Jump to content



Αγορά νέα ηχεία hi fi βιβλιοθήκης στέρεο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, έχω 2 ηχεία hi fi συγκεκριμένα τα wharfedale 11.2 είχα δώσει 350€ πριν 2 χρόνια τα ηχεία εντάξει είναι 8ohm αντίσταση  125W 250 και τα 2 άλλα από την πρώτη μέρα κάτι δε μου άρεσε στον ήχο, σκέφτομαι να πάω προς τα Dali ο ενισχυτής που τα συνοδεύει τώρα είναι ένας yamaha A-S201 στα 100+100W είναι συνδεδεμένος με υπολογιστή

 

 

 

στην Κάρτα ήχου με jack, δεν ξέρω αν έπαιρνα με οπτική ίνα αν έβλεπα διαφορά. Είχα πάει πριν χρόνια σε ένα κατάστημα public και είχα δει ένα στερεοφωνικό της yamaha 

αυτό  εδώ συγκεκριμένα, αν σας πω ότι ξεσήκωσε το κατάστημα στο όσο ανοίγαμε την ένταση και ειναι μονο 30W και τα δικα μου που ειναι 125W χανουν αρκετα σε ποιοτητα οχι τοσο σε ενταση και δεν ακούγονται ούτε μέχρι έξω,  τώρα ειδα τα Dali και βλέπω έχουνε πάρα πολύ Καλές κριτικές να τα προτιμήσω τι να κάνω; τα δικα μου δεν ξερω δεν εμεινα ευχαριστημένος καθόλου δυστυχώς τόσο κακή ποιότητά;  δηλαδή κάποιος με ποιο μικρά ηχεία και ακούγονται και κάτω και πάνω και παντού 

WWW.SKROUTZ.GR

 

yamaha-mcr-b043.jpg
WWW.BESTPRICE.GR

Βρες την καλύτερη τιμή για Yamaha MCR-B043 από χιλιάδες ηλεκτρονικά καταστήματα στην Ελλάδα. Δες χαρακτηριστικά, αξιολογήσεις χρηστών ή ρώτησε για το προϊόν
Link to comment
Share on other sites

Εχω Dali. Και για να σου πω την αληθεια ουτε dali θα ξαναεπαιρνα, ουτε κανενα τετοιας κατηγοριας. Θα προτιμουσα σιγουρα καποιο αυτοενισχυομενο ηχειο με ενεργο crossover. Απο μπατζετ; Τι σκεφτεσαι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Εχω Dali. Και για να σου πω την αληθεια ουτε dali θα ξαναεπαιρνα, ουτε κανενα τετοιας κατηγοριας. Θα προτιμουσα σιγουρα καποιο αυτοενισχυομενο ηχειο με ενεργο crossover. Απο μπατζετ; Τι σκεφτεσαι;

Δεν αξίζουν δηλαδή; Εγώ το έχω απορία αυτό το στερεοφωνικό της yamaha πως γίνεται να έχει τόσο μεγάλη ένταση είναι μόνο 30W τα ηχεία του μήπως παίζει ρόλο επειδή δεν περνάει από επεξεργασία  ο ήχος δηλαδή από κάποια κάρτα ήχου ή από κάποιον ενισχυτή όπως σε εμένα και αυτό είναι που λέμε τα αυτοενισχυομενα ηχεία  τέλος πάντων απο μπάτζετ τώρα πόσο να τα πουλήσω αυτά που έχω; Άμα  είναι περίπου 300€ να δώσω; αλλα αυτη την φορά να πάρω κάτι να μείνω ευχαριστημένος  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Δεν αξίζουν δηλαδή;

Νταξει, δε λεω αυτο ακριβως. Απλα, νομιζω πως ολα αυτης της κατηγοριας ειναι σχετικα "φτωχα". Δηλαδη: Εχω ενα ζευγος dali zensor 1 me 5.25 ιντσες γουφερ και τοποθετημενα σε λιγο παραπανω απο 2 μετρα μπροστα μου. Ο ενισχυτης μου ειναι ενας denon avr-x1300w. Ε, αμα θελησω ν αοκυσω κατι σε λιγο πιο υψηλες εντασεις, απλα δεν το ευχαριστιεμαι. Μολις αρχισω να λεω οτι ψιλοικανοποιουμαι απο ενταση, τα ηχεια εχουν ηδη αρχισει να κλανουν απο αποψη ποιοτητας. Αρχιζουν ψαλιδιζουν, τσιριζουν, μπερδευουν κλπ. Και εχω και subwoofer, υποψην.Τωρα αν πετυχω κανενα αρχειο με εξαιρετικη ποιοτητα, και πολυ υψηλης ποιοτητας ηχογραφησης και mastering, ε, ισως να το ευχαριστηθω καπως. Αλλα τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες.

