Jump to content



αγορα ενος  Πολυμηχάνηματος μέχρι 700  ευρω σε inκjet η σε lazer; να παω ;


edwin

Recommended Posts

θελω να  αγορασω    ενα  Πολυμηχάνημα  μέχρι 700 ευρω  σε  injet η  σε lazer; να  παω ;

το θελω  για το σπιτι   για εκτυπωση κειμενων σε ασπρομαυρο χρωμα   και φωτογραφιες σε πολλαπλα χρωματα 

 

Απο επιλογες  θελω να εχει τα παντα , φαξ , διπλη οψη, να εχει καλα μελανια  κτλ.

Τι  επιλογες  υπαρχουν;    σε  injet η  σε lazer; να  παω ;

Απλα εβαλα 700 ευρω  με το σκεπτικο οτι θελω να  αγορασω κατι  πολυ καλο και να μου μεινει δεν θελω να παει  για πεταμα

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω όγκο δουλειάς ανά μήνα; Μου φαίνεται απίστευτο το ποσό για οικιακή χρήση. Το φαξ πραγματικά το χρησιμοποιείς ή το θες να υπάρχει σαν λειτουργία; Ειδικά αν το χρησιμοποιείς τακτικά μήπως θα σε βόλευε περισσότερο να το έχεις ψηφιακά μέσω pc?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, schumifer said:

Να ρωτήσω όγκο δουλειάς ανά μήνα; Μου φαίνεται απίστευτο το ποσό για οικιακή χρήση. Το φαξ πραγματικά το χρησιμοποιείς ή το θες να υπάρχει σαν λειτουργία; Ειδικά αν το χρησιμοποιείς τακτικά μήπως θα σε βόλευε περισσότερο να το έχεις ψηφιακά μέσω pc?

το  φαξ το θελω να  υπαρχει σαν λειτουργια, περα απο αυτο  δεν θα το χρησιμοποιω τακτικα εννοω καθε μερα.

εβαλα μεχρι 700 ευρω με σκοπο να παρω κατι καλο και οχι απλα να παει  για πεταμα., οσο αναφορα  για τον  ογκο  δουλειας  το  πολυ  400 σελιδες max. τον μηνα  για τις αναγκες της μητερας μου και του πατερα μου. και κατω απο  700 ευρω δεν εχω θεμα απλα να αγορασω κατι καλο αυτο με ενδιαφερει.

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

OK 400 είναι μπόλικες, μιλάμε για 13 σελίδες κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα. Προφανώς έχουν σοβαρές ανάγκες εκτύπωσης.

Η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειάζεται φωτογραφική εκτύπωση. Εννοώ σοβαρή φωτογραφική εκτύπωση, να εκτυπώνεις για να τις βάζεις σε κάδρο.

Αν ναι, τότε θες μελάνι, κι εκεί θα πρότεινα να δεις αν υπάρχει κάποιο μοντέλο της epson ή της canon με τα συστήματα συνεχούς ροής που να σου κάνει. Είναι με μελάνι, αλλά αντί να αλλάζεις μελανάκια κάθε μήνα έχουν εξωτερικά μελανοδοχεία 70-100 ml που κρατάνε πολύ, ρίχνουν πολύ το κόστος ανά σελίδα και γεμίζουν εξωτερικά με μπουκαλάκια μελάνι που αγοράζεις.

 

Αν η φωτογραφική εκτύπωση δεν ενδιαφέρει και θέλεις πχ εκτύπωση έγχρωμων pdf κλπ τότε laser, κι εκεί λογικά παίζεις μπάλα με HP, lexmark

 

Επίσης, αν σκανάρουν πολύ φρόντισε να έχει τροφοδότη το σκάνερ.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, schumifer said:

OK 400 είναι μπόλικες, μιλάμε για 13 σελίδες κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα. Προφανώς έχουν σοβαρές ανάγκες εκτύπωσης.

Η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειάζεται φωτογραφική εκτύπωση

οταν εννοεις   φωτογραφική εκτύπωση εννοεις  για εκτυπωση  φωτογραφιων; σε  κειμενα;

10 minutes ago, schumifer said:

OK 400 είναι μπόλικες, μιλάμε για 13 σελίδες κάθε μέρα, κάθε βδομάδα, κάθε μήνα. Προφανώς έχουν σοβαρές ανάγκες εκτύπωσης.

