σας ορκίζομαι ψάχνοντας και μη έχοντας ξαναμπει στην κατηγορία των server-οειδών έφαγα μια φρίκη με τις ίντσες και τα "U" και τα μεγέθη και τα επιπλέον (άλλοτε προαιρετικά και άλλοτε όχι) αξεσουάρ. Επομένως είπα να συνοψίσω τις απορρίες μου εδώ μήπως κάποιος είναι διατεθειμένος να μοιραστεί μαζί μου γνώση και να με κατευθύνει στην (πολύ πιθανή) περίπτωση που κάτι κάνω λάθος.

 

Λέω να πάρω αυτά:

Central Επιδαπέδια καμπίνα 19” με Διάτρητη Πόρτα 15U

και Κάποιο Από Αυτά

 

Το ζητούμενο είναι να τοποθετήσω μέσα σε ένα Lanberg (αξιοπρεπώς) μια ATX μητρική , με επεξεργαστή i7-3700 (με στοκ cooler) , 16GB RAM (κανονικό προφίλ) , και κανονικό τροφοδοτικό Corsair GX-850W (όχι modular) , χωρίς κάρτα γραφικών. Και γύρω-γύρω στο υπόλοιπο της καμπίνας κάπως να τοποθετήσω, ένα QNAP TS-251A , το modem/router του ΟΤΕ , ένα UPS CyberPower και 2 Raspberry Pi.

 

Οι απορίες μου:

  1. Πρώτον και κύριον, αυτά από πάνω που έδωσα με links συνδυάζονται? Θα ταιριάζουν μαζί ή διάλεξα ότι βλακεία να 'ναι? Αν δεν ταιριάζουν μπορείτε να μου προτείνετε (αν υπάρχει κάτι που θα με εξυπηρετεί) να πάρω κάτι που να αθροίζει κοντά σε αυτό το ποσό?
  2. Δεύτερον, αν υποθέσουμε ότι ταιριάζουν...  σε αυτά τα Lanberg, θα μπορώ να βάλω μέσα το hardware του παλιού pc απροβλημάτιστα? Έρχονται αυτά με θέσεις για να βιδώσεις μητρικές και τροφοδοτικά κανονικού PC ή είναι απλώς σαν συρτάρια γραφείου που πετάς χύμα πράγματα μέσα?
  3. Για το υπόλοιπο hardware (NAS , modem/router, UPS, Rpi) τι περίπου θα με συμβουλεύατε να αγοράσω για να τα τοποθετήσω επάνω?
  4. Από ψύξη χρειάζεται να κάνω κάτι? Διάλεξα καμπίνα με διάτρητη πόρτα για να μην υπάρχει μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία με τον χώρο δωματίου που ούτως ή άλλως αυτό το hardware λειτουργεί και επιβιώνει χρόνια τώρα. Και ο server δεν θα κάνει και mining, για παιχνίδι και εκμάθηση θα τον έχω.
  5. Γενικότερα για να είναι εκεί όλα όσο γίνεται τακτοποιημένα, από αξεσουάρ υπάρχει κάτι που θα χρειαστώ? Έχω δει διάφορους οδηγούς καλωδίων (και ρεύματος και δικτύου). Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτόν τον τομέα?
  6. Τι άλλο δεν σκέφτηκα? Τι θα μου προτείνατε διαφορετικό?

 

Ευχαριστώ για την όποια συμβουλή και τον χρόνο σας! 

 

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

1) Ταιριαζουν ολα

2) Ετσι οπως φαινεται, μια χαρά θα μπει το συστημα μεσα

3) Υπαρχουν rack mount ραφάκια που μπορεις να κουμπωσεις και να τα βάλεις ολα επάνω. Κατά προτιμηση, οχι το UPS

4) Οι καμπινες αυτες το μονο που εχουν ειναι 2 θέσεις ή 4 για ανεμιστηρες στην κορυφη τους γιατι υποτιθεται η ψυξη μπαινει απο την πορτα ή απο το πατωμα και βγαινει απο το ταβανι τους

5) Υπάρχουν guides για τα καλωδια οπως επισης και rack mounted πολυπριζα. Τα πολυπριζα δεν τα προτεινω γιατι εχουν τσιμπημενες τιμες. Ψάξε κατι απλο και βρε τροπο να το στερεωσεις.

