Jump to content



Sos με DFI nF4 ultra-d και ΒΗ5


petroSEXtreme

Recommended Posts

Ρε παιδια μολις μετακομησα στη νεα πλατφορμα.Παω να βαλω τις παλιες ΒΗ5 μου πανω και στα default toυς μια χαρα.Οι μνημες σε P4C800 πηγαιναν 240+ με λιγοτερο απο 3,2 volt.Παω και της ξεκιναω απο τα 230χ10 και ουτε με 3,1ουτε με 3,2 ουτε με 3,0 volt το συστημα μπουταρει.Τι σκ@τ@ μποπρει να φταιει???Πιστευω να ειναι θεμα bios.Οι χρονισμοι ειναι αυτοι που προτηνει ο chroma .

1)Τι λετε να φταιει?

2)Ποιο bios πιστευετε ειναι ιδανηκοτερο με BH5?

3)Τι ειναι το Tdt voltage?

Link to comment
Share on other sites

παρε και τον επεξεργαστη , μητρικη και τροφοδοτικο του chroma και δες aka The Boss.Περα απο την πλακα , καλο ειναι να μην πας με την μια στα 230.Πρωτα απο ολα δες τι timings αντεχουν τα ΒΗ σου στα 200 , με ποιο drive strengh παιζουν καλυτερα και δες και που παει ο επεξεργαστης σου με τις μνημες κομμενες.Ετσι θα ξερεις τι σε σταματαει καθε φορα.Εννοειτε οπως ειπε και ο Zul να παιξεις με τα βιος και να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με αυτη τη διαδηκασια???Δηλαδη θα παιζω με το 413.3?Και πια η διαφορα απο το να το βαλω κατευθειαν???Αυτα τα bios κανουν?Δηλαδη υποστηριζουν και τους 3 τυπους (SLI-DR/Ultra-D/SLI-D)???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

παρε και τον επεξεργαστη , μητρικη και τροφοδοτικο του chroma και δες aka The Boss.Περα απο την πλακα , καλο ειναι να μην πας με την μια στα 230.Πρωτα απο ολα δες τι timings αντεχουν τα ΒΗ σου στα 200 , με ποιο drive strengh παιζουν καλυτερα και δες και που παει ο επεξεργαστης σου με τις μνημες κομμενες.Ετσι θα ξερεις τι σε σταματαει καθε φορα.Εννοειτε οπως ειπε και ο Zul να παιξεις με τα βιος και να δεις ποιο σου καθεται καλυτερα.

Ο επεξεργαστης δεν κοβει σιγουρα απλα ελεγα μην τηχον και δεν καθετε καλα το βιοs.Α και δηλαδη με οτι τimings αντεχουν στα 200 θα αρχησω να ανεβαινω με αυτα?

Link to comment
Share on other sites

παντως οι bh θα σε τρελανουν εμενα μου εφερε τις δικες του ο endu τις δοκιμασα 3 μερες και τις εβγαλα και εβαλα τις utt παλι.οτι και αν εκανα test 8 χτυπανε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ζul

παντως οι bh θα σε τρελανουν εμενα μου εφερε τις δικες του ο endu τις δοκιμασα 3 μερες και τις εβγαλα και εβαλα τις utt παλι.οτι και αν εκανα test 8 χτυπανε.

Αυτο που ειπες δεν μου αρεσε.Εχεις ακουσει και αλλες ασυμβατοτητες με dfi bh5?

Link to comment
Share on other sites

θελει πολυ δουλεια με τα timings.εγω 3 μερες το μονο που καταφερα ειναι να δουλευουν κανονικα αλλα με error στο test 8.το ιδιο και ο endu απο οτι μου ειπε.το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι απο 3.3 και πανω δεν ακουνε και δεν βγαζουν ουτε καν τεστ 1 και 2

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι τα 4x256 που αναφέρεις στην υπογραφή σου; Δεν έχω δοκιμάσει τι γίνεται με 4x256 αλλά υποθέτω μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τους πυρήνες πριν το venice και το san diego. Το cpu σου τι είναι (stepping); Ποιό bios έχεις πάνω; Ιδανικότερο bios δεν υπάρχει για ΒΗx, είναι τι θα σου κάτσει καλύτερα για τις μνήμες και τον IMC. Ξεκίνα να ανεβάζεις από τα 200 και τρέχα κυρίως test 5 και 8 στο memtest.

Είχα κάνει άλλο θέμα για το NF4 εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.