Jump to content



Sites Με Torrents !


kreach

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από blade_pan

υπαρχει καποιο site με ταινιες?

DVD κανονικα δηλαδη...

Μην το παρατραβάς το σκοινί. Είπαμε, τα torrent sites δεν είναι παράνομα αλλά όχι και posts του στυλ "κάνα site ρε παιδιά να βρω το τάδε παιχνιδάκι".

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

www.torrents.to

Πιστέυω οτι είναι τέλειο σαν search engine στα εξής site χωρίς εγγραφή και ratio:

isohunt,the pirate bay,torrentreactor,torrentspy,mininova,torrentvalley,torrentbox

και άλλα...Με 1 click βρύσκετε αυτο που θέλετε και στην καλύτερη τάχυτητα

Ρίξτε μια ματιά...αξίζει:T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Συμφωνώ ! Με όσα έχω ακούσει, όλη η φασαρία με το "copyright", και "παρανομίες" και λαλακίες έχει σχέση ΜΟΝΟ με site με ΧΧΧ ανηλίκων, warez, crack .... και p2p (όπως Kazaa Lite).

Για τα torrents, προσωπικά, δεν έχω ακούσει ΤΙΠΟΤΑ (... άλλωστε έχει ακούσει κανείς για μηνύσεις σε torrent sites {πέρα του suprnova για του οποίου δεν γνωρίζω => δεν μιλώ})

....Συγχωρέστε με αν έθιξα με αυτά που λέω το Εργαστήρι και τον Λάμπη, και αν ναι βγάλτε πολύ απλά το thread

Επειδή βλέπω το συνεχίζεις και στο νέο thread, να σου πω 2 πράγματα για το πώς δουλεύει το torrent.

Το αρχείο που κατεβάζεις εσύ, σου δίνει τον tracker και μάλλον τα md5 sums του κάθε τμήματος του αρχείου που θες να κατεβάσεις (το πού φαίνεται το μέγεθος του κάθε κομματιού υποθέτω από τα md5).

Το torrent σαν torrent, ξεκίνησε (αν τα ξέρω καλά) για να διαμοιράζονται ευκολότερα διανομές linux.

Τώρα πια, κινείται στην αιχμή αυτού που λέμε νομιμότητα (άσχετα από τις προσωπικές απόψεις του καθενός περί νομιμότητας, η νομοθεσία είναι μία, και αν/μέχρι να αλλάξει, το να κατεβάζεις π.χ. τραγούδια από το net είναι παράνομο).

Πολλά site με torrent, έχουν και tracker αν δεν κάνω λάθος (εκεί που συνδέεσαι και σου δίνει seeders/leechers την κάθε στιγμή).

Αν ο tracker διακινεί παράνομο υλικό (π.χ. piratebay.org) τότε θεωρείται παράνομος.

Τα torrent σαν torrent (αυτά που έχει στο site) δεν είναι προφανώς κατανάγκην παράνομα, οπότε το να κατεβάσεις ένα νόμιμο torrent από το piratebay δεν είναι πρόβλημα.

Όμως είναι λεπτή η γραμμή, και εκτός αν ασχολείσαι με νομοθετικά θέματα προστασίας πνευματικών/βιομηχανικών κλπ. δικαιωμάτων δε νομίζω να πρέπει να είσαι τόσο απόλυτος.

Το suprnova ήταν το απόλυτο site στην εποχή του, και έκλεισε. Αυτό αντί να λες ότι δεν ξέρεις, καλύτερα να σε προβληματίσει περισσότερο.

Εγώ είμαι υπέρ της νόμιμης χρήσης του torrent, και γι' αυτό έχω αναφέρει κι εγώ εδώ κάποια torrent site, γιατί είναι ένα πολύ έξυπνο πρωτόκολλο για ανταλλαγή αρχείων, αλλά καλό είναι να καταλαβαίνουμε όλοι τα όρια :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για λόγους πρακτικούς μεταφέρω όλα τα torrent sites που ειπώθηκαν στο πρώτο ποστ.

Τέλος καλό θα ήταν όλα τα σχετικά για το τί επιτρέπεται και τί όχι να γίνονται σε προσωπικό επίπεδο (με πμ) στους Admins του Φόρουμ και τέλος να δωθεί μια επίσημη θέση του TheLab σε αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω τον λόγο να γίνεσαι ειρωνικός μαζί μου τη στιγμή που προσπαθώ, στον βαθμό που με επιτρέπει η θέση μου ως απλό μέλος του Φόρουμ, να βάλω μια τάξη στο θρεντ που δημιούργησα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι κανόνες αναφέρουν την μη δημοσίευση link με παράνομο περιεχόμενο.

Από την στιγμή που κάποιο torrent site επιτρέπει να κατεβάσεις αρχειάκι που σχετίζεται με παράνομο λογισμικό, προφανώς δεν θα πρέπει να αναφερθεί.

Λειτουργικό πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι ότι θα πρέπει κάποιος mod να παρακολουθεί τα sites αυτά και ανάλογα να κρίνει, κάτι που δεν είναι εφικτό.

Να μιλήσω και σε προσωπικό επίπεδο, και την θέληση να είχα να τα παρακολουθήσω, ότι έχει σχέση με torrent τα κόβει ο proxy οπότε δεν μπορώ να τσεκάρω αν είναι legit ή όχι.

Το θέμα μας απασχολεί και μόλις αποφασίσουμε το τι θα γίνει, σαφώς και θα ενημερωθείτε.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο... εξαρτάται ! Πχ από το σύστημά σου. Για παράδειγμα το Azureus είναι αρκετά βαρύ, αντιθέτως το μΤorrent είναι "πούπουλο" :p Επίσης τσέκαρε μια το www.portforward.com βρες το router σου, δοκίμασε τους διάφορους clients και αναλόγως πράξε. Tο κύριο πρόβλημμα που αντιμετωπίζεται είναι το ΝΑΤ, το οποίο λύνει η παραπάνω ιστοσελίδα.

Εννοείται πως το κατέβασμα torrent απαιτεί τουλάχιστον aDSL ταχύτητες πχ 384Κbps. Tώρα όταν κατεβάζεις ένα torrent πρέπει να προσέχεις 2 πράγματα: τον αριθμό των seeders, leechers και downloads. Όσο μεγαλύτερος τόσο ταχύτερος ;) Για περισσότερες λεπτομέριες όπως τί είναι leecher, seeder εδώ ΟR ... Just Google it :>

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδή είμαι άσχετος με torrent κλπ, θάθελα να μου πει καποιος

Έχω ένα αρχείο torrent ένός προγράμματος, πως θα το χρησιμοποιήσω για να κατεβάσω το προγραμμα?Τι ακριβώς πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.