6) Καλά το πας.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, jax7480 said:

1) Ταιριαζουν ολα

2) Ετσι οπως φαινεται, μια χαρά θα μπει το συστημα μεσα

3) Υπαρχουν rack mount ραφάκια που μπορεις να κουμπωσεις και να τα βάλεις ολα επάνω. Κατά προτιμηση, οχι το UPS

4) Οι καμπινες αυτες το μονο που εχουν ειναι 2 θέσεις ή 4 για ανεμιστηρες στην κορυφη τους γιατι υποτιθεται η ψυξη μπαινει απο την πορτα ή απο το πατωμα και βγαινει απο το ταβανι τους

5) Υπάρχουν guides για τα καλωδια οπως επισης και rack mounted πολυπριζα. Τα πολυπριζα δεν τα προτεινω γιατι εχουν τσιμπημενες τιμες. Ψάξε κατι απλο και βρε τροπο να το στερεωσεις.

6) Καλά το πας.

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

4) Αξίζει για αυτά που ανέφερα να επενδύσω σε ανεμιστηράκια και από άποψη θορύβου για να "αερίζω" την καμπίνα θεωρείς?

 

7 hours ago, swatoner said:

Προσοχή το rack είναι μικρό σε βάθος και πλάτος.

Μπορεί να μη σε πάρει.

Είναι κύριος για δικτυακό εξοπλισμό

 

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Τι εννοείς να μη με πάρει? Για το Lanberg μιλάς και το hardware του server ή για τα υπόλοιπα components? Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? 

 

Να 'στε καλά παιδιά!

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η καμπινα αν και διάτρητη θα ειναι κλειστή, ολη η θερμοτητα απο τα μηχανήματα θα μένει μέσα και θα συσσωρεύεται στο ταβανι του rack, οπότε καλό θα ηταν να την βγάζεις εξω απο το rack. Δες τι ανεμιστήρια δέχεται και αγόρασε δύο για να βγάζουν τη θερμότητα έξω απο αυτό. Κατά προτίμηση κάτι αθόρυβο σε φουλ στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ήμουν απο κινητό και δεν μπορούσα να κάνω ενδελεχεί έρευνα.

 

Τα rack αναφέρουν το βάθος τους από πόρτα σε πόρτα. Χωρίς να υπολογίζουν ότι θέλεις περίπου 10 πόντους μπροστά και 10 πόντους πίσω γιατί υπάρχει κενό από τις κάθετες ράγες.

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: Πλάτος: 540mm x Βάθος: 600mm             (Σειρά Basic II
Κατάλληλα και για τοποθέτηση Η/Υ “server” - τηλ.κέντρων - μηχανήματων ήχου 19” (λόγω του βάθους 600mm).
 
Όπως θα δεις και παρακάτω ποτέ δεν είναι οι ράγες σύριζα στην πόρτα.
Βέβαια στην παρακάτω εικόνα η πίσω ράγα είναι και αρκετά μπροστά.
Computers/Tablets & Networking 12U 35" Depth Server Rack Enclosure Cabinet  IT Data Network Server Rack Cabinet Rackmount Cases & Chassis
 
Τα δε κουτιά λένε.
Βάθος: 450mm.
 
Απλά έχε υπόψιν ότι οι πόρτες και συγκεκριμένα η πίσω μπορεί να μην κλείνει.
Την έχω πατήσει, παράγγειλα 80άρια σε βάθος σε rack γιατί έλεγε μπαίνουν οι server αλλά δεν αναφέρουν ότι ράγες εξέχουν και 10 πόντους και είναι για 1 μέτρο βάθος rack ενώ ο server είναι 70 πόντους. π.χ.
 
