Jump to content



Μεταπώληση Ιντερνετ με κεραίες και Αδεια απο την ΕΕΤΤ


LeoNaXe

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομαδα.


Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω το κομμάτι για να μεταπουλήσω ίντερνετ μέσω κεραιών Ubiquity στην πόλη της Ξάνθης.

Αρχικά να αναφέρω πως είμαι επαγγελματίας εδώ και 9 χρόνια σχεδόν (θα δείτε και το τοπικ που είχα ανοίξει, ωραίες εποχές) και μετά απο αρκετή ζήτηση απο διάφορους πελάτες μου το έχω βάλει λίγο στα σοβαρά για να στήσω δίκτυο ώστε να μπορώ να πουλάω νόμιμα ίντερνετ.
Ξεκίνησα απο την ΕΕΤΤ όπου είναι στο τελικό στάδιο για την άδεια μεταπώλησης και όπως μίλησα τηλεφωνικά μου είπανε πως δεν θα παρέχει κάποιο πρόβλημα. Έπειτα έψαξα και το κομμάτι με τα ελεύθερα channel και ποιά θέλουν και παλι άδεια αλλά αυτά είναι σε επόμενο στάδιο.
Σχετικά με την γνώση για της κεραίες μπορώ να πώ πως είμαι σε καλό στάδιο μιας και έχω βάλει τουλάχιστον 10 ζευγάρια για διάφορους πελάτες μου να δώσουν σε φίλο ή σε δικό τους άλλο χώρο και με τα litebeam που έβαλα δεν είχαν πρόβλημα εδώ και χρόνια.
Επίσης έχω μιλήσει και με εταιρία σεμιναρίων και εκπαίδευσης πάνω στην ubiquity ώστε να μπορέσω να τα μάθω όλα αυτά και να πάρω και πιστοποίηση και για εμενα κιόλας να έχω καλύτερη γνώση πάνω σε αυτά.

Εκεί που έχω κολλήσει είναι οι ISP, δεν μπορώ να βρώ κάποιον πάροχο για να πάρω ίντερνετ ώστε να το μεταπουλήσω. Επειδή δεν θέλω να δώσω ονόματα παρόχων θα το πάω ώς Α,Β κλπ.
Εστειλα αρχικά μειλ σε έναν Α πάροχο και μετά απο επικοινωνία που είχαν μαζί μου, μου έδωσαν μια τιμή της τάξεως 600+φπα για 200mbps και 1280+φπα για 500mbps, μιλάμε για σκέτη κοροϊδία. Επίσης στο τηλέφωνο μου είπε πως το ίντερνετ που μου δίνει θα υπογράψω συμβόλαιο που θα λέει πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για μεταπώληση ΑΛΛΑ αφού έχω άδεια απο την ΕΕΤΤ κάνω ότι θέλω (πολύ περίεργο μου φάνηκε)
Μετά πήγα και σε Β πάροχο σε κατάστημα όπου μου είπαν να μιλήσω τηλεφωνικά και απο εκεί μου είπαν να στείλω μειλ όπου και δεν έλαβα ποτέ απάντηση.
Σε συνέχεια ο Γ πάροχος μου είπε απλά ότι θα το κοιτάξει και θα με ενημερώσει τηλεφωνικά και στην τελική ο Τελευταίως Δ πάροχος μου είπε μάλλον την καλύτερη λύση, μου λέει θα βάλουμε 5 γραμμές 100άρες (105 πιάνει μέγιστο) στο χώρο που θα μπεί η κεντρική κεραία και θα έχω στο σύνολο 500mbps με 150 Ευρώ Τελική.
Οταν τον ρώτησα ''το ίντερνετ θα είναι για μεταπώληση υπάρχει πρόβλημα'' μου είπε απλά ''κάνε το ότι θέλεις δικό σου είναι''

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορώ να πώ στην πόλη μου υπάρχουν χωριά και μέρη όπου το ίντερνετ είναι 2-3mbps βαριά χωρίς να υπάρχει επιλογή vdsl.

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Στο τεχνικό κομμάτι είχα άγνωστες λέξεις στο κείμενό σου, οπότε συγχαρητήρια για την ιδέα και την υλοποίηση που ήδη έχεις κάνει.

