Jump to content



Γνώμες για σύνθεση υπολογιστή


Recommended Posts

Δυστυχώς έφτασε η ώρα που δεν μπορώ να καθυστερήσω άλλο την αγορά υπολογιστή για τον πιτσιρικά.

Φυσικά αυτός ζητάει gaming αλλά συμβιβάζεται να γίνει η αγορά της gpu όταν με το καλό πέσουν οι τιμές.

Μια πρόταση που έχω είναι η παρακάτω. . . 

 

1x Thermaltake V250 ARGB Windowed Mid-Tower Case Tempered Glass
1x Asus Prime Z590M-Plus
1x Intel Core i7-10700
1x Corsair Vengeance RGB PRO SL 32GB DDR4 3600MHz CL18 (Kit of 2) -Black
1x Corsair CV Series CV550 550W Bronze Rated Power Supply
1x Samsung 1TB SSD 870 QVO Series 2.5 SATA III
1x Msystems Συναρμολόγηση Υπολογιστή

Το συνολικό κόστος των παραπάνω είναι γύρα στα 1000ευρώ

 

Μας λείπει σίγουρα η οθόνη όπου φυσικά θα ήθελα την γνώμη σας.

Να βάλω δίσκο m2 ?

cpu fan το στοκ αρκεί ή να πάμε σε κάτι καλύτερο ??

Έχει νόημα ο i7 ή να πέσουμε σε κάποιον i5 ??

 

Τι κρατάω τι αλλάζω ??

Είμαι φαν της intel οπότε θα ήθελα να παραμείνουμε σε αυτήν.

Θα εκτιμηθεί αν οι προτάσεις γίνουν από γνωστό κατάστημα(χορηγό) του forum μας.

Αν μπορέσουμε να μην ξεπεράσουμε τα 1500 θα είναι καλό γιατί θα πάμε και διακοπές ?

 

Thanks dudes

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι too much ?

Κουτι οκ , νορμαλ τιμη , γουστο καθενος 

Mητρικη φαινεται τιμια , ισως να μπορουσες να κατεβεις ...χρειαζεσαι το 490 chipset ?

Πλεον οι ι5 ειναι 6c-12t που αν δεν εχεις σκοπο να κανεις κατι φοβερο παραειναι αρκετοι για τα παντα . 

Ακομα και η μνημη φαινεται υπερβολη, παρε 16 και αν ποτε χρειαστεις βαζεις . 

Σε 1000ε πισι δεν βαζεις τροφοδοτικο του 50αρικου .

 

Με μιση μνημη και τον ι5 , γλυτωνεις ενα 250αρι για να ριξεις σε καλυτερο τροφοδοτικο αλλα και σε μ2 ssd και aftermarket ψυχτρα . Πλεον οι διαφορες τους ειναι μικρες σε σχεση με τους παραδοσιακους ....ασε που εχεις και 2 καλωδια λιγοτερα για ομορφια . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@kpetros

Αν δεν δώσεις λίστα είναι σαν να μην έχεις κάνει τίποτα αλλά αν μου βγάλεις και ρέστα κερνάω μπύρες ?

Δεκτά και σεβαστά όσα γράφεις αλλά πραγματικά χρειάζομαι παραπάνω βοήθεια . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πω πως θα πω ΟΧΙ σε ίντελ. Αν θες περισσότερες λεπτομέρεις για το γιατί, μπορώ να αναλύσω μετά, ωστόσο θα συμπληρώσω τον kpetros γιατί σέβομαι ότι θες ιντελ (κακώς, πολύ κακώς :p . Η Κοπέλα μου θέλει ιντελ αλλά θα της κάνω ryzen, απλά δεν ξέρουμε πότε θα τα καταφέρουμε - έχω μια spare rx460 μέχρι να βρούμε κάρτα γραφικών ώστε να το συμπληρώσουμε).

 

Πας σε i5 11ης γενιάς πλέον

https://www.skroutz.gr/s/27738929/Intel-Core-i5-11600K-Box.html (ή τον σκέτο αφού παρακάτω προτείνω μητρική που δεν κλοκάρει και ο σκέτος, έρχεται με ψύκτρα - άθλια είναι αλλά μέχρι να βρεθεί aftermarket , είναι οκ μιας και δεν είναι πολύ ενεργοβόρος)

 

Μητρική ΑΤΧ 

https://www.skroutz.gr/s/27355414/Asrock-B560-Pro4-Motherboard-ATX-με-Intel-1200-Socket.html

Δεν χρειάζεσαι Ζ590 αν δεν πάρεις επεξεργαστή ξεκλείδωτο (με το γράμμα Κ από δίπλα) και αν δεν ασχοληθείς με OC. Τα turbo clocks πλέον είναι υπέρ αρκετά. 

