Jump to content



Πως να αναβαθμίσω σε windows 11 με τα bios μου?


Recommended Posts

Είναι ένας μεγάλος πονοκέφαλος τα νέα windows, ο υπολογιστής μου δεν κάνει support το secure boot η το tpm και δε μπορώ να κάνω την αναβάθμιση, έχει κανείς κανά εναλλακτικό τρόπο να το κάνω?

 

Μου κάνει εντύπωση γιατί ο υπολογιστής είναι μοντέρνος σχετικά αγορασμένα τα κομμάτια το 2020 και αρκετά καλά κομμάτια, μου μοιάζει αδιανόητο να μη μπορώ να κάνω την αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

ο υπολογιστής μου δεν κάνει support το secure boot η το tpm

 

13 ώρες πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

ο υπολογιστής είναι μοντέρνος σχετικά αγορασμένα τα κομμάτια το 2020

 

Αυτά τα δύο αποκλείεται να συμβαίνουν συγχρόνως. Το πολύ - πολύ να έχεις ryzen 2200G ή 2400G που δεν υποστηρίζονται επισήμως, αλλά δουλεύουν μια χαρά με την κατάλληλη παράκαμψη (ελληνιστί, workaround).

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, cabdik said:

γραψε και τι κομματια εχεις!!!   

 

εκτος κι αν θες απαντησεις απο την.....ΠΥΘΙΑ...>!!!!

amd ryzen 7 2700 8-core 3.20 ghz 64 bit

Η motherboard είναι gigabyte αγορασμένη τέλη 2019, δε θυμάμαι το ακριβές μοντέλο αλλά θα τη χαρακτήριζα μοντέρνα

ram 32gb 

Gpu radeon rx 580 series

2 hours ago, Oric said:

 

 

Αυτά τα δύο αποκλείεται να συμβαίνουν συγχρόνως. Το πολύ - πολύ να έχεις ryzen 2200G ή 2400G που δεν υποστηρίζονται επισήμως, αλλά δουλεύουν μια χαρά με την κατάλληλη παράκαμψη (ελληνιστί, workaround).

δεν έχω κάνει καμία παράκαμψη, όταν πήρα τα κομμάτια ήταν αρκετά καλά, μόνος έστησα το PC, το έφτιαξα τότε για να κάνει κάποια πολύ βαριά πράγματα σε games, μου μοιάζει σαν αστείο να μη μπορεί να κάνει κάτι τόσο βασικό

Link to comment
Share on other sites

Μιλωντας παντα για fresh install, εγω εκανα το παρακατω σε a320 & 2200G και δουλευει μια χαρα...

Ισως να πιανει και σε upgrade, αλλα πας με δοκιμη και τον σταυρο στο χερι...


 

type-regedit.png
WWW.EASEUS.COM

Do you want to download Windows 11 on your old computer? But you don't know how to bypass Secure Boot and TPM 2.0 Windows 11 requirements. Then, check this post carefully.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, god said:

Δεν εχω μεγαλη επαφη με windows, αλλα μηπως ειναι θεμα uefi και legacy bios; Η εγκατασταση των win 10 εγινε με uefi;

 

Το πρόβλημα ήταν μάλλον αυτό

 

9f5ae847c42121d45f8fad0f8803a490.png

 

Είχα προσπαθήσει να το φτιάξω στα BIOS, μου έδινε κάποιες επιλογές αλλά μάλλον ήταν μάταιες. Τώρα που το θυμάμαι καλύτερα, το TPM 2.0 το είχα, δεν ήταν αυτό το πρόβλημα νομίζω.

 

3 hours ago, Oric said:

 

Ποιο μοντέλο είναι ακριβώς; 

ASRock B450 Gaming K4

 

4 hours ago, YDinopoulos said:

Μιλωντας παντα για fresh install, εγω εκανα το παρακατω σε a320 & 2200G και δουλευει μια χαρα...

Ισως να πιανει και σε upgrade, αλλα πας με δοκιμη και τον σταυρο στο χερι...


 

type-regedit.png
WWW.EASEUS.COM

Do you want to download Windows 11 on your old computer? But you don't know how to bypass Secure Boot and TPM 2.0 Windows 11 requirements. Then, check this post carefully.

 

 

Είχα διαβάσει κάπου ότι όλα αυτά τα κόλπα δουλεύουν μόνο με fresh install, εγώ το δοκίμασα να το βάλω ως αναβάθμιση από το windows assistant όπου μου έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν πληρώ τα minimum requirements, το θέμα είναι ότι φοβάμαι πολύ μη διαγράψω όλα τα αρχεία μου και μου πει τελικά ότι δε γίνεται, γιατί ο υπολογιστής είναι γεμάτος με apps και πολλά και θα είναι μεγάλος πόνος να τα ξαναφτιάχνω ειδικά αν απέτυχε η αναβάθμιση.