Δεν αξίζει βέβαια να επενδύσεις σε 1 μέτρο βάθος γιατί είναι ακριβά.
Απλά στο αναφέρω για να ξέρεις ότι μπορεί και να έχεις πρόβλημα με την πίσω πόρτα.
Σε μεγάλα Datacenter βάζουν 1 μέτρου όπου είναι να μπεί server.
Αν θέλεις φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ μου λες και πάω και βγάζω.
 
Στα πλαϊνά δεν είναι αρκετά φαρδύ για να μπορείς να βάλεις χέρι μετά την ράγα, και άρα αν θέλεις να κάνεις δουλειά από το πλάϊ θα πρέπει να ανοίγεις τις πλαϊνές πόρτες και συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να είναι κολλημένο στην τοίχο.
Είτε προμηθεύσου και ρόδες για να μπορείς να το κουνάς όσο μπορείς και ανάλογα τον αέρα από τα καλώδια.
 
Επίσης ανεμιστήρες που δε θα ακούγονται δεν υπάρχουν, ειδικά αν αγοράσεις έτοιμο κιτ.
Είτε θα φτιάξεις δική σου λύση με 220 τροφοδοτικό και 12v ανεμιστήρες είτε να ξέρεις όπου το βάλεις θα κάνει θόρυβο. Γι` αυτό καλύτερα κάποιο υπόγειο είτε σε δωμάτια μακρυά από υπνοδωμάτιο (το βράδυ θα ακούγεται θέλωντας και μη).
 
Όπως κατάλαβες δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Και όσα rack να έχεις φτιάξει κάπου θα κάνεις λάθος.
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε αυτο που λεει ο Ζαχος.

 Τα ανεμηστηρια που ειναι για σερβερ ρακ, ειναι αρκετα εως παρα πολυ θορυβωδη, ακομα και με τον θερμοσταση στην πιο υψηλη σκαλα.

Προτεινω να παρεις 2 χ 140 η 2 χ 120αρια και με παντεντα να τα στερεωσεις.

 (στο δικο μου καμπινακι, επειδη ειναι σε ντουλαπα μεσα, εχω απλα ακουμπησει 2 140αρια απο επανω και δουλευουν. Ελεγχονται απο ενα

fan controller που εκεινο πειρνει ρευμα απο ενα απλο τροφοδοτικο 220-->12v

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, swatoner said:

Συγνώμη ήμουν απο κινητό και δεν μπορούσα να κάνω ενδελεχεί έρευνα.

 

Τα rack αναφέρουν το βάθος τους από πόρτα σε πόρτα. Χωρίς να υπολογίζουν ότι θέλεις περίπου 10 πόντους μπροστά και 10 πόντους πίσω γιατί υπάρχει κενό από τις κάθετες ράγες.

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: Πλάτος: 540mm x Βάθος: 600mm             (Σειρά Basic II
Κατάλληλα και για τοποθέτηση Η/Υ “server” - τηλ.κέντρων - μηχανήματων ήχου 19” (λόγω του βάθους 600mm).
 
Όπως θα δεις και παρακάτω ποτέ δεν είναι οι ράγες σύριζα στην πόρτα.
Βέβαια στην παρακάτω εικόνα η πίσω ράγα είναι και αρκετά μπροστά.
Computers/Tablets & Networking 12U 35" Depth Server Rack Enclosure Cabinet  IT Data Network Server Rack Cabinet Rackmount Cases & Chassis
 
Τα δε κουτιά λένε.
Βάθος: 450mm.
 
Απλά έχε υπόψιν ότι οι πόρτες και συγκεκριμένα η πίσω μπορεί να μην κλείνει.
Την έχω πατήσει, παράγγειλα 80άρια σε βάθος σε rack γιατί έλεγε μπαίνουν οι server αλλά δεν αναφέρουν ότι ράγες εξέχουν και 10 πόντους και είναι για 1 μέτρο βάθος rack ενώ ο server είναι 70 πόντους. π.χ.
 