Εναλλακτικά υπάρχει κι αυτή  η ΜΟΒΟ με καλά review/κριτικές αλλά και μια αντίστοιχη B560 της MSI αλλά και της Asus. Δεν μπορώ να προτείνω κάποια με βεβαιότητα καθώς όλες θα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους).

 

 

Μνήμες 16GB και όχι CL18 αλλά CL16 και 3200Mhz. Καλύτερα CL16 3200, παρά CL18 3600. Τα 3600 δεν ξέρω και κατά πόσο θα τα σηκώσει ο i5.

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html (κλασική και σταθερή αξία - κάτοχος εδώ και 3 χρόνια)

ή αν θες RGB 

https://www.skroutz.gr/s/11105234/G-Skill-TridentZ-RGB-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GTZR.html 

(συνήθως παίζουν απροβλημάτιστα αυτές και ρυθμίζονται από το εκάστοτε software της εκάστοτε μητρικής).

 

Για Μ.2 έχω πάρει αυτόν και είμαι ευχαριστημένος

https://www.skroutz.gr/s/17463941/Adata-XPG-Gammix-S11-Pro-SSD-512GB-M-2-NVMe-AGAMMIXS11P-512GT-C.html 

Ωστόσο μπορείς να διαλέξεις κάποιον όπως ο kingston A2000 που ναι μεν είναι πιο αργός, αλλά φτηνότερος καθώς και αν η μητρική έχει δική της ψύξη για τον Μ.2, ο Adata θα θέλει "ξεχαρβάλωμα" για να μπει.

 

Τέλος να πω για το κουτάκι λίγο. Αυτό που διαλέγεις αν και όμορφο, είναι κακό σε θέματα ροής αέρα. 2 ματιές και αρκούν για να το καταλάβεις και να δεις ότι δίνει βάση μόνο στα looks..

Δες λίγο και το 

Be Quiet 500DX. Το έχω και είναι εκτός από όμορφο (υποκειμενικό), ευρύχωρο, μαζεμένο, έχει 3 ανεμιστήρες που ξεχωριστή αγορά τους είναι 40€ τουλάχιστον και έχει και διακριτικότατο φωτισμό χωρίς να είναι ανάγκη να έχει RGB Header η μητρική (αν και το προσφέρει ως επιλογή για έλεγχο από software). 

 

Θέλω εδώ να τονίσω πως τα γραφικά των ίντελ, είναι για τα πανηγύρια. Των i7 νομίζω είναι καλύτερα (UHD VS Iris graphics). Ωστόσο δεν συγκρίνονται με APU και μάλιστα τα τελευταία (Ryzen 5600G). Δυστυχώς, για consumer diy θα ξεκινήσουν να πωλούνται τον Αύγουστο.

 

Τα παραπάνω όλα τα έχω βρει από το multicopter (έχω αγοράσει αρκετές φορές - άλλα δεν τα'χει όλα άμεσα διαθέσιμα, συνήθως το 4-10 μέρες είναι σωστό που λέει , μιας και όποτε πήρα σε τέτοιες διαθεσιμότητες, τα είχα την 8η-9η εργάσιμη).

Τα έχει και ο Msystems τα περισσότερα (άμεσα) με καπέλα στην τιμή +30-50€ (όχι όλα όμω) 

 

Για οθόνη είναι δύσκολο να πούμε. Αν θέλεις να παίζεις σε 1080p, θα πάρεις ότι ΔΕΙΣ πιο καλό (αν αυτό είναι εφικτό - αν δεν δεις την οθόνη, ό,τι και αν πούμε, είναι μάταιο, μιας και θα προτείνουμε στα "τυφλά". 

 

Αν κατάλαβα καλά, δεν μπορείς να συναρμολογήσεις μόνος το σύστημα ή δεν υπάρχει χρόνος;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

@kpetros

Αν δεν δώσεις λίστα είναι σαν να μην έχεις κάνει τίποτα αλλά αν μου βγάλεις και ρέστα κερνάω μπύρες ?

