Jump to content



βοηθεια με bios


Recommended Posts

χαιρετω ολους,

 

μετα απο μια ζημια που ειχα με την μητρικη της asrock a55m-hvs μεχρι να δω τι θα κανω θα πρεπει να δουλευω με ενα παλιο fujitsu p5720

 

το bios εχει πολλες αγνωστες για εμενα επιλογες οπoτε ζητω την βοηθειαν σας

 

μητρικη fujitsu iq33 

επεξεργαστης intel e7200

μνημη 4 gb ddr2 800

windows 7 home x64

 

απο ταχυτητα παει καλα λαα στα γραφεικα δυξολευτεαι λιγο...

 

δεν ξερω εαν μπορω να βαλο ποιο νεα windows , ισως τα  10...
 

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εκκίνηση με F12 επιλέγεις το μέσο εγκατάστασης που θες να εκκινήσει. Αν έχεις τα Windows 10 σε USB stick ή dvd μπορείς να τα εγκαταστήσεις πολύ εύκολα επιλέγοντας αντίστοιχα. Το θέμα που ενδεχομένως να αντιμετωπίσεις είναι με κάποιους drivers αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση,αλλά σε compatibility mode λογικα δεν θα έχεις θέμα αν έχεις το cd με τους drivers. Διαφορετικά πας ψαχτά στο internet. 

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

φιλε chipakia  σε ευχαριστο για την απαντηση σου

 

προς το παρων δεν παω για νεα windows λογω του οτι βολευομαι με τα τα windows 7 που ειχα στον δισκο που εβγαλα απο το αλλo pc

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

 

το pc δουλευει κανονικα με τις εργοστασιακες ρυθμίσεις, 

 

εχω κανει disable την σειριακη και παραλληρη συνδεση και τον οδηγο δισκετταs

 

δυστιχως το bios του fujitsu δεν εχει επιλογες για βελτιστοποιηση , αλλα τι να τις κανω αφου το εχω ως εφεδρικο pc...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζεις το bios αν δεν υπάρχει λόγος. Ειδικά σε λαπτοπ.

Επίσης, δεν υπάρχουν καλύτερα settings. Δεν δουλεύουν όλα με τον ίδιο τρόπο. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις στο bios του λάπτοπ, εκτός και θες να κάνεις φορμάτ και χρειάζεται κάποια ρύθμιση για να βλέπει το usb.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου: άδικος κόπος!

Με μητρική socket 775 της fujitsu (όχι από τις γνωστές) και με διπύρηνο E7200, ποιές βέλτιστες ρυθμίσεις; "Τι είναι ο κάβουρας, τι είναι το ζουμί του" (= άδικος κόπος).

Δούλεψε με αυτό όπως είναι αφού σε "παράτησε" το FM1 σετ που έχεις. Κοίτα μπας και αναβαθμίσεις το δικό σου. Το να αγοράσεις μητρική FM1 δεκαετίας (αν την βρεις) δεν μου φαίνεται σωστό γιατί (το πιο πιθανό) θα πεθάνει και αυτή σύντομα από "γηρατειά"!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

φιλε topclr σε ευχαριστω για την απαντηση σου

 

αυτα που λες τα δεχομαι αλλα για τωρα δεν μπορω να παω σε στησιμο καινουργιου υπολογιστη 200+  εβρω ...

 

οι δουλειες εναι πολυ κατω αφου υπαρχει γενικως οικονομικη κριση...

 

εαν πεταξω τον amd τοτε θα ειμαι με μια ζημια 250+ εβρω που στοιχισε, δουλεψε 2 χρονια λογω του οτι τον ειχα ως εφεδρικο

 

τωρα εαν με 40 εβρω βρω αλλη μητρικη το πραγμα αλλαζει...

 

γαι την δουλεια μου ο ητανε μια χαρα, μιλαμε για επεξεργασια βινετο και rendering 1920

 

και ι7 να ειχα η διαφορα στην ωρα του rendering θα ητανε λιγοτερο απο 40 λεπτα

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.