Ο φόβος μου σε μία τέτοια επένδυση (εφόσον έχει σοβαρό κόστος) είναι ότι αν κάποιος από τους μεγάλους παίχτες σκάψει στις περιοχές που δραστηριοποιείσαι και δώσει ίντερνετ, θα έχεις γίνει εν μία νυκτί obsolete. Υποψιάζομαι ότι δεν έχεις τέτοιο φόβο βέβαια

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος LeoNaXe έγραψε:

Καλησπέρα στην ομαδα.


Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω το κομμάτι για να μεταπουλήσω ίντερνετ μέσω κεραιών Ubiquity στην πόλη της Ξάνθης.

Αρχικά να αναφέρω πως είμαι επαγγελματίας εδώ και 9 χρόνια σχεδόν (θα δείτε και το τοπικ που είχα ανοίξει, ωραίες εποχές) και μετά απο αρκετή ζήτηση απο διάφορους πελάτες μου το έχω βάλει λίγο στα σοβαρά για να στήσω δίκτυο ώστε να μπορώ να πουλάω νόμιμα ίντερνετ.
Ξεκίνησα απο την ΕΕΤΤ όπου είναι στο τελικό στάδιο για την άδεια μεταπώλησης και όπως μίλησα τηλεφωνικά μου είπανε πως δεν θα παρέχει κάποιο πρόβλημα. Έπειτα έψαξα και το κομμάτι με τα ελεύθερα channel και ποιά θέλουν και παλι άδεια αλλά αυτά είναι σε επόμενο στάδιο.
Σχετικά με την γνώση για της κεραίες μπορώ να πώ πως είμαι σε καλό στάδιο μιας και έχω βάλει τουλάχιστον 10 ζευγάρια για διάφορους πελάτες μου να δώσουν σε φίλο ή σε δικό τους άλλο χώρο και με τα litebeam που έβαλα δεν είχαν πρόβλημα εδώ και χρόνια.
Επίσης έχω μιλήσει και με εταιρία σεμιναρίων και εκπαίδευσης πάνω στην ubiquity ώστε να μπορέσω να τα μάθω όλα αυτά και να πάρω και πιστοποίηση και για εμενα κιόλας να έχω καλύτερη γνώση πάνω σε αυτά.

Εκεί που έχω κολλήσει είναι οι ISP, δεν μπορώ να βρώ κάποιον πάροχο για να πάρω ίντερνετ ώστε να το μεταπουλήσω. Επειδή δεν θέλω να δώσω ονόματα παρόχων θα το πάω ώς Α,Β κλπ.
Εστειλα αρχικά μειλ σε έναν Α πάροχο και μετά απο επικοινωνία που είχαν μαζί μου, μου έδωσαν μια τιμή της τάξεως 600+φπα για 200mbps και 1280+φπα για 500mbps, μιλάμε για σκέτη κοροϊδία. Επίσης στο τηλέφωνο μου είπε πως το ίντερνετ που μου δίνει θα υπογράψω συμβόλαιο που θα λέει πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ για μεταπώληση ΑΛΛΑ αφού έχω άδεια απο την ΕΕΤΤ κάνω ότι θέλω (πολύ περίεργο μου φάνηκε)
Μετά πήγα και σε Β πάροχο σε κατάστημα όπου μου είπαν να μιλήσω τηλεφωνικά και απο εκεί μου είπαν να στείλω μειλ όπου και δεν έλαβα ποτέ απάντηση.
Σε συνέχεια ο Γ πάροχος μου είπε απλά ότι θα το κοιτάξει και θα με ενημερώσει τηλεφωνικά και στην τελική ο Τελευταίως Δ πάροχος μου είπε μάλλον την καλύτερη λύση, μου λέει θα βάλουμε 5 γραμμές 100άρες (105 πιάνει μέγιστο) στο χώρο που θα μπεί η κεντρική κεραία και θα έχω στο σύνολο 500mbps με 150 Ευρώ Τελική.
Οταν τον ρώτησα ''το ίντερνετ θα είναι για μεταπώληση υπάρχει πρόβλημα'' μου είπε απλά ''κάνε το ότι θέλεις δικό σου είναι''

Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το κομμάτι γιατί μπορώ να πώ στην πόλη μου υπάρχουν χωριά και μέρη όπου το ίντερνετ είναι 2-3mbps βαριά χωρίς να υπάρχει επιλογή vdsl.

