Jump to content



Ryzen 5 7600x υψηλά ρολόγια σε idle


john.k

Recommended Posts

Καλημερα.Μετα απο χρονια εφτιαξα build και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο,βλεπω οτι χωρις να κανω κατι τα ρολογια του cpu τρεχουν στα 4-5ghz Ειναι η λειτουργια των ryzen ετσι; Μητρικη εχω την strix b650e-f Μηπως φταει αυτο το “PBO” στους amd? Το power balance το εχω στο «εξισοροπημενη»

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος john.k έγραψε:

Καλημερα.Μετα απο χρονια εφτιαξα build και δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο,βλεπω οτι χωρις να κανω κατι τα ρολογια του cpu τρεχουν στα 4-5ghz Ειναι η λειτουργια των ryzen ετσι; Μητρικη εχω την strix b650e-f Μηπως φταει αυτο το “PBO” στους amd? Το power balance το εχω στο «εξισοροπημενη»

οχι... κανονικα θα επρεπε εκ των εργοστασιακων ρυθμισεν να ειναι σε εξισορροπημενη κατασταση ενεργειας και να πεφτει ο χρονισμος τους CPU..!  

 

ελεγξε σχολαστικα ολες τις ρυθμισεις ενεργειας, και στο BIOS, και στο WIndows Power Plan, μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση που κραταει τον επεξεργαστη ψηλα...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τον ιδιο cpu?Το power plan ακομα εξοικονομηση να το βαλω τιποτα δεν κανει Φιλος μου με ιδιο cpu διαφορετικη μητρικη το ιδιο κανει παντως

Επισης και σε ryzen 5 5600g το ιδιο ισχυει

Link to comment
Share on other sites

hwmonitor

Τωρα στον 5600g που εχω ανοιχτο στα clocks διαβαζει «5» cores Ετσι πως το βλεπω η χαμηλοτερη συχνοτητα που ειναι ολοι οι cores μαζι ειναι 2.9ghz Στα 4.4ghz δουλευει ο core «0».Ο core «2» ποιανει 3,5ghz αλλα ξαναπεφτει στα 2,9ghz

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι νορμαλ ειναι η συχνοτητα που εχει ο 5600g σου. Στα 2.9 η καταναλωση σχεδον μηδενιζεται, οποτε δεν πιστευω να παιζει ρολο σε desktop να πεφτει πιο κατω. Και στον 5500 μου(ελλατωματικος 5600g με απενεργοποιημενη καρτα) καπου εκει ειναι η συχνοτητα και σε 5600g φιλου μου, εκει πεφτει.

Τωρα τα 5ghz του 7600 θα ειναι επειδη τα windows δεν ησυχαζουν τελειως ποτε, αλλα γενικα δεν ξερω να πω πως συμπεριφερεται.

Link to comment
Share on other sites

με 7600Χ ειμαι εγω εδω και λιγες μερες, ετσι ακριβως ειναι, κατω απο 4 δεν πεφτει. Αλλα ειναι φυσιολογικο ετσι δουελευει

Δεν σε απασχολει ομως γιατι οτα ειναι idle τραβαει 30 watt, επισης εγω ειμαι με PBO + CO -20

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι πολλές background εφαρμογές δεν αφήνουν τον επεξεργαστή να ρίξει τα ρολόγια σε όλες τους πυρήνες. Συνήθως applets ελέγχου rgb, παρακολούθησης θερμοκρασίας, οι εφαρμογές της razer παλιότερα (δεν ξέρω τώρα) κ.α. Αυτές οι εφαρμογές συνεχώς "ζητάνε κάτι" από τον επεξεργαστή και έτσι βλέπεις κάποιον/κάποιους πυρήνες με ανεβασμένα ρολόγια ακόμα και αν φαινομενικά δεν κάνεις κάτι στο desktop.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος john.k έγραψε:

οκ Επι της ευκαιριας ποιες ειναι οι normal θερμοκρασιες σε gaming οπως και για την rx6700?

 

Αυτό που ρωτάς δεν απαντάται εύκολα. Εξαρτάται από την ψύξη που έχει ο καθένας, το airflow, το ambient temp και φυσικά το πόσο απαιτητικό είναι το παιχνίδι για τον επεξεργαστή. Καλύτερα να αναφέρεις εσύ ποιες θερμοκρασίες πιάνεις σε ποια παιχνίδια και να σου πουν όσοι έχουν τον επεξεργαστή τι πιάνουν και αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, το μέλος john.k έγραψε:

Θερμοκρασια δωματιου 20-21c, be quiet pure base 500fx,noctua NH u12a chromax black

 

Ας πουμε στο call of duty warzone αν θυμαμαι καλα η καρτα επιασε max 70c σε 2k max settings

Και ο 7600? (επίσης πόσα fps είχες)

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, το μέλος john.k έγραψε:

Αυτο που παρατηρω μεχρι του 67c ο ανεμηστηρας εχει γυρω στις 1300στροφες Μετα για καποιο λογο πεφτει στιος 1000στροφες και η καρτα φτανει στους 70-71c

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες σου.

Οι στροφές πέφτουν γιατί έτσι είναι ρυθμισμένος. Αν δεν σου αρέσει αυτό το curve, μπορείς να το αλλάξεις μέσα από τους adrenaline drivers (μπορείς να ρυθμίσεις να στροφάρει ο ανεμιστήρας όσο θες, σε όποιες θερμοκρασίες θες). Είναι όλα ρυθμιζόμενα.

 

Απόλαυσε το μηχάνημά σου και μην ασχολείσαι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειδα οτι εχει ρυθμιση.Και κατι ακομα.Oι ανεμιστηρεςς του bequite συνδεονται στο hub που εχει Απο αυτο εχω συνδεσει ενα 3pin στην μητρικη και ενα argb καλωδια.Οι ανεμστηρες αυξανουν ταχυτητα αυτοματα οι δουλευεουν μονο σε συγκεκριμενη ταχυτητα?

Επισης το fan του τροφοδοτικου να κοιταω κατω η μεσα στο κουτι γιατι υπαρχουν πολλες αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.