Jump to content



MSI Optix G241 IPS


Recommended Posts

Καλησπερα σας,

 

Ειμαι καινουργιος στο forum πρωτο μου post, φοιτητης επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο, και ενω εψαχνα να αγορασω μια καινουργια οθονη επεσα τυχαια πανω στο post του @gdp77 σχετικα με την αγορα ενος καινουργιου υπολογιστη και εγιναν αναφορες σε καποιες οθονες που μου φανηκαν ελκυστικες. Το post ειναι το παρακατω:

Πιο συγκεκριμενα τωρα, ενδιαφερομαι να δωσω κοντα στα 200 ευρω για καινουργια οθονη (https://www.skroutz.gr/s/23404707/MSI-Optix-G241-IPS-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-144Hz-1ms-GTG.html), μιας και εχω ηδη μια που θα γινει 2η. Ψαχνω για 144hz αλλα οχι 4κ (εκτος εαν πιστευτε πως ειναι καλη ιδεα (δεν σκοπευω να αναβαθμισω καρτα γραφικων μεσα στην επομενη 2ετια)). Το setup μου εχει ως εξης, i3 12100, 32gb ram,  gtx1660 super και μια asus prime B660M-A D4. Ξερετε κατι καλυτερο να προτεινετε ή ειναι καλη επιλογη? 

 

Συγχωρεστε λαθη αρχαριου στο Post, διορθωσεις ευπρόσδεκτες :)

Έγινε επεξεργασία από GerogeAli
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τη συγκεκριμένη οθόνη την προτείνω ανεπιφύλακτα (προσοχή το stand είναι basic).

 

Αν μπορείς να κινηθείς στα 200€ που λες, δες και την LG που προτείνεται από άλλον συμφορουμίτη στο ίδιο thread. Στα χαρτιά φαίνεται καλύτερη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκευ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα παρω την MSI μιας και προτιμω την "χειροπιαστη" αποδειξη οτι ειναι καλυτερη παρα τα "χαρτια". Εαν καποιος ξερει κατι παραπανω για την LG θα μπορουσαμε να το συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GerogeAli έγραψε:

Οκευ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, θα παρω την MSI μιας και προτιμω την "χειροπιαστη" αποδειξη οτι ειναι καλυτερη παρα τα "χαρτια". Εαν καποιος ξερει κατι παραπανω για την LG θα μπορουσαμε να το συζητησουμε.

 

Δεν λέει κάτι αυτό. Στις οθόνες panel από panel διαφέρει. Εντάξει γενικά πάνω κάτω τα ίδια είναι αλλά π.χ. το backlight bleeding που μπορεί να έχεις εσύ, δεν είναι απαραίτητο να το έχω εγώ και το αντίστροφο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις παραγγείλει ήδη σε καλύτερη τιμή , βλέπω ότι η MSI ανέβηκε στα 200+ € στο skroutz. 

 

Ως έχει η κατάσταση, νομίζω ότι είναι ισάξια και ενδεχομένως καλύτερη η LG ( https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=account_favorites )

 

Πέρα από το προφανές (απείρως καλύτερο stand) η LG έχει ένα επιπρόσθετο χαρακτηριστικό που οι reviewers απανταχού στον πλανήτη δεν σχολιάζουν, απλά γιατί ποτέ δεν τεστάρουν τις οθόνες σε real usage σενάρια: 

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα το "shadow boost", ένα χαρακτηριστικό που ενισχύει τα σκοτεινά χρώματα επιτρέποντάς σου σε competitive shooters να βλέπεις λίγο καλύτερα τα ποντίκια που καμπάρουν στις σκιές. Κάθε εταιρεία το ονομάζει διαφορετικά, αλλά ας το πούμε "shadow boost". Λοιπόν αυτό για να το ενεργοποιήσω στο ελεεινό μενού της asus μου θέλω 13 διαφορετικά πατήματα σε κάποια από τα 6 (!!!!) κουμπιά που έχει στο άθλιο πάνελ. Όταν επιστρέψω στο desktop, θέλω άλλα 13 πατήματα στο πάνελ της οθόνης για να το απενεργοποιήσω, καθώς αυτό το shadow boost ξεπλένει κάπως τα χρώματα και δεν μπορώ να δουλέψω στο desktop όταν χρειάζομαι π.χ. image manipulation εργασία να κάνω. Δύσχρηστο εντελώς. Στην MSI είναι πιο απλά τα πράγματα γιατί έχει joystick. Η LG όμως, πέρα από το ότι έχει joystick, έχει και δυνατότητα να ελέγξεις τις ρυθμίσεις της και από εφαρμογή στο desktop!. Αυτό σημαίνει ότι ενεργοποιείς και απενεργοποιείς τέτοιου είδους  ρυθμίσεις με ένα κλικ από το desktop χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα κάθε φορά που χρειάζεται να αλλάζεις κάτι. 