Από τις τιμές που πήρες, καταλαβαίνω ότι σου πρότειναν μισθωμένη γραμμή. Έλεγξα ένα συμβόλαιο μισθωμένης που είχα βολικό και δεν έχει καμία ρητή απαγόρευση μεταπώλησης. Ακόμη και να το γράφει το αρχικό συμβόλαιο που σου προτείνουν, θεωρώ αυτονόητο να ζητήσεις να αφαιρεθεί.

ΟΙ μισθωμένες ανέκαθεν ήταν ακριβές, αλλά έχουν και πλεονεκτήματα. Εκτός του ότι δεν έχουν τους ίδιους εμπορικούς περιορισμούς ταχυτήτων (πχ μπορείς να έχεις συμμετρικές ταχύτητες up/down) έχουν και SLA για εγγύηση της υπηρεσίας και επιστροφή μέρους των χρημάτων σε περίπτωση αδυναμίας.

Και για το αστείο της υπόθεσης, μπορώ και να μαντέψω τους παρόχους από τις περιγραφές 🤣

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος schumifer έγραψε:

Στο τεχνικό κομμάτι είχα άγνωστες λέξεις στο κείμενό σου, οπότε συγχαρητήρια για την ιδέα και την υλοποίηση που ήδη έχεις κάνει.

Ο φόβος μου σε μία τέτοια επένδυση (εφόσον έχει σοβαρό κόστος) είναι ότι αν κάποιος από τους μεγάλους παίχτες σκάψει στις περιοχές που δραστηριοποιείσαι και δώσει ίντερνετ, θα έχεις γίνει εν μία νυκτί obsolete. Υποψιάζομαι ότι δεν έχεις τέτοιο φόβο βέβαια

Σχετικά με την σύνδεση και την επένδυση δεν είναι το κομμάτι που με φοβίζει αλλα το κομμάτι τις μεταπώλησης του ίντερνετ. Στην περίπτωσή μου ήδη έχω συνδεδεμένε 2 κεραίες στο σπίτι μου που δίνω σε έναν ξάδερφο και στον πεθερό σε αποστάσεις 7 και 9 χμ (δεν είναι μεταπώληση απλά τους δίνω). το ίντερνετ είναι σταθερό εδώ και 5 χρόνια χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Τώρα στο κομμάτι του κόστους η εγκατάσταση θα βγεί περίπου στα 1000 Ευρώ (δεν με χαλάει η τιμή καθόλου) Εαν μπορέσω να πουλήσω την επαγγελματική γραμμή 3*100mbps με κόστος 90 ευρώ Τελική τότε έχω σίγουρα 5 άτομα που με περιμένουν για να κάνω τα πρώτα συμβόλαια. 5 άτομα *20 ευρώ το μήνα είναι ένα ποσό όπου καλύπτω τα έξοδα της γραμμής. Και λέω μετά απο 2-3 μήνες δοκιμών εαν όλα είναι κομπλέ τότε προχωράμε και προς τα έξω.

4 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Από τις τιμές που πήρες, καταλαβαίνω ότι σου πρότειναν μισθωμένη γραμμή. Έλεγξα ένα συμβόλαιο μισθωμένης που είχα βολικό και δεν έχει καμία ρητή απαγόρευση μεταπώλησης. Ακόμη και να το γράφει το αρχικό συμβόλαιο που σου προτείνουν, θεωρώ αυτονόητο να ζητήσεις να αφαιρεθεί.

ΟΙ μισθωμένες ανέκαθεν ήταν ακριβές, αλλά έχουν και πλεονεκτήματα. Εκτός του ότι δεν έχουν τους ίδιους εμπορικούς περιορισμούς ταχυτήτων (πχ μπορείς να έχεις συμμετρικές ταχύτητες up/down) έχουν και SLA για εγγύηση της υπηρεσίας και επιστροφή μέρους των χρημάτων σε περίπτωση αδυναμίας.