Η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειάζεται φωτογραφική εκτύπωση. Εννοώ σοβαρή φωτογραφική εκτύπωση, να εκτυπώνεις για να τις βάζεις σε κάδρο.

Αν ναι, τότε θες μελάνι, κι εκεί θα πρότεινα να δεις αν υπάρχει κάποιο μοντέλο της epson ή της canon με τα συστήματα συνεχούς ροής που να σου κάνει. Είναι με μελάνι, αλλά αντί να αλλάζεις μελανάκια κάθε μήνα έχουν εξωτερικά μελανοδοχεία 70-100 ml που κρατάνε πολύ, ρίχνουν πολύ το κόστος ανά σελίδα και γεμίζουν εξωτερικά με μπουκαλάκια μελάνι που αγοράζεις.

 

Αν η φωτογραφική εκτύπωση δεν ενδιαφέρει και θέλεις πχ εκτύπωση έγχρωμων pdf κλπ τότε laser, κι εκεί λογικά παίζεις μπάλα με HP, lexmark

 

Επίσης, αν σκανάρουν πολύ φρόντισε να έχει τροφοδότη το σκάνερ.

δεν με ενδιαφερει  η  φωτογραφική εκτύπωση  σε  καδρα

με ενδιαφερει  η εκτύπωση έγχρωμων pdf κλπ 

οποτε  μπορεις να προτεινεις σε  links  πολυμηχανηματα;;   για να τα δω 

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, slalom said:

Μονο laser, και με τα μισα λεφτα κατι θα βρεις.

Να ειναι δικτυακο

δεν   μπορειτε να μου στειλετε  καπια λινκς απο πολυμηχανηματα  για να δω  επιλογες;  επειδη δεν γνωριζω και δεν εχω  την εμπειρια σε τι να κοιταξω

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρέπει να πεις τι κόστος είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις σε μελάνια/toner,  Για φτηνούς έγχρωμους laser δλδ γύρω στα 300-350 το κόστος είναι περίπου 50 ευρώ το τονερ για 800-1000 σελίδες, για πιο ακριβούς δλδ στα 500-600 δεν αλλάζει κάτι απλά παίρνεις toner 2000 σελίδων στα 100 ευρώ. Πρέπει να πάς κοντά ή και πάνω από 1000 ευρώ για οικονομικό laser. Αν σου φαίνονται ακριβά τα toner τότε πάς σε inkjet αλλά με ink tank "τεχνολογία" όπου το κόστος είναι απλά γελοία μικρό, απλά θέλει προσοχή όταν γεμίζεις κλπ. Παράδειγμα αυτός εδώ https://www.skroutz.gr/s/19762634/HP-Smart-Tank-615-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html   με 8 ευρώ το μπουκαλάκι μελάνι βγάζεις 8000 σελίδες θεωρητικά.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Matia said:

Πρώτα πρέπει να πεις τι κόστος είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις σε μελάνια/toner,  Για φτηνούς έγχρωμους laser δλδ γύρω στα 300-350 το κόστος είναι περίπου 50 ευρώ το τονερ για 800-1000 σελίδες, για πιο ακριβούς δλδ στα 500-600 δεν αλλάζει κάτι απλά παίρνεις toner 2000 σελίδων στα 100 ευρώ. Πρέπει να πάς κοντά ή και πάνω από 1000 ευρώ για οικονομικό laser. Αν σου φαίνονται ακριβά τα toner τότε πάς σε inkjet αλλά με ink tank "τεχνολογία" όπου το κόστος είναι απλά γελοία μικρό, απλά θέλει προσοχή όταν γεμίζεις κλπ. Παράδειγμα αυτός εδώ https://www.skroutz.gr/s/19762634/HP-Smart-Tank-615-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html   με 8 ευρώ το μπουκαλάκι μελάνι βγάζεις 8000 σελίδες θεωρητικά.

