Jump to content



Amd RSR Hz


Recommended Posts

Καλησπερα. πριν λιγες μερες παρηγγειλα (δεν μου εχει ερθει ακομα) την asus vp229he 1080p 75hz και θελω να ρωτησω υπαρχει δυνατοτητα να ενεργοποιησω το rsr και να εχω παλι 75hz στα παιχνιδια ;; Συμφωνα με το manual της οθονης δεν εχει και πολλες επιλογες στα 75hz περα απο 1080p τουλαχιστον οχι σε 16:9, θελω να χρησιμοποιησω custom αναλυση 1477x831 (παρομοια με το fsr ultra quality) μεσω radeon settings, αλλα δεν ξερω αν μπορω να επιλεξω 75hz σε ποιο χαμηλη αναλυση παρολο που δεν γραφει στο manual. αν δεν γινεται ξερετε καποια αλλη λυση ;;

σημ. εχω δοκιμασει στην οθονη που εχω (1440x900) να φτιαξω custom ανλαλυση στο radeon settings (1425x862) και δουλευει, δηλ μου την εμφανιζει και στα παιχνιδια αλλα και στις ρυμθισεις των windows

σημ.2 δεν μπορω προς το παρων να δοκιμασω το rsr λογο rx550 αλλα τον αλλο μηνα θα παρω την rx6600

οι αναλυσεις και τα hertz που υποστηριζει η οθονη συμφωνα με το manual

res.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει τα πράγματα.

 

1) Τα Hz της οθόνης (75) θα τα επιλέξεις μέσα από τα windows (display properties).

2) Ομοίως και την ανάλυση που θα παίζει η οθόνη.

3) Το RSR το ενεργοποιείς μέσα από τους Radeon drivers. Αυτόματα θα λειτουργεί όταν ένα παιχνίδι είναι ρυθμισμένο σε χαμηλότερη ανάλυση από αυτή που έχεις επιλέξει σαν default στα windows, οπότε οι Radeon Drivers θα κάνουν αυτόματα upscale στη default ανάλυση της οθόνης σου.

4) Τα FPS είναι άσχετα με τα Hz. Και 200 fps να σου δίνει ένα παιχνίδι εσύ θα "βλέπεις" max 75 εφόσον αυτό υποστηρίζει η οθόνη σου.

5) Αν θες κάποια παιχνίδια μπορούν να ρυθμιστούν (από το μενού τους) να έχουν μια "οροφή" cap.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσα λες είναι σωστά και τα ξέρω, αλλά το rsr κάνει upscale μόνο την ανάλυση όχι και τα Hz (φαντάζομαι..) Αν επιλέξω μέσα από το παιχνίδι μια χαμηλότερη ανάλυση η οποία δεν υποστηρίζει 75hz το τελικό αποτέλεσμα θα είναι 60hz με το rsr. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν μπορώ να επιλέξω μια ανάλυση πχ από αυτές που έχει το manual η κάποια custom και να έχω πάλι 75hz.

Link to comment
Share on other sites

 

To RSR είναι ΑΣΧΕΤΟ με τα HZ. 

 

Το RSR θα κάνει αυτόματα upscale χαμηλότερες αναλύσεις στην ορισθείσα από εσένα native ανάλυση του monitor.

 

Το RSR θα σου δώσει τα max FPS που προσκύπτουν από το hardware σου και τα in-game settings.

 

Από κει και πέρα, αν εσύ έχεις επιλέξει μια custom ανάλυση στο μόνιτρ που δεν υποστηρίζει 75Hz αλλά 60 Hz ε τότε θα βλέπεις 60 Hz

 

Επαναλαμβάνω τα Hz είναι άσχετα με τα FPS.

