Jump to content



Πρόβλημα με εφαρμογή Olympia Electronics Θερμοστάτη


hot_sauce

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε εμπειρίες και νέα για την εφαρμογή θερμοστάτη της Olympia Electronics η οποία εδώ και μερικούς μήνες κρασάρει σε Android 11. Με το που ανοίγει, κλείνει αμέσως. 

Έχω μιλήσει αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα και χθες έληξε η τρίτη προθεσμία που μου έδωσαν οτι θα φτιάξουν την εφαρμογή. Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία ή πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα....

 

Ποτέ δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο σαν εφαρμογή, για παράδειγμα αν ήθελες να προγραμματίσεις

εβδομαδιαίο πρόγραμμα έπρεπε να το κάνεις απο το θερμοστάτη, αλλά δούλευε.

 

Πλέον ανοίγει αλλά μόλις πας να πειράξεις κάτι σε πετάει κατευθείαν έξω.

 

Αν διαβάσεις και στο google play τα ίδια λένε.

Περιμένουμε μπας και το φτιάξουν...

 

Link to comment
Share on other sites

Υποστηριξε ελληνικες εταιριες ειναι μετα.
 

Tο προβλημα το εχουν φανταζομαι ολοι οι θερμοστατες της εταιριας ετσι ; Γιατι ψαχνω να αλλαξω τον αρχαιο δικο μου και θελω εναν με wifi/προγραμμα και μαλλιστα kit ωστε ο θερμοστατης να παει σε αλλη θεση απο αυτη που υπαρχει ηδη (γιατι ειναι πληρως ακαταλληλη) και οπου εχω ρωτησει μονο για olympia μου λενε....

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβα... επιλογες μηδεν δηλαδη. Θα περιμενουμε και απο την Olympia οπως περιμεναμε και απο την MLS...

 

Διαβασα τα σχολια στο playstore, δηλαδη αληθεια η εφαρμογη δε λειτουργει εδω και 6 μηνες και σφυριζουν κλεφτικα ;

Δηλαδη πουλανε ενα προιον που το κυριο sale point του ειναι ο χειρισμος wifi και δε κανουν τιποτα ;

Ντροπη.

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, YDinopoulos said:

Μεσω 3ης εφαρμογης ? πχ Smart Life (ή Tuya οτι εχετε...) 

 

Δοκίμασα αυτές που αναφέρεις και το Mi Home αλλά καμιά δεν αναγνωρίζει το QR code.

 

Μάλλον δεν είναι smart και χρησημοποιεί κάποιον server της Olympia .?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Ignatios έγραψε:

Δοκίμασα αυτές που αναφέρεις και το Mi Home αλλά καμιά δεν αναγνωρίζει το QR code.

 

Μάλλον δεν είναι smart και χρησημοποιεί κάποιον server της Olympia .?

 

καποιον κινεζικο θα χρησιμοποει αλλα τεσπα...

δεν αναβαθμιζουν οι κινεζοι την εφαρμογη και παπαλα.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Ignatios said:

Δοκίμασα αυτές που αναφέρεις και το Mi Home αλλά καμιά δεν αναγνωρίζει το QR code.

 

Μάλλον δεν είναι smart και χρησημοποιεί κάποιον server της Olympia .?

 

 

Χωρις QR code.  Με καποιο συνδυασμο κουμπιων, μπαινει ο θερμοστατης σε pairing mode. Βρες το.

Την ιδια στιγμη στο κινητο μεσω του app (εγω εγω στο Magic Home καπου 60 σμαρτ βλακιες...) επιλεγω να βρει νεα συσκευη Thermostat Wifi (οχι Ble / Zigbee) και το βρηκε αμεσως.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2021 at 6:26 PM, hot_sauce said:

Καλησπέρα!

 

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε εμπειρίες και νέα για την εφαρμογή θερμοστάτη της Olympia Electronics η οποία εδώ και μερικούς μήνες κρασάρει σε Android 11. Με το που ανοίγει, κλείνει αμέσως. 

Έχω μιλήσει αρκετές φορές με το τεχνικό τμήμα και χθες έληξε η τρίτη προθεσμία που μου έδωσαν οτι θα φτιάξουν την εφαρμογή. Έχει κάποιος άλλος παρόμοια εμπειρία ή πρόβλημα?


Μπορεις να παρεις Iphone 😛

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2021 at 5:37 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Μεσω 3ης εφαρμογης ? πχ Smart Life (ή Tuya οτι εχετε...) 

 

Δοκίμασα Google Home αλλά δεν έχει την Olympia Electronics.

 

On 15/12/2021 at 6:23 ΜΜ, το μέλος panoc έγραψε:

Υποστηριξε ελληνικες εταιριες ειναι μετα.
 

Tο προβλημα το εχουν φανταζομαι ολοι οι θερμοστατες της εταιριας ετσι ; Γιατι ψαχνω να αλλαξω τον αρχαιο δικο μου και θελω εναν με wifi/προγραμμα και μαλλιστα kit ωστε ο θερμοστατης να παει σε αλλη θεση απο αυτη που υπαρχει ηδη (γιατι ειναι πληρως ακαταλληλη) και οπου εχω ρωτησει μονο για olympia μου λενε....

Το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή Thermostat οπότε ΥΠΟΘΕΤΩ ότι ναι, θα ισχύει για όλους τους θερμοστάτες. 