Δεκτά και σεβαστά όσα γράφεις αλλά πραγματικά χρειάζομαι παραπάνω βοήθεια . . . :)

 

 

Μακαρι να ημουν εντως του παιχνιδιου για να σου πω ακριβος τι να παρεις , για αυτο στα λεω πιο γενικα , οτι πρεπει να υπαρχει μια "ισοροποια" στο καθε build

Ο περιστερης νομιζω καλα πραματακια γραφει .

Για τον 11600 δεν ξερω , πιστευω οτι αξιζει μονο για το Κ του αλλιως σκετος θα εβαζα τον 11400.

 

 

Για τι παιχνιδια μιλαμε ομως ?

Απο τα κανονικα η απο τα fortnite ?

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει από άποψη τιμής, Πέτρο. ο 11400 είναι λίγο Fail. Ο 11600 κι αυτός Fail είναι :hehe: (δεν μπορώ να προτείνω ιντελ, απλά μιας και το θέλει ο ραστα, το κάνω) , αλλά δεν υπάρχει λόγος για 10700, κανένας.

Επίσης, οι "Κ" , θέλουν μητρική Z490 με updated bios ή Z590, το κόστος ανεβαίνει. Το να βάλεις Micro ATX, για μένα είναι άδικο. 

 

Επίσης, ξέχασα να πω (και να συμπληρώσω) για το τροφοδοτικό. 

Πάρε κάποιο Gold rated. Πχ Corsair Rm650x (2018). Ή κάποιο Seasonic (τα GX νομίζω παίζουν τώρα). Έχει κι άλλα καλά, αλλά δεν κόβεις από κει, για κανέναν λόγο. 

Κι εγώ που θα κάνω το σύστημα της κοπέλας μου, θα βάλω το spare Thermaltake Smart SE 530 (έχει bronze rate), το οποίο δεν εμπιστεύομαι σε σύγχρονα build αλλά δεν έχει απαιτήσεις το σύστημα (1Χ6pin θέλει η RX 460). 

 

Επίσης, @rastafari, έχει κάτι GTX 1060 παραδίπλα με 160-200€. Τις 6GB λέω. Δεν προτείνω κάρτα γενικά, απλά νομίζω ΜΕΧΡΙ εκεί, είναι fair price (δεδομένης της κατάστασης). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις αμμεσες απαντησεις και θα ηθελα να με συμπαθατε για την αργοπορια μου αλλα τον τελευταιο καιρο σταματαω να δουλευω αφου κλεισω 14ωρο :(

Σιγουρα για oc δεν ενδιαφερομαι και δεν εχω σκοπο να ασχοληθω.Αν μελλοντικα τον πιασει η λοξα τον πιτσιρικα θα συζητησουμε και παλι.

Οσον αφορα την οθονη σκεφτομουν να διαθεσω 200-300 ευρω και μαλιστα εκλεινα προς lg.

Απο παιχνιδια σιγουρα fortnite,need for speed,gta και οτι αλλο ανακαλυψει τωρα στο γυμνασιο.

gpu δεν ψηνομαι για μεταχειρισμενη και ειδικα απο "αγνωστο"(γενικοτερα αποφευγω μεταχειρισμενα πραγματα με πυκνωτες ;) )

Οσον αφορα την intel ... αυτην ξερω αυτην εμπιστευομαι.amd δεν ειχα ποτε και δεν σκεφτηκα να παρω ποτε.
Καταλαβαινω οτι τα δεδομενα εχουν αλλαξει αλλα δυσκολευομαι να μαθω "νεα περπατησια"

Να σημειωσω για να υπαρξει παρεξηγηση πως το setup στο αρχικο post δεν το προτεινε το καταστημα αλλα φιλος που εστησε αντιστοιχο ...

Thanks a lot :D

Link to comment
Share on other sites

Η ιντελ πλεον ειναι budget επιλογη . 

Για παιχνιδια τετοια (αν και το nfs το τελευταιο μου φανηκε βαρυ) μια midrange gpu χρειαζεσαι , αν στρωσουν λιγακι οι τιμες πιστευω μια 1660 θα ηταν μια χαρα. 