 

Σιγουρα θα προτιμουσα να ειχα δωσει ολα αυτα τα χρηματα που εδωσα για να παρω 2 μονο ηχεια, με 8αρι woofer και ενα subwoofer. Βεβαια, προκειται για ποσο αρκετα παραπανω απο 300 ευρω.... Στα 300 ευρω, θα κοιτουσα καποιο ηχειο οπως το jbl 305 που τα δυο τεμαχια θα σου βγουν καπου τοσο. Και να συνδεσεις πανω τους την καρτα ηχου απευθειας και να τελειωνεις. Και αν πουλησεις το υπαρχον συστημα, τοτε δωσε αυτα τα χρηματα απο την πωληση να παρεις ενα subwoofer. Τοποθετησε τα και καπου "κοντα σου", και κατσε και ακου εσυ. Μη σε νοιαζει να ακουν και ολοι οι γειτονες.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Νταξει, δε λεω αυτο ακριβως. Απλα, νομιζω πως ολα αυτης της κατηγοριας ειναι σχετικα "φτωχα". Δηλαδη: Εχω ενα ζευγος dali zensor 1 me 5.25 ιντσες γουφερ και τοποθετημενα σε λιγο παραπανω απο 2 μετρα μπροστα μου. Ο ενισχυτης μου ειναι ενας denon avr-x1300w. Ε, αμα θελησω ν αοκυσω κατι σε λιγο πιο υψηλες εντασεις, απλα δεν το ευχαριστιεμαι. Μολις αρχισω να λεω οτι ψιλοικανοποιουμαι απο ενταση, τα ηχεια εχουν ηδη αρχισει να κλανουν απο αποψη ποιοτητας. Αρχιζουν ψαλιδιζουν, τσιριζουν, μπερδευουν κλπ. Και εχω και subwoofer, υποψην.Τωρα αν πετυχω κανενα αρχειο με εξαιρετικη ποιοτητα, και πολυ υψηλης ποιοτητας ηχογραφησης και mastering, ε, ισως να το ευχαριστηθω καπως. Αλλα τετοιες περιπτωσεις ειναι πολυ λιγες.

 

Σιγουρα θα προτιμουσα να ειχα δωσει ολα αυτα τα χρηματα που εδωσα για να παρω 2 μονο ηχεια, με 8αρι woofer και ενα subwoofer. Βεβαια, προκειται για ποσο αρκετα παραπανω απο 300 ευρω.... Στα 300 ευρω, θα κοιτουσα καποιο ηχειο οπως το jbl 305 που τα δυο τεμαχια θα σου βγουν καπου τοσο. Και να συνδεσεις πανω τους την καρτα ηχου απευθειας και να τελειωνεις. Και αν πουλησεις το υπαρχον συστημα, τοτε δωσε αυτα τα χρηματα απο την πωληση να παρεις ενα subwoofer. Τοποθετησε τα και καπου "κοντα σου", και κατσε και ακου εσυ. Μη σε νοιαζει να ακουν και ολοι οι γειτονες.

Απλά μου κανει εντυπωση οτι το στερεοφωνικο της yamaha με 60W ηχεια ξεσηκωσε ολο το καταστημα μεσα και νομιζω ειχε καπου στα 80€ αν θυμαμαι καλα, και ο ηχος που εβγαζε καμια σχεση με τα ηχεια των 350€ που εχω εγω 

Link to comment
Share on other sites

αυτοενισχυομενα studio monitor σε συνδυασμό με ένα καλό dac και θα σου πέσουν τα σαγόνια και τα μαλλιά μαζί

 

εχω τα prodipe 8" μαζι με Zen dac και οποιος τα εχει ακούσει δεν το πιστευε οτι αυτα  τα ηχεια παιζουν ετσι. και οι 2 εκ των οποίων φιλων μου εχουν λαμπατους ενισχυτες (Jadis 20.000 eurw+++), ξέρουν δλδ απο καλο ηχο

Επίσης, περιττό να πω οτι δεν μπορω να δυναμώσω πάνω απο το μισο γιατι θα εχω σοβαρο θεμα με τους γείτονες. Και μιλάμε για ενα σύστημα που κόστισε σύνολο 470ε  

Έγινε επεξεργασία από BloodMage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ λίγες οι 4,5". Βέβαια παίζει μεγάλο ρολο ο χώρος σου.