 

Μπορεί ένα παιχνίδι να σου δίνει 200 fps, αλλά εσύ να έχεις μονιτορ 60Hz οπότε θα βλέπεις 60Hz. Τα FPS είναι πόσα καρέ ανά δευτερόλεπτο παράγει η μηχανή του παιχνιδιού (ανάλογα με το hardware και τα settings). Τα Hz του monitor είναι πόσες φορές ανά δευτερόλεπτο ανανεώνεται η εικόνα στην οθόνη σου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος 560SEL έγραψε:

αλλα τον αλλο μηνα θα παρω την rx6600

 

YΓ. Αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη την κάρτα γραφικών, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Είναι απάτη μια RX 6600 @ 360€ (τιμή skroutz αυτή τη στιγμή). Πληρώνεις κάτι overpriced και τα χαρίζεις στους, απατεώνες ενίοτε, καιροσκόπους (και εννοώ από την AMD μέχρι και τον τελευταίο λιανέμπορα, όλη η αλυσίδα). ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ δεν αξίζει τα λεφτά της αυτή τη στιγμή. Η συμβουλή μου να περιμένεις ακόμα 4-5 μήνες. Η RX6600 θα έπρεπε να κοστίζει αυτή τη στιγμή TOP 250€. Η RX6600 XT TOP 300€. Οτιδήποτε παραπάνω είναι αισχροκέρδεια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

YΓ. Αν δεν έχεις απόλυτη ανάγκη την κάρτα γραφικών, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ. Είναι απάτη μια RX 6600 @ 360€ (τιμή skroutz αυτή τη στιγμή). Πληρώνεις κάτι overpriced και τα χαρίζεις στους, απατεώνες ενίοτε, καιροσκόπους (και εννοώ από την AMD μέχρι και τον τελευταίο λιανέμπορα, όλη η αλυσίδα). ΚΑΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ δεν αξίζει τα λεφτά της αυτή τη στιγμή. Η συμβουλή μου να περιμένεις ακόμα 4-5 μήνες. Η RX6600 θα έπρεπε να κοστίζει αυτή τη στιγμή TOP 250€. Η RX6600 XT TOP 300€. Οτιδήποτε παραπάνω είναι αισχροκέρδεια.

Το ξέρω ότι είναι overpriced αλλά η rx550 δεν θα την παλέψει σε 1080p. Σε σχέση με τα 600-650 που είχε πριν 2-3 μήνες είναι σε πολύ πιο λογικά πλαίσια τώρα η τιμή της. Και να περιμένω 4-5 μήνες είναι αμφίβολο αν θα πέσει κάτω από το msrp της (339). Anyway ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο !! 

Επιτέλους μετά από 10 μέρες θα έρθει αύριο η οθόνη (ελπίζω, είναι καθοδόν) και θα ενημερώσω αν παίζει custom ανάλυση σε 75hz έστω και χωρίς rsr προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος 560SEL έγραψε:

Το ξέρω ότι είναι overpriced αλλά η rx550 δεν θα την παλέψει σε 1080p. Σε σχέση με τα 600-650 που είχε πριν 2-3 μήνες είναι σε πολύ πιο λογικά πλαίσια τώρα η τιμή της. Και να περιμένω 4-5 μήνες είναι αμφίβολο αν θα πέσει κάτω από το msrp της (339). Anyway ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά δεν μπορώ να περιμένω άλλο !! 

Επιτέλους μετά από 10 μέρες θα έρθει αύριο η οθόνη (ελπίζω, είναι καθοδόν) και θα ενημερώσω αν παίζει custom ανάλυση σε 75hz έστω και χωρίς rsr προς το παρόν.

 

ΟΚ, όπως νομίζεις. Δες μήπως μπορείς να κάνεις υπομονή έναν μήνα ακόμα, γιατί μέσα στον Μάιο η AMD θα κυκλοφορήσει τις RDNA2 refresh RX 6650, 6750 κτλ. Αυτό μπορεί να συμπιέσει τις τιμές των "παλιών" μοντέλων προς τα κάτω.  

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ηρθε η οθονη και ειναι πανεμορφη !! δεν μπορεσα να κανω τις δοκιμες που ηθελα γιατι επρεπε να φυγω αλλα υπαρχει ενα θεμα, δεν μπορω να κανω να δουλεψουν σωστα τα 60hz, τα 75 δουλευουν μια χαρα αλλα αν επιλεξω τα 60 η τα τα 59 και κατι που εχει χαλαει καπως η εικονα, οχι γραμμες, αλλα σαν να μην φαινετε καθαρα, δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα. εκανα καθαρη εγκατασταση το radeon software, οχι με ddu αλλα τικαρα την επιλογη factory reset κατα την εγκατασταση αλλα τιποτα. Το αντιθετο θα ηταν πιο λογικο παντως, να μην δουλευουν σωστα τα 75hz δηλαδη. Το καλωδιο ειναι hdmi 2.0 καινουριο 1.0m

