Jump to content



Νέο desktop pc


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά!

Μιας και μπήκε ο νέος χρόνος λέω να πάρω κι εγώ ένα καινούριο pc.

 

Τώρα έχω ένα Laptop i5 520M @ 2.40MHz με 4GB RAM. Και θα λεγα ότι με καλύπτει. (ο κύριος λόγος που θέλω να το αντικαταστήσω μ 'ένα desktop είναι γιατί στο λάπτοπ δεν μπορώ να συνδέσω πολλούς σκληρούς δίσκους...)

Το αναφέρω για να πω ότι δεν έχω υψηλές απαιτήσεις για υπολογιστική δύναμη, δεν ασχολούμαι με gaming και τα σχετικά.

Το πιο 'βαρύ' πρόγραμμα που χρησιμοποιώ μάλλον πρέπει να είναι το Fusion 360.

 

Οπότε, ξεκινώντας από τον επεξεργαστή, σκέφτομαι κάποιον από τους 3 παρακάτω:

 

AMD-Ryzen-5-5600G-3-9GHz

Intel-Core-i5-11400F-2-6GHz

Intel-Core-i5-10400F-2-9GHz

 

Συμφωνείτε με κάποιον από τους από πάνω; Έχετε κάποιον άλλο να προτείνετε μέχρι αυτή την τιμή; (120 ευρώ)

Από άποψη απαγωγής θέρμανσης μήπως οι Intel υπερτερούν; (έτσι διάβασα κάπου)

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Σημείωση: Δεν γνωρίζω από σχεδιαστικά προγράμματα οπότε μπορεί και να είναι κάπου λάθος η άποψή μου.

 

Στις απαιτήσεις του Fusion 360 (στις προτεινόμενες, όχι τις ελάχιστες) αναφέρει εξαπύρηνο επεξεργαστή και ξεχωριστή κάρτα γραφικών με τουλάχιστον 4GB VRAM. Επειδή έχεις μάλλον περιορισμένο budget και προέρχεσαι από "αρχαίο" laptop λογικά και τα ενσωματωμένα ενός εξαπύρηνου θα σε καλύψουν. Αργότερα αν στρώσουν οι τιμές σε κάρτες γραφικών, θα προσθέσεις μια.

Στις επιλογές σου ο 5600G έχει γραφικά αλλά οι 10400F, 11400F δεν έχουν (στους Intel οι επεξεργαστές "F" δεν έχουν γραφικά). Αν καταλήξεις σε Intel επέλεξε επεξεργαστές χωρίς "F" για να μην χρειαστείς έξτρα κάρτα γραφικών.

 

Προσωπικά (για όσο φθηνότερα) θα επέλεγα τον 5600G από foxstore (116€) με μια B450 με αρκετές SATA θύρες (6) όπως η Asrock B450 Pro4 R2.0 από 77€ μαζί με 16GB DDR4 3200Mhz (τουλάχιστον). Οι 10400, 11400 είναι ακριβότεροι και οι μητρικές με Η410 μόνο με 4 SATA θυρες. Ενδεχομένως ένας 12400 με μια B660 μητρική να είναι ο καλύτερος συνδυασμός αλλά όχι φθηνός.

Η απαγωγή της θερμότητας σε αυτούς που κοιτάς δεν είναι πρόβλημα. Η στοκ ψήκτρα είναι αρκετή, ίσως για λιγότερο θόρυβο μια έξτρα ψήκτρα του εμπορίου.

 

Και πριν καλοσκεφτείς όσα έγραψα, μην ξεχάσεις την σημείωση παραπάνω! :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

AMD Ryzen™ 5 5600G στα 120,78€ από foxstore.

Asrock B450 Pro4 R2.0 στα 76,62€ από multicopter.

Kingston ValueRAM 8GB DDR4 RAM με Ταχύτητα 3200 για Desktop στα (2x20,94€) 42€ από multicopter.

Σύνολο 239,4€.

 

Αυτά λέω να πάρω, κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο.