Δεν αξίζει βέβαια να επενδύσεις σε 1 μέτρο βάθος γιατί είναι ακριβά.
Απλά στο αναφέρω για να ξέρεις ότι μπορεί και να έχεις πρόβλημα με την πίσω πόρτα.
Σε μεγάλα Datacenter βάζουν 1 μέτρου όπου είναι να μπεί server.
Αν θέλεις φωτογραφίες για να καταλάβεις τι εννοώ μου λες και πάω και βγάζω.
 
Στα πλαϊνά δεν είναι αρκετά φαρδύ για να μπορείς να βάλεις χέρι μετά την ράγα, και άρα αν θέλεις να κάνεις δουλειά από το πλάϊ θα πρέπει να ανοίγεις τις πλαϊνές πόρτες και συνεπάγεται ότι δεν πρέπει να είναι κολλημένο στην τοίχο.
Είτε προμηθεύσου και ρόδες για να μπορείς να το κουνάς όσο μπορείς και ανάλογα τον αέρα από τα καλώδια.
 
Επίσης ανεμιστήρες που δε θα ακούγονται δεν υπάρχουν, ειδικά αν αγοράσεις έτοιμο κιτ.
Είτε θα φτιάξεις δική σου λύση με 220 τροφοδοτικό και 12v ανεμιστήρες είτε να ξέρεις όπου το βάλεις θα κάνει θόρυβο. Γι` αυτό καλύτερα κάποιο υπόγειο είτε σε δωμάτια μακρυά από υπνοδωμάτιο (το βράδυ θα ακούγεται θέλωντας και μη).
 
Όπως κατάλαβες δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Και όσα rack να έχεις φτιάξει κάπου θα κάνεις λάθος.

 

Βρήκα κάποιες πιο αναλυτικές φωτογραφίες της καμπίνας που θέλω να πάρω σε αυτό το site.

30003600_2_23sy-5d.jpg.6e2650a847ccabc22b3272166e154632.jpg

 

Φαινεται να έχει μια κάθετη ράγα όπως λες η οποία δεν επιτρέπει οτιδήποτε τοποθετηθεί να πάει επαρκώς μέχρι πίσω. Μοιάζει να φρενάρει το οτιδήποτε 1-2 πόντους πιο νωρίς... Τα Lanberg βλέπω έχουν ένα βάθος max 450mm. Τι πιθανότητες έχω να μη χωράνε όπως το βλέπεις? 

 

Μήπως εγώ δε καταλαβαίνω κάτι απ' αυτά που μου περιγράφεις σωστά (άσχετος γαρ)? ?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι κάθετες ράγες είναι βιδωτές και όχι σταθερές και τις βιδώνεις εσύ όπου θέλεις.

Μπορεί να βάλεις τις ράγες στα 45cm, 50, 55 κλπ χωρίς να είναι ακριβής η κλίμακα.

Την έχω πατήσει γιατί αγόρασα ράφια 80cm βάθους για rack ενός μέτρου και αυτός που έστεισε το rack έστεισε τις ράγες στα 77cm και τα ράφια τα αγόρασα να τα κοιτάω.

Οι server κλπ μεγάλος εξοπλισμός έχει επεκτεινόμενες ράγες τοποθέτησεις και μπορείς να βάλεις/ορίσεις ότι βάθος θέλεις.

 

Δεν έχω δεί cabinet που να είναι σταθερές όλες οι κάθετες ράγες. Υπάρχουν εξοπλισμοί δικτυακοί κυρίως που έχουν μπροστά τα interfaces και gbic + οπτικές ίνες θέλουν περίπου 7-8 cm μέχρι την πόρτα.

 

Βέβαια ο καθένας φτιάχει ότι θέλει και όπως το θέλει.

