Jump to content



Samsung Galaxy S22 Ultra (Note)


tragikos

Recommended Posts

Καιρό έχουμε να δούμε τέτοιο θέμα, παλιότερα είχαμε σχεδόν για κάθε Galaxy Note. Διαθέσιμο για προπαραγγελία, με διαθεσιμότητα 25 Φεβρουαρίου.

 

Τιμές:

  • 1299€ με 8GB RAM και 128GB αποθηκευτικό χώρο
  • 1399€ με 12GB RAM και 256GB αποθηκευτικό χώρο
  • 1499€ με 12GB RAM και 512GB αποθηκευτικό χώρο

 

Πλήρη χαρακτηριστικά στο GSMArena αλλά και στο άρθρο του λάμπη..

 

Κάποια hands on impressions videos:

 

 

 

 

Προσωπικά έχω κάνει προπαραγγελία την έκδοση 512GB με 12GB RAM σε μαύρο. Ήθελα να πάρω Note περιμένοντας τον Σεπτέμβρη όπου μας την έσκασε η Samsung, ώστε να αντικαταστήσω το 4ετίας Note 8 μου που το υπεραγαπώ. Θέλω να πιστεύω ότι θα έχουν βγει μέχρι τις 25 του μήνα και reviews ώστε στην απίθανη περίπτωση που κάτι πάει πολύ στραβά να ακυρώσω την προπαραγγελία.

 

Κανείς άλλος πιστός στην σειρά "Note" που πλέον άλλαξε σε S;

(νομίζω ο @jax7480, φανατικός αν θυμάμαι καλά της σειράς, έχει αλλάξει τελείως οικοσύστημα)

Έγινε επεξεργασία από tragikos
προσθήκη τιμών
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φανατικός από το Note 2. Επειδή η Samsung άλλαξε και εμφάνισε το καλοκαίρι το Fold πήγα εκεί αλλά τελικά ήταν ένα μεγάλο όχι για μένα και απογοήτευση. Πήγα σε iPhone 13 Pro MAX και εδώ και ενάμιση μήνα δεν το έχω μετανιώσει ούτε για μια στιγμή. Αρκετά ασχολήθηκα με τις μπαρούφες της Samsung.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Φανατικός από το Note 2. Επειδή η Samsung άλλαξε και εμφάνισε το καλοκαίρι το Fold πήγα εκεί αλλά τελικά ήταν ένα μεγάλο όχι για μένα και απογοήτευση. Πήγα σε iPhone 13 Pro MAX και εδώ και ενάμιση μήνα δεν το έχω μετανιώσει ούτε για μια στιγμή. Αρκετά ασχολήθηκα με τις μπαρούφες της Samsung.

 

Υπήρχαν και άλλες επιλογές από το να πέσεις στα... σκληρά (αντι-άπλ σπίκιν!)

 

Στο θέμα, 1500 ευρώ για κινητό

Έγινε επεξεργασία από schumifer
Link to comment
Share on other sites

Όταν έψαξα το Asus ROG Phone 5 Ultimate δεν υπήρχε πουθενά. Επίσης την μπαταρία του 13 Pro MAX δεν την έχει κανένα από τα μεγάλα της Samsung. Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, να πάω σε άλλη εταιρία. Αλλα μετά σκέφτηκα πως και πάλι θα έπρεπε να μάθω πράγματα από την αρχή. Όποτε έκανα μια και καλή την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Στο θέμα, 1500 ευρώ για κινητό

Θα συμφωνήσω, είναι ακριβό.

 

Από την άλλη, έτσι όπως το χαρακτηρίζεις ακούγεται χειρότερο από την πραματικότητα. Στο επίπεδο που έχουν φτάσει αυτές οι συσκευές είναι κάτι πολύ παραπάνω από ένα "κινητό τηλέφωνο" για κλήσεις. Μπορώ να πω ότι μόλις το 1% της χρήσης που κάνω και τώρα στο Note8 μου είναι κλήσεις. Το ActionDash μου λέει ότι το χρησιμοποιώ κατά μέσο όρο 4 ώρες ημερησίως, οπότε για μία συσκευή που σκοπεύω να κρατήσω τουλάχιστον 2 χρόνια (η προηγούμενη κλείνει 4) και με τέτοια χρήση που της κάνω, τα δίνω τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε, δε λέω ότι κάνεις λάθος που τα δίνεις. Ξέρω ότι είναι ευαίσθητο θέμα και οδηγεί τάχιστα σε παρεξηγήσεις. Καθείς έχει άποψη, εγώ πονάω τα 280 που έδωσα για το τελευταίο μου.

Απλά λέω ότι 1500 είναι τρελά πολλά, και φυσικά πολύς κόσμος θα θεωρήσει ότι το κινητό τα αξίζει.

