Jump to content



excel βάζοντας χαρακτήρα % μετά τον τύπο


Recommended Posts

Καλημέρα.

Σε Excel έχω σε δύο κελιά π.χ.

a1 -> 6

a2 -> 0,18

Στο a3 φτιάχνω τον τύπο

 

=a2/a3 

 

και το αποτέλεσμα είναι 33,33 (είναι ένα ποσοστό το αποτέλεσμα 33,33). Αυτό το κάνω σωστά. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω στο τέλος να προσθέσω και τον χαρακτήρα %.

Απ' ό,τι έχω ψάξει, ο τρόπος να προσθέσεις χαρακτήρα μετά από formula είναι με το &. Βάζω:

=a2/a3 & " %"

προσθέτει σωστά το % στο τέλος, αλλά εκεί κάνει μία πράξη που γυρνάει πολλά δεκαδικά, τα οποία δε με αφήνει να ελαττώσω:

 

33,3333333333333%

 

Ενώ εγώ θέλω να το ρυθμίζω αυτό. Να το κάνω π.χ. 33,3% ή 33,33% κ.λπ.

Πριν βάλω το

 

& " %"

 

με αφήνει να ρυθμίζω τα δεκαδικά. Μετά το & " %" στο κελί έχει μονίμως το 

 

33,3333333333333% κλειδωμένο.

 

Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;

 

Ευχαριστώ.
 

 

 

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Σε Excel έχω σε δύο κελιά π.χ.

a1 -> 6

a2 -> 0,18

Στο a3 φτιάχνω τον τύπο

 

=a2/a3 

 

και το αποτέλεσμα είναι 33,33 (είναι ένα ποσοστό το αποτέλεσμα 33,33). Αυτό το κάνω σωστά.

 

Δεν το κάνεις σωστά. Η φόρμουλα a2/a3 στο κελί a3 είναι λάθος, καθώς αποτελεί κυκλική αναφορά. Αν εννοείς τη φόρμουλα που γράφει από κάτω ο GeorgeVasil, και πάλι είναι λάθος, καθώς η διαίρεση 6/,18 κάνει μεν 33,33, της οποίας, όμως, η ποσοστιαία μορφή είναι 3333,33% (ολογράφως, τρεις χιλιάδες τριακόσια τριάντα τρία και ένα τρίτο τοις εκατό). 

 

Κάτι άλλο θέλεις να κάνεις. Αλλά τί; Μήπως το 0,18 είναι 1,8 ; Αν είναι 1,8, οπότε στρογγυλεύεται στο 2, τότε το 2 είναι όντως το 1/3 του 6.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Καλημέρα.

Σε Excel έχω σε δύο κελιά π.χ.

a1 -> 6

a2 -> 0,18

Στο a3 φτιάχνω τον τύπο

 

=a2/a3 

 

και το αποτέλεσμα είναι 33,33 (είναι ένα ποσοστό το αποτέλεσμα 33,33). Αυτό το κάνω σωστά. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω στο τέλος να προσθέσω και τον χαρακτήρα %.

 

 

 

το 33,33 δεν ειναι ποσοστό ......γιατι εσυ θελεις να προσθέσεις διπλα το %

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Oric said:

 

Δεν το κάνεις σωστά. Η φόρμουλα a2/a3 στο κελί a3 είναι λάθος, καθώς αποτελεί κυκλική αναφορά. Αν εννοείς τη φόρμουλα που γράφει από κάτω ο GeorgeVasil, και πάλι είναι λάθος, καθώς η διαίρεση 6/,18 κάνει μεν 33,33, της οποίας, όμως, η ποσοστιαία μορφή είναι 3333,33% (ολογράφως, τρεις χιλιάδες τριακόσια τριάντα τρία και ένα τρίτο τοις εκατό). 

 

Κάτι άλλο θέλεις να κάνεις. Αλλά τί; Μήπως το 0,18 είναι 1,8 ; Αν είναι 1,8, οπότε στρογγυλεύεται στο 2, τότε το 2 είναι όντως το 1/3 του 6.

 

Ναι δεν ειναι ποσοστο %. 

 

Εγω το εκανα να βγαζει 33,33% που θελει το παιδι ( /100 ) γιατι ειναι λαθος?

 

Εξαρτατε τι εφαρμογη κανει και τι ειναι το αποτελεσμα που θελει να χρησιμοποιήσει. 

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Εγω το εκανα να βγαζει 33,33% που θελει το παιδι ( /100 ) γιατι ειναι λαθος?

 

Το εξήγησα παραπάνω. Άλλο πράγμα ο αριθμός 33,33 και άλλο ο 0,33. Η διαφορά τους είναι μεγάλη, δύο τάξεις μεγέθους. Ανεξαρτήτως τί θέλει ο serpico75. Δηλαδή, σώνει και καλά να βγάλουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε; Δεν βγάζει νόημα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

Δηλαδή, σώνει και καλά να βγάλουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε; Δεν βγάζει νόημα αυτό...

Για σενα μπορει να μη βγαζει, αυτος το θελει ετσι, οποτε

 

=A1/A2/100, και "ποσοστο" στον τυπο κελιου

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Oric said:

 

Το εξήγησα παραπάνω. Άλλο πράγμα ο αριθμός 33,33 και άλλο ο 0,33. Η διαφορά τους είναι μεγάλη, δύο τάξεις μεγέθους. Ανεξαρτήτως τί θέλει ο serpico75. Δηλαδή, σώνει και καλά να βγάλουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε; Δεν βγάζει νόημα αυτό...

