Jump to content



Συσκευή (μάλλον σε στυλ ρολόι) που να ανιχνεύει τυχόν ατύχημα και να έχει την δυνατότητα να δίνει sos και στίγμα


Recommended Posts

Χαιρετώ την κοινότητα. 

Ψάχνω, διαβάζω και χάνομαι τις τελευταίες μέρες με ένα θέμα που με απασχολεί. 

Μη γνώστης της Αγγλικής (όταν οι λοιποί κάναν αγγλικά, εμείς παίζαμε στην χαράδρα) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παρακολουθήσω ξένη αρθρογραφία, Αιτούμαι την βοήθειά σας. 

Σκέφτομαι την αγορά μιας συσκευής... Ας το πάω αλλιώς. 

Υπάρχει υποκείμενο νόσημα, καρδιολογικης φύσεως. Σοβαρό. Δεν δέχεται φαρμακευτική αγωγή παρά μόνο παρακολούθηση και πρόληψη (όσο είναι δυνατόν). Η παρακολούθηση γίνεται τακτικά, η πρόληψη είναι το να μην μένω όσο το δυνατόν μόνος, πρέπει όμως να κάνω και το περπάτημα μου, καλός ή κακός όχι στην ερημιά αλλά στην φύση. 

 

Ξεκάθαρα το εγχείρημα ΔΕΝ έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με το να επαναπαυθεί η πρόληψη και η ασφάλεια επάνω του. 

 

Οπότε το ζητούμενο είναι το εξής:

Συσκευή που να λειτουργεί μόνη της ή σε συνδυασμό με κάποιο τηλέφωνο, που να μπορεί να ανιχνεύει τυχόν ατύχημα και να έχει την δυνατότητα να δίνει sos συναγερμό και αν είναι δυνατόν και στίγμα σε κάποιους προεπιλεγμένους αριθμούς. 

Ναι ξέρω ότι γίνεται. 

Με ποιες συσκευές, τρόπους, πόσες και ποιες οι εναλλακτικές δεν ξέρω. 

Έχω υπόψη μου μέχρι στιγμής ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει με κάποια smartwatch της apple, samsung και garmin. 

Θα ήθελα οδηγίες για ανίδεο (για χαζούς που λέμε και στο χωριό μου) ότι με  την Χ συσκευή γίνετε έτσι, κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις και κοστίζει ενδεικτικά περίπου τόσο. 

Γίνετε με περιορισμούς έτσι, υπάρχει και αυτό, αλλά μπορείς να κάνεις και κάτι τέτοιο. 

Άλλη μια φορά τονίζω ότι το εγχείρημα σκοπό έχει να λειτουργεί επικουρικά κατά κάποιο τρόπο, Ένιωσα αυτό και καταγράφηκε έτσι ή δεν υπήρξε καταγραφή. 

Όσο και σαν ψυχολογικό στήριγμα στους τριγύρω, ότι σε περίπτωση που τύχει κάτι δε θα ψάχνουν στα τυφλά. 

Link to comment
Share on other sites

Αισθάνομαι ότι αναζητάς κάτι να ενημερώσει σε περίπτωση ξαφνικής αρρυθμιογόνου κατάστασης ή χειρότερα. Ενδεχομένως να υπάρχει ήδη εμφυτευμένος ICD ή CRT-D. Σε κάθε περίπτωση προϋποθέτω ότι υπάρχει ιατρική φροντίδα και μέριμνα από πίσω.

Η οποιαδήποτε καταγραφή δεν πρόκειται ποτέ να είναι τόσο ακριβής ή αξιόπιστη σε τηλέφωνο ή ρολόι όσο σε εμφυτεύσιμες συσκευές. Οπότε η ανάγνωση αυτής της συσκευής από επαγγελματία υγείας με τον κατάλληλο εξοπλισμό είναι το μόνο αξιόπιστο εργαλείο.

 

Εάν θες η κλήση να γίνεται πλήρως αυτοματοποιημένα τότε δε γνωρίζω κάτι άλλο πέραν του fall detection που έχουν ενσωματωμένο τα ρολόγια.

Υπάρχει από καιρό η λειτουργία επείγουσας κλήση σε κινητά android και iphones με 5απλό πάτημα του power κουμπιού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Αισθάνομαι ότι αναζητάς κάτι να ενημερώσει σε περίπτωση ξαφνικής αρρυθμιογόνου κατάστασης ή χειρότερα. 

Το περιέγραψες όπως δεν τα κατάφερα εγώ. 

 

22 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

 Ενδεχομένως να υπάρχει ήδη εμφυτευμένος ICD ή CRT-D. Σε κάθε περίπτωση προϋποθέτω ότι υπάρχει ιατρική φροντίδα και μέριμνα από πίσω.

Εμφυτευμένος  Απινιδωτής δεν υπάρχει, ευτυχώς η δυστυχώς, δεν κρίθηκε απαραίτητος. 

Ναι η ιατρική φροντίδα εννοείται. 

25 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Εάν θες η κλήση να γίνεται πλήρως αυτοματοποιημένα τότε δε γνωρίζω κάτι άλλο πέραν του fall detection που έχουν ενσωματωμένο τα ρολόγια.

Αυτό ψάχνω, οδηγίες ως προς τις συσκευές που θα έπρεπε να έχω στην λίστα μου με δεδομένο ότι "Η οποιαδήποτε καταγραφή δεν πρόκειται ποτέ να είναι τόσο ακριβής ή αξιόπιστη σε τηλέφωνο ή ρολόι" 

27 λεπτά πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Υπάρχει από καιρό η λειτουργία επείγουσας κλήση σε κινητά android και iphones με 5απλό πάτημα του power κουμπιού

Αυτό ομολογώ ότι το συναντώ τώρα για πρώτη φορά. 

Link to comment
Share on other sites

https://support.apple.com/el-gr/HT208944

https://support.apple.com/el-gr/HT208931

 

Το iwatch σε περίπτωση πτώσης μπορεί να στείλει ειδοποίηση SOS με SMS σε προεπιλεγμένες επαφές.

Επίσης μπορεί να ανιχνεύσει κολπική μαρμαρυγή μερικές φορές. Ένας φίλος ζει επειδή τον ενημέρωσε το iwatch και πήγε αμέσως στον καρδιολόγο.

 

Υπάρχουν και android ρολόγια με αντίστοιχες δυνατότητες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για Dead man tracker εφαρμογές για το κινητό σου. Στέλνουν push notifications στο κινητό για να ελέγχουν αν είσαι εντάξει. Αν δεν απαντήσεις ειδοποιούν επαφές που έχεις επιλέξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας σου πω και γω για το galaxy watch 4: ναι μεν μετράει πολλά (πίεση, οξυγόνο, δεικτη μάζας σώματος, βήματα, παλμούς, καρδιογράφημα. ύπνο) αλλά έχει 152 προειδοποιήσεις οτι δεν είναι ιατρικό εργαλείο και δεν ξέρω πόσο μπορείς να το εμπιστευτείς για αυτό που ζητάς εσύ! 

 

Επίσης δεν είναι όλες οι μετρήσεις αυτοματοποιημένες, οι περισσότερες είναι (υποτίθεται να εισαι ακίνητος/καθιστός για πάνω απο 10') 

 

sos κλήση κάνει πάντως θεωρητικά αν το έχεις ενεργοποιήσει και πάθεις κάτι (εισαι ακίνητος υποθέτω ή διαβάζει ενδείξεις πολύ χαμηλές σε παλμους κλπ)

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.