Θα σου πρότεινα πρώτα να αγοράσεις το κουτί και να στήσεις σε ένα απλό τραπέζι. Να δεις διαστάσεις από τις ράγες του κουτιού κλπ και μετά να δείς για το rack.

Ειδικά τα αρκετά φθηνά μπορεί να μην είναι customizable.

Και δεν μπορώ να σου προτείνω εταιρεία για να κοιτάξεις γιατί συνήθως ποια κοιτάω ακριβές λόγο των περιφερειακών που δίνουν σαν επιλογή έξτρα αλλά και ανταλακτικών. (Legrand, Dell, Schneider)

Π.χ. υπάρχει η ελληνική rentron που είναι στοιβαρά μεταλικά, αλλά είναι και θεόβαρα κλπ. δεν είναι μαύρα, δεν έχουν περιφερειακά αρκετά... κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Όσα σου έχουν ήδη απαντήσει είναι ακριβή.

Να έχεις υπόψη σου όμως ότι το rack δεν μπορεί να λύσει προβλήματα που δεν έχεις. Εγώ πρώτα θα διάλεγα το σημείο που θα συγκεντρώσω τον εξοπλισμό, βάσει χωροταξίας. Μετά θα σχεδίαζα που θα τοποθετηθεί κάθε συσκευή, και μετά βάσει αυτού θα επέλεγα το rack, λαμβάνοντας υπόψη τον απαιτούμενο αλλά και τον διαθέσιμο χώρο.

Εάν θέλεις να παίξεις με ψευτο-rack για δοκιμές, μία επιλογή είναι τα πάμφτηνα τραπεζάκια Lack του IKEA. Ρίξε μια ματιά για φωτογραφίες Lack Rack ;).

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα και πάλι παιδιά.

Ανασταίνω απ' τους νεκρούς αυτό το παλιό thread γιατί με αξίωσε επιτέλους ο Μεγαλοδύναμος να προχωρήσω με το συγκεκριμένο πρότζεκτ. Λίγο η δουλειά , λίγο το COVID , λίγο τα lockdown δε μπόρεσα να το προχωρήσω καθόλου αφότου με συμβουλέψατε και μετά. Τώρα όμως άνοιξαν λίγο τα πράγματα και κατάφερα και πήρα λίγο μπροστά!

 

Λοιπόν εν τέλει αφού μέτρησα τον χώρο υπολόγισα διαστάσεις συσκευών κτλ όπως είπε ο minast κατέληξα στο rack που είχα βάλει στο νου μου από την αρχή (κυρίως γιατί τα οικονομικά δεν υποστήριζαν κάτι καλύτερο), αλλά έπεσα από τα 15U στα 12U και άλλαξα από διάτρητη πόρτα στην έκδοση με το φιμέ τζάμι. Το rack ήρθε πριν μερικές μέρες ήδη στημμένο στο κουτί του και τα περιεχόμενα της συσκευασίας επιπλέον είχαν μόνο τα ποδαράκια για να πατάει στο πάτωμα, κάτι μπουλόνια που ένας φίλος μου τα είπε ούπα εκτόνωσης για να μπει στον τοίχο αν θέλω και τα κλειδιά που κλειδώνει η πόρτα.

 

Το Lanberg rackmount chassis ήρθε σήμερα επίσης με ένα μικρό κουτάκι με βίδες (οι οποίες όμως μόνο προορίζονται για το hardware που θα εγκατασταθεί μέσα) και τα κλειδάκια για το μπροστινό panel.

