Jump to content



Βοήθεια με επιλογή κατάλληλης server hosting υπηρεσίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, παιδιά χρειάζομαι έναν server που να υποστηρίζει τα εξής:
1. Cpanel
2. Python 3.8+ για δημιουργία django web app
3. Terminal or SSH access για να τρέξουμε .ppk file

 

Θέλω κάτι που να μην κοστίζει μια περιουσία αλλά και να κάνει την δουλειά μου.

Θα χρησιμοποιείτε αποκλειστικά για την δημιουργία XMLs, απλά τα δεδομένα είναι σχετικά πολλά (αρχείο excel με 20.000 rows και 24 colunms με live δεδομένα), το ιδανικό θα ήταν δημιουργία on demand σε αυτόν που καλεί το url των XML διαφορετικά θα το βάλω να ενημερώνεται κάθε 30 λεπτά με 1 ώρα. 

Είμαι ψιλοάσχετος με όλα αυτά, και δεν έχω λεφτά (στην κάρτα ?) να δοκιμάσω άλλους random servers για να δούμε αν μας καλύπτουν (ήδη περιμένω 3 refund απο services που δεν μας έκαναν).  

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους! 

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2021 at 2:03 PM, Rusty_Cookie said:

Namecheap? 

Τελικά πολύ καλή επιλογή για την δουλειά μου. Σε ευχαριστώ πολύ! 
Με κάλυψε πλήρως, λίγο πιο αργό cpu processing σε σχέση με το aws server που είχα μέχρι σήμερα αλλά κάνει την δουλειά του στο ακέραιο.
Και έμεινα και πολύ ευχαριστημένος με το support. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, BasiliCeLew said:

Τελικά πολύ καλή επιλογή για την δουλειά μου. Σε ευχαριστώ πολύ! 
Με κάλυψε πλήρως, λίγο πιο αργό cpu processing σε σχέση με το aws server που είχα μέχρι σήμερα αλλά κάνει την δουλειά του στο ακέραιο.
Και έμεινα και πολύ ευχαριστημένος με το support. 

 

Από περιέργεια, με ποιο πακέτο έκανες δουλειά τελικά; Είχε δωρεάν δοκιμή ή εγγύηση επιστροφής χρημάτων αν δεν σου ταίριαζε;

Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2021 at 2:37 AM, acct said:

 

Από περιέργεια, με ποιο πακέτο έκανες δουλειά τελικά; Είχε δωρεάν δοκιμή ή εγγύηση επιστροφής χρημάτων αν δεν σου ταίριαζε;

Shared hosting --> Stellar plus   --> 70ευρώ για 2 χρόνια (διάλεξα EU server όπου είναι 24 ευρώ πιο ακριβό), ίσως η καλύτερη τιμή για αυτά που δίνει και χωρίς περιορισμούς που συνάντησα σε άλλους. Από άποψη cpu (ή bandwidth δεν είμαι σίγουρος τι έφταιγε) ήμουν ακριβώς στα limit του πακέτου με αποτέλεσμα να είχα αρκετά Server time out errors, οπότε λίγο αναθεώρησα την λογική του app για να διαχειρίζεται πιο έξυπνα τα data και όχι τόσο χύμα όπως τα έδινα.

Για την πρώτη αγορά έχει 30 μέρες refund policy. 
Εγώ επειδή είχα αδειάσει την κάρτα από τις δοκιμές ( και περίμενα αρκετά refunds) δοκίμασα με 1 μήνα συνδρομή γιατί είχα φάει αρκετές φόλες (για τις ανάγκες που είχα μιλάω) αφού αγόραζα κατευθείαν 2 ή 3 χρόνια συνδρομή. Όταν είδα ότι μου κάνει (μιας και είχα στήσει ήδη το django app) είπα να κάνω καπάκι renewal 2 years.

Εκεί πέρα έπεσα σε ένα κοκομπλόκο της namecheap γιατί το renewal δεν μπορούσε να γίνει με την προσφορά που έτρεχε με 41% έκπτωση αλλά έπρεπε να πληρώσω ολοκληρη την τιμή. Αφού δεν έβγαλα άκρη στο chat γιατί τους είπα ότι είναι παράνοια να μην δέχονται να μου το δώσουν σε εκείνη την τιμή, τους ζήτησα Refund και ότι θα αγοράσω εκ νέου ένα Stellar plus πακέτο, και άφησα αρνητική κριτική στο chat όπου περιέγραψα την κατάσταση. Μετά από 4 ώρες μου ήρθε email απολογίας από τον υπάλληλο και email από έναν manager ότι είναι λογικό αυτό που ζητούσα και κουμπώσανε 2 year subscription με πιστωτικό (που μου έδωσαν δυνατότητα να πληρώσω αν ήθελα μέχρι 15 Δεκεμβρίου) με την τιμή της προσφοράς. 

Επίσης τεχνικός ασχολήθηκε μαζί μου να με βοηθήσει τόσο σε προγραμματιστικό κομμάτι όσο και σε ένα θέμα που είχα με την σύνδεση subdomain με άπειρη υπομονή και ευγένεια, κάτι που προσωπικά μου άρεσε, γιατί πχ στην Ελλάδα για το ίδιο πράγμα μου είπαν ότι πρέπει να πληρώσω support service. ?  Το αρνητικό είναι ότι δεν μπορούν να δεχτούν ".gr" domains για να τα μεταβιβάσεις σε αυτούς. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.