Jump to content



Θα έρθουν τα πάνω κάτω? Σε Κάρτες Γραφικών και Τροφοδοτικά? Θα πρεπει να  πουλησω το  τροφοδοτικο μου;


Recommended Posts

Η συζήτηση γίνεται για το "negotiation" που θα κάνει η GPU με το τροφοδοτικό για την κατανάλωση. Προφανώς αυτό δεν λύνεται με έναν απλό μετατροπέα, αλλά μένει να δούμε και στην πράξη τι δυνατότητες θα δίνονται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Η συζήτηση γίνεται για το "negotiation" που θα κάνει η GPU με το τροφοδοτικό για την κατανάλωση. Προφανώς αυτό δεν λύνεται με έναν απλό μετατροπέα, αλλά μένει να δούμε και στην πράξη τι δυνατότητες θα δίνονται...

Ποιο negotation λες; Κάθε υποσύστημα του υπολογιστή παίρνει ρεύμα με τον ίδιο τρόπο από το τροφοδοτικό (+ τη μητρική). 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ποιο negotation λες; Κάθε υποσύστημα του υπολογιστή παίρνει ρεύμα με τον ίδιο τρόπο από το τροφοδοτικό (+ τη μητρική). 

Δες το βιντεο..

Link to comment
Share on other sites

Καλά καλά, τουμπεκί. Με την παγκόσμια κρίση στις τιμές ενέργειας (που δεν θα έχει πισογύρισμα) νομίζει η Intel ότι θα καθιερώσει νέο στάνταρ με παραπάνω W για GPUs.... Να κατουρήσει και λίγο... Θα προσαρμοστούν στην πραγματικότητα θέλουν δε θέλουν. Βλέπω ότι η Intel (και στους επεξεργαστές τα ίδια κάνει για να πάρει το "crown" (βλ. 12900KS) είναι εκτός πραγματικότητας και κάποιοι την επαινούν κιόλας χωρίς να σκέφτονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ θα έλεγα να μην ψαρώνετε.

 

Το ό,τι η Intel πουσάρει νέο σχεδιασμό στα τροφοδοτικά, δεν σημαίνει ότι θα το αποδεχτεί η βιομηχανία PSU. Για μένα δεν υπάρχει και λόγος για τις αλλαγές που προτείνονται. Μια χαρά είναι τα τροφοδοτικά που έχουμε. Θα εξαρτηθεί και από τους καταναλωτές, αν θα δείξουν απροθυμία να αλλάξουν και τροφοδοτικό για το μελλοντικό τους σύστημα. Ας μην χορεύουμε όλοι στο ρυθμό της κάθε Intel.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ θα έλεγα να μην ψαρώνετε.

 

Το ό,τι η Intel πουσάρει νέο σχεδιασμό στα τροφοδοτικά, δεν σημαίνει ότι θα το αποδεχτεί η βιομηχανία PSU. Για μένα δεν υπάρχει και λόγος για τις αλλαγές που προτείνονται. Μια χαρά είναι τα τροφοδοτικά που έχουμε. Θα εξαρτηθεί και από τους καταναλωτές, αν θα δείξουν απροθυμία να αλλάξουν και τροφοδοτικό για το μελλοντικό τους σύστημα. Ας μην χορεύουμε όλοι στο ρυθμό της κάθε Intel.

Τα τροφοδοτικά δεν είναι εξαρτήματα που αλλάζουν από τη μια μέρα στην άλλη, δεν νομίζω ότι φοβάται κανείς ότι τα τροφοδοτικά μας θα καταστούν άχρηστα.
Όμως ακριβώς επειδή αλλάζουν αργά, είναι σημαντικό να βλέπουμε εγκαίρως τις νέες τάσεις, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως. Αν οι μεγάλοι κατασκευαστές τα βρούνε μεταξύ τους, όσο απρόθυμοι να είμαστε εμείς, η αγορά θα αλλάξει...
 

Link to comment
Share on other sites

το οτι ανεβαινει τοσο αποτομα η καταναλωση δειχνει οτι δεν παμε τοσο καλα.Κατι εχει κολλησει στην εξελιξη.

Τα βασικα μου τροφοδοτικα ειναι 16 ,14 και 12 ετων και δε σκοπευω αν δεν ανατιναχτουν μαζι με τον υπολογιστη να τα αλλαξω.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

το οτι ανεβαινει τοσο αποτομα η καταναλωση δειχνει οτι δεν παμε τοσο καλα.Κατι εχει κολλησει στην εξελιξη.

Τα βασικα μου τροφοδοτικα ειναι 16 ,14 και 12 ετων και δε σκοπευω αν δεν ανατιναχτουν μαζι με τον υπολογιστη να τα αλλαξω.

Ελπίζω τα συστήματα τα οποία τα έχεις να είναι τπτ δεινόσαυροι κ οχι τπτ αξίας..

Το ότι εχω στην ντουλάπα ενα Tt Toughpower 850w απο το 2007 και λειτουργεί ΔΕΝ σημαίνει οτι θα το βαλω σε λειτουργία..

Έγινε επεξεργασία από AKISSS
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος steve_m έγραψε:

τα δυο συστηματα ειναι παλια με 1155(bequiet) το ενα και fx6300(silverstone) το αλλο.Το τροφοδοτικο των 14(hiper) ετων ειναι στον alder lake ουτε μηνα συστημα😂

Spoiler

 

Σοβαρά..

Αλλαξε..

Χτες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος AKISSS έγραψε:
  Reveal hidden contents

 

Σοβαρά..

Αλλαξε..

Χτες.

Δηλαδή τα τροφοδοτικά που αγοράζουμε με 10 και 12 χρόνια εγγύηση, πρέπει να τα αλλάζουμε? Δεν νομίζω. Το ποιοτικό τροφοδοτικο θα φύγει ήσυχα χωρίς να πάρει κάτι άλλο μαζί του . Από την άλλη μπορεί να πάρεις brand new και να σου σκάσει την άλλη μέρα ...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που δεν εχω παρατηρησει την παραμικρη ασταθεια δε μπορω να αλλαξω και μιλαμε για συστημα 11 χρονια κλοκαρισμενος ο επεξεργαστης στα 4800...

χωρις ασταθειες δεν αλλαζεις και να πας να πεσεις μετα σε κανα προβληματικο.

Αμα δω εστω και κιχ τοτε ναι θα αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Το αλλαξε πηγαινε για τον alderlake...

Capacitors-fans ειναι αναλώσιμα.. και είναι parts του psu..

Το ποσο γρηγορα φθείρονται πάει ανάλογα και το load - temps που δουλεύουν..

Δεν λεω πανε παρε 200€ psu για τα παλια συστήματα.

Αλλα σε νεο pc των 1000€ δεν βαζεις το 14ετιας psu ενω με 100€ παιρνεις καλό gold psu και peace of mind..

Αυτά για τα new doa π λετε είναι αστεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.