Link to comment
Share on other sites

Το ελυσα τελικα, ενεργοποιησα το freesync απο το μονιτορ και εστρωσαν τα 60hz. Η πλακα ειναι οτι το απενεργοποιησα και παλι ηταν επαιζαν καλα τα 60hz, σαν να ξεκολλησαν ενα πραγμα. Τα 75 θα εχω αλλα καποια παιχνιδια παιζουν μονο με 60 και θα υπηρχε θεμα αν δεν ειχε φτιαξει, εκτος και αν τα ειχα τα παιχνιδια σε borderless mode. αλλα anyway ολα καλα !!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος 560SEL έγραψε:

Το ελυσα τελικα, ενεργοποιησα το freesync απο το μονιτορ και εστρωσαν τα 60hz. Η πλακα ειναι οτι το απενεργοποιησα και παλι ηταν επαιζαν καλα τα 60hz, σαν να ξεκολλησαν ενα πραγμα. Τα 75 θα εχω αλλα καποια παιχνιδια παιζουν μονο με 60 και θα υπηρχε θεμα αν δεν ειχε φτιαξει, εκτος και αν τα ειχα τα παιχνιδια σε borderless mode. αλλα anyway ολα καλα !!

 

Όχι δεν θα είχες θέμα "αν δεν είχε φτιάξει". Το freesync συγχρονίζει τα Hz του monitor με τα FPS που σου δίνουν τα παιχνίδια. Δηλαδή αν σε κάποιο παιχνίδια καταφέρεις να έχεις 75 FPS, το μόνιτορ θα έπαιζε 75Hz. Αν είχες 60 FPS, το μονιτορ θα έπαιζε 60 Hz κ.ο.κ.

 

Οπότε ρύθμισε στα windows settings 75Hz display και από τους drivers της AMD ενεργοποίησε το freesync (ή από τα settings του monitor, δεν θυμάμαι) 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όχι δεν θα είχες θέμα "αν δεν είχε φτιάξει". Το freesync συγχρονίζει τα Hz του monitor με τα FPS που σου δίνουν τα παιχνίδια. Δηλαδή αν σε κάποιο παιχνίδια καταφέρεις να έχεις 75 FPS, το μόνιτορ θα έπαιζε 75Hz. Αν είχες 60 FPS, το μονιτορ θα έπαιζε 60 Hz κ.ο.κ.

 

Οπότε ρύθμισε στα windows settings 75Hz display και από τους drivers της AMD ενεργοποίησε το freesync (ή από τα settings του monitor, δεν θυμάμαι) 

Πριν ενεργοποιησω το freesync τα 60hz ειχαν προβλημα, η εικονα ηταν σαν πιξελιασμενη να το πω σαν θολη να το πω, δεν μπορω να το περιγραξω καλυτερα, δεν ηταν σωστη εν παση περιπτωση με το που ενεργοποιησα το freesync εφτιαξε η εικονα, και δεν ξανα χαλασε οταν το ξανα απενεργοποιησα. Δεν ξερω γιατι υπηρξε αυτο το θεμα και δεν αξιζει να το ψαξω παραπανω απο την στιγμη που τωρα ειναι ολα καλα !! Σε ευχαριστω παντως που ασχοληθηκες !!!! Ελπιζω να μην ξανα εχω θεμα....

 

Σημ. Το freesync το ενεργοποιεις απο το ιδιο το μονιτορ (αν δεν ειναι) και ενεργοποιειτε αυτοματα και στο radeon software, αν οχι το κανεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση. Βρέθηκε ο φταιχτης (περίπου). Ταυτόχρονα με το freesync είχα αλλάξει και το mode της οθόνης (έχει διάφορα πχ game mode, theater mode κτλπ.) Και από standard mode το έβαλα στο scenery mode και έτσι έφτιαξαν τα 60hz, βασικά σε όλα τα άλλα modes παίζουν καλά τα 60hz μόνο το standard υπάρχει θέμα, δεν μπόρεσα να βρω την συγκεκριμένη ρύθμιση που πάει πακέτο με αυτό το mode που χαλάει την εικόνα αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρω τι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.