Jump to content


ένα σχόλιο για το streaming του gaming , geforce now .


iseeklife

Recommended Posts

γεια σας και πάλι . Ασχολούμαι σαν χομπίστας με τα πισι εδώ και 20 χρόνια και εαν βάλετε και 10 χρόνια με κονσόλες nintendo  πάμε στα 30 . παλιά θυμάμαι την 7850 που πήρα το 12 ,την είχα πάρει 250 ευρώ . μάλλον είναι καιρός να σταματήσουμε το gaming ή να μπούμε στην εποχή του streaming . σκόπευα να πάρω την 3080 16 γίγα αλλά μάλλον θα φτάσει στα 1500 και βάλε . Προσθέστε και ένα μπόνους από τον επεξεργαστή για να παίζει με την κάρτα πάμε στα 2000 χιλιάρικα . 

Είχα μαύρες σκέψεις τι θα απογίνω χωρίς χόμπι (έχω δοκιμάσει αρκετά ) και μετά έμαθα για το streaming . έβαλα δοκιμαστικά το geforce now . 

έκανα λάθος και δοκίμασα στην αρχή με το φτηνό του 1920 , 2080 τιερ . Πιξέλιαζε λόγω ανάλυσης και μάλλον δεν σε βάζει σε καλούς σέρβερ και έπεφτε και άλλο η ποιότητα λόγω streaming . Η εμπερία ηταν κακή . Θολούρα παντού . Υπόψιν έχω 2560 οθόνη .

Μετά είπα να δοκιμάσω την καλύτερη επιλογή .Δοκίμασα και τα πράγματα βελτιώθηκαν από άποψη ποιότητας. Δεν πιξελιάζει μάλλον λόγω ανάλυσης και τα textures είναι καλύτερα. μερικές φορές πέφτει η ποιότητα του stream και τα textures χαλάνε . Παίζω το battlefield 5 όλα στο ultra και δεν καταλαβαίνω μεγάλη διαφορά από το πισι μου . Είχε και ένα θετικό ότι ο επεξεργαστής ήταν ένας threadripper pro 16 πυρήνων . 

Μπορεί να το κρατήσω .Σαν κόστος βγαίνει περίπου στο 1/5 από τα μπόνους Που θα χάλαγα για να έπαιζα στο πισί μου στην τριετία . Η ποιότητα είναι χειρότερη από το πισι μου και η καθυστέρηση αισθητή .αλλά από το τίποτα είναι καλό . Μέχρι να ανέβει η τιμή βλέπουμε . 

Ενα θετικό που σκέφτομαι, αντι να πάμε χειρότερα,  θα πάμε καλύτερα . Δηλαδή . Έχω να αλλάξω ανάλυση και συχνότητα από το 2011 . Τώρα που το παιχνίδι το παίζουν άλλοι μπορώ να πάρω καλύτερη οθόνη . Και με βλέπω σε λίγο καιρό με 4Κ 144 hz .Το geforce now υποστηρίζει 4Κ μέχρι 120 νομίζω .  

ένα ακόμα αρνητικό που έχει είναι ότι δεν βρίσκει παιχνίδι στους server . λένε ότι έχουνε 20 μύρια συνδρομητές . Μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση . 

 

αυτά .Η ποιότητα είναι χειρότερη από το να το επεξεργάζεσαι στο πισι σου αλλά από το  τίποτα είναι καλύτερο . Επίσης 4Κ ανάλυση είναι μια βελτίωση . 

 

Όσοι είστε σε σκέψεις δοκιμάστε το. Την ακριβή επιλογή . Η φθηνή είναι χειρότερη και στους σέρβερ . 