Και για το αστείο της υπόθεσης, μπορώ και να μαντέψω τους παρόχους από τις περιγραφές 🤣

Εμένα ο τυπάς μου το είπε ξεκάθαρα πως θα υπογράψω για απαγόρευση μεταπώλησης ΑΛΛΑ εφόσον έχω άδεια απο την ΕΕΤΤ τότε ότι θέλεις κάνε λέει. Τη γίνεται στην περίπτωση αυτή η ΕΕΤ δίνει άδεια να μπορώ να μεταπουλάω ότι ίντερνετ θέλω; Επίσης εαν βάλω αρχικά 3 γραμμές 100άρες και τα κάνω ένα 300mbps θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταπώληση; Ο Δ πάροχος μου ειπε απλά θα βάλουμε επαγγελματικές γραμμές και κάνε το ότι θέλεις;

 

1 ώρα πριν, το μέλος trendy έγραψε:

Μίλησε και με την skytelecom. Απ' ό,τι βλέπω δεν έχουν κάλυψη στην Ξάνθη και υποστηρίζουν διαμοιρασμό.

Τους έχω στείλει μαιλ να δούμε τη θα με ενημερώσουν. Μίλησα και με την Inalan και το είδαν ενδιαφέρον το θέμα για συνεργασία απλά για την ώρα δεν έχουν στο πρόγραμμα επέκτασης οπότε θα έχουν τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, το μέλος LeoNaXe έγραψε:

Σχετικά με την σύνδεση και την επένδυση δεν είναι το κομμάτι που με φοβίζει αλλα το κομμάτι τις μεταπώλησης του ίντερνετ. Στην περίπτωσή μου ήδη έχω συνδεδεμένε 2 κεραίες στο σπίτι μου που δίνω σε έναν ξάδερφο και στον πεθερό σε αποστάσεις 7 και 9 χμ (δεν είναι μεταπώληση απλά τους δίνω). το ίντερνετ είναι σταθερό εδώ και 5 χρόνια χωρίς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
Τώρα στο κομμάτι του κόστους η εγκατάσταση θα βγεί περίπου στα 1000 Ευρώ (δεν με χαλάει η τιμή καθόλου) Εαν μπορέσω να πουλήσω την επαγγελματική γραμμή 3*100mbps με κόστος 90 ευρώ Τελική τότε έχω σίγουρα 5 άτομα που με περιμένουν για να κάνω τα πρώτα συμβόλαια. 5 άτομα *20 ευρώ το μήνα είναι ένα ποσό όπου καλύπτω τα έξοδα της γραμμής. Και λέω μετά απο 2-3 μήνες δοκιμών εαν όλα είναι κομπλέ τότε προχωράμε και προς τα έξω.

Εμένα ο τυπάς μου το είπε ξεκάθαρα πως θα υπογράψω για απαγόρευση μεταπώλησης ΑΛΛΑ εφόσον έχω άδεια απο την ΕΕΤΤ τότε ότι θέλεις κάνε λέει. Τη γίνεται στην περίπτωση αυτή η ΕΕΤ δίνει άδεια να μπορώ να μεταπουλάω ότι ίντερνετ θέλω; Επίσης εαν βάλω αρχικά 3 γραμμές 100άρες και τα κάνω ένα 300mbps θα υπάρχει πρόβλημα στην μεταπώληση; Ο Δ πάροχος μου ειπε απλά θα βάλουμε επαγγελματικές γραμμές και κάνε το ότι θέλεις;

 

Τους έχω στείλει μαιλ να δούμε τη θα με ενημερώσουν. Μίλησα και με την Inalan και το είδαν ενδιαφέρον το θέμα για συνεργασία απλά για την ώρα δεν έχουν στο πρόγραμμα επέκτασης οπότε θα έχουν τα στοιχεία.