 

Αυτά από τη δικιά μου εμπειρία.

 

ΥΓ την LG την αγόρασα για τον αδερφό μου εντός του καλοκαιριού γιατί του κάηκε μια παλιά DELL που είχε. Την είδα σε λειτουργία μόνο για μερικά λεπτά όταν του τη σετάρισα στο σύστημά του, και πραγματικά δεν νομίζω να έχει διαφορά ως προς την ποιότητα εικόνας από την MSI. Δηλαδή αν μιλάμε για τα ίδια χρήματα, θα πρότεινα LG. Αν μιλάμε για ποσό ~160-170€ που εγώ είχα βρει την MSI στις αρχές καλοκαιριού, τότε ΟΚ.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Ανεβηκε απο χθες 200+ ευρω απο τα 170 που ηταν. Ετσι που εγιναν τα πραγματα οντως LG και εγω θα προτιμουσα μιας και LG εχω και τωρα. Σε ευχαριστω για τα σχολια παντως, με βοηθησαν αρκετα :)

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2022 at 11:37 ΠΜ, το μέλος GerogeAli έγραψε:

φοιτητης επιστημης Υπολογιστων στο Ηρακλειο

... και επομένως, ο visual studio code, ή ο sublime text θα γίνουν το δεξί σου χέρι. Όταν θα γράφεις κώδικα, θα σου είναι απίστευτα βολικό το μεγάλο ύψος της ανάλυσης, να βλέπεις όσο γίνεται περισσότερες σειρές. Αντί λοιπόν να "μείνεις" σε 1080p, νομίζω πως δεν είναι και καμιά υπερβολική υπέρβαση, από τα 200 να πας στα 320€. Στην ανάγκη - και μιας που δηλαδή ήδη έχεις μια οθόνη - περίμενε κανα δίμηνο και μάζεψε αυτό το εξτρά 120άρι. Σε ανάλυση ύψους 1440 θα έχεις μεγάλη άνεση. Μεγάλη - πόσο μάλλον σε 4k. Κι όταν θέλεις να παίξεις, και το παιχνίδι δεν παίζει windowed - και μάλλον θα λαχανιάζει και η κάρτα, κατεβαίνεις σε 1080. Best of both worlds...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω εχει την https://www.skroutz.gr/s/23722792/MSI-Optix-G271-IPS-Gaming-Monitor-27-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=sku_color_variations για 3 ευρω παραπανω δεν αξιζει ?

 

Απο την αλλη αν οντως θελει να παραμεινει στα 1920χ1080 υπαρχει και αυτη https://www.skroutz.gr/s/33875909/Dell-G2422HS-IPS-Gaming-Monitor-23-8-FHD-1920x1080-165Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html με ενα 30αρι πανω βεβαια αλλα εχοντας ηδη την 27αρα περα απο τα χρωματα και το μενου της

η βαση της ειναι ολα τα λεφτα μπροστα στις βασεις της ΜSI η της LG.

 

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως τωρα εγινε η αγορα της LG παραπανω. Παρολα αυτα οι οθονες που πρετεινετε θα μπρουσαν να ειναι μια απο τις επιλογες. Ευχαριστω και παλι για την βοηθεια, ελπιζω η LG να μου ταιριαξει γαντι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι,

 

Μετα απο μια βδομαδα χρησης της LG ( https://www.skroutz.gr/s/28945797/LG-24GN650-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-με-χρόνο-απόκρισης-1ms-GTG.html?from=account_favorites ), τολμω να πω πως ειναι μια φανταστικη οθονη! Πολυ καλη βαση, χρωματα και εμφανιση. Σε συγκριση με την παλια μου, μερα με την νυχτα. Εμενα με εχει καλυψει πληρως και με το παραπανω.

 

Ανεβαζω και κανα δυο φωτογραφιες να δειτε setup + διαφορα στην οθονη.

 

IMG_20220918_112035.thumb.jpg.1455a3a28d48e108e051525763c9a285.jpgIMG_20220918_112021.thumb.jpg.158e1239aa15b27af06cef1cffe46f1c.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.