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα δύο far cry , το 6 kai to new dawn και τα δύο είναι χάλια σε γραφικά . Δεν ξέρω εαν υποβαθμίζουν την ποιότητα λόγω σέρβερ . τα έχω βάλει στο ultra 2560 1440 , η ροή είναι 2450 1440 αλλά τα γραφικά πιξελιάζουν . το battlefield 5 από την άλλη δείχνει μια χαρά . 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι . Δοκίμασα το division 2 στο geforce now . το έβαλα στο ultra . Tα γραφικά ήταν καλύτερα από αυτά που παίζω εγώ στον υπολογιστή μου και έχω την εντύπωση ότι έτρεχε καλύτερα από τον υπολογιστή μου . μου άφησε θετική εντύπωση σε σχέση με τα far cry  . ήταν καλύτερη εμπερία με 46 ms lag ροής . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι . Δοκίμασα το cyberpunk 2077 να δω τα γραφικά εάν πιξελια ζουν και εάν είναι καλά . 
οπτικά ήταν καλά,  καμία σχέση με το farcry 6 που έπαιξα . 
τα έβαλα όλα στο τέρμα και με Rtx on και έπαιζε περίπου με 46 frames το παιχνίδι. Ούτε οι σέρβερ δεν το τρέχουν το παιχνίδι αξιοπρεπώς . 
τα textures ήταν καλά . 
δυστυχώς δεν έχει το red redemption  2 νομίζω να το δοκιμάσω . 
αυτά καλή συνέχεια . 

Link to comment
Share on other sites

100 mbit και το παιχνίδι απαιτεί 37 mbit . δεν έχω πρόβλημα με τη σύνδεση . μερικές φορές τα γραφικά είναι χάλια και προσπαθώ να καταλάβω το λόγο . όταν πέφτει το bandwith στα 12 ή στα 5 mbit το καταλαβαίνω . Αλλά δεν είναι το πρόβλημα στη σύνδεση . 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

100 mbit και το παιχνίδι απαιτεί 37 mbit . δεν έχω πρόβλημα με τη σύνδεση . μερικές φορές τα γραφικά είναι χάλια και προσπαθώ να καταλάβω το λόγο . όταν πέφτει το bandwith στα 12 ή στα 5 mbit το καταλαβαίνω . Αλλά δεν είναι το πρόβλημα στη σύνδεση . 

Στην συνδεση ειναι. Δεν μπορουμε να μιλαμε για απροβληματιστο streaming παιχνιδιων με 100αρες. 37 ειναι το μινιμουμ για να ''τρεξει'' το παιχνιδι. Σαν να τρεχεις δηλαδη το παιχνιδι με ενα μηχανημα ελαχιστων απαιτησεων. Ουτε την αναλυση θα πιασεις ουτε τα γραφικα. Ειμαι και σιγουρος οτι σε κοβει και το cpu. Ποιο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έπαιξα λίγο το battlefield 4 να θυμηθώ τα παλιά . όλα στο ultra και έπαιζε με 200 frames per second . δεν γνωρίζω εαν είχε frame limiter .  δεν λάγκαρε το mouse . έπαιζε καλά σε σχέση με το battlefield 5 που λαγκάρει λίγο το mouse . 

έπαιζα δηλαδή με επιδόσεις 2015 2017 σε κάρτα γραφικών . Καλή εμπειρία . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

γεια σας παίδες . Παίζω τον τελευταίο καιρό το battlefield 2042 μέσω geforce now . λαγκάρει λίγο το ποντίκι . παίζω(stream ) με 44 ping. ο σερβερ συνδέεται με 9 Ping . 

για λίγες μέρες δεν το είχαν διαθέσιμο λόγω αναβάθμισης . το ξαναέπαιξα και διορθώθηκε λίγο το λαγκάρισμα του ποντικιού . μπορείς πιο εύκολα να κάνεις ads . 

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και πάλι . 

Έβαλα να παίξω το witcher 3 μέσω geofrce now . 

Μού ζήτησε να κατεβάσει η steam 12 γίγα . Ξεκίνησε να κατεβάζει με 20 ΜΒ το δευτερόλεπτο και έφτασε να κατεβάζει με 200 ΜΒ το δευτερόλεπτο . Το μόνο που δεν γνωρίζω είναι εαν ήταν ταχύτητα εσωυπηρεσιακού σέρβερ ή μέσω ίντερνετ .Εαν ισχύει το δεύτερο κατέβαζε περίπου με 2 γιγαμπιτ το δευτερόλεπτο . Πρώτη φορά έχω δει στη steam τέτοια ταχύτητα . Στο youtube έχω δει να κατεβάζουν με 50 ΜΒ το δευτερόλεπτο. Δηλαδή με 500 μεγαμπίτ . Αυτά.

καλή συνέχεια . 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα παίδες . Έβαλαν σήμερα διαθέσιμο στο geforce now το τελευταίο Call of duty . Σε λίγο καιρό θα προσθέσουν και παλιότερους τίτλους . Έπαιζα με 40 ping στο σέρβερ και 45 ping στο stream . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.