Jump to content



Επεκταση δικτυου wifi σε αλλο οροφο.


Recommended Posts

Εχω το ρουτερ της εταιριας στο ισογειο με κατελειμενες τις 4 θυρες του σε συσκευες και εξοδο προς switch στον 1ο οροφο.

Το προβλημα μου ειναι πως οταν συνδεονται δυο-τρεις ασυρματες συσκευες αρχιζουν τα κολληματα ειδικα στο γραφειο μου με το λαπτοπ (wifi) που ειναι λιγο απομακρυσμενο. Συσκευες λεγοντας ειναι 2-3 κινητα και ταμπλετ & laptop, μια camera και δυο wifi φωτιστικα.

Αυτο που θελω ειναι να εχω πληρη καλυψη wifi στον οροφο.

Επιθυμητο ειναι ομως η καλυψη να γινει με μια συσκευη που να "δικτυωνεται" καλωδιακα απο το υπαρχον switch και να εκπεμπει wifi γυρω της, ωστε απο την μια να μην εχω ενδιαμεσες απωλειες και απο την αλλη να μη προσθεσω ακομη μια συσκευη πλησιον του ρουτερ για καλυτερη εκπομπη.

Δεν ξερω αν θα εκπεμπει το ιδιο δικτυο με το ρουτερ ή θα ειναι διαφορετικο και οι συσκευες θα πρεπει να επιλεγουν που θα συνδεθουν, χειροκινητα ή ασυρματα.

Διαβαζω για δικτυα mesh που απλωνεις συσκευες και φτιαχνεις νεο δικτυο, κλεινεις και το αρχικο του ρουτερ αν θες. Ετσι ομως παλι θα πρεπει να συνδεθω στο switch μιας και δεν υπαρχει ελευθερη θεση στο ρουτερ.

Εναλλακτικη θα ηταν να λαμβανει ασυρματα wifi αλλα θα πρεπει να βρω το καλυτερο δυνατο σημειο λήψης wifi στον οροφο αλλα παραμενουν οι απωλειες του μεσαζοντα, αν δεν κανω λαθος.

Εχω διαβασει πολλα, εχω πολλες πληροφοριες στη ram μου αλλα δεν εχω καταληξει τι ακριβως μπορει να με καλυψει σε ενα budget ~100€ χωρις να χρειαστει να ζητησω τη βοηθεια ειδικου τεχνικου στις  ρυθμισεις.

Καποια βοηθεια ή προταση για στησιμο και συσκευες?

ΥΣ το modem/router ειναι το thomson tg585 της forthnet.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα οποιοδήποτε Access Point, το οποίο θα παίρνει Ethernet και θα δίνει WiFi.

Υπάρχουν dedicated Access Points, αλλά και τα πιο πολλά ρουτεράκια που κυκλοφορούν μπορούν να παίξουν αυτό το ρόλο με τις κατάλληλες ρυθμίσεις (πχ εάν σου έχει ξεμείνει κάποιο ρούτερ παρόχου).

Για όταν θέλεις να στήσεις παραπάνω από μία συσκευή το Mesh είναι προτιμότερο. Θα είχες καλύτερη συνεργασία και ρυθμίσεις πχ εάν έκλεινες το ασύρματο του ρούτερ και έβαζες δύο Mesh συσκευές σε ισόγειο και όροφο, αλλά οι πιθανότητες είναι ότι με μόνο ένα AP στον όροφο, θα έχεις ικανοποιητικό σήμα και στο ισόγειο, αρκετό ώστε να κλείσεις το WiFi του router.

 

Για προτάσεις, συνήθως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Πιο καλά και λίγο πιο απαιτητικά σε ρυθμίσεις είναι πιο "ειδικές" μάρκες όπως Ubiquiti ή Mikrotik, αλλά βρίσκεις αξιόλογες προτάσεις και από TP-Link, κλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα AP συνηθως που εχουν θυρα ethernet την εχουν για συνδεση συσκευης. Δεν εχω βρει καποιο να λεει πως μπορει να χρησιμοποιηθει για συνδεση καλωδιακα με το router.  Ενα fritz θα ηταν καλη λυση για αυτο που συζηταμε? Επειδη αν και εχουν καλο ονομα απο οτι διαβαζω δεν εχουν εξωτερικη κεραια.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

τα AP συνηθως που εχουν θυρα ethernet την εχουν για συνδεση συσκευης. Δεν εχω βρει καποιο να λεει πως μπορει να χρησιμοποιηθει για συνδεση καλωδιακα με το router. 

 

Ακόμα και τα πιο φτηνά TP-LINK AP/router αυτή τη δουλειά μπορούν να κάνουν. Επιλέγεις AP mode (μπορούν να λειτουργήσουν και σε range extender mode). Συνδέεις καλωδιακά το router σου με τη θύρα WAN του AP και από κει και πέρα ρυθμίζεις το wi-fi του AP καταλλήλως (τα περισσότερα γίνονται αυτόματα).

 

image.thumb.png.fc2be40495421036d1bcaded34d40a2e.png

 

 

Τώρα ανάλογα με τις απαιτήσεις που έχεις για πόσους "πελάτες" θα συνδέονται ταυτόχρονα στο AP, σε πόσες μπάντες (2.4G + 5G) κ.ά., επιλέγεις και το μοντέλο και την τιμή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Εχω διαβασει πολλα, εχω πολλες πληροφοριες στη ram μου αλλα δεν εχω καταληξει τι ακριβως μπορει να με καλυψει σε ενα budget ~100€ χωρις να χρειαστει να ζητησω τη βοηθεια ειδικου τεχνικου στις  ρυθμισεις.

