Jump to content



Περάσαμε στην εποχή του 5G


iseeklife

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι .Χάλασε το κινητό του αδερφού και πήγαμε ,πήραμε καινούργιο . Ένα από τα καινούργια χαρακτηριστικά ήταν ότι είχε 5G .

Το δοκιμάσαμε στο μπαλκόνι περιοχή κατεχάκη . Παλιά με το δικό μου έπιανε από 10 μέχρι 40 με 4g+  . Δεν είχα πολλές προσδοκίες λόγω του σημείου . 

Κάναμε τη μέτρηση και χτύπησε 500 Μbit  σταθερά . Φοβερό . Η αίσθηση καλή . Μένει να δοκιμάσουμε ένα ακόμα σημείο εκτός σπιτιού στην κατεχάκη όπου εκεί με 4g+ πιάνω 270 mbit . Σε 5G μπορεί να χτυπάει 1 gigabit . 

Στο κινητό που χρειαζόμαστε το πολύ 20 για mainstream έχουμε 500 , στο σταθερό που θέλουμε τουλάχιστον 400 gia download έχουμε 100. 

Καλή συνέχεια. Να μπείτε και εσείς στην εποχή του 5G

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω αδερφέ συμπάσχω . Το 14 που με ενδιάφερε το κινητό είχε ξεκινήσει το 4 g . Το είχα ενεργοποιήσει αλλά στην κατεχάκη δεν είχα δίκτυο . Δεν μπορούσαν να με πάρουν τηλέφωνο ,για data έπιανα νομίζω 2 mbit στο μπαλκόνι . 
πήγα στο τεχνικό ,μου είπε δέν έχει κεραία βάλε 3G στις ρυθμίσεις . Από τότε που άλλαξα έπιανα δίκτυο .αυτό για χρόνια . Πέρσι άλλαξα κινητό και μπήκα στην εποχή του 4g+ . Τότε αντιλήφθηκα ότι έχει αλλάξει η κατάσταση στις κεραίες . Το μόνο που με ενδιαφέρει πρακτικά πέρα από το χόμπι ,είναι να έχω δίκτυο να βλέπω cosmote tv στο δωμάτιο από το κινητό . Εκεί ευτυχώς , γιατί δεν πιάνει το τάμπλετ , πιάνω από 30 μέχρι 80 mbit με 4g+ . Αυτό που μου έκανε εντύπωση ότι είμαι πιο μακριά από το δρόμο και πιάνω περισσότερη ταχύτητα από ότι στο σαλόνι . 
αυτά . Μακάρι να βελτιωθεί και σε εσάς . Στο πισι μας ενδιαφέρει . Από το 18 κάποια παιχνίδια έχουν φτάσει 200 γίγα . 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Γεια σας και πάλι .Χάλασε το κινητό του αδερφού και πήγαμε ,πήραμε καινούργιο . Ένα από τα καινούργια χαρακτηριστικά ήταν ότι είχε 5G .

Το δοκιμάσαμε στο μπαλκόνι περιοχή κατεχάκη . Παλιά με το δικό μου έπιανε από 10 μέχρι 40 με 4g+  . Δεν είχα πολλές προσδοκίες λόγω του σημείου . 

Κάναμε τη μέτρηση και χτύπησε 500 Μbit  σταθερά . Φοβερό . Η αίσθηση καλή . Μένει να δοκιμάσουμε ένα ακόμα σημείο εκτός σπιτιού στην κατεχάκη όπου εκεί με 4g+ πιάνω 270 mbit . Σε 5G μπορεί να χτυπάει 1 gigabit . 

Στο κινητό που χρειαζόμαστε το πολύ 20 για mainstream έχουμε 500 , στο σταθερό που θέλουμε τουλάχιστον 400 gia download έχουμε 100. 

Καλή συνέχεια. Να μπείτε και εσείς στην εποχή του 5G

βρείτε μας κανένα σπίτι εκεί κοντά 🤣😂 εδώ που είμαι το 4G είναι 20-30MBs και  5G είναι 10-15MBs

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Το δοκίμασα πριν λίγες μέρες σε Γλυφάδα,Καισαιριανή.Το 4G αποδείχτηκε λίγο πιο γρήγορο στο download.Ανεβάζω τις δυο καλύτερες ταχύτητες.

Τέτοια τάξη,τέτοια αλφαδιά δεν την έχω δει.

Screenshot_20220919_140758_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_20220919_140853_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Και πως θα εκμεταλλευτεις τετοια ταχυτητα (δε σχολιαζω αν θα τα βγαλει περα το κινητο), πανω απο 200 δε νομιζω οτι χρειαζεται

Με ένα ωραίο 5G router και όλο το σπίτι επάνω, μια χαρά την εκμεταλλεύεσαι ;)

Πάντως όπως λέει και το ρητό "If you build it, they will come"...

Όσο οι μεγάλες ταχύτητες γίνονται κανόνας, τόσο περισσότερες υπηρεσίες που χρειάζονται ταχύτητα γίνονται πιο προσιτές.

Συμφωνώ ότι από κάποια ταχύτητα και πάνω η παρατηρούμενη βελτίωση είναι φθίνουσα. Όμως ακόμα και τα λίγα δευτερόλεπτα που γλιτώνεις σε κάθε μεγάλο αρχείο, κέρδος είναι.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Και πως θα εκμεταλλευτεις τετοια ταχυτητα (δε σχολιαζω αν θα τα βγαλει περα το κινητο), πανω απο 200 δε νομιζω οτι χρειαζεται

 

Το κινητό μια χαρά κατέβασε από το PlayStore εφαρμογές με 50-60MB/s. Βέβαια, η εγκατάσταση διήρκεσε ακριβώς τον ίδιο χρόνο ή λίγο περισσότερο από το ίδιο το downloading. Προφανώς, σε απλές εργασίες browsing, social κτλ καμία απολύτως διαφορά.

 

Μεγάλη διαφορά επίσης και στο upload, έβλεπα σταθερά πάνω από 4-5MB/s, δηλαδή περίπου 45Mbps.

 

Ωστόσο, το βασικό πρόβλημα είναι ότι το κινητό, είναι ακριβώς ότι λέει η λέξη. Καθώς το 5G δεν έχει την κάλυψη ακόμη του 4G, κινείσαι στην πόλη, ακόμη και λίγες εκατοντάδες μέτρα και οι ταχύτητες μεταβάλλονται ακαριαία. Για να εκμεταλλευτείς δλδ τις ταχύτητες 5G στο 100%, θα πρέπει αρχικά να δεις ποιες περιοχές καλύπτει ο πάροχος και έπειτα να κατασκηνώσεις "κάπου εκεί".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 ώρα πριν, το μέλος batrahian έγραψε:

Το router γιατί χρειάζεται; Το 5g δεν είναι όταν ανοίγεις τα data από την τηλεφωνία;

Δεν "χρειάζεται", αλλά είναι πολύ πιο εύκολο (και χρήσιμο) να αξιοποιήσεις μεγάλες ταχύτητες όταν τις μοιράζεις σε πολλές συσκευές/χρήστες/διεργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.