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, YDinopoulos said:

Μιλωντας παντα για fresh install, εγω εκανα το παρακατω σε a320 & 2200G και δουλευει μια χαρα...

Ισως να πιανει και σε upgrade, αλλα πας με δοκιμη και τον σταυρο στο χερι...


 

type-regedit.png
WWW.EASEUS.COM

Do you want to download Windows 11 on your old computer? But you don't know how to bypass Secure Boot and TPM 2.0 Windows 11 requirements. Then, check this post carefully.

 

Βασικά είχα κάνει ακριβώς αυτό πριν προσπαθήσω να το κάνω install, τώρα βλέπω ότι έχω ήδη βάλει αυτά τα δύο στο registry αλλά και πάλι δεν ήταν αρκετό, ωστόσο τώρα βάλανε δικό τους λογισμικό για να το περάσεις, δε μου έδινε τέτοια επιλογή όταν το είχα προσπαθήσει, για να δούμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Είχα διαβάσει κάπου ότι όλα αυτά τα κόλπα δουλεύουν μόνο με fresh install, εγώ το δοκίμασα να το βάλω ως αναβάθμιση από το windows assistant όπου μου έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν πληρώ τα minimum requirements, το θέμα είναι ότι φοβάμαι πολύ μη διαγράψω όλα τα αρχεία μου και μου πει τελικά ότι δε γίνεται, γιατί ο υπολογιστής είναι γεμάτος με apps και πολλά και θα είναι μεγάλος πόνος να τα ξαναφτιάχνω ειδικά αν απέτυχε η αναβάθμιση.

 

Ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος ως MBR ή GPT; Αυτό μπορείς να το ελέγξεις ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Αν είναι ήδη GPT, τα πράγματα είναι εύκολα. Αν είναι MBR, είναι λιγώτερο εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, AlexanderK said:

δοκίμασες bios update?

το σύστημα σου υποστηρίζεται κανονικά από windows 11.

μόνο οι ryzen 1ης γενιάς δεν υποστηρίζονται

 

Όντως, αυτό δε το έχω δει πουθενά αλλά είναι επικίνδυνο?

 

Βρήκα αυτό κάτι στη σελίδα της asrock, μπορώ να πάω απευθείας στη τελευταία έκδοση ή αυτή που υποστηρίζει τα win 11?

 

asrock.com/mb/amd/fatal1ty%20b450%20gaming%20k4/index.asp#BIOS  - το γράφει κιόλας ότι ένα update υποστηρίζει τα win 11

 

4 minutes ago, Oric said:

 

Ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος ως MBR ή GPT; Αυτό μπορείς να το ελέγξεις ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Αν είναι ήδη GPT, τα πράγματα είναι εύκολα. Αν είναι MBR, είναι λιγώτερο εύκολα. 

MBR

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Είχα διαβάσει κάπου ότι όλα αυτά τα κόλπα δουλεύουν μόνο με fresh install, εγώ το δοκίμασα να το βάλω ως αναβάθμιση από το windows assistant όπου μου έλεγε ξεκάθαρα ότι δεν πληρώ τα minimum requirements, το θέμα είναι ότι φοβάμαι πολύ μη διαγράψω όλα τα αρχεία μου και μου πει τελικά ότι δε γίνεται, γιατί ο υπολογιστής είναι γεμάτος με apps και πολλά και θα είναι μεγάλος πόνος να τα ξαναφτιάχνω ειδικά αν απέτυχε η αναβάθμιση.

 

Ο δίσκος σου είναι φορμαρισμένος ως MBR ή GPT; Αυτό μπορείς να το ελέγξεις ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Αν είναι ήδη GPT, τα πράγματα είναι εύκολα. Αν είναι MBR, είναι λιγώτερο εύκολα. 

 

Επίσης, ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες, άνοιξε το system info και τσέκαρε πώς εκκινεί το σύστημα βλέποντας αυτές τις δύο ενδείξεις. 

 

sysinfo.thumb.png.c942fbed57e73fc1cbfe254d8ca740c5.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

MBR

 

Για να έλθει η αναβάθμιση μέσω του windows update, πρέπει να πληρούνται οι εξής προϋποθέσεις:

1. Να υποστηρίζεται ο επεξεργαστής, (εν προκειμένω, υποστηρίζεται). 

