Jump to content



Πρόβλημα τροφοδοσίας HP 4520s


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά, είμαι καινούργιος σαν μέλος αλλά σχετικά παλιός σαν επισκέπτης.

Έχω ένα laptop hp 4520s με πρόβλημα στην τροφοδοσία. Δηλαδή, όταν μπαίνει το βύσμα της τροφοδοσίας ανάβει στιγμιαία το λαμπάκι ένδειξης φόρτισης και μετά σβήνει.

Μετά όσο και αν κουνάει δεν ανάβει, μόνο αν βγει και ξαναμπεί.

Μέτρησα τον φορτιστή και βγάζει σταθερά 11,8V. Η υποδοχή πάνω στη μητρική δεν φαίνεται να έχει κάτι.

Επίσης δεν του έχω μπαταρία εδώ και 3 χρόνια.

Έχει κάποιος ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Με μια γρήγορη αναζήτηση, ο φορτιστής μοιάζει να είναι κανονικά 19.5 VDC. Θα το επιβεβαιώσεις και με μια ματιά στην ετικέτα του.

 

Φαίνεται ότι έχει χαλάσει (τουλάχιστον) ο φορτιστής σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Καλησπέρα. Με μια γρήγορη αναζήτηση, ο φορτιστής μοιάζει να είναι κανονικά 19.5 VDC. Θα το επιβεβαιώσεις και με μια ματιά στην ετικέτα του.

 

Φαίνεται ότι έχει χαλάσει (τουλάχιστον) ο φορτιστής σου.

Συγγνώμη, τυπογραφικό λάθος 18,9V βγάζει....

Πάνω ο φορτιστής γράφει 19V

Δυστυχώς δεν έχω άλλο φορτιστή να το δοκιμάσω γι αυτο είμαι με το πολύμετρο

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mpountalas said:

Συγγνώμη, τυπογραφικό λάθος 18,9V βγάζει....

Πάνω ο φορτιστής γράφει 19V

 

Αφού βγάζει 18.9, αλλάζει το πράγμα, το πιθανότερο είναι ότι το πρόβλημά σου βρίσκεται στην πλευρά του υπολογιστή. Θα χρειαστεί να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα το συγκεκριμένο μοντέλο. Αν έχει ανεξάρτητη πλακέτα τροφοδοσίας και το πρόβλημα περιορίζεται εκεί, ίσως είναι σχετικά φτηνή η επισκευή. Νομίζω δε γλυτώνεις μια επίσκεψη σε ηλεκτρονικό ή σέρβις για περισσότερες πληροφορίες.

 

Αν είναι εύκολα προσβάσιμα μνήμες και δίσκοι, θα μπορούσες να δοκιμάσεις με διαφορετικά SO-DIMM και χωρίς δίσκο, να δεις αν αλλάζει κάτι. Αλλά κι αυτό προϋποθέτει να έχεις κάποια ανταλλακτικά και δε νομίζω να σου δώσει περισσότερα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μετρήσεις τους ακροδέκτες της υποδοχής της απούσας μπαταρίας πάνω στη μητρική τη στιγμή που μπαίνει ο φορτιστής αλλά και μετά που σβήνει το λαμπάκι;

 

+ και - αν δεν κάνω λάθος είναι στις δύο άκρες

 

Με αυτό το σύμπτωμα μου έχει τύχει να φταίει ο φορτιστής ο οποίος έβγαζε μεν σωστή τάση στο πολύμετρο αλλά δεν μπορούσε να δώσει φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.