Αποψη μου , εφοσον ειναι το πρωτο πισι δωσε σημασια στα κομματια που θα μεινουν χρονια , δηλαδη μια καλη οθονη ! Ισως και περιφερειακα εκτος αν μικρος γουσταρει να τα κοπαναει ?

Link to comment
Share on other sites

Για κομμάτια που θα μείνουν χρόνια και αναβαθμισημότητα, χρειάζεται AMD. 

Τα περιφερειακά είναι πολύ σχετικά. Δεν αξίζει να δώσει για mouse/kb πάνω από 80-100€.

 

Στην Όλγα που ήθελε με το ζόρι Intel, ενέδωσα και της κάνω τελικά Intel, μιας και γενικά δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο (έχει φάει κόλλημα και κρατάει μούτρα στην AMD από τότε που της κάηκε ένα AMD Laptop πριν 1500 χρόνια :bleh: )

 

Ήδη παρήγγειλα 

Asus Tuf b560

i5 11600

Gskill 16GB Trident Z RGB

Έχουμε ένα Thermaltake Smart SE 530 

Κουτί Bequiet DX500

SSD έναν Adata 250ρι και έναν HDD 1TB που τον είχαμε από παλιότερα.

Μας λείπει οθόνη αλλά το PC προσωρινά θα εκτελέσει αλλιώς τα χρέη του (η οθονη θα αγοραστεί αργότερα)

Δες τις παραπάνω επιλογές και σκέψου πως θα προχωρήσεις ;) 

(από τροφοδοτικό δες Corsair Rm650x 2018  ή το ΤΧm - το rmx καλύτερο - και ssd κάποιον nvme σαν αυτούς που πρότεινα).

Αν θες να πάρεις κάποιον i7 θα σκάσεις περιττά χρήματα κατά την γνώμη μου και θα χρειαστείς σίγουρα aftermarket ψύξη. 

 

Για οθόνη θα το κοιτάξω αύριο να δω τι κυκλοφορεί! LG είναι οκ πάνελ γενικώς. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνουμε κάτι με το παρακάτω ή μήπως τελικά να πάμε σε ryzen γλιτώσω εγώ να ησυχάσει και ο νεαρός ?? ?

 

 

towerCougar MX660 Mesh RGB Windowed Mid-Tower Case Tempered Glass - Black

moboAsus TUF Gaming B560M-Plus

cpu: Intel Core i5-11600K

cpu cooler: Thermaltake CPU Cooler UX200 ARGB

Ram: G.Skill 16GB Trident Z RGB DDR4 3200MHz Non-ECC CL16 18-18-38  (Kit of 2) Black

psu: Corsair RMX Series RM650X (2018) 650W Gold Rated Power Supply

Samsung 250GB NVMe SSD 980 Series M.2 PCI-Express

Samsung 1TB SSD 870 QVO Series 2.5 SATA III

 

Τον 11600 μόνο σε Κ τον βρίσκω στο συγκεκριμένο κατάστημα που ψάχνω :(

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

 Asus TUF Gaming B560M-Plus

OXI MICRO ATX. Το λέω φωναχτά. ΟΧΙ. Πάρε την ίδια σε φουλ size. Αν δεν την έχουν ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΟΥΝ :hehe: 

Δεν αξίζει για 5€ να θυσιάζεις , αυτά τα λίγα, έστω, έξτρα μιας φουλ ΑΤΧ. 

Τον πύργο δεν τον ξέρω αλλά φαίνεται οκ. 

 

Για ψύξη πήρα αυτή https://www.skroutz.gr/s/21089619/Arctic-Freezer-34-eSports-DUO-Grey.html

ΑΥτή που διαλέγεις είναι 130W Max, και ο 11600Κ , 125W. Θα πήγαινα με την Arctic που είναι 210W

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κουτί προτιμώ και γω το δικό σου αλλά το θέμα είναι να ψήσω τον πιτσιρικά που θέλει λαμπιόνια ?

 

Οπότε αλλάζουμε την μητρική με την 

Asus TUF Gaming B560-Plus WiFi

αν και μου είναι αδιαφορο το wifi

και την ψύξη με 

Arctic Cooling Freezer 50 Dual Tower Addressable RGB CPU Cooler

 

Θα κάνω ερώτημα στο καταστημα μήπως μπορούμε να βρούμε τον 11600 σκέτο. . . 