2. Το υποσύστημα γραφικών, εν προκειμένω η κάρτα γραφικών, να υποστηρίζει DirectX 12.

3. Να υπάρχει στο σύστημα εγκατεστημένο TPM 2.0 (που υποστηρίζεται από το motherboard σου).

4. Το σύστημα να φορτώνει σε ρυθμό UEFI και όχι με το CSM ενεργοποιημένο (compatibility support module). 

5. Να είναι ενεργοποιημένο το secure boot. 

 

Για να πληρούνται οι προϋποθέσεις (4) και (5), o δίσκος συστήματος πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε μορφή GPT. Αυτό είναι το βασικό εμπόδιό σου. Για να κάνεις το δίσκο GPT υπάρχουν δύο λύσεις: 

 

α. Να τα επανεγκαταστήσεις όλα από την αρχή, και πρωτίστως τα windows 10, χρησιμοποιώντας ένα φλασάκι φορμαρισμένο κατάλληλα. Ένα τέτοιο φλασάκι μπορείς να φτιάξεις με το rufus, ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Σημασία έχει, το bios να λειτουργεί σε ρυθμό UEFI και να επιλέξεις Partition scheme: GPT και Target system: UEFI (non CSM).

 

β. Να μετατρέψεις το δίσκο σε GPT κατ' ευθείαν, με τρόπο μη καταστρεπτικό, δηλαδή διατηρώντας τον όπως είναι, χρησιμοποιώντας το ανάλογο εργαλείο της Microsoft (mbr2gpt.exe), ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Πριν το κάνεις αυτό, καλόν είναι να πάρεις backup τα αρχεία σου, ή ακόμα και ολόκληρη την εγκατάσταση μέσα από το Ιστορικό αρχείων, ή με κάποιο άλλο εργαλείο (acronis κλπ.), ώστε αν κάτι πάει στραβά, τουλάχιστον να μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα στην αρχική του κατάσταση. 

 

Όταν γίνει ο δίσκος GPT, κάνεις τις σχετικές αλλαγές στο bios, μπαίνεις στο σύστημα και κάποια στιγμή θα έλθει το update. Aντί να ψάχνεις στο bios για να κάνεις αυτές τις αλλαγές, που δεν είναι και τόσο δύσκολο, αλλά τέλος πάντων, κατέβασε και εγκατάστησε την έκδοση 5.10, που έχει ενεργοποιημένες αυτές τις ρυθμίσεις. Πρόσεξε μήπως υπάρχει προαπαιτούμενη έκδοση, καθώς δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που προαπαιτείται κάποια ελάχιστη έκδοση για την εγκατάσταση κάποιας μεταγενέστερης. Το bios update πρέπει να γίνει με την υποστήριξη UPS, ώστε αν κατά τη διάρκειά του συμβεί διακοπή ρεύματος, η διαδικασία να μην διακοπεί βίαια, καθώς κάτι τέτοιο μπλέκει τα πράγματα (λίγο όμως, μιας και η Gigabyte τοποθετεί και εφεδρικό bios στα motherboard, υποθέτω και στο δικό σου μοντέλο).

 

Αυτά... 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Oric said:

 

Για να έλθει η αναβάθμιση μέσω του windows update, πρέπει να πληρούνται οι εξής προϋποθέσεις:

1. Να υποστηρίζεται ο επεξεργαστής, (εν προκειμένω, υποστηρίζεται). 

2. Το υποσύστημα γραφικών, εν προκειμένω η κάρτα γραφικών, να υποστηρίζει DirectX 12.

3. Να υπάρχει στο σύστημα εγκατεστημένο TPM 2.0 (που υποστηρίζεται από το motherboard σου).

4. Το σύστημα να φορτώνει σε ρυθμό UEFI και όχι με το CSM ενεργοποιημένο (compatibility support module). 

5. Να είναι ενεργοποιημένο το secure boot. 

 

Για να πληρούνται οι προϋποθέσεις (4) και (5), o δίσκος συστήματος πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε μορφή GPT. Αυτό είναι το βασικό εμπόδιό σου. Για να κάνεις το δίσκο GPT υπάρχουν δύο λύσεις: 

 

α. Να τα επανεγκαταστήσεις όλα από την αρχή, και πρωτίστως τα windows 10, χρησιμοποιώντας ένα φλασάκι φορμαρισμένο κατάλληλα. Ένα τέτοιο φλασάκι μπορείς να φτιάξεις με το rufus, ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Σημασία έχει, το bios να λειτουργεί σε ρυθμό UEFI και να επιλέξεις Partition scheme: GPT και Target system: UEFI (non CSM).

