Jump to content


Νεο PC για την δουλεια μου (Gaming, Live Streaming, Video Editing)


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, σκεφτομαι σιγα σιγα να φτιαξω ενα νεο pc και σκεφτομαι για τα παρακατω και θα ηθελα να μου προτεινετε αλλαγες και αν σας φαινονται κομπλε.

Το PC που θελω να φτιαξω το θελω για την δουλεια μου, για Gaming, Live Streaming, Video Editing.

Προτιμω Intel σε CPU και NVIDIA σε GPU.

 

CPU: Intel Core i9-13900K 2.2GHz (630 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/38411251/Intel-Core-i9-13900K-2-2GHz-Επεξεργαστής-24-Πυρήνων-για-Socket-1700-σε-Κουτί.html

 

MOBO: Gigabyte Z790 Aorus Elite AX (rev. 1.0) Motherboard ATX (310 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/38676534/Gigabyte-Z790-Aorus-Elite-AX-rev-1-0-Motherboard-ATX-με-Intel-1700-Socket.html

Να πω την αμαρτια μου ηθελα να παω σε μια που να εχει PCI 5 αλλα οι τιμες ειναι κοντα στα 600 Euro οποτε μου φαινονται πεταμενα λεφτα δεν ξερω.

 

RAM: Corsair Vengeance RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6400 (260 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/40123143/Corsair-Vengeance-RGB-32GB-DDR5-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-6400-για-Desktop-CMH32GX5M2B6400C32.html

Ειναι καλα τα 6400? Να παω σε 64GB η ειναι υπερβολη?

 

M2: Gigabyte Aorus Gen4 7000s SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 (210 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/29100250/Gigabyte-Aorus-Gen4-7000s-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-GP-AG70S2TB.html

M2: Samsung 990 PRO SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 (300 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/39358691/Samsung-990-PRO-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-4-0-MZ-V9P2T0BW.html

Πιστευετε αξιζει να δωσω 90 ευρω παραπανω για να παω στον Samsung η οχι?

 

PSU: Gigabyte P1000GM 1000W Full Modular 80 Plus Gold (100 Euro)

https://www.skroutz.gr/s/27672852/Gigabyte-P1000GM-1000W-Τροφοδοτικό-Υπολογιστή-Full-Modular-80-Plus-Gold.html

Εδω δεν ξερω αν μπορω να βρω κατι καλυτερο στα 1000W σε Full Modular, αν εχετε κατι κατα νου καλοδεχουμενο.

 

GPU: https://www.skroutz.gr/s/40344489/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-Ti-12GB-GDDR6X-Master-12G-Κάρτα-Γραφικών.html

GPU: https://www.skroutz.gr/s/40343601/Gigabyte-GeForce-RTX-4070-Ti-12GB-GDDR6X-Elite-12G-Κάρτα-Γραφικών-GV-N407TAORUS-E-12GD.html

Για καρτα γραφικων εχω στο ματι 4070 TI αλλα δεν μπορω να καταλαβω ποια απο τις δυο ειναι καλυτερες, και οι δυο ειναι στην ιδια τιμη πανω κατω.

Και αλλη μια ερωτηση που θελω να κανω εδω, θα μπορεσω με 4070 ΤΙ να παιξω παιχνιδια σε 2k η και 4k με μια οθονη 240Hz η πρεπει να παω σε 4080?

 

Υδροψυξη CPU εχω ηδη μια CoolerMaster MasterLiquid ML240R RGB την οποια αγορασα το καλοκαιρι, στο σκρουτζ μεσα λεει πως δεν ειναι για 1700 Socket αλλα στην ιστοσελιδα της CoolerMaster λεει πως κανει, οποτε αν γνωριζει καποιος κατι παραπανω καλοδεχουμενο.

Κουτι εχω ηδη ενα CoolerMaster Storm Trooper που το κραταω και αυτο για την ωρα.

 

Να πω πως το budget μου ειναι 2.500 Euro, αλλα και 3.000 Euro να φτασει δεν με ενοχλει, αρκει να μην ειναι πεταμενα χρηματα.