 

Συμφωνούμε με τα παραπάνω ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Προσωπικά κουτί προτιμώ και γω το δικό σου αλλά το θέμα είναι να ψήσω τον πιτσιρικά που θέλει λαμπιόνια ?

 

Έχει λαμπιόνια ρε και το δικό μου :bleh: 

Spoiler

IMG_20210622_192852.jpg

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

Arctic Cooling Freezer 50 Dual Tower Addressable RGB CPU Cooler

 

Nope. Η 34 αρκεί. Here's Why

 

Έχει πρόβλημα Clearance με τις μνήμες. Άσε τα RGB της ψύξης, δεν χρειάζονται, θα φωτίζει μια χαρά το υπόλοιπο σύστημα με φουρφούρια και λεντοταινίες.

 

Το Wifi και μένα αδιάφορο μου είναι (έχω ένα usb για αυτό τον σκοπό). Ωστόσο , δοκιμασμένα, αυτό το usbάκι, είναι πολύ αργό σε σχέση με το ενσωματωμένο WiFi της μητρικής μου. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Η Freezer 34 duo έχει παραλλαγές σε χρώματα. Δες σε αυτή με το μαύρο-κόκκινο ή με το μαύρο-λευκό. Νομίζω θα την βρεις!

Η Freezer 50 έχει θεματάκια και δεν αξίζει. Ίσως να κοιτάξεις και την Freezer Liquid II, γενικά καλές κριτικές για τα λεφτά της. 

 

Για το κουτί πραγματικά δεν ξέρω :p Θα στήσω το συστηματάκι όταν έρθει και θα κάνω εκτενέστερα τεστάκια, αλλά αλήθεια, ακόμη και στο αρχαίο HTPC έπεσαν αρκετά οι θερμοκρασίες. Τα 3 φαν που έχει είναι Silent Wings 2 140mm που τελευταία κόστιζαν 15€ το ένα, σκέψου. Αν το κουτί έχει 95, 45 έχουν μόνο τα φουρφούρια του :p 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ρευστά. Σε budget build και μάλιστα με κάρτες γραφικών να μην υπάρχουν, δεν ξέρω αν μπορείς να πας σε κάτι 1440p. 

Άρα πας σε 1080p και από 120Ηz και άνω και αν βρεις κάποια κάρτα να τα υποστηρίζει έχει καλώς. Αλλιώς ένα θεματάκι, θα υπάρχει.

Fortnite έχει και την έκδοση performance η οποία εκτοξεύει το framerate. Γενικά θες κάρτα γραφικών επειγόντως.

Θα κοιτούσα κάπου εδώ, αλλά μην βιαστείς, περίμενε απόψεις ή προσπάθησε να δεις οθόνες στημένες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η καρτα γραφικών θα έρθει με την πρώτη ευκαιρία μήπως αξίζει να κοιτάξω σε 1440p για να μην χρειαστεί

να την αλλάξω πάλι ή να πάω σε κάτι πιο οικονομικό και σε 1-2 χρόνια που θα καταλαβαίνει και τις διαφορές ο νεαρός 

το ξαναβλέπουμε??

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση. Οι SSD θα πρέπει να είναι Samsung?

Θέλω να πω ότι με λιγότερο από 100€ μπορείς να πάρεις έναν M.2 NVMe με παραπάνω από ικανοποιητικές για SSD επιδόσεις και να μην χρειαστεί να καταφύγεις στην λύση των δύο SSD. Πρόσφατα πήρα τον Kioxia Exceria SSD 1TB M.2 NVMe (Toshiba) ο οποίος μια χαρά μου φαίνεται και είναι στο ίδιο κόστος με τον SATA Samsung. Ή αν πας σε λύση με δύο SSD, θα μπορούσες να δεις τον Kioxia ως εναλλακτική του SATA Samsung, ο οποίος είναι και QLC, οπότε το λογικό θα είναι ότι ο Kioxia θα προσφέρει σαφέστατα καλύτερες επιδόσεις από τον Samsung παντού. Η μητρική δέχεται δύο NVMe.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

@yanni
Τον m2 τον επελεξα με το σκεπτικο να μπει το λειτουργικο και τον ssd για τα παιχνιδακια.

Για storage προς το παρον εχω καποιους red-black διαθεσιμους να του βαλω πανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.