Εγώ που ήθελα θερμοστάτη που να έχει KAI boiler το σετ της Olympia Electronics ήταν ταμάμ γι'αυτό που ήθελα και σε λογική τιμή. +ότι ήξερα ότι έχει πολύ καλό after sales support. 

 

Το status update είναι ότι μίλησα με τον technical support manager και μου είπε ότι είναι πολύ κοντά στο να κυκλοφορήσουν update που λειτουργεί. Οπότε περιμένουμε!

πριν 8 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:


Μπορεις να παρεις Iphone 😛

 

Αν το προτείνεις ΕΣΥ να το σκεφτώ 😛 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, hot_sauce said:

Δοκίμασα Google Home αλλά δεν έχει την Olympia Electronics.

 

Το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή Thermostat οπότε ΥΠΟΘΕΤΩ ότι ναι, θα ισχύει για όλους τους θερμοστάτες. 

Εγώ που ήθελα θερμοστάτη που να έχει KAI boiler το σετ της Olympia Electronics ήταν ταμάμ γι'αυτό που ήθελα και σε λογική τιμή. +ότι ήξερα ότι έχει πολύ καλό after sales support. 

 

Το status update είναι ότι μίλησα με τον technical support manager και μου είπε ότι είναι πολύ κοντά στο να κυκλοφορήσουν update που λειτουργεί. Οπότε περιμένουμε!

 

Αν το προτείνεις ΕΣΥ να το σκεφτώ 😛 

 

Smart Life ειπα  βρε συ.  Εκει εχω βαλει 6-7 διαφορετικες μαρκες smart  συσκευων.
 

 

Link to comment
Share on other sites

On 17/12/2021 at 12:30 ΠΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

Smart Life ειπα  βρε συ.  Εκει εχω βαλει 6-7 διαφορετικες μαρκες smart  συσκευων.
 

 

"Ό,τι έχετε" έγραψες, γι'αυτό έμεινα στο Google Home 😛

Κατέβασα και το Smart Life, το χαρχάλεψα λίγο (όχι όσο θα έπρεπε λόγω έλλειψης χρόνου, το παραδέχομαι) αλλά νομίζω ότι δεν θα δουλέψει γιατί η συσκευή συνδέεται μέσω WPS στο WiFi και από εκεί τη βρίσκει η εφαρμογή της Olympia. Δεν έχει pairing mode που ζητάει το Smart Life δηλαδή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Το πρόβλημα με την εφαρμογή το έλυσα κατεβάζοντας το apk της προηγούμενης έκδοσης και μου δούλευε. Είχα απενεργοποιήσει και τις αυτόματες ενημερώσεις ωστε να μην κάνει αναβάθμιση.

 

Εχω ένα άλλο πρόβλημα όμως τώρα.

Από την παρασκευή δεν κάνει login η εφαρμογή και βγάζει μήνυμα timeout. Μάλλον έχει πρόβλημα ο server τους.

Τον έχει συνδέσει κανείς σας με άλλη εφαρμογή; Αν ναι θα ήθελα να μάθω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

APKPURE.COM

Download Olympia Electronics Thermostat old versions Android APK or update to Olympia Electronics Thermostat latest version. Review...

 

 

Την 3.9 version.

 

Αλλά σήμερα δεν θα σου δουλέψει μάλλον για τον λογο που είπα πιο πάνω. Τις προηγούμενες μέρες μου δούλευε, απλά έπρεπε συχνά να κάνω kill την εφαρμογή και μετά να τη ξανανοίγω.

 

Ίσως με μια άλλη εφαρμογή να είναι καλύτερα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος S_Spiros έγραψε:
APKPURE.COM

Download Olympia Electronics Thermostat old versions Android APK or update to Olympia Electronics Thermostat latest version. Review...

 

 

Την 3.9 version.

 

Αλλά σήμερα δεν θα σου δουλέψει μάλλον για τον λογο που είπα πιο πάνω. Τις προηγούμενες μέρες μου δούλευε, απλά έπρεπε συχνά να κάνω kill την εφαρμογή και μετά να τη ξανανοίγω.

 

Ίσως με μια άλλη εφαρμογή να είναι καλύτερα...

Καλησπέρα σας !!! Το ίδιο ακριβώς κάνει και σε μένα !!! Κατέβασα την 3.9 version αλλά ΔΕΝ κάνει πάλι σύνδεση !!!!! 🤔😖😖

Ας ελπίσουμε να δώσει αναβάθμιση με τη λύση η εταιρία !!!!! Καλά Χριστούγεννα !!! 🎄🎄

Olympia Electronics Thermostat.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξαν τον server προφανώς. Οκ. Αλλά δεν είναι λύση το να ψάχνουμε εμείς να κατεβάζουμε παλιές εκδόσεις της εφαρμογής για να γίνει η δουλειά που πληρώσαμε με την αγορά της συσκευής.

 

Στο Play Store δείχνει last updated  Απρίλιο του '19. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος hot_sauce έγραψε:

Στο Play Store δείχνει last updated  Απρίλιο του '19. 

Τοτε την εφτιαξαν οι κινεζοι.

Παω στοιχημα οτι αμα ψαξουμε θα βρουμε την ιδια στα κινεζικα οπως ηταν της invertor, morris κλπ.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.