 

Ευχαριστω παρα πολυ για αρχη, οποιαδηποτε βοηθεια η και αλλαγη καλοδεχουμενη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα φτανει για τη δουλεια μου και ο 13600 και ο 13700, απλα ελεγα να παρω κατι μεγαλυτερο.

Για τροφοδοτικα απο οτι καταλαβα σαν να μου λες μακρυα απο Gigabyte, αν και οτιδηποτε αλλο στα ιδια specs απο οτι βλεπω ειναι διπλασια τιμη, αλλα οκ θα κοιταξω και για κατι αλλο αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ελα maz. Πουσαι? Περιμενε πρωτα να βγουν οι ryzen 7X00X3d. Κ εγω θα αλλαξω συστημα αλλα όχι πριν βγουν εκεινοι γιατι παιζει να ριχνουν στους ιντελ. Κακως λες προτιμω εκεινο η προτιμώ το αλλο. Παντα να προτιμας οτι συμφερει. Σίγουρα μακρυα απο gigabyte psu. Εγω προσωπικα δεν γουσταρω κ τις καρτες τις αλλα είμαι περίεργος. M2 samsung/seagate/wd κοιτα. 4070ti και ανω ειναι φτιαγμενες για 4Κ αναλύσεις. Πιο κατω θα τρως ενα μικρο bottleneck απο οποιο cpu και να παρεις. Εγω στα δικα μου παιζω κυριως 4Κ/120 και μονο κανενα fps game σε 2Κ/240. Επισης αφου παιρνεις τροφοδοτικο τωρα περιμενε ΑΤΧ3 μην παρεις παλιοτερο για να εισαι πιο futureproof. Και εγω περιμενω να βγει κανενα της προκοπης γιατι τη φοβαμαι τη 4090 με παλιο τροφοδοτικο.

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Ελα μπρο μου, ειδα εσυ τσιμπησες 4090 ε? Αυτα ειναι!

Κοιτα μονο σε CPU και GPU ειπα, δεν ειμαι τοσο φαν της AMD δεν ξερω.

Οποτε να βαλω καλυτερα M2 Samsung και ας ειναι λιγο πιο ακριβη οκ κατανοητο.

ATX3 στα τροφοδοτικα τι εννοεις τι ειναι αυτο? Εγω το μονο που ξερω στα τροφοδοτικα να λεω ειναι τα Modular δηλαδη τα καλωδια, τα Watt, και τα Gold κτλπ, το ATX3 τι ειναι?

Οσο για τις τιμες που λες να περιμενω εννοεις γιατι θα πεσουν μετα οι τιμες στους Intel, ε οκ και μετα θα λεω αντε να περιμενω για την νεα σειρα στους Intel και αντε περιμενε ακομη λιγο ξανα περιμενε, δεν ξερω, καλυτερα ας τα δωσω παρα να περιμενω ακομη πιο πολυ, δεν ξερω θα δειξει αυτο, γιατι οκ αρχιζω και τα φτυνω σιγα σιγα, το συστημα μου ειναι αρκετα παλιο για Streaming, κραταει για Gaming αλλα οχι για Streaming, και εννοειται οχι οσο θα ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το εψαξα λιγο και ειδα, κοιτα οπως και να εχει και τα παλια τροφοδοτικα κανουν και θα κανουν δουλεια, απλα εσυ το λες για μελλοντικη χρηση και καλα κανεις, αλλα το ερωτημα εδω ειναι, ξερουμε ποτε θα βγουνε τα ATX3?

Στην τελικη καθομαι με το παλιο μου τροφοδοτικο που ειναι στα 750W, πιστευω να μπορει να σηκωσει το pc και την 4070 TI που θελω, δεν ξερω για αυτο λεω πιστευω, λες να εχω θεμα? Και μετα οταν βγουν τα ATX3 να παω σε ενα τετοιο.

 

Με μια λεξη αν καταλαβα και καλα, θα εχουν διαφορετικα καλωδια για τις GPU και για τις PCI 5 σωστα?