Από την ΕΕΤΤ ζητάς άδεια, γιατί γίνεσαι "πάροχος". Εάν θέλεις να είσαι εντελώς τυπικός, πρέπει να έχεις άδεια και από αυτόν που σου πουλάει το δίκτυο. Προφανώς στην Ελλάδα πολλές φορές το τι πρέπει και το τι γίνεται στην πράξη δεν συμπίπτουν...
Η μισθωμένη γραμμή (εκεί που σου δίνουν κόστος εκατοντάδων ευρώ) είναι ιδιαίτερη σύμβαση, και θεωρώ αυτονόητο να συνεννοηθείς με τον πωλητή του παρόχου οποιονδήποτε όρο θέλεις, ακόμη και της μεταπώλησης. Στις "κανονικές" γραμμές που έχουν σημαντικά χαμηλότερο κόστος ακόμη και όταν βαφτίζονται εταιρικές, είναι δύσκολο να διαπραγματευτείς οποιαδήποτε αλλαγή, γιατί οι συμβάσεις είναι ίδιες για όλους.

Στην πράξη, δεν νομίζω ότι είναι πιθανό να σου γκρινιάξει ο πάροχος. Στη θεωρία, καλό είναι να είσαι καλυμμένος από τη σύμβαση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αφού πήρες άδεια απο την EΕΕΤ για WISP όπως το έχει κάνει ο Alex Brooks στο Newark (MarsBarz), το επόμενο σου βήμα είναι να επικοινωνήσεις με την EuroISPA και να κάνεις bypass όλους του local νταβατζήδες ώστε να γίνεις εσύ πάροχος πρώτο χέρι και όχι μεταπωλητής. Αυτό που πρέπει να προσέξεις ειναι η επένδυση σου σε εξοπλισμό να μην ακυρωθεί από ανταγωνιστική κίνηση, για παράγειγμα να περάσουν γραμμές fiber στην περιοχή σου και από την μία μέρα στην άλλη να μην είσαι ανταγωνιστικός.  Επίσης μπορείς να δεις και DIY λύσεις με απλά δορυφορικά πιάτα και wifi USB dongles για τον περιορισμό του ρίσκου.

Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2022 at 2:26 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Από την ΕΕΤΤ ζητάς άδεια, γιατί γίνεσαι "πάροχος". Εάν θέλεις να είσαι εντελώς τυπικός, πρέπει να έχεις άδεια και από αυτόν που σου πουλάει το δίκτυο. Προφανώς στην Ελλάδα πολλές φορές το τι πρέπει και το τι γίνεται στην πράξη δεν συμπίπτουν...
Η μισθωμένη γραμμή (εκεί που σου δίνουν κόστος εκατοντάδων ευρώ) είναι ιδιαίτερη σύμβαση, και θεωρώ αυτονόητο να συνεννοηθείς με τον πωλητή του παρόχου οποιονδήποτε όρο θέλεις, ακόμη και της μεταπώλησης. Στις "κανονικές" γραμμές που έχουν σημαντικά χαμηλότερο κόστος ακόμη και όταν βαφτίζονται εταιρικές, είναι δύσκολο να διαπραγματευτείς οποιαδήποτε αλλαγή, γιατί οι συμβάσεις είναι ίδιες για όλους.

Στην πράξη, δεν νομίζω ότι είναι πιθανό να σου γκρινιάξει ο πάροχος. Στη θεωρία, καλό είναι να είσαι καλυμμένος από τη σύμβαση.

ΚΑλημέρα και πάλι. ΜΕτά απο επικοινωνία που είχα στα καταστήματα 2 παρόχων ο ένας μου είπε για μισθωμένη γραμμή αλλα και την 2η επιλογή που κάνουν όλοι λέει είναι να παίρνουν 2 γραμμές απο τον Α, 2 γραμμές απο τον Β, 2 γραμμές απο τον Γ οπότε έχουν περίπου 600mbps αλλα και αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα απο έναν απο αυτούς θα συνεχίζει να υπάρχει ίντερνετ στους πελάτες.

Απο τον Αλλον που πήγα ακόμα περιμένω απάντηση. Οπότε είναι σαν να μου μένει να κάνω και εγώ το ίδιο. να βάλω αρχικά απο 2 παρόχους στο σύνολο 3 γραμμές και να πληρώνω 90-100 το μήνα για 100mbps. Σχετικά με το upload μου αρκεί μιας και τα πακέτα θα είναι 24/1 και 50/5.

