Jump to content



συσκευή προβολής και χειρισμού του desktop μέσω δικτύου


Recommended Posts

καλησπέρα. είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά δεν συγκράτησα το όνομα της συσκευής, ένα μαραφέτι (hardware), που το συνδέεις με το κουτί σου και εννοείται με το wifi σου και μπορείς εντός της οικίας σου να χειρίζεσαι την συσκευή σου, από άλλη συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο.

 

γνωρίζει κάποιος ποιο είναι αυτό το hardware? θέλω να με κατευθείνετε περίπου πως να το ψάξω

 

σας παρακαλώ μη μου δώσετε απαντήσεις για software τύπου anydesk κτλ, τα γνωρίζω όλα αυτά, δεν μου κάνουν. δεν θέλω software.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 11:25 ΜΜ, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Οταν λες ελεγχο, εννοεις on/off η κανονικα χειρισμο mouse/keyb ?

Εννοώ Mouse/keyb βασικά και μόνο mouse μου κάνει τη δουλειά.

 

Oric φίλε, αυτό το win10 thin client, δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς κάνει. βλέπω μέσα λεέι virtual machine, λέει σύνδεση με δυο οθόνες.

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2022 at 10:32 ΜΜ, το μέλος kots έγραψε:

καλησπέρα. είχα διαβάσει παλιότερα, αλλά δεν συγκράτησα το όνομα της συσκευής, ένα μαραφέτι (hardware), που το συνδέεις με το κουτί σου και εννοείται με το wifi σου και μπορείς εντός της οικίας σου να χειρίζεσαι την συσκευή σου, από άλλη συσκευή που είναι συνδεδεμένη στο ίδιο δίκτυο.

 

γνωρίζει κάποιος ποιο είναι αυτό το hardware? θέλω να με κατευθείνετε περίπου πως να το ψάξω

 

σας παρακαλώ μη μου δώσετε απαντήσεις για software τύπου anydesk κτλ, τα γνωρίζω όλα αυτά, δεν μου κάνουν. δεν θέλω software.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα IP KVM switch, αλλά είναι ακριβό σπορ...

Ο λόγος που θέλεις hardware ποιος είναι; Ίσως εάν έχουμε όλη την εικόνα να μπορούμε να προτείνουμε κάτι πιο ταιριαστό για τις ανάγκες σου.

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2022 at 9:02 ΠΜ, το μέλος minast έγραψε:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα IP KVM switch, αλλά είναι ακριβό σπορ...

Ο λόγος που θέλεις hardware ποιος είναι; Ίσως εάν έχουμε όλη την εικόνα να μπορούμε να προτείνουμε κάτι πιο ταιριαστό για τις ανάγκες σου.

Μπορείς να μου πεις σχετικά με αυτό το kvm switch;; Τι ακριβώς κάνει και πόσο κοστίζει σε παρακαλώ; Θέλω hardware αποκλειστικά . 

Link to comment
Share on other sites

Ένα KVM switch σου επιτρέπει να συνδέεις ένα σετ πληκτρολογίου/ποντικιού/οθόνης σε πολλούς υπολογιστές.

Ένα IP KVM switch κάνει το ίδιο πράγμα... πάνω από δίκτυο. Από την περιγραφή σου, δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρουν οι πολλοί υπολογιστές, επομένως μπορείς να ψάξεις με λίγες (ή μία) θύρες.

Ακριβώς επειδή είναι κάτι ιδιαίτερα εξειδικευμένο, έχει σημασία το τι θέλεις να κάνεις, ώστε να επιλέξεις το πιο κατάλληλο. Πάντως το κόστος ξεκινάει από χαμηλές εκατοντάδες και φτάνει έως χιλιάδες ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 11:12 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Ένα KVM switch σου επιτρέπει να συνδέεις ένα σετ πληκτρολογίου/ποντικιού/οθόνης σε πολλούς υπολογιστές.

Ένα IP KVM switch κάνει το ίδιο πράγμα... πάνω από δίκτυο. Από την περιγραφή σου, δεν φαίνεται να σε ενδιαφέρουν οι πολλοί υπολογιστές, επομένως μπορείς να ψάξεις με λίγες (ή μία) θύρες.

Ακριβώς επειδή είναι κάτι ιδιαίτερα εξειδικευμένο, έχει σημασία το τι θέλεις να κάνεις, ώστε να επιλέξεις το πιο κατάλληλο. Πάντως το κόστος ξεκινάει από χαμηλές εκατοντάδες και φτάνει έως χιλιάδες ευρώ.

αυτό που θέλω να κάνω είναι στο ίδιο τοπικό δίκτυο να συνδεθούν δύο λαπτοπ. ή ένα σταθερό κι ένα λαπτοπ.

 

είναι για παρουσίαση και σχεδιασμό προπόνησης σε επαγγελματική ομάδα. ο ένας προπονητής με το σταθερό, παρουσιάζει την προπόνηση. ο υπολογιστής αυτός για λόγους που δεν μπορώ να αναφέρω, δεν μπορεί να έχει προγράμματα τυπου anydesk, wmware, teamviewer κτλ. ας πούμε ότι για να συμπληρωθεί το logbook της uefa δεν επιτρέπονται αυτές οι "παρεμβάσεις".