Ξερω μαθηματικα φιλος...εγω καταλαβαινω τι λες, εσυ δεν θες να καταλαβεις τι λεω ομως.

 

σώνει και καλά...μπορει να ειναι ενας μαθηματικος τυπος που εχει καπως-καπου-καποτε εφαρμογη.

 

Οποτε περαν του απολυτου ποσοστου και το τι ειναι σωστο ή λαθος, αν δεν ξερουμε τι ειναι το 6 το 0,18 και το 33.33% ολα τα υπολοιπα ειναι να ειχαμε να λεγαμε. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στην επιλογή Custom του Cell Category αυτή η μορφή: "0.00%".

 

Αλλά βγάζει το πραγματικό ποσοστό, στη συγκεκριμένη περίπτωση 3333.33%.

 

Αυτό που νομίζω πραγματικά υλοποιεί αυτό που ζητάει ο OP είναι η φόρμουλα:

=ROUND(A1/A2,2) & "%"

 

αλλά το τελικά εμφανιζόμενο αποτέλεσμα δεν είναι το πραγματικό ποσοστό.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Το πιό πιθανό να σας μπέρδεψα διότι ούτε κι εγώ ο ίδιος έχω αναφέρει σωστά τί είναι αυτό που θέλω να κάνω.

 

Αυτό που θέλω είναι έχοντας δύο τιμές, να βρω τη διαφορά τους σε ποσοστό.

 

Το ποσοστό % έχει να κάνει με μεταβολές τιμών, και αναφέρεται σε αυτές τις ίδιες τις τιμές (δηλαδή έχοντας μία τιμή π.χ. €30,00 , εάν γίνει €35,00 να μπορείς να υπολογίσεις τη μεταβολή του σε %). Εδώ αναφέρεσαι στην ίδια την τιμή.

 

Αυτό που είναι το δικό μου πρόβλημα έχει να κάνει με διαφορετικές τιμές. Να εξηγήσω παρακάτω.

 

Πρόκειται για δύο τιμές από π.χ. δύο διαφορετικά εμφιαλωμένα νερά διαφορετικών εργοστασίων.

 

Δίνω δύο τυχαίες τιμές.

 

Α νερό. 250ml -> €0,229

 

Β. νερό 330ml -> €0,59

 

Αυτό που θέλω να υπολογίσω σε ποσοστό είναι πόσο είναι η διαφορά μεταξύ τους.
Υπολογίζοντας το κάθε 1ml σε κάθε περίπτωση, το κάνω αναγωγή σε 1 Lt, και από κει, νομίζω υπάρχει κάποια πράξη να δω πόσο % είναι πιο ακριβό το ένα από το άλλο. Αλλά όχι απαραίτητα η αναγωγή στο λίτρο. Μπορώ να "παίξω" με τις πράξεις καί με το 1 ml στην κάθε περίπτωση.


Δηλαδή:
Α. 1ml -> €0,000916
Β. 1 ml -> €0,001787

 

Ποιά είναι η μεταξύ τους διαφορά σε %; Ή είναι κάτι που αυτό δεν υπολογίζεται διότι δεν πρόκειται για μεταβολή ενός και μόνο ποσού ή μέρος ενός ποσού; Που τέτοιες τιμές υπολογίζει το ποσοστό;


Ελπίζω να το ξεκαθαρίζω αυτή τη φορά σχετικά με το τί θέλω.

 

Μία επίσης απλή διατύπωση αυτού που θέλω να λύσω είναι το εξής: στα νερά Α. και Β. , εάν το 1 ml είχε π.χ. στο Α. € 0,5 και στο Β. € 1,00 εκεί θα λέγαμε ότι το Β. έχει διπλάσια τιμή από το Α. Είναι 100% πιό ακριβό. Καί στην περίπτωση αυτή, για δύο διαφορετικά νερά θα μιλάγαμε, αλλά εκεί θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε το ποσοστό. Διπλάσιο.

 

Να σας δώσω και τις πραγματικές τιμές που με ενδιαφέρουν, μήπως πάρω το αποτέλεσμα που θέλω. Εάν έχετε λίγο χρόνο, πολύτιμη η βοήθεια να ανεβάσετε στην απάντηση και τη λύση (πράξεις κ.λπ).

Α. 250ml -> €0,229
β. 330ml -> €0.59

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος hot_sauce έγραψε:

Σωστό αλλά ο OP θέλει να εμφανίσει 33.33%. Εκεί είναι η ένσταση. 

Αυτο το λυσαμε, παει

πριν 5 ώρες, το μέλος serpico75 έγραψε:

Να σας δώσω και τις πραγματικές τιμές που με ενδιαφέρουν, μήπως πάρω το αποτέλεσμα που θέλω. Εάν έχετε λίγο χρόνο, πολύτιμη η βοήθεια να ανεβάσετε στην απάντηση και τη λύση (πράξεις κ.λπ).

Α. 250ml -> €0,229
β. 330ml -> €0.59

Θα διαιρεσεις καθε τιμη με τα ml της *1000 για να παρεις λιτρα, και μετα 

πριν 4 ώρες, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

Ποσοστό Μεταβολής=(Τελική Τιμή - Αρχική Τιμή)/(Αρχική Τιμή) * 100%

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.