Δεν το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, οπότε με επιφύλαξη για την πιθανότητα να κάνει κάτι τρελό, ή να έσπειρε σε κάμερα ή μπαταρία, δύσκολα θα πεισθώ ότι δεν υπάρχει μτχ android 1-2 ετών που δεν κάνει τα ίδια.

Αν υπάρχει ανάγκη για το πενάκι είναι άλλο καπέλο, μιας και προσωπικά ποτέ δεν κατάφερα να βρω μία τακτική χρήση για αυτό αλλά έχω δει κόσμο να το χρησιμοποιεί τακτικότατα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες τις σειρες note εδω.

Πραγματικά δε λυπάμαι ουτε ευρώ που έχω δώσει. Απλα αυτή τη φορά που τα ενοποίησε, ανέβηκε και η τιμή του. 

Εποχές note 9 ξεκινούσε απο 1099. Τώρα λόγω ότι έχει άλλα κινητά στην σειρά με ίδιο όνομα,   το παρουσιάζει σαν flagship και ανέβηκε η τιμή του.

 

Τοσα δε δίνω.

Αντέχει το 9 ακόμα!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
2 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Δηλαδη ποσο καλυτερο ειναι απο ενα S20+ 5G και καρτα microSD με τα μισα λεφτα??

Οσο καλυτερο ειναι καθε νεοτερο μοντελο απο τον προκατοχο του.

Και τα δυο θα σε καλυψουν σιγουρα. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Δηλαδη ποσο καλυτερο ειναι απο ενα S20+ 5G και καρτα microSD με τα μισα λεφτα??

 

Δεν είναι ίδια κατηγορία λόγω έλειψης S-Pen αλλά καταλαβαίνω τι εννοείς. Μπορώ να φανταστώ ότι 2 S20+ θα ικανοποιούσε περισσότερους, αλλά το S22 Ultra θα ικανοποιήσει εμένα :p

 

Είναι τι ζητάει ο καθένας, πχ για μένα με το Galaxy Note 8, οι λόγοι που αλλάζουν είναι:

- Μεγαλύτερη οθόνη με σχεδόν ίδιο μέγεθος

- Φωτεινότερη οθόνη με καλύτερο HDR

- 1-120Hz ανανέωσης από τα 60Hz fixed

- Πολύ μεγαλύτερη μπαταρία

- 3 τουλάχιστον versions Android μπροστά

- Πολλαπλάσιο και γρηγορότερο αποθηκευτικό χώρο. (δεν χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια SD Card)

- Πολλαπλάσια RAM

- Καλύτερες κάμερες

- Reverse charging

- On screen fingerprint scanner

- 5G

- Γρηγορότερη φόρτιση

- Ασύρματο Dex

 

Ποια από αυτά θα μου προσέφερε το S20+; Αρκετά. Όταν κυκλοφόρησε όμως έκανε 1000€. Τώρα ήδη είναι 2ετίας. Προσωπικά προτιμώ να αγοράζω σχετικά "φρέσκα" άντε εξαμήνου να έχει πέσει η τιμή. Τι άλλο δεν έχει το S20+ που με αποτρέπει να το πάρω; S-Pen. Γιατί δεν αγόραζα το Note20; Γιατί τότε δεν ένιωθα ότι θέλω να αναβαθμίσω ακόμα.

 

Τώρα αν η ερώτηση είναι αν αξίζει κάποιος με S20+ να πάει στη σειρά S22, η απάντηση για εμένα είναι όχι...

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οσο καλυτερο ειναι καθε νεοτερο μοντελο απο τον προκατοχο του.

Και τα δυο θα σε καλυψουν σιγουρα. Οποτε διαλεγεις και παιρνεις :p

 

Παλια υπηρχαν χαοτικες διαφορες και στο sw και στο hw

 

22 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Τώρα ήδη είναι 2ετίας.

Εχει αρκετη ζωη ακομα, αναβαθμισεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Εχει αρκετη ζωη ακομα, αναβαθμισεις κλπ

Σίγουρα για τον κάτοχο του (άλλωστε κι εγώ 4+ χρόνια έχω το Note 8. Αλλά δεν θα αγόραζα smartphone διετίας, όπως δύσκολα θα αγόραζα κάρτα γραφικών 2 γενεών πίσω.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ε καλα αυτο δε λεει κατι. 
 

Λεει οτι ηταν λογος αναβαθμισης

 

9 ώρες πριν, το μέλος tragikos έγραψε:

Σίγουρα για τον κάτοχο του (άλλωστε κι εγώ 4+ χρόνια έχω το Note 8. Αλλά δεν θα αγόραζα smartphone διετίας, όπως δύσκολα θα αγόραζα κάρτα γραφικών 2 γενεών πίσω.

Ειναι λιγοτερο τραγικο απο οσο νομιζεις, τελος παντων ο καθενας με τις επιλογες του

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.