 

β. Να μετατρέψεις το δίσκο σε GPT κατ' ευθείαν, με τρόπο μη καταστρεπτικό, δηλαδή διατηρώντας τον όπως είναι, χρησιμοποιώντας το ανάλογο εργαλείο της Microsoft (mbr2gpt.exe), ακολουθώντας αυτές τις οδηγίες. Πριν το κάνεις αυτό, καλόν είναι να πάρεις backup τα αρχεία σου, ή ακόμα και ολόκληρη την εγκατάσταση μέσα από το Ιστορικό αρχείων, ή με κάποιο άλλο εργαλείο (acronis κλπ.), ώστε αν κάτι πάει στραβά, τουλάχιστον να μπορείς να επαναφέρεις το σύστημα στην αρχική του κατάσταση. 

 

Όταν γίνει ο δίσκος GPT, κάνεις τις σχετικές αλλαγές στο bios, μπαίνεις στο σύστημα και κάποια στιγμή θα έλθει το update. Aντί να ψάχνεις στο bios για να κάνεις αυτές τις αλλαγές, που δεν είναι και τόσο δύσκολο, αλλά τέλος πάντων, κατέβασε και εγκατάστησε την έκδοση 5.10, που έχει ενεργοποιημένες αυτές τις ρυθμίσεις. Πρόσεξε μήπως υπάρχει προαπαιτούμενη έκδοση, καθώς δεν είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που προαπαιτείται κάποια ελάχιστη έκδοση για την εγκατάσταση κάποιας μεταγενέστερης. Το bios update πρέπει να γίνει με την υποστήριξη UPS, ώστε αν κατά τη διάρκειά του συμβεί διακοπή ρεύματος, η διαδικασία να μην διακοπεί βίαια, καθώς κάτι τέτοιο μπλέκει τα πράγματα (λίγο όμως, μιας και η Gigabyte τοποθετεί και εφεδρικό bios στα motherboard, υποθέτω και στο δικό σου μοντέλο).

 

Αυτά... 

 

Ναι αναβάθμισα σε 5.10 και είχα διαβάσει ότι δεν απαιτεί κάποια ενδιάμεση έκδοση, ήταν μεγάλη βλακεία αυτό που έκανα και καρδιοχτύπησα γιατί ήταν κάπως αργή η αναβάθμιση και ζω σε περιοχή με συχνές διακοπές ρεύματος, ευτυχώς δε πήγε κάτι στραβά. Αλλά αυτό δεν ήταν το βασικό μου πρόβλημα, το βασικό πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις, για να ενεργοποιηθεί το UEFI πρέπει να μετατρέψω το δίσκο σε GPT και μάλλον θα απαιτήσει format άρα τα αρχεία μου δε μπορώ να τα σώσω έτσι και αλλιώς, θα τα περάσω στον 2ο σκληρό μου.

 

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, το μέλος Dreadlord έγραψε:

Αλλά αυτό δεν ήταν το βασικό μου πρόβλημα, το βασικό πρόβλημα είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις, για να ενεργοποιηθεί το UEFI πρέπει να μετατρέψω το δίσκο σε GPT και μάλλον θα απαιτήσει format άρα τα αρχεία μου δε μπορώ να τα σώσω έτσι και αλλιώς, θα τα περάσω στον 2ο σκληρό μου.

Υπαρχει επισημο εργαλειο απο την M$, αλλα παρε ενα backup καλου-κακου

Link to comment
Share on other sites

Η μέρα του troubleshoot...ευτυχώς όλα πήγαν καλά και τώρα έχω uefi, secure boot & tpm, είχα μία αγωνία για λίγο γιατί δεν έβρισκα αυτό το microsoft εργαλείο από το system32 αλλά τα commands δούλεψαν από το troubleshoot command prompt  και η άλλη αγωνία γιατί στα δικά μου Bios δεν έχει επιλογή uefi και δε μπορούσα να μπω, για να ενεργοποιηθεί το uefi πρέπει να κάνεις disable το csm ωστόσο δε υπάρχει τρόπος να το επιλέξεις από κάποια λίστα.

 

Υπερβολικά πονεμένη διαδικασία για retail προιόν, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Τώρα πάλι μου βγάζει ότι δε πληρώ τις προυποθέσεις αλλά νομίζω είναι η χωρητικότητα το πρόβλημα, ελπίζω να μη λείπει καμία αναβάθμιση των windows. Το πιο πονεμένο κομμάτι λύθηκε.

Έγινε επεξεργασία από Dreadlord
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.