Jump to content



Δεν μπορώ να αναβαθμίσω το firmware σε κάμερα Foscam C1


Recommended Posts

Έχω μια κάμερα Foscam C1 που έχει το firmware από μαμά (2.52.2.27) και προσπαθώ να το αναβαθμίσω σε 2.x.2.50.

Υποθέτω ότι χρειάζομαι την αναβάθμιση για λόγους ασφαλείας αλλά και για να δουλεύει με πιο σύγχρονο software (να φανταστείτε χρησιμοποιώ Internet explorer 21H2, με σύγχρονους browsers δεν λειτουργεί το plugin. Επίσης δεν έχω καταφέρει να την κάνω να δουλέψει με το Foscam VMS).

 

Ακολουθώ τις οδηγίες του οδηγού αναβάθμισης αλλά...

Ξεκινάει η αναβάθμιση, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση, τελειώνει η αντίστροφη μέτρηση κι εδώ κολλάει.

Λέει να περιμένω μέχρι να τελειώσει η αναβάθμιση και να γίνει η επανεκκίνηση της κάμερας που όμως δεν γίνεται ποτέ.

Οπότε αναγκάζομαι να την βγάλω από την πρίζα και να την ξαναβάλλω για να ξαναπάρει μπρος.

Η κάμερα συνδέεται με το ρούτερ με καλώδιο ethernet.

Τα φώτα σας.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έχω μια κάμερα Foscam C1 που έχει το firmware από μαμά (2.52.2.27) και προσπαθώ να το αναβαθμίσω σε 2.x.2.50.

Υποθέτω ότι χρειάζομαι την αναβάθμιση για λόγους ασφαλείας αλλά και για να δουλεύει με πιο σύγχρονο software (να φανταστείτε χρησιμοποιώ Internet explorer 21H2, με σύγχρονους browsers δεν λειτουργεί το plugin. Επίσης δεν έχω καταφέρει να την κάνω να δουλέψει με το Foscam VMS).

 

Ακολουθώ τις οδηγίες του οδηγού αναβάθμισης αλλά...

Ξεκινάει η αναβάθμιση, αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση, τελειώνει η αντίστροφη μέτρηση κι εδώ κολλάει.

Λέει να περιμένω μέχρι να τελειώσει η αναβάθμιση και να γίνει η επανεκκίνηση της κάμερας που όμως δεν γίνεται ποτέ.

Οπότε αναγκάζομαι να την βγάλω από την πρίζα και να την ξαναβάλλω για να ξαναπάρει μπρος.

Η κάμερα συνδέεται με το ρούτερ με καλώδιο ethernet.

Τα φώτα σας.

με ποιό browser συνδεεσαι και βλέπεις την κάμερα ?

Link to comment
Share on other sites

με τον Edge για να δεις την καμερα πρέπει να  ανοίξεις την ιστοσελίδα στον internet exlorer ,στον firefox μια χαρα την βλέπω την κάμερα , στον Chrome συνδέεται αλλά δεν δειχνει εικόνα, οσο για την αναβάθμιση εγω δεν την εχω κάνει .....δεν εχω κάποιο θέμα αφού λειτουργει η κάμερα εντάξει (FI9816P  και FI9853 EP)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω 6 καμερες της συγκεκριμενης εταιριας και η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες κολλανε. 
Δοκιμασε να της κανεις reset σε εργοστασιακες ρυθμισεις, να την βαλεις στο δικτυο εκ νεου και να ξανα δοκιμασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος xdoc έγραψε:

με τον Edge για να δεις την καμερα πρέπει να  ανοίξεις την ιστοσελίδα στον internet exlorer ,στον firefox μια χαρα την βλέπω την κάμερα , στον Chrome συνδέεται αλλά δεν δειχνει εικόνα, οσο για την αναβάθμιση εγω δεν την εχω κάνει .....δεν εχω κάποιο θέμα αφού λειτουργει η κάμερα εντάξει (FI9816P  και FI9853 EP)

Την βλέπεις μια χαρά στον Firefox;

Άρα κάτι διαφορετικό πρέπει να έχουμε:

image.png.8454702152d6561fbe95b4ee9c93eb81.png

Link to comment
Share on other sites

οι δικές μου κάμερες εχουν αυτά:

562478318_2022-10-28131525.png.22f82e674501b4e89d8fef7ac662507f.png

42282082_2022-10-28131603.png.459eca5a8b2ca68427333498e2a1272c.png

βλέπω οτι εχουμε τελείως διαφορετικό plugin ..........απεγκατέστησε αυτό που εχεις και κατεβασε απο το σαιτ το τελευταίο που εχει και εγκατέστησέ το και ξαναπροσπάθησε (τουλάχιστον για τον mozilla) .......σαν διεύθυνση στον browser για να συνδεθείς ποιά βάζεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.