 

 

On 5/8/2022 at 10:41 ΠΜ, το μέλος zakmackraken έγραψε:

Αφού πήρες άδεια απο την EΕΕΤ για WISP όπως το έχει κάνει ο Alex Brooks στο Newark (MarsBarz), το επόμενο σου βήμα είναι να επικοινωνήσεις με την EuroISPA και να κάνεις bypass όλους του local νταβατζήδες ώστε να γίνεις εσύ πάροχος πρώτο χέρι και όχι μεταπωλητής. Αυτό που πρέπει να προσέξεις ειναι η επένδυση σου σε εξοπλισμό να μην ακυρωθεί από ανταγωνιστική κίνηση, για παράγειγμα να περάσουν γραμμές fiber στην περιοχή σου και από την μία μέρα στην άλλη να μην είσαι ανταγωνιστικός.  Επίσης μπορείς να δεις και DIY λύσεις με απλά δορυφορικά πιάτα και wifi USB dongles για τον περιορισμό του ρίσκου.

 

Οι εγκαταστάσεις θα γίνουν όλα της εταιρίας ubiquity για να γίνεται ο έλεχγος απο το isp control panel τους (μένει να μάθω καλύτερα την χρήση τους). Για τα άλλα ονόματα που είπες δεν βρήκα τίποτα που να σχετίζετε στην ελλάδα και το EuroISPA μόνο για Αγγλία το βρίσκω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλη στην ομάδα, αν και είμαστε διακοπές είπα να ενημερώσω σχετικά με την αίτηση μου γύρισε πίσω διότι δεν είχε το έγγραφο περί διακριτικού τίτλου . Έγινε άμεσα η αποστολή και τώρα αναμένουμε πάλι.
Σχετικά με της εγκαταστάσεις θα μπεί λογικά μια κεραία 120 μοιρών για καλύτερα αποτελέσματα αλλα και σχετικά με το ίντερνετ θα μπούν 3με 4 γραμμές κανονικές μιας και η μισθωμένες δεν αξίζουν για κανένα λόγο.

Σχετικά με μαθήματα που θέλω να πάρω έχω βρεί τα UBWA, UEWA και UBWS. Ποιό θα λέγατε είναι καλύτερο για ξεκίνημα ώστε να έχουμε και μια Α πιστοποιημένη γνώση;

Screenshot 2022-08-13 at 1.15.25 AM.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και πάλη στην ομάδα. Μιας και η άδεια έχει βγεί αλλα δεν έχω πάρει κάποιο έγγραφο (θα επικοινωνήσω μαζί τους για αυτό) με ενημέρωσαν πως ευφόσων δεν θα βγαινω απο της συχνότητες που ορίζει ο νόμος δεν χρειάζεται να ζητήσω κάτι παραπάνω.
Σχετικά με το ίντερνετ μόνο απο παροχους μπορώ να πάρω και τίποτα παραπάνω. θα βάλω απο κάθε πάροχο απο  μια γραμμή για αρχή και στην συνέχεια βλέπουμε.
Εχω όμως μερικές απορίες,
1) πώς λέγετε το σύστημα που κάνεις combine πολλές γραμμές σε ένα;

2) σε Ubiquity έχω αναλύσει για AirMAX AC εξοπλισμό. μου κάνει για το σύστημα ISP της εταιρίας για διαχείριση λογαριασμών και πληρωμών;

3) ένα Rocket Prism 5AC πόσα πόσους πελάτες αντέχει χωρίς πρόβλημα; διαβάζω κάτι σε 60+ πελάτες, Εμένα με ενδιαφέρει 30-40 να αντέχει χωρίς πρόβλημα (για μετά θα πάμε σε άλλα πράγματα.

Η κεραία θα μπει εδω πέρα μαζί με Πυλώνα 3 μέτρων πάνω στην οροφή που είναι ακόμα +2 Μέτρα. οπότε +5 Μέρα από την εικόνα

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

Για την πρώτη ερώτηση οι μηχανισμοί που σε ενδιαφέρουν είναι bonding και load balancing.

