Jump to content



Εγκατασταση γραμμης οπτικων ινων


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

προκειτε να γινει αναβατημιση απο τον παροχεα μου με ενκατασταση γραμμης οπτικων ινων

 

οταν ειρθανε οι τεχνικοι δεν προχωρεισαν στην ενκατασταση της γραμμης για τον λογω οτι το μοντεμ ειναι σε αλλο δωματιο και μεσολαβουνε δυο σημεια απο το σημειο της ενκαταστασης οποτε μου ειπανε οτι πρεπει να βρω δικο μου τεχνικο ωστε να περασει αυτος τα συρματα και πολυ πιθανον να μην γινεται για τον λογω του οτι οι σωλεινωσεις που περνανε μεσα απο τους τοιχους εναι μικροτερης διαμετρου απο τα καλωδια των οπτικων ινων


Μου ειπανε πολλα τεχνικα πραγματα τα οποια δεν καταλαβα
θα ειθελα να ξερω ποιες επιλογες εχω


να περαστουν τα συρματα εξωτερικα δεν γινεται...


η αναβαθιση ειναι δωρεαν αλλα και υποχρεωτικη αφου ο παροχεας παει πλεον σε οπτικες ινες και καταργει πληρως τις γραμμες του χαλκου

3 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

 

 

3 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από nikonick
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

και πολυ πιθανον να μην γινεται για τον λογω του οτι οι σωλεινωσεις που περνανε μεσα απο τους τοιχους εναι μικροτερης διαμετρου απο τα καλωδια των οπτικων ινων

Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

χαιρετω ολους,

 

προκειτε να γινει αναβατημιση απο τον παροχεα μου με ενκατασταση γραμμης οπτικων ινων

 

οταν ειρθανε οι τεχνικοι δεν προχωρεισαν στην ενκατασταση της γραμμης για τον λογω οτι το μοντεμ ειναι σε αλλο δωματιο και μεσολαβουνε δυο σημεια απο το σημειο της ενκαταστασης οποτε μου ειπανε οτι πρεπει να βρω δικο μου τεχνικο ωστε να περασει αυτος τα συρματα και πολυ πιθανον να μην γινεται για τον λογω του οτι οι σωλεινωσεις που περνανε μεσα απο τους τοιχους εναι μικροτερης διαμετρου απο τα καλωδια των οπτικων ινων


Μου ειπανε πολλα τεχνικα πραγματα τα οποια δεν καταλαβα
θα ειθελα να ξερω ποιες επιλογες εχω


να περαστουν τα συρματα εξωτερικα δεν γινεται...


η αναβαθιση ειναι δωρεαν αλλα και υποχρεωτικη αφου ο παροχεας παει πλεον σε οπτικες ινες και καταργει πληρως τις γραμμες του χαλκου

 

Το συνεργείο που κάνει την εγκατάσταση, φροντίζει αρχικά την είσοδο των ινών στο κτίριο, και την εγκατάσταση των floor boxes, απ' όπου γίνεται η σύνδεση του κάθε συνδρομητή. Για την εγκατάσταση του κάθε συνδρομητή, η ευθύνη περιορίζεται στην σύνδεση ενός floor box με ένα σημείο εντός του κάθε σπιτιού/διαμερίσματος.

Αυτό συνήθως γίνεται σχετικά κοντά στην είσοδο, αλλά δεν είναι ανήκουστο να τρυπήσουν 2-3 τοίχους και να περάσουν 20m οπτική ίνα.

Δεν έχω δει ποτέ να προσπαθούν να περάσουν την εσωτερική οπτική ίνα μέσα από υπάρχοντα σπιράλ. Σχεδόν πάντα τοποθετούν ένα μικρό καναλάκι και την βάζουν μόνη της. Εκεί που τερματίζει η οπτική ίνα μέσα στο σπίτι τοποθετείται το ONT, που κάνει την μετατροπή οπτικής ίνας / ethernet. Πάνω στο ONT θα συνδέσεις το router σου, το οποίο μπορείς να κάνεις με οσοδήποτε μακρύ καλώδιο δικτύου θέλεις (<100m).

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

 

καταλαβα ''περιπου'' τι γινεται με το θεμα της ενκαταστασης

 

εμενα με ενδιαφερει να εχω το μοντεμ στο δωματιο μου αλλα και να δουλευει το σταθερο τηλεφωνο

οποτε θα πρεπει να βρω καποιον τεχνικο να κανει την δολεια

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.