Jump to content


Προτάσεις για μητρική για αναβάθμιση


ntemian

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Μετά απο χρόνια θα κάνω αναβάθμιση στον  υπολογιστή. Θα πάω σε 5600x και θα ήθελα κάποιες προτάσεις για μητρική.

Μνήμες έχω δει τις Corsair Vengeance RGB Pro 16GB DDR4-3200MHz (CMW16GX4M2C3200C16) . Απο μητρική κοιτάω για την Asus b550-f gaming αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω τόσα χρήματα.

Αυτή την στιγμή έχω i5 4590 με υδρόψυξη evga clc280 που θα χρησιμοποιήσω στον 5600x
Sapphire rx 5700 gpu
psu corsair hx650w 80+ bronze
ssd 256gb

 

Το budget είναι στα 500-530, η χρήση gaming-δουλειά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο b550 δες προς Aorus Master, αλλά κι αυτή που κοιτάς μια χαρά κανει τη δουλεια της. Το προβλημα είναι στο συνολικο μπατζετ, αν είναι 530 συνολο τοτε μονο ο επεξεργαστης κι η μητρικη θα φτασουν το 500ρι. Bear in mind οτι ισως χρειαστείς και κάποια πιο ποιοτική ψύκτρα!

Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/26546264/Gigabyte-B550M-Aorus-Pro-P-rev-1-0-Motherboard-Micro-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

 

Νομίζω πως είναι ό,τι πρέπει. Μάλλον θα χρειαστεί και ένας πιο ευρύχωρος SSD, προφανώς 500άρης, αλλά βέβαια αυτό εξαρτάται από τον όγκο της δουλειάς και των παιχνιδιών. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kpetros said:

Αξιζει αναβαθμηση την παρουσα φαση ή περιμενουμε τους νεους ιντελ ?

Ρωταω για "εναν φιλο" πρωτου ανοιξει νεο θρεντ

 

Μετά τους νέους Intel, έρχονται οι νέοι "3D" ΑΜD, μετά οι ΖΕΝ 4 κτλ. Πάντα κάτι θα περιμένεις. Αγοράζεις όταν χρειάζεσαι.

 

Για μένα αξίζει να περιμένεις τους νέους Intel, μόνο εφόσον ενδιαφέρεσαι αποκλειστικά για gaming και ΔΕΝ έχεις οικονομικό πρόβλημα να πληρώσεις διπλάσια χρήματα για DDR5. Επίσης οι νέοι Intel αρχικά θα έρθουν μόνο με τα κορυφαία SKUs. Τα middle range έρχονται αρκετά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.