 

Δύο Προβλήματα τώρα:

  1. Το Lanberg είναι 19'' όπως και το rack. Αλλά πέρα από τη μούρη που είναι 19'' και άρα συμβατά το ένα με το άλλο το lanberg από τη μούρη και πίσω λεπταίνει σε φάρδος και οι ράγες με τις οποίες ήρθε εγκατεστημένο το rack , οι οποίες είναι σε σχήμα "L" δεν επαρκούν για να το στηρίξουν καλά - πατάει πάνω τους τελείως οριακά. Τα ικριώματα (όπως τα χαρακτηρίζει) δεν μπορούν να μετακινηθούν έτσι ώστε να μειωθεί το πλάτος. Μπορώ αν θέλωνα αλλάξω το βάθος αλλά αυτό είναι άσχετο στη συκγκεκριμένη περίπτωση - ίσως και λογικό και επόμενο ενός φτηνού σχετικά rack. Αυτό σώζεται ή έκανα βλακεία? Αν φτιάχνεται πως να κινηθώ,  τι να αγοράσω και τι να προσέξω?
  2. To rack δεν είχε κανένα παρελκόμενο τέτοιου τύπου για να μπορώ να βιδώσω πάνω του το Lanberg. Πως μπορώ να βρω τι βίδες πρέπει να πάρω και τι άλλα παρελκόμενα μπορεί να μου λέιπουν από τέτοια ψιλολόγια?

 

Το χτίζω λίγο λίγο επομένως δεν έχω κάνει ακόμα identify όλα τα πιθανά points of failure. Θα εκτιμούσα την υπομονή σας! Να 'στε καλά!

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Ρακοβιδες τις λενε . 

Ποιες ραγες ηρθε το rack ?  Μπρος και πισω εχει διατρητα κολωνακια , συχνα με ονομασια 1U , 2U κλπ κλπ ... γενικα 3 τρυπες = 1U

Το κουτι του υπολογιστη , απο την φωτογραφια τουλαχιστον φαινεται πως βιδωνει μονο απο την μπροστινη μερια  . 

Αν το Rack δεν ειναι απο τσιγαροχαρτο , μην σε απασχολει το μονοπατο βαρος  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Πέτρος, ο πιο συνηθισμένος τρόπος ανάρτησης σε rack είναι στην πρόσοψη με ρακόβιδες. Μπορείς να τις αγοράσεις χωριστά από μαγαζί με ηλεκτρολογικά. Εναλλακτικά, μπορείς να βρεις rails (τηλεσκοπικά ή μη) και ράφια, αλλά και αυτά αναρτώνται με τον ίδιο τρόπο. Για βαριά αντικείμενα, υπάρχουν rails και ράφια που αναρτώνται και μπροστά και πίσω.

Αν μας ανεβάσεις καμιά φωτογραφία με το σημείο που σε προβληματίζει, ίσως καταλάβουμε εάν υπάρχει κάτι που επιδέχεται βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την άμεση απάντηση παιδιά με σώζετε!

 

Λοιπόν παραθέτω φωτογραφίες με επεξήγηση ακριβώς από κάτω.

 

