Jump to content



Κουτί Phanteks Enthoo Pro άσπρο?


Freedom

Recommended Posts

Αν και μαλλον off topic, το hardware fan controller, το οποιοδηποτε fan controller το εχω ξεπερασει με αυτο https://www.argusmonitor.com/

Κανει απλα θαυματα, ελεγχεις τα παντα (δεν εχω βρει μητρικη τα τελευταια χρονια που δε δουλευει με αυτο) και το καλυτερο ολων μπορεις να ρυθμισεις ανεμηστηρια συνδιαστικα με διαφορες πηγες θερμοτητας. Πχ μπορεις να βαλεις τα front fan να δουλευουν  οχι μονο οταν ανεβαζει θερμοκρασια η cpu (οπως συνηθως εχεις επιλογη στα bios) αλλα και οταν ανεβαζει θερμοκρασια η gpu, ο δισκος, το chipset ο πισινος σου απο το πολυ καθισιο.

 

Ριξτε του μια ματια και αν σας αρεσει αξιζει καθε ευρω που ζηταει, +οτι σου δινει 2 αδειες οποτε μπορουν να το μοιραστουν 2 ατομα.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Αν και μαλλον off topic, το hardware fan controller, το οποιοδηποτε fan controller το εχω ξεπερασει με αυτο https://www.argusmonitor.com/

Κανει απλα θαυματα, ελεγχεις τα παντα (δεν εχω βρει μητρικη τα τελευταια χρονια που δε δουλευει με αυτο) και το καλυτερο ολων μπορεις να ρυθμισεις ανεμηστηρια συνδιαστικα με διαφορες πηγες θερμοτητας. Πχ μπορεις να βαλεις τα front fan να δουλευουν  οχι μονο οταν ανεβαζει θερμοκρασια η cpu (οπως συνηθως εχεις επιλογη στα bios) αλλα και οταν ανεβαζει θερμοκρασια η gpu, ο δισκος, το chipset ο πισινος σου απο το πολυ καθισιο.

 

Ριξτε του μια ματια και αν σας αρεσει αξιζει καθε ευρω που ζηταει, +οτι σου δινει 2 αδειες οποτε μπορουν να το μοιραστουν 2 ατομα.

Έψαχνα κάτι τέτοιο για της κοπέλας το PC (το 2ο της υπογραφής ντε).

Έχει fixed profiles από της ASUS το πρόγραμμα, αλλά είναι 3 προφιλ και 1 που τους "κλείνει" τελείως.

Θα το τσεκάρω. Το Fan Controller βέβαια είναι άλλη φάση και ξέρω τι λέει ο @Freedom, είναι άλλη αίσθηση. Έχω της NZXT το Sentry 3 και είναι σούπερ φαν (pun intended :p ) 

Ελπίζω να βρεθεί το κουτάκι πάντως :D 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έψαχνα κάτι τέτοιο για της κοπέλας το PC (το 2ο της υπογραφής ντε).

Έχει fixed profiles από της ASUS το πρόγραμμα, αλλά είναι 3 προφιλ και 1 που τους "κλείνει" τελείως.

Θα το τσεκάρω. Το Fan Controller βέβαια είναι άλλη φάση και ξέρω τι λέει ο @Freedom, είναι άλλη αίσθηση. Έχω της NZXT το Sentry 3 και είναι σούπερ φαν (pun intended :p ) 

Ελπίζω να βρεθεί το κουτάκι πάντως :D 

Εαν ειχες ποτε χρησιμοποιησει το speedfan κανει οτι αυτο και ακομα περισσοτερα. Παραδοξως και το speedfan αν και εχουν περασει χρονια που εχει σταματησει η αναπτυξη του (ηταν παντα δωρεαν) υπαρχουν ακομα μητρικες που παιζουν μια χαρα μαζι του.

 

Δοκιμασε το, αν δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις hardware συντομα παρε αδεια για 1 χρονο, και να περασει ο χρονος θα συνεχισει να λειτουργει κανονικα απλα δε θα παιρνει ενημερωσεις για νεες μητρικες (αν και η πλειοψηφια των μητρικων χρησιμοποιει controllers που υπαρχουν ηδη στην αγορα χρονια οποτε παλι δε θα εχεις προβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος panoc έγραψε:

Εαν ειχες ποτε χρησιμοποιησει το speedfan κανει οτι αυτο και ακομα περισσοτερα. Παραδοξως και το speedfan αν και εχουν περασει χρονια που εχει σταματησει η αναπτυξη του (ηταν παντα δωρεαν) υπαρχουν ακομα μητρικες που παιζουν μια χαρα μαζι του.

 

Ποτέ δεν κατάφερα να το δουλέψω σωστά 😕 Ειδικά στο προηγούμενο σύστημα, που είχα Ζ97 mobo και δεν είχα fan controller (είχα δουλέψει με τον ενσωματωμένο που'χει το phanteks). Διάβαζε ό,τι του κάπνιζε.

 

Αν δω ότι κάνει δουλειά, θα περιμένω λίγο και θα το πάρω όταν αλλάξω κουτάκι (αν το καταφέρω ever, ξεκίνησα να θέλω το silent base 802 στα ~145-150€ και έφτασε να έχει 200 :hehe: )

 

Είμαστε offtopic όμως :) 

 

Αν βρεις το κουτάκι, περιμένουμε παρουσίαση @Freedom

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Shipping costs depend on various factors and can be checked online by placing the desired items into the shopping cart and making the necessary adjustments. Depending on your choice of shipping and payment options and the country to where the order is to be shipped, the shopping cart will be updated automatically."

 

Οπότε όχι μόνο στέλνει Ελλάδα το computeruniverse, αλλα και τα μεταφορικά είναι σωστά. Καλό αυτό, αυτή θα ειναι η υστατη λύση αν το θέλω άμεσα (σε μαυρο).

 

Για τον ανθρωπο με το μεταχειρισμένο άσπρο δεν ξέρω, επικοινωνησα,  δεν νομιζω να βγει κατι απο εκει αλλα δεν τρέχει τίποτα. Είναι ότι είναι...

Έγινε επεξεργασία από Freedom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.