κοιτα τον μηνα  θα εκτυπωνω  400 σελιδες το  πολυ. οποτε μεχρι 100 ευρω δεν εχω  θεμα στο θεμα  toner. οποτε να παω σε lazer;

O lazer  απο τον inkjet   ειναι καλυτερος στο θεμα εκτυπωσεων σε  φωτογραφιες με  πολλαπλα χρωματα σε  pdf και σε εκτυπωσεις κειμενων με ασπρομαυρο χρωμα;

 

Κοιτα δεν μπορω να διαθεσω 1000 ευρω  για εκτυπωτη lazer  ειναι παρα  πολλα τα λεφτα  οποτε να παω σε inkjet  καλυτερα;

Τον εκτυπωτη τον θελω για τις αναγκες της μητερας  μου και του πατερα  μου.

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτόν εδώ τότε να τελειώνεις, είναι inkjet με φτηνά μελάνια δλδ περίπου 20-22 ευρώ το ένα για πάνω από 1000 σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/9444886/Canon-Maxify-MB5150-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Matia said:

Πάρε αυτόν εδώ τότε να τελειώνεις, είναι inkjet με φτηνά μελάνια δλδ περίπου 20-22 ευρώ το ένα για πάνω από 1000 σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/9444886/Canon-Maxify-MB5150-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

αυτος αξιζει  φιλε μου;   για εκτυπωσεις κτλ;  ειναι παρα  πολυ καλος;

Σε παραπανω λεφτα  υπαρχουν καλύτερες επιλογες; σε  πιο νεοτερα  μοντελα;

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος edwin έγραψε:

δεν   μπορειτε να μου στειλετε  καπια λινκς απο πολυμηχανηματα  για να δω  επιλογες;  επειδη δεν γνωριζω και δεν εχω  την εμπειρια σε τι να κοιταξω

δες μερικα

 

https://www.skroutz.gr/c/119/printers/f/6717_6726_6730_6733_6737_6738_486057_635348/egchromos-ektyposi-diplis-opsis-xechorista-egchroma-melania-aytomatos-trofodotis-adf-Wi-Fi-Ethernet-LAN-polymichanima-Laser.html?o=laser+printer&order_by=pricevat&order_dir=asc

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, slalom said:

απο αυτους  πιον  θα μου προτεινες να  παρω; για  για οικιακή χρήση; και ποσο κοστιζουν τα μελανια σε αυτους;

 

image.thumb.png.63b5da1a3fb95bd6278ecaaa5ce4fc6c.png

Έγινε επεξεργασία από edwin
Link to comment
Share on other sites

Βαλτα σε συγκριση, εχουν μικροδιαφορες

 

Για τιμες toner, παρε στα καταστηματα, θα το βρουν πιο ευκολα, βασικα μαθε κωδικους μελανιων και κοιτα στην αγορα

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, slalom said:

Βαλτα σε συγκριση, εχουν μικροδιαφορες

 

Για τιμες toner, παρε στα καταστηματα, θα το βρουν πιο ευκολα, βασικα μαθε κωδικους μελανιων και κοιτα στην αγορα

απλα δεν γνωριζω και δεν ξερω  πιον να παρω.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tommybertsen said:

Όταν αποφασίσεις θα βάλεις και μια φωτογραφία να δούμε ποιον πήρες; 

δεν εχω  θεμα σε αυτο.  απλα δεν γνωριζω αν υπαρχουν αλλες  επιλογες  τομι. πχ αυτη την στιγμη  μου προτεινονται μοντελα  που δεν  εχουν δοκιμαστει

στο κατω κατω τις γραφης  ο εκτυπωτης ειναι  για τον πατερα μου και την μητερα μου  τομι.

 

Απλα  μ,πορει να  υπαρχουν ατομα εδω στο  φορουμ  που να χρησιμοποιουνε παρομοιους σαν αυτους και να μου  πουνε την αποψη τους. εμπειρικα εννοω

θα περιμενω και αλλες  γνωμες και θα δω τι θα κανω.. δεν  μπορω να  αγορασω εναν εκτυπωτη  εντελος στα  τυφλα..

 

 

Μπορει να  υπαρχει  καπιο ατομο απο εδω μεσα  που να ασχολειτε  με εκτυπωτες και σε επαγγελματικο επιπειδο  αυτο εννοω.

Έγινε επεξεργασία από edwin
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.