  1. Αυτή είναι η ράγα με την οποία ήρθε προεγκατεστημένο το rack - δεξιά πλευρά όπως το κοιτάς από μπροστά.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUyyNAA5x47mLE29?e=HSXAFb
  2. Η ίδια ράγα - δεξιά πλευρά όπως το κοιτάς από μπροστά, πιο κοντινή με έμφαση στο πως βιδώνει στην πίσω κολώνα.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUtYOEi41lsAOA7u?e=TPuzhL
  3. Η αριστερή (ίδια) ράγα με μέτρο σύγκρισης τα δάχτυλα μου - για μια ιδέα φάρδους.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUp0cGeLuas8wn0w?e=2VPwRb
  4. Πως "στέκεται" το Lanberg chassis στις συγκεκριμένες ράγες (οριακά όπως αναφέρω στο πρόβλημα #1 παραπάνω) αν το ακουμπήσω πολύ-πολύ-ΠΟΛΥ προσεκτικά.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUn3aalvQRn1cROJ?e=kPFBsf
  5. Ένα misalignment του Lanberg που παρατήρησα έχοντας το ακουμπισμένο στο rack. Οι τρύπες δεν πέφτουν καλά η μία πάνω στην άλλη και από τη μία πλευρά αφήνει και λίγο κενό και δεν εφάπτεται. Φυσικά εδώ παίζει και το ότι δε ξέρω τι να αγοράσω για να το βιδώσω όπως αναφέρω στο πρόβλημα #2 παραπάνω.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUiHckytI6SDYPZy?e=d9BjKM
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUfAciV6T-FR238v?e=XdBOPD
  6. Πως "πατάει" το Lanberg επάνω στη ράγα (προοπτική από κάτω πλευρά). Σημείωσα με κόκκινο μαρκαδόρο το ποσοστό της επιφάνειας του Lanberg chassis που ΟΝΤΩΣ πατάει πάνω στη ράγα - διότι στη φωτογραφία φαίνεται ότι πατάει καλά αλλά δεν ισχύει κάτι τέτοιο, παίζω με τα χιλιοστά. Το ίδιο ισχύει προφανώς και για τις δύο πλευρές δεν είναι πουθενά στον αέρα αλλά δεν το λες και "ασφαλές".
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnU3CPemDYHcmfV6Q?e=Jom0Nd
  7. Ανοιχτό πλαϊνό panel του rack (αριστερή πλευρά) για να φανεί πόσο μεγάλο κομμάτι της αριστερής ράγας δεν "καταλαμβάνεται από το κουτί". Πιθανώς όχι και τόσο χρήσιμη φωτογραφία διότι το νόημα δεν είναι να ήταν το κουτί πιο φαρδύ αλλά ίσως η ράγα πιο πλατιά για να το στηρίζει καλύτερα.
    https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnUUc60x7PGchxtME?e=7Pdc1h

 

Δεν ξέρω αν οι φωτογραφίες ήταν αυτές στις οποίες ελπίζατε. Μου είναι πολύ εύκολο να βγάλω περισσότερες και εκτιμώ την προσπάθεια σας να με καθοδηγήσετε.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες. Τις "ράγες" του rack ξέχασέ τις για στήριγμα του σασί.

Η πιο εύκολη και φτηνή λύση είναι με ρακόβιδες στην πρόσοψη, θα το ευθυγραμμίσεις και σωστά. Δεν χρειάζεται και τις 12.

Η πιο πρακτική λύση είναι sliding rails όπως αυτά:

36328_1.jpg
INTSHOP.PL

SET OF SLIDING RAILS FOR LANBERG 450MM SERVER CHASSIS

Αναρτάς τις ράγες μπροστά και πίσω στο rack, και το σασί πάνω στις ράγες. Έτσι μπορείς εύκολα να το βγάζεις/βάζεις για συντήρηση, χωρίς να το ξεβιδώνεις κάθε φορά. Εάν πάρεις τέτοια, σιγουρέψου οτι ταιριάζουν στο rack σου (κυρίως ότι το ελάχιστο μήκος τους είναι μικρότερο από το βάθος του rack). Προφανώς πρέπει να είναι συμβατές και με το σασί σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα sliding rails είναι πολύ κυριλέ λύση όντως και αν υπήρχαν ακριβώς αυτά σε διαθεσιμότητα για Lanberg θα τα έπαιρνα. Αλλά δεν υπάρχουν και είναι άγνωστο το πότε και το αν, και δε θέλω να πάω με third party να ξοδέψω άλλα 40-50€ και στο τέλος να μην ταιριάζουν για κάποιο λόγο που δε μπορώ να φανταστώ. 

 

Δεδομένων αυτών λοιπόν λέω να πάω απλά με ρακόβιδες στην πρόσοψη και δειλά δειλά να το βάλω να πατάει όσο μπορεί στις υπάρχουσες (ο θεός να τις κάνει) ράγες, τουλάχιστον μέχρις ότου γίνουν διαθέσιμα τα rails. Τα έβαλα notify και στο πολωνικό site και στο e-shop gr. 