Για τα λογιστικά δεν έχω άποψη, αλλά εάν βάλεις 30+ απαιτητικούς πελάτες σε ένα Prism δεν θα έχουν καλή εμπειρία χρήσης, ειδικά εάν είναι εκτεθειμένο σε πολύ θόρυβο και από ξένα δίκτυα. Αυτά θα δεις βέβαια στην πορεία, δεν είναι στατική η κατάσταση και ποτέ δύο εγκαταστάσεις δεν είναι ίδιες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω κάνει το σχέδιο στο πώς θα είναι ο συνδεδεμένα και τα μέρη που θα μπει ο εξοπλισμός αρχικά, έχει βγει η άδεια, μόνο μένει να γίνει παραγγελία ο εξοπλισμός όπου έχω καταλήξει σε αυτά.
Για της κεραίες θα μπούνε 2 ζευγάρια απο Rocket Prism 5AC με 45 μοιρών AirMAX Sector, η βάση θα είναι ο πυλώνας 3 μέτρων (η κεραία σύνολο θα είναι 5 μέτρα πιο πάνω απο την εικόνα). Και το καλώδιο που θα κατεβαίνει θα είναι FTP CAT5E  PET εξωτερικό μέσα σε ειδικό σπιράλ.
Κάτω θα μπεί ένα Rack 9U όπου θα έχει μέσα τα 3 Ρουτερ απο παρόχους και ένα καλό UPS, 2 κεραίες και 3 ρουτερ θα συνδεθούν σε ένα Edgerouter ER-X ώστε να γίνεται η ρύθμιση και για loadballancing αλλα και για τον έλεγχο μέσω ubiquity Cloud ISP (δεν βρήκα με παραπάνω πορτ είναι σε έλλειψη, στο μέλλον ΑΝ χρειαστεί θα γίνει αλλαγή)

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην μου ξεφεβγει κάτι απο το εξοπλισμό και σε θέματα συμβατότητας, οι κεραίες Stations θα είναι LiteBeam AC GEN2 γενικά αλλα θα υπάρχουν και μερικά LiteBeam M 23 που ήδη τα έχω και μοιράζομαι το ίντερνετ (αλλα θα αλλάξει βέβαια) σε απόσταση 9 και 5 περίπου χμ

Έγινε επεξεργασία από LeoNaXe
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2022 at 1:56 ΜΜ, το μέλος minast έγραψε:

Για την πρώτη ερώτηση οι μηχανισμοί που σε ενδιαφέρουν είναι bonding και load balancing.

Για τα λογιστικά δεν έχω άποψη, αλλά εάν βάλεις 30+ απαιτητικούς πελάτες σε ένα Prism δεν θα έχουν καλή εμπειρία χρήσης, ειδικά εάν είναι εκτεθειμένο σε πολύ θόρυβο και από ξένα δίκτυα. Αυτά θα δεις βέβαια στην πορεία, δεν είναι στατική η κατάσταση και ποτέ δύο εγκαταστάσεις δεν είναι ίδιες.

Ανεβάζω επίσης με τια 2 κεράιες που έχω ήδη το τράφικ για την μεριά που θα μπει η κάθε κεραία

Antenna1.jpg

Antenna2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

τελικά το προχώρησες?βρήκες παροχους για να σου δώσουνε internet ώστε να μπορέσεις να το μοιράσεις?

 

 

αν θέλεις και μπορείς δώσε μου κάποιο email σου γιατί θέλω να το προχωρήσω και εγώ στο Βόλο κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 15/2/2023 at 5:51 ΜΜ, το μέλος jimjam6 έγραψε:

Καλησπέρα

τελικά το προχώρησες?βρήκες παροχους για να σου δώσουνε internet ώστε να μπορέσεις να το μοιράσεις?

 

 

αν θέλεις και μπορείς δώσε μου κάποιο email σου γιατί θέλω να το προχωρήσω και εγώ στο Βόλο κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!