 

Δεν νομιζω να αλλαξουν και κανα καλωδιο που κουμπωνει πανω στην MOBO και να μας αναγκασουν να αλλαξουμε και MOBO, θα ειναι τρελo κατι τετοιο αν γινει.

 

Αξιζει να παω απο τωρα σε MOBO με PCI 5? Ρωταω γιατι οι τιμες ειναι λιγο τσουχτερες απο οτι ειδα, ειναι κοντα στα 500 και 600 ευρω, δηλαδη διπλασια τιμη απο αυτην που εχω βαλει εγω.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

Κατσε με το παλιο σου τροφοδοτικο κ παρε μια κ καλη ΑΤΧ3 αργοτερα.

πχ.

WWW.MSI.COM

The MPG A1000G PCIE5 power supply is designed to ready for NVIDIA® GeForce RTX® 40 Series graphics cards thanks to its ATX...

 

Εχουνε βγει καποια κ ολες οι εταιριες θα αντικαταστησουν τα κλασικα, λογικα μες στο 2023.

Η διαφορα ειναι οτι το ATX3 τροφοδοτικο εχει ενα καλωδιο που συνδεεται απευθειας με τη GPU(προς το παρον μονο nVidia) κ μπορει να δωσει 600W.

 

Η μητρικη που εβαλες εχει PCIe 5 για τη gpu.

Δεν εχει για τους δισκους nvme. Εχει gen 4.

Οταν ερθει το DirectStorage θα δουμε αν αξιζει. Προς το παρον κ gen 3 να ειχες, δε κανει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο φλεβαρη θα βγαλει κ η seasonic atx3 psu. Αρα μεινε με αυτό 1-2 μηνες και παίρνεις μετα. Δεν ειναι μονο τα καλωδια. Είναι κ τα transient spikes που δινουν οι νεες καρτες το προβλημα και στα νεα τροφοδοτικα θα είναι πιο σωστη η παροχή. Αν δεν υπάρχει περιπτωση να πας σε amd παρε ρον 13900 να τελειωνεις. Εγω επειδη θελω το καλυτερο που μπορω να παρω για τα χρηματα που δινω θα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ οποτε ειμαι μια χαρα με την MOBO αυτην απο οτι καταλαβαινω.

Μεσα στον Φεβρουαριο αμα βγουνε οποτε ενταξει κοντα ειμαστε, και ναι λογικα θα μεινω με αυτο αν ειναι για λιγο, πιστευω τα 750W να φτασουν για αυτο το μηχανημα που θελω να φτιαξω.

 

icy, εσυ απο οτι καταλαβαινω περιμενεις για AMD? Η και η INTEL ετοιμαζεται να βγαλει νεα σειρα και θα πας σε INTEL?

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε καλου κακου και αν σου φτανουν 32gb ram για editing γιατι κριμα να παρεις τετοιο pc και να μην κανεις τη δουλεια σου.

 

Δεν εχω ιδεα απο video editing απλα προσφατα την "πατησαμε" με απλο pc φιλου για photoshop με 5600g και 32ram, οπου ο επεξεργαστης πετουσε και ηταν υπεραρκετος, αλλα η ραμ δεν πολυ εφτανε.

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ πολυ να πεσουν οι INTEL κανα 50 με 100 EURO πιστευω για αρχη.

 

Θα το τσεκαρω για RAM αλλα νομιζω πως θα ειμαι οκ με τα 32, δεν ξερω θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

Α κατι που ξεχασα παιδια, να ξανα ρωτησω, πανω γραφω δυο καρτες γραφικων, μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη? Γιατι εγω διαφορες μεταξυ τους δεν βρηκα.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

Α κατι που ξεχασα παιδια, να ξανα ρωτησω, πανω γραφω δυο καρτες γραφικων, μπορειτε να μου πειτε ποια ειναι καλυτερη? Γιατι εγω διαφορες μεταξυ τους δεν βρηκα.


