Jump to content


Βοήθεια για υποτυπώδες server rack σε φουλ άσχετο


Recommended Posts

44 λεπτά πριν, το μέλος mr_element έγραψε:

Καλησπέρα, είμαι από κινητό οπότε συγγνώμη για οποιοδήποτε λάθος. 

 

Πήγα και πήρα σήμερα τις ρακόβιδες και είπα πριν στήσω μέσα τα κομμάτια του "σέρβερ" να κάνω μια πρόβα το case, να δω πως κάθεται. 

 

Αρχικά έβγαλα τις ράγες που είδατε πιο πάνω. Εκτός του ότι εμπόδιζαν στο να κάνει σωστή επαφή η πρόσοψη του server case με τις κολόνες του rack δεν προσέφεραν και τίποτα σε θέμα στήριξης. 

 

Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο που ή εγώ έχω αγοράσει κάτι φοβερά λάθος ή κάτι κάνω φοβερά λάθος. 

 

Όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες δεν μπορώ με τίποτα να κάνω τις τρύπες απ' τις βίδες του case να ευθυγραμμιστούν με τις τρύπες από τις κολόνες. 

 

Αριστερή πλευρά:

https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnU6-m6xFTqTHxNuW

Δεξιά πλευρά:

 

https://1drv.ms/u/s!ArJ_34mW5p6HnU_x6NRGmOGG3nPD

 

Είναι ένα case 4U και όπως βλέπετε το έχω ευθυγραμμίσει ακριβώς στην αρίθμηση των 4U του rack. Παρόλα αυτά οι 6 τρύπες που έχει σε κάθε πλευρά (3 πάνω 3 κάτω) δεν λένε να ευθυγραμμιστούν. Κι αυτό που βλέπετε το έχω απλά να ακουμπάει και φαίνεται λίγο ότι ίσως υπάρχει ένα ταίριασμα.

 

Αλλά μόλις μπουν οι πρώτες βίδες και αρχίσει η μία να τραβάει από δω και η άλλη από εκεί , εκεί το πράγμα γίνεται χάλια. 

 

Κάποια συμβουλή? 

Σας ευχαριστώ! 

Όπως είπαμε και νωρίτερα, δεν χρειάζονται να γεμίσεις όλες τις τρύπες με βίδες. Και με 4 (1 σε κάθε γωνία) ή 6 (4 κάτω, 2 επάνω) θα είσαι μάλλον εντάξει, που όπως φαίνεται μπαίνουν εύκολα στη θέση που είσαι. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από το βάρος που θα βάλεις στο σασί.

Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι το κουτί σου πρέπει να μετακινηθεί κατά μισό U πάνω ή κάτω για να ταιριάξουν σωστά οι τρύπες του, δηλαδή κάθε τριάδα από τρύπες να πατάει μπροστά από 1U του rack.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι το κουτί σου πρέπει να μετακινηθεί κατά μισό U πάνω ή κάτω για να ταιριάξουν σωστά οι τρύπες του, δηλαδή κάθε τριάδα από τρύπες να πατάει μπροστά από 1U του rack.

Αυτό, το διάστημα ανάμεσα σε 2 τρύπες του ίδιου U είναι διαφορετικό από το διάστημα ανάμεσα σε 2 τρύπες διαφορετικών U.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.