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχε μονο στο νου σου, οτι υπαρχει πιθανοτητα να θελει bios update η μητρικη, για να δει τον επεξεργαστη. Σε παρομοιο pc φιλου που στηθηκε πριν 1.5 μηνα, ειχε ολοκαινουριο bios(11/2022), αλλα δεν ειναι 100% σιγουρο οτι δεν θα σου ρθει με παλιο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έχω μια ένσταση για τις μνήμες. Το ότι είναι μονές (και όχι ζευγάρι) το παραβλέπουμε γιατί θα μπορούν να δουλέψουν ως ζευγάρι. Το ότι έχουν "χαλαρούς" χρονισμούς (CL22) δεν "στέκει". Καλύτερα να πάρεις (από multicopter) τις G.Skill Aegis 3200Mhz CL16 στα 41,63€

 

Όσο για το BIOS update που ανέφερε ο god, έχει δίκιο σε γενικές γραμμές. Η συγκεκριμένη μητρική όμως είναι πρόσφατο μοντέλο και από τη δεύτερη-τρίτη έκδοση BIOS υποστηρίζει τον 5600G (η αρχική έκδοση είναι 1 μήνα πριν την δεύτερη). Τώρα αν είσαι τόσο άτυχος και πέσεις σε παρτίδα με το αρχικό BIOS (μέσα από τον 1 μήνα).. τι να πω!

Άλλη περίπτωση με σίγουρα αναβαθμισμένο BIOS είναι η Gigabyte B450M DS3H V2 από Πλαίσιο στα 74,90€. Την πήρα πριν τα Χριστούγεννα και είχε το τελευταίο BIOS (F63). Η DS3H όμως διαθέτει μόνο 4 SATA θύρες, γι' αυτό δεν την πρότεινα πριν

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Τώρα αν είσαι τόσο άτυχος και πέσεις σε παρτίδα με το αρχικό BIOS (μέσα από τον 1 μήνα).. τι να πω!

Η οποία αναβάθμιση του BIOS είναι απλά η εγγραφή σε ένα USB Stick ενός αρχείου και η εκκίνηση με αυτό το USB Stick;

Ή κάτι πιο πολύπλοκο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο πιο πολύπλοκο αλλά όχι δα και κάτι ακατόρθωτο.

 

1)Κατεβάζεις το τελευταίο bios από το site του κατασκευαστή της μητρικης

2) Κάνεις export το αρχείο σε ένα φλασάκι

3)Ανάβεις το pc και μπαίνεις bios 

4) Όντας μέσα στο bios ψάχνεις την επιλογή qflash , την επιλέγεις 

5) εδώ λογικά θα χρειαστεί να επιλέξεις το φλασάκι και το αρχείο bios, και από κει και πέρα η μητρική θα το περάσει. 

 

Εδώ νομίζω τελείωσες. Επανεκκινεις το μηχάνημα και είσαι έτοιμος.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2023 at 1:07 ΜΜ, το μέλος TopCLR έγραψε:

Άλλη περίπτωση με σίγουρα αναβαθμισμένο BIOS είναι η Gigabyte B450M DS3H V2 από Πλαίσιο στα 74,90€. Την πήρα πριν τα Χριστούγεννα και είχε το τελευταίο BIOS (F63). Η DS3H όμως διαθέτει μόνο 4 SATA θύρες, γι' αυτό δεν την πρότεινα πριν

Το multicopter μου ακύρωσε την παραγγελία (Asrock B450 Pro4 R2.0 και τη RAM) χωρίς να μου εξηγήσει γιατί και το τηλέφωνό τους δεν λειτουργεί!

Κάτι αναφέρουν για....αναβάθμιση...

Τααυτόχρονα αυξήθηκε και η τιμή της μητρικής (ή είσαι γκαντέμης ή δεν είσαι 😁), οπότε λέω να πάρω την άνωθι προτεινόμενη...εντάξει και 4 SATA πιστεύω θα μου φτάσουν...

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο. δεν έχει έξοδο VGA (το μόνιτόρ μου έχει μόνο VGA είσοδο).

Λέτε να βάλω HDMA to VGA καλώδιο;

Μάλλον όχι, απ' ότι καταλαβαίνω πολλλές φορές δεν δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Καλή τιμή δεν έχει πλέον καμιά! Τελειώνει το στοκ σε AM4 και ξεφεύγουν πολύ οι τιμές! Ακόμα και οι επεξεργαστές πήραν τον "ανήφορο" (φαίνεται πως τελειώνουν και αυτοί). Φτάνουμε πλέον στο σημείο που θα πάρεις ό,τι βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.