 

οπότε θέλουμε με μία συσκευή , να πάρουμε την εικόνα/παρουσίαση από το σταθερό, να την στείλουμε στο Laptop ώστε να βλέπει ακριβώς την επιφάνεια εργασίας και την παρουσίαση, και να μπορεί (ο απομακρυσμένος χρήστης) να κάνει κάποιες παρεμβάσεις όπου χρειαστεί από το λαπτοπ στο σταθερό, με το ποντίκι/πληκτρολόγιο. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα IP KVM switch με μία ή λίγες πόρτες μπορεί να καλύψει αυτές τις απαιτήσεις.

Με μία τυχαία αναζήτηση βρήκα αυτό:

Γενικά αυτά είναι πιο συνηθισμένα για περισσότερες πόρτες και χρήση μέσα σε κέντρα δεδομένων. Μπορείς να συνεννοηθείς με τους προμηθευτές σας για να δεις τι μπορούν να σας βρουν...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι laptop το IP KVM δε θα του δουλέψει αν είναι latop άσε που είναι και ακριβή λύση.

Ελλάδα ίσως μόνο ATEN & Raritan.

Εφόσον είναι στο ίδιο δίκτυο, υποθέτω ότι ένα hdmi over network και usb over network μπορείς να βάλεις monitor, keyboard & mouse μέχρι 60 μέτρα μακριά μέσω utp.

Εγώ στέλνω εικόνα και usb με 2 utp  cat 6 στα 40 καλωδιακά μέτρα full hd μέσα σε χώρο. 4k δυστυχώς δε παίζει.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

On 13/4/2022 at 11:58 ΠΜ, το μέλος swatoner έγραψε:

Αν είναι laptop το IP KVM δε θα του δουλέψει αν είναι latop άσε που είναι και ακριβή λύση.

Ελλάδα ίσως μόνο ATEN & Raritan.

Εφόσον είναι στο ίδιο δίκτυο, υποθέτω ότι ένα hdmi over network και usb over network μπορείς να βάλεις monitor, keyboard & mouse μέχρι 60 μέτρα μακριά μέσω utp.

Εγώ στέλνω εικόνα και usb με 2 utp  cat 6 στα 40 καλωδιακά μέτρα full hd μέσα σε χώρο. 4k δυστυχώς δε παίζει.

η λύση με τα καλώδια είναι αδύνατη. καταρχάς λόγω μορφολογίας του χώρου. θέλω η λύση να είναι αποκλειστικά ασύρματη.

να σε ρωτήσω κάτι, το ότι είναι λαπτοπ που μας εμποδίζει; εννοείται δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά για να μαθαίνουμε.

οι λύσεις ATEN & Raritan κάνουν την δουλειά ασύρματα; μπορείς να μου προτείνεις μια συσκευή στο σκρουτζ;

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 9:06 ΠΜ, το μέλος kots έγραψε:

η λύση με τα καλώδια είναι αδύνατη. καταρχάς λόγω μορφολογίας του χώρου. θέλω η λύση να είναι αποκλειστικά ασύρματη.

να σε ρωτήσω κάτι, το ότι είναι λαπτοπ που μας εμποδίζει; εννοείται δεν αμφισβητώ αυτό που λες, απλά για να μαθαίνουμε.

οι λύσεις ATEN & Raritan κάνουν την δουλειά ασύρματα; μπορείς να μου προτείνεις μια συσκευή στο σκρουτζ;

Οι λύσεις KVM είναι αρχικά να αντικαταστήσουν τις κύριες οθόνες ενός υπολογιστή.

Π.χ. σε ένα Rack που έχεις πολλούς server να έχεις μια οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και να μην συνδέεις αποσυνδέεις ένα set.

Και για αυτό το λόγο ακριβώς είναι και ακριβές λύσεις, γιατί είναι για επαγγελματική χρήση.

Δικτυακό KVM οικονομικό δε γνωρίζω. Ξεκινάνε με 500€+ για PS/2.

Για USB ανεβαίνουν παραπάνω.

https://www.skroutz.gr/c/225/kvm-kai-data-switch.html?keyphrase=ip&o=ip+kvm

 

Τα laptop by default έχουν κύρια οθόνη την ενσωματωμένη και όχι την external.

Σε κάποιες περιπτώσεις σε περιορίζει αυτό.

 

Πάντως και KVM να βάλεις δε δουλεύει ασύρματα. Θέλει καλώδιο το KVM για να συνδεθεί στο δίκτυο.

Από την άκρη του client μόνο μπορεί να είναι Wireless.

 

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. παρακαλώ μην κλείσει το θέμα, θα πάρω μια συσκευή και πιθανόν να επανέλθω για περαιτέρω πληροφορίες. θα δοκιμάσω κάτι με καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.