Jump to content



Πρώτη προσπάθεια . :D 56k level 10 best enemy


Athens2004

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Ουσιαστικά το τανκ θα είναι μικρό σαν αυτό που φτιάχνει ο unseen ., Και επίσης θα μπέι μικρό condesser γιατί την ''μαυρη κουρτίνα'' το παθητικο που έχουν τα ψυγεία δηλ , δεν χωράει ούτε σε φορτηγό μέσα .

κάπως έτσι θα είναι αν όλα πάνε καλά [φωτό unseen ] .

138cj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει το direct die πρός στιγμής ,

1ον γιατί θέλω να είναι 100% για 24/7

2ον γιατί οταν θέλω θα το έχω με τον θερμοστάτη και ο compressoras θα δουλευει όταν χρειάζεται .

3ον το chiller είναι πιο φιλικό για τον αρχάριο [εμένα]

4ον αργότερα έχω σκοπό να το κάνω , . Το πρώτο phase θέλω να είναι chiller.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004

Δεν με ενδιαφέρει το direct die πρός στιγμής ,

1ον γιατί θέλω να είναι 100% για 24/7

2ον γιατί οταν θέλω θα το έχω με τον θερμοστάτη και ο compressoras θα δουλευει όταν χρειάζεται .

3ον το chiller είναι πιο φιλικό για τον αρχάριο [εμένα]

4ον αργότερα έχω σκοπό να το κάνω , . Το πρώτο phase θέλω να είναι chiller.

μονο το 2ο ειναι λογικο... τα αλλα ειναι δικαιολογιες :p

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινονται καλες δικαιολογιες ολες. :)

Με τοσο μικρο εναλάκτη δεν θα εχεις απόδοση αν ο κομπρέσσορας ειναι πανω απο 1/4 . Θα εχει ο κομπρέσσορας να δώσει και αλλη ψύξη αλλα δεν θα προλαβαίνει να παγώνει το νερό. Ακου με που σου λέω.. την εχω πατήσει γιαυτο. Καλύτερα να τυληξεις το ηδη υπάρχον μεταλο-κατάψυξη σαν πιτα (γύρο) και να το βάλεις σε κανα δοχείο μονομένο. Θα έχεις πολύ περισσότερη επιφάνεια επαφής ψυξης με νερό αποτι με τον εναλάκτη που λες. ο εναλάκτης εχει μεσα 2 σειρες σπυρες απο χαλκινο σωλήνα 1/4'' , ενω ο καταψύκτης που εχει ειδη το ψυγείο εχει ΠΟΛΥ περισσότερη επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πώς λιγότερο ψυκτικό υγρό = μεγαλύτερη ικανότητα παγώματος του , [πιο εύκολα ψύχονται 2 λίτρα παρά 20 ενός δοχειου μονωμένου]

βέβαια θα δείξει στην πράξη / .

Link to comment
Share on other sites

αυτο που λεει ο alienhack εχει δικιο. Το θεμα ειναι να βγει σε μεγεθος τοσο ωστε με την μονωση να σου χωραει σε ενα κουτι λογικων διαστασεων. Προσωπικα θυσιαζω λιγο απο την αποδοση για την εργονομια. Αυτο ειναι στην κριση του καθενος.

Link to comment
Share on other sites

Μιάς που δεν ήρθαν σήμερα τα πράγματα που θέλω για να στήσω το chiller , [Τανκ & condenser ] εγώ συνεχίζω ακάθεκτος την κατασκευή κουτιών :hehe:

άλλο ένα απο χοντρό πλέξι κρυσταλοειδές . [καμία σχέση με αυτο του Αλέξη πακέτου. ] :)

start3jg.jpg

empty9hs.jpg

full1ro.jpg

Πολύ σταθερό , αντέχει αρκετό βάρος ακόμη , παρόλο που δεν εχω βάλει όλες τις γωνίες ακόμη , και οι βίδες είναι σφιγμένες με το χέρι .

Link to comment
Share on other sites

thnx , .

Δευτέρα θα πάω να πάρω , γωνίες βίδες και για τα πλάγια και πάνω μιάς και μόνο την βάση με τα υπόλοιπα έχω βιδώσει , και θα κόψω και τρύπες για τους σωλήνες που θα βγαίνουν απο πίσω , ,την τροφοδοσία , για ανεμιστήρες 12άρηδες έναν απο μπροστά για το κοντέσερ έναν απο το πλάι για το compressor και μάλλον και έναν απο πάνω [δεν ξέρω αν θα τον έχω σε λειτουργία όμως. ]

Link to comment
Share on other sites

1. Την είχα απο πρίν που είχα νερό .

2. Οι L. δεν μου γεμίζουν το μάτι .

3. Ολο το κουτί θα είναι κάτω απο το γραφείο - 1.5 μέτρο απο το pc , και η l20 θα κόλωνε πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.