Jump to content



Τηλεφωνικό κέντρο σε wind οικιακή γραμμη


Recommended Posts

Γεια σε όλους καινούργιος λοιπόν στο φόρουμ αυτό...και μαζί θέλω να μοιραστώ αυτό το πρόβλημα που υπάρχει με την wind oikiaki fttc100 το σπίτι είναι μεζονέτα και τέρμα κάτω στο υπόγειο θέλω ξεχωριστή γραμμή δηλ να μην σηκώνω το τηλ και ακογουντε οι συνομιλητές από πάνω......προσπαθοντας να φτάσω στην επίλυση μίλησα με το τεχνικό τμήμα σήμερα εκτός ότι σε οικιακές δεν δίνουν δεύτερο κανάλι άκουσα το εξής κουφό να φέρουν τεχνικό να εγκαταστήσει διπλή πρίζα?????? Τεσπά η αγορά ενός τηλ κέντρου συγκεκριμένα το tele-md108 θα λύσει το πρόβλημα??? Εγώ αυτό που θέλω τα δύο πάνω τηλέφωνα θα είναι σε ένα ταφ πάνω στο κέντρο σαν κύρια και του υπόγειου δικό μου σε άλλη θύρα όταν καλούν θέλω η κλήση να ακούγετε πάνω και πχ αν θέλουν να μιλήσουν με εμένα να πατάει ο συνομιλητής ένα πλήκτρο πχ(6. 602 κάτι τέτοιο) και να χτυπάει η δικιά μου συσκευή....πάντα μιλάω για έναν αρ. Σταθερού....ευχαριστώ εκ το προτέρων για τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται λογικά, θα πρέπει όλες οι τηλεφωνικές συσκευές να είναι πάνω στο κέντρο το οποίο θα πρέπει να ρυθμιστεί να πηγαίνει όλες τις εισερχόμενες κλήσεις στο εσωτερικό που θα έχεις το Τ με τις δύο επάνω συσκευές και το εσωτερικό στο οποίο θα είναι η κάτω συσκευή να παίρνει κλήση μόνο με transfer από πάνω. Βέβαια, όταν θα μιλάς εσύ στο κάτω, οι επάνω δεν θα μπορούν ούτε εξερχόμενη κλήση να κάνουν, ούτε εισερχόμενη να δεχτούν λόγω μονοκάναλης γραμμής. Επίσης πρέπει να δεις αν αυτό το κέντρο έχει κάποια πρόβλεψη για το τι γίνεται όταν δεν υπάρχει κανείς επάνω να το σηκώσει και θα πρέπει να τραβήξεις κατευθείαν τη γραμμή μόνος σου. Και τέλος, η καλωδίωση του κάτω τηλεφώνου δεν πρέπει να είναι μπλεγμένη με των επάνω αλλά θα πρέπει να είναι ένα ανεξάρτητο καλώδιο που θα πηγαίνει από την εσωτερική θύρα του κέντρου στη μια του άκρη, στο κάτω πριζάκι της συσκευής σου χωρίς να διακλαδώνεται με τις άλλες πρίζες του σπιτιού. Ίσως γι' αυτό να σου πρότειναν διπλή πρίζα, για να γίνει αυτός ο διαχωρισμός.

 

Κάτι που θα πρότεινα πριν πας σε αγορά κέντρου το οποίο θεωρώ σπατάλη για μονοκάναλη γραμμή, είναι να δεις εάν το router σου έχει ξεχωριστό phone 1 και phone 2 και αν αυτά μπορούν να λειτουργήσουν ως non duplex. Δηλαδή να χτυπάει π.χ. μόνο το phone1 και όταν το σηκώσουν, σηκώνεις το phone2 να δεις αν τους ακούς. Αν δεν τους ακούς, έχεις λύσει το μισό σου πρόβλημα χωρίς κέντρο. Το άλλο μισό είναι να υπάρχει κάποιος τρόπος transfer phone1 to phone2.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ZyXEL
VMG3625-T50B από ότι είδε σήμερα το phone2 λειτουργεί αν και έχω ένα κανάλι φωνής....δηλ αν απ' το phone 1 που έχει τώρα το ταφ βάλω τις 2 στσκευες και στο phone2 με καλώδιο το συνδέσω στο κέντρο θα καταφέρω κάτι?

Διπλή μπριζα έχω και το utp είναι ξεχωριστο

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι βάλεις κέντρο τότε το phone1 στο in του κέντρου, το phone2 πουθενά, το Τ σε μία από τις εσωτερικές θύρες του κέντρου και το κάτω τηλέφωνο σε μια άλλη εσωτερική του κέντρου.