αν έχεις μεγάλο χώρο πχ σαλόνι πάνε για 8" και κάποια στιγμή προσθέτεις και ένα sub. Αλλά για αρχή και χωρίς sub και είσαι κομπλέ με τα τα 8 άρια 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

πολυ λίγες οι 4,5". Βέβαια παίζει μεγάλο ρολο ο χώρος σου.

αν έχεις μεγάλο χώρο πχ σαλόνι πάνε για 8" και κάποια στιγμή προσθέτεις και ένα sub. Αλλά για αρχή και χωρίς sub και είσαι κομπλέ με τα τα 8 άρια 

Δυστηχως δεν εχω χωρο 15 με 20TM ειναι το δωματιο μου

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος panos 12 έγραψε:

Δυστηχως δεν εχω χωρο 15 με 20TM ειναι το δωματιο μου

 

Γιατί δυστυχώς; Μια χαρά είναι τα τετραγωνικά σου. Βάλε εκεί 2 ενεργά 8αρια, δωστους και ήχο από το pc και κάτσε να ευχαριστηθείς 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

τυχανει να εχω τα warfedale diamond iii με τα οποια δουλευω εδω και παρα πολλα χρονια

 

ο ηχος τους ειναι πολυ καλος, καλιτερος και απο καποια ποιο νεα diamonds

 

τα εχω για να τεσταρω τις τελικες μου μιξεις

 

σημερα βρισκει καποιος πολυ καλα ηχεια αλλα οι τιμες εχουνε ανεβει πολυ

 

εξαρταται απο τι ακους..

 

ακουστικη μουσικη, κλασσικη, ηλεκτρονικη, jazz...

 

εξαρταται απο τι ακους..

 

ακουστικη μουσικη, κλασσικη, ηλεκτρονικη,

 

καλες μαρκε σεδω και χρονια ειναι...

 

b&w, heybrook, acoustic energy...

 

πολυ αξιολογα ειναι τα  reviews του περιοδικου what hifi

 

Best bookshelf speakers 2022: budget to premium | What Hi-Fi? (whathifi.com)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 19/12/2022 at 10:16 ΠΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

καλημερα σε ολους,

 

τυχανει να εχω τα warfedale diamond iii με τα οποια δουλευω εδω και παρα πολλα χρονια

 

ο ηχος τους ειναι πολυ καλος, καλιτερος και απο καποια ποιο νεα diamonds

 

τα εχω για να τεσταρω τις τελικες μου μιξεις

 

σημερα βρισκει καποιος πολυ καλα ηχεια αλλα οι τιμες εχουνε ανεβει πολυ

 

εξαρταται απο τι ακους..

 

ακουστικη μουσικη, κλασσικη, ηλεκτρονικη, jazz...

 

εξαρταται απο τι ακους..

 

ακουστικη μουσικη, κλασσικη, ηλεκτρονικη,

 

καλες μαρκε σεδω και χρονια ειναι...

 

b&w, heybrook, acoustic energy...

 

πολυ αξιολογα ειναι τα  reviews του περιοδικου what hifi

 

Best bookshelf speakers 2022: budget to premium | What Hi-Fi? (whathifi.com)

 

Ποιο πολύ ακούω λαϊκά έντεχνα 80s και μετά παμε Kiss scorpions bon jovi    εχω βρει αυτα τα dali spector 2 και τα yamaha μετα 

WWW.SKROUTZ.GR

 

WWW.SKROUTZ.GR

 

Link to comment
Share on other sites

Dali spektor 2 στα 318 ευρώ;;; Όταν είχε βγάλει τη σειρά spektor την τοποθετουσε ως entry level, και μάλιστα ως κατώτερη της σειράς zensor. Το ηχείο αυτό, είχε κάτι λιγότερο από 200 ευρώ. Το αντίστοιχο δαπέδου dali spektor 6 ήμουν ένα βήμα πριν τα πάρω. 450 ευρώ αμέσως μόλις κυκλοφόρησαν... Αλλά είπα να κάνω υπομονή να έπαιρνα τα zensor 5 στα 540, η τα zensor 7 στα 700... Και τώρα βλέπω τα spektor 6 στα 740 και μόνο γέλια με πιάνουν... Συγγνώμη αλλά νομίζω θα επιμείνω στην αρχική μου τοποθέτηση. Σταμάτα να κοιτάς τέτοια ηχεία.... Εκτός από μετριότητα έως κακά, πλέον είναι και γελοία ακριβά...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πάγαινε για μια δωρεάν ακρόαση στο Athens Pro Audio αν είσαι Αθήνα, και ακου στην ξεφτίλα τα maudio η οποιο ενεργο monitor και θα καταλάβεις γιατί επιμένουμε τόσο 