Αρχικα στο video editing μηπως αποδιδουν καλυτερα οι amd?
Δε ξερω ρωταω.
Αν εισαι σιγουρος για Nvidia ενταξει τοτε. Για το ποια ειναι καλυτερη απο τις δυο, θεωρω στην σειρα 4χχχ οποια και να παρεις το ιδιο ειναι.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αρχικα στο video editing μηπως αποδιδουν καλυτερα οι amd?
Δε ξερω ρωταω.
Αν εισαι σιγουρος για Nvidia ενταξει τοτε. Για το ποια ειναι καλυτερη απο τις δυο, θεωρω στην σειρα 4χχχ οποια και να παρεις το ιδιο ειναι.

Δύσκολη ερώτηση, εξαρτάται από το workflow. Για το live preview παίζει ρόλο η γενική ισχύς της κάρτας.

Εάν θέλει όμως να χρησιμοποιήσει hardware acceleration για το rendering, τότε καλό είναι να κοιτάξει συγκεκριμένα benchmarks για το πρόγραμμα που θα χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

H Master εχει ελαχιστο boost clock μεγαλυτερο. Δεν εχει κατα βαση καμμια διαφορα σε αποδοση. Οσο για το editing ποιο προγραμμα μιλαμε? Κανενα davinci/premiere ας πουμε? Αν σκοπευεις να πας 64 gb καλυτερα καντο εξ αρχης γιατι 4 dimms δεν ξερω νομιζω σε πολλα pc ζοριζονται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι διαφορετικα, αλλα χρειαζεσαι για τα Live αλλα για τα Edit.

Με Vegas Movie Studio κανω τα Edit, που ειναι ιδιο ισως και πιο ευκολο για εμενα απο τα αλλα.

 

Γενικα ειναι καλυτερα τα 2 dimms απο τα 4? Οποτε παω σε 32 η σε 64 να κοιταξω καλυτερα 2?

 

Για τις καρτες γραφικων ναι η μονυδιαφορα αυτη ειναι πραγματι, το ειδα και εγω αλλα ηθελα να ρωτησω μηπως και κατι δεν βλεπω η δεν γραφουνε, γιατι περιεργο να βγαλουνε 2 καρτες γραφικων απο την ιδια εταιρια με τοσο μικρη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις σοβαρή δουλειά με το Vegas, τότε ίσως θα πρέπει να δεις κάποιον άλλον επεξεργαστή με καλύτερη απόδοση στις μονοπύρηνες διεργασιες και υψηλότερο χρονισμό άνω των 3 GHz. Αν το pc είναι για λίγο από όλα κ κυρίως gaming είσαι μια χαρά. Το τροφοδοτικό καλό είναι να είναι πιο ποιοτικό βλ. Seasonic, Antec, superflower κ να αποφύγεις το gigabyte. 

Link to comment
Share on other sites

Τον υπολογιστη θα τον χρειαστω κατα ενα πολυ μεγαλο τις εκατο για Gaming, δηλαδη περιπου το 90%, το υπολοιπο 10% το αφηνω για τα editing μου.

Εχω χαζεψει αρκετα βιντεο στο YouTube με 13900K VS 7950X και εχω δει πως για Gaming ειναι λιγο μπροστα ο Intel, και για αυτο διαλεξα αυτον, αν κανω λαθος διορθωστε με.

 

Αν σκεφτεις οτι τωρα κανω editing με τον 4770K που εχω πιστευω πως με τον 13900K σιγουρα θα δω διαφορες, τωρα αν ειναι κατα 10% πιο αργος απο τον 7950X δεν με ενοχλει και τοσο.

 

Παντως μου κανει μεγαλη εντυπωση που ο Intel ειναι στα 2.2GHz και ο AMD ειναι στα 4.5GHz, δεν μπορω να το καταλαβω, ο 4770K που εχω τωρα ειναι στα 3.9GHz και με ενα μικρο Boost τον εχω στα 4.2GHz, λογικα δεν παιζει τοσο σημασια το GHz? Δεν ξερω, εκτος αν και ο 13900K γινεται καποιο Boost που δεν εχω κοιταξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.