 

Το ότι θα δούλευε και το phone 2 ήταν αναμενόμενο. Το θέμα είναι να δεις τι γίνεται όταν μιλώντας με συσκευή του phone1, σηκώσεις τη συσκευή του phone2. Ακούγεται η συνομιλία που κάνει το phone 1 ή απλώς βγάζει τόνο κατειλημμένου; Στην πρώτη περίπτωση, χρεάζεσαιι κέντρο ή να ρωτήσεις αν γίνεται να απενεργοποιηθεί το duplex μεταξύ phone1+phone2 και ακολούθως να δεις αν γίνεται μεταφορά ενεργής κλήσης από phone1 σε phone2. Το πρώτο (δηλ να δουλεύουν και τα δύο μεν, όχι ταυτόχρονα και όχι duplex δε) το έχω δει live σε πολλά router διαφόρων παρόχων αλλά το δεύτερο (μεταφορά ενεργής κλήσης μονοκάναλου από phone1 στο phone2) δεν το έχω συναντήσει αλλά αξίζει τον κόπο να τους ρωτήσεις αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λες να το συζητήσω με την wind διότι τους βλέπω βαθιά νυχτωμενους κάποιους στο τεχνικό τους τμήμα......και ιδιετερος όταν τους λες κάτι τέτοια δύσκολα transfer σαστιζουν

Ευχαριστώ πολύ παντος

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, προσπάθησέ το θα πρότεινα να τους το εξηγήσεις τι χρειάζεσαι μήπως το καταλάβουν και το παταπέμψουν σε ανώτερου επιπέδου τεχνικό τμήμα μπας και βγει άκρη. Επίσης μπορείς να τσεκάρεις μέσα στο μενού του router αν αναφέρει κάτι ή googlaροντας το μοντέλο του router αν υπάρχει κάποια σχετική εντολή 

που να τη δίνεις από την τηλεφωνική συσκευή σε στυλ *#xx# ή κάτι τέτοιο για να μεταφέρει τη γραμμή στο phone2 κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο αλλά ευχαριστώ από ότι έμαθα μόνο η κόσμοτε έχει τέτοιου είδους έξτρα περιποιήσεις κωδικούς sip Δευτέρα κανάλια φωνής κτλπ......από wind μου είπανε μόνο σε busines γραμμές αυτά....τι να πεις ολλοι πουλάνε κοπανιστο αέρα για χρυσάφι.....αυτό που σκέφτηκα είναι αν με κάποιο τρόπο ξεκλειδώσω το ρούτερ πάρω κωδικούς τηλ sip και τα παραμετροποίησω μετά σε voip adapter......πληρώνουμε "παρόχους" προκειμένου να μας παρέχουν κάποιες λύσεις στην καθημερινότητα και όχι να μας παρέχουν προβλήματα και να μας δεσμεύουν(πχ με συσκευές) τώρα αν έχεις ακούσει και εσύ κάτι αν γίνετε σε εξοπλισμό wind να βρούμε κωδικούς τηλ πες.....σε ευχαριστώ παντός για τις απαντησεις

Μετά μου λέγαν για διπλές πρίζες :) το είχα σκεφτεί πριν καμία 7 αιτία όταν ήταν να κατοικήσω στο υπόγειο και είχα φέρει δύο pet utp ένα για δίκτυο και ένα για τηλ......όλο το ηλ. σύστημα είναι φτιαγμένο από εμένα.......τώρα πιάνω 95 μγ βπς κάνα δυο φορές που τόλμησα να δηλώσω βλάβη.....έχει περίπου 2 χρόνια όταν ήμουν βοντα.....τέλια το θέμα ήταν δικό τους με το που είδε ο"τεχνικός ότι είχα κάνει εγώ τις γραμμές στο χώρο έφυγε εκνευρισμένος......

Μετά μου λέγαν για διπλές πρίζες :) το είχα σκεφτεί πριν καμία 7 αιτία όταν ήταν να κατοικήσω στο υπόγειο και είχα φέρει δύο pet utp ένα για δίκτυο και ένα για τηλ......όλο το ηλ. σύστημα είναι φτιαγμένο από εμένα.......τώρα πιάνω 95 μγ βπς κάνα δυο φορές που τόλμησα να δηλώσω βλάβη.....έχει περίπου 2 χρόνια όταν ήμουν βοντα.....τέλια το θέμα ήταν δικό τους με το που είδε ο"τεχνικός ότι είχα κάνει εγώ τις γραμμές στο χώρο έφυγε εκνευρισμένος......Ευχαριστώ πάντως αν δεν βρω λύση με κόβω για έξτρα γραμμή απ' τα ρολογια

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εκμεταλευτω τα απερ που δίνουν σε κινητά προκειμένου να περιορίσω και την ακτινοβολία του σμαρτφον....γιατί είμαι με vowifi....και θέλω να γυρίσω σε πατροπαράδοτες μεθοδους

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.