Link to comment
Share on other sites

καλην χρονια σε ολους,

 

εαν ρωτησειs δεκα ατομα για ηχεια μαλλον θα παρεις δεκα διαφορετικες απαντησεις για το ποια ειναι τα καλυτερα

 

το ποιο σωστο ειναι να ακουσεις εσυ τον ηχο του καθενος ξεχωριστα παιζοντας το cd της αρεσκειας σου

εαν εχεις μεγαλητερη πειρα θα βασιστεις σε reviews (gearspace, future music, computer & music)

 

στα χρονια που δουλευω εχω ακουσει αρκετα ηχεια αλλα μονο μερικα ξεχωριζουνε, αλλα εχουνε δυνατο μπασο, αλλα εχουνε εντονες ψιλες.... πολυ λιγα ηχεια σε βαζουνε στον χωρο της ηχογραφησεις με καθαρες μεσαιες συχνοτητες, μιλαμε για bbc ls3/5a

 

συντομα θα παραγγειλω τα macke cr4x που μαζι με το rme ad1 θα μου δωσουνε εναν καλο ηχο...

 

καλην χρονια σε ολουs

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα πηγα σε μαγαζι στουντιο που εχει ηχεια βαλαμε ηχεια ακομα και των 800€ και δεν μου αρεσαν ευτηχως αυτη την φορα ακουσα ηχεια και δοκιμασαμε καμια 6 διαφορετικα ηχεια αυτο εχει σημασια και βρηκαμε των 50W 4ohm αυτα εδω πηρα https://www.skroutz.gr/s/35065965/Adastra-AB-5-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-50W-2-Δρόμων-Π19xΒ16-7xΥ28-5εκ-Μαύρα.html  

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2023 at 7:52 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Λοιπον τελικα πηγα σε μαγαζι στουντιο που εχει ηχεια βαλαμε ηχεια ακομα και των 800€ και δεν μου αρεσαν ευτηχως αυτη την φορα ακουσα ηχεια και δοκιμασαμε καμια 6 διαφορετικα ηχεια αυτο εχει σημασια και βρηκαμε των 50W 4ohm αυτα εδω πηρα https://www.skroutz.gr/s/35065965/Adastra-AB-5-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-50W-2-Δρόμων-Π19xΒ16-7xΥ28-5εκ-Μαύρα.html  

Καλησπέρα τελικά βρήκα ηχεία των 100€  αφού με είπε τρελό στο κατάστημα ο καταστηματάρχης βάλαμε είχε magnat των 650€ και δεν μου άρεσαν πάλι. Τα ηχείο  αυτό της Adastra  μου θύμισε δεκαετία 90 όταν έβαζαν οι γείτονες μουσική από τα στέρεο. Τέλος, πάντων ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και τις προτάσεις σας,  ένα μοντέλο είχε όλο και όλο δεν ξέρω αν είναι γνωστή μάρκα άλλα μου άρεσαν

1673271776362.jpg.92e60ba443063b2b15c1e31247eb74fe.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά ο ενισχυτής  της yamaha πρέπει να έχει κάποιο θέμα και Ίσως να μην έφταιγαν τα ηχεία μου τα παλιά βγάζει ένα φύσημα στα ηχεία ο ενισχυτής είναι απο RCA  με jack πίσω στην Κάρτα ήχου και τα 2 ηχεια +- πίσω στον ενισχυτή δοκίμασα έβγαλα το jack απο τον υπολογιστή πάλι ακούγεται, άλλαξα καλώδια στα ηχεία το ίδιο, τον έβαλα σε άλλη πρίζα πάλι το ίδιο, τα ηχεία είναι 50+50W 4ohm ο ενισχυτής είναι 100+100W  που δεν πιστεύω ότι είναι τόσο γιατί ήτανε φτηνός κάπου στα 170 τον είχα πάρει  πρέπει να έχει θέμα, γιατί εκεί που άκουσα τα ηχεία με ενισχυτή ποιο ακριβό άλλον ήχο άκουγα  και ήτανε και ποιο μικρος 70W νομιζω παλι της yamaha στα 370€ ητανε η τιμη του  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.