 

Όσον αφορά τις ρακόβιδες τώρα τι να πάρω? Οποίες να ναι? Βλέπω skroutz έχει διάφορες αλλά ως επί το πλείστον όλες λέγονται "M6". Να πάρω ένα πακετάκι τέτοιες random?

Έγινε επεξεργασία από mr_element
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος mr_element έγραψε:

Τα sliding rails είναι πολύ κυριλέ λύση όντως και αν υπήρχαν ακριβώς αυτά σε διαθεσιμότητα για Lanberg θα τα έπαιρνα. Αλλά δεν υπάρχουν και είναι άγνωστο το πότε και το αν, και δε θέλω να πάω με third party να ξοδέψω άλλα 40-50€ και στο τέλος να μην ταιριάζουν για κάποιο λόγο που δε μπορώ να φανταστώ. 

 

Δεδομένων αυτών λοιπόν λέω να πάω απλά με ρακόβιδες στην πρόσοψη και δειλά δειλά να το βάλω να πατάει όσο μπορεί στις υπάρχουσες (ο θεός να τις κάνει) ράγες, τουλάχιστον μέχρις ότου γίνουν διαθέσιμα τα rails. Τα έβαλα notify και στο πολωνικό site και στο e-shop gr. 

 

Όσον αφορά τις ρακόβιδες τώρα τι να πάρω? Οποίες να ναι? Βλέπω skroutz έχει διάφορες αλλά ως επί το πλείστον όλες λέγονται "M6". Να πάρω ένα πακετάκι τέτοιες random?

Δεν έχει μεγάλη σημασία ποιες θα διαλέξεις, σπάνια (αλλά όχι ποτέ) έχω συναντήσει "κακές" ρακόβιδες, και ακόμη σπανιότερα κάποιες που δεν ήταν M6. Αφού δουλεύουν σαν ζευγάρι με το παξιμάδι τους, δεν σε πειράζει πολύ, αλλά εάν πάρεις από διαφορετικές φουρνιές θέλεις να ταιριάζουν οι βίδες της μίας με τα παξιμάδια της άλλης. Προσωπικά προτιμώ να παίρνω βίδες που έρχονται με πλαστικο μανδύα, για να μην χαράσσουν τις προσόψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι από κινητό οπότε συγγνώμη για οποιοδήποτε λάθος. 

 

Πήγα και πήρα σήμερα τις ρακόβιδες και είπα πριν στήσω μέσα τα κομμάτια του "σέρβερ" να κάνω μια πρόβα το case, να δω πως κάθεται. 

 

Αρχικά έβγαλα τις ράγες που είδατε πιο πάνω. Εκτός του ότι εμπόδιζαν στο να κάνει σωστή επαφή η πρόσοψη του server case με τις κολόνες του rack δεν προσέφεραν και τίποτα σε θέμα στήριξης. 

 

Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που ή εγώ έχω αγοράσει κάτι φοβερά λάθος ή κάτι κάνω φοβερά λάθος. 

 

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τις τρύπες απ' τις βίδες του case να ευθυγραμμιστούν με τις τρύπες από τις κολόνες. 

 

Αριστερή πλευρά:

https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnU6-m6xFTqTHxNuW

Δεξιά πλευρά:

 

https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnU_x6NRGmOGG3nPD

 

Είναι ένα case 4U και όπως βλέπετε το έχω ευθυγραμμίσει ακριβώς στην αρίθμηση των 4U του rack. Παρόλα αυτά οι 6 τρύπες που έχει σε κάθε πλευρά (3 πάνω 3 κάτω) δεν λένε να ευθυγραμμιστούν. Κι αυτό που βλέπετε το έχω απλά να ακουμπάει και φαίνεται λίγο ότι ίσως υπάρχει ένα ταίριασμα.

 

Αλλά μόλις μπουν οι πρώτες βίδες και αρχίσει η μία να τραβάει από δω και η άλλη από εκεί , εκεί το πράγμα γίνεται χάλια. 

 

Κάποια συμβουλή? 

Σας ευχαριστώ! 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από mr_element
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.