 

Σου έχω στείλει μήνυμα στο inbox του forun εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι.
Μετά απο μήνες ερευνας (τακτικά βεβαια) και με μερικά προβλήματα σας γράφω τη κατάφερα, είχε γίνει μια εγκατάσταση στην πολυκατοικία όπου απο έναν στην γειτονιά νόμιζε ότι είναι κεραία τηλεπικοινωνιών 5Γ κλπ κάλεσε την αστυνομία όπου και έγινε επίσημη αναφορά με αποτέλεσμα να έρθουν απο Θεσσαλονίκη ΕΕΤΤ για έλεγχο στο χώρο. Με τα ολίγοις δεν έγινε τίποτα επειδή ήταν λάθος αναφορά κλπ κλπ ανακάλυψα πως οι κεραίες πλέον μετά απο καινούριο κανονισμό θα πρέπει να είναι δηλωμένες στην πλατφόρμα ΣΥΛΗΑ και έχει ΠΑΡΑ πολλούς περιορισμούς. μια κεραία ανα 40τμ, μετρα ασφαλείας, υπογραφές απο ηλεκτρολόγους και πάει λέγοντας.
μπας περίπτωση με τα κουτσά στραβά έστισα μια υποδομή στα ποιό νόμιμα πλαίσια ως δοκιμαστικό στάδιο και βλέπω πως η δουλειά μπορεί να γίνει.
Πλέον ο κανονισμός επιτρέπει σε έναν Πυλώνα μέχρι 12 μέτρα το πολύ μόνο 3 κεραίες και έχω χωρίσει στην άκρη 10κ ευρά για να στήσω 2 πυλώνες όπου θα καλύπτει όλη την Ξάνθη και την περιφέρειά του σε σημεία που θέλει άδεια απο το Δασαρχείο.
Μεχρι τώρα όλα καλά, τα προβλήματα είναι

1) δεν μπορώ να βρώ μηχανικό όπου θα μου κάνει τα χαρτιά αλλα έχω πριζώσει μερικούς και το ψάχνουν {με τα λεφτα μου δουλεια δεν μπορώ να κάνω επειδή ψάχνουν για εύκολη δουλειά}

2) το δασαρχείο μου λέει μπορεί να παραχωρήσει μέρος και θέλει κάτοψη {θα γίνει η κάτοψη και να ελπίζω να μιν μου βγάλουν και άλλο πρόβλημα}

3) στην πόλη δεν βρίσκω εργολάβο για να μου κάνει τους πυλώνες, μια εταιρία μονο βρήκα που κάνει τέτοια στην Εδεσσα με κόστος 4500 ευρώ τα 2 {απο αλουμίνιο με 50*50 τετράγωνο όπου θα έχει πρόσβαση απο μέσα}

4) και πιο σημαντικό με προβληματίζει το κομμάτι του ίντερνετ που δεν υπάρχει πουθενά Ίντερνετ για μεταπώληση, οι 2 στην Ξάνθη που κάνουν την δουλειά παίρνουν οικιακές γραμμές και με loadballance τα μεταπουλάνε. Στην Νονα που πήγα και τους ξέρω μου είπαν απλά βάζεις πολλές γραμμές και κάνεις την δουλειά σου. Εγώ όμβς που χάνω τα μαλλιά μου απο το άγχος και θέλω να είμαι νόμιμος σε όλα δεν βρήκα καμια άκρη. Δηλαδή τη κάνουν όλες οι εταιρίες που πουλάνε ίντερνετ σε όλη την Ελλάδα;

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πιστεύω πώς τα συμβόλαια που έκανες αν είναι επάγγελματικα και όχι οικιακά δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. 

Για το θέμα uisp θα θελα να σε βοηθήσω αλλά αποτι βλέπω το έχεις προχωρήσει αρκετά και δεν θα χρειάζεσε κάποια βοήθεια πλέον. 😁

Μιας και εγώ είμαι απο Ξάνθη και ασχολούμαι ερασιτεχνικά με ασύρματα δίκτυα, δεν έχω ακούσει για τριτο WISP στην περιοχή. 

Ξεκίνησες πλέον λειτουργείς κανονικά ή ακόμα είσαι σε φάση δοκιμής? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.