 

Μπορείς και με πολύ λιγότερα χρήματα <30€

 

Αν θες να κινηθείς στα ~100€ που λες κοίτα κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2023 at 6:57 PM, Nektar2018 said:

τα AP συνηθως που εχουν θυρα ethernet την εχουν για συνδεση συσκευης. Δεν εχω βρει καποιο να λεει πως μπορει να χρησιμοποιηθει για συνδεση καλωδιακα με το router.  Ενα fritz θα ηταν καλη λυση για αυτο που συζηταμε? Επειδη αν και εχουν καλο ονομα απο οτι διαβαζω δεν εχουν εξωτερικη κεραια.

τα fritZ ειναι καλυτερα απο tp link αλλα πιο ακριβα.το ιδιο και τα ubiquiti.

On 4/8/2023 at 8:29 PM, gdp77 said:

 

Μπορείς και με πολύ λιγότερα χρήματα <30€

 

Αν θες να κινηθείς στα ~100€ που λες κοίτα κάτι τέτοιο.

αν παρει router και οχι ap τοτε θα εχει 2 nat, διπλα port forward και γενικα αρκετα παρατραγουδα

εκτος αν εχουν και ap mode

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

αν παρει router και οχι ap τοτε θα εχει 2 nat, διπλα port forward και γενικα αρκετα παρατραγουδα

εκτος αν εχουν και ap mode

 

To πρώτο link που δίνω έχει AP mode (to ξέρω  γιατί το έχω).

 

Το πιο ακριβό ΑΧ55 έχει και αυτό AP mode, το βλέπεις αν τρέξεις τον emulator της tp-link στο site.

 

Γενικά σχεδόν όλα τα router της TP-LINK έχουν AP mode

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Εχω παρει το FRITZ 2400. Με επεισε η υποστηριξη τους, η εγγυηση και η προελευση τους 😜 

 

Καλή η 5ετής εγγύηση, αλλά όχι για το εξωφρενικό κόστος των προϊόντων της εταιρείας. Τόσα χρόνια αγοράζω tplink & netgear για μένα και για άλλους  που μου ζητάνε βοήθεια, ποτέ δεν έχει ψοφήσει κάποιο. Όσο για την υποστήριξη, δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, πάντως και η TP-Link έχει forums που μπορείς να βρεις λύσεις για τα πάντα. Βέβαια οι ανάγκες μου είναι βασικές, οπότε για εξεζητημένα θέματα μπορεί η Fritz να υπερέχει, δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2023 at 6:52 PM, gdp77 said:

 

To πρώτο link που δίνω έχει AP mode (to ξέρω  γιατί το έχω).

 

Το πιο ακριβό ΑΧ55 έχει και αυτό AP mode, το βλέπεις αν τρέξεις τον emulator της tp-link στο site.

 

Γενικά σχεδόν όλα τα router της TP-LINK έχουν AP mode

ανδινουν ap mode τοτε μια χαρα.απλα να προσεξει τι θα παρει γιατι αν δεν εχει ap mode τοτε θα μπλεκει.απο την αλλη βεβαια αν καποιος θελει ap μπορει να παει και να παρει ap και οχι router που παιζει ap.

On 4/13/2023 at 7:18 PM, gdp77 said:

 

Έχεις κάποιο συγκριτικό? Ως προς τι είναι καλύτερα?

θα αναφερω πιο κατω στο ποστ μερικους λογους

12 hours ago, Nektar2018 said:

Εχω παρει το FRITZ 2400. Με επεισε η υποστηριξη τους, η εγγυηση και η προελευση τους 😜 

συμφωνω και θα αναφερω και σε αυτο το ποστ τους λογους.

11 hours ago, gdp77 said:

 

Καλή η 5ετής εγγύηση, αλλά όχι για το εξωφρενικό κόστος των προϊόντων της εταιρείας. Τόσα χρόνια αγοράζω tplink & netgear για μένα και για άλλους  που μου ζητάνε βοήθεια, ποτέ δεν έχει ψοφήσει κάποιο. Όσο για την υποστήριξη, δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, πάντως και η TP-Link έχει forums που μπορείς να βρεις λύσεις για τα πάντα. Βέβαια οι ανάγκες μου είναι βασικές, οπότε για εξεζητημένα θέματα μπορεί η Fritz να υπερέχει, δεν ξέρω.

για αυτα που δινουν δεν το θεωρω εξωφρενικο.ακριβα ναι αλλα οχι εξωφρενικο. τα Netgear επισης τα θεωρω καλυτερα απο τα tp link.

παμε ενα ενα γιατι δεν προτιμω τα tp link ασχετα που εχω. και που ειναι τα αδυνατα τους σημεια.

 

α.2 χρονια εγγυηση εναντι 5.

β. παιρνεις πχ το powerline tp link 4010p. ως τωρα εχουν βγει 4-5 διαφορετικα hardware versions. δεν φτανει οτι βγαζουν 200 ζευγαρια powerlines ταυτοχρονα αλλαζουν και το Hardware version.αποτελεσμα το νεο hardware version να εχει διαφορετικα firmware.Οποτε εσυ που εχεις το παλιο απλα μενεις με τα firmware Που εχουν βγει μεχρι καποιο σημείο.μετα ασχολουνται με το νεο version. αντιθετα στην fritz βλεπεις μοντελα 4-5 χρονων και εχουν παρει το νεο fritz!os 7.

γ.παλι για τα 4010p. πολυ απροσεξια στα Firmware. σε νεο firmware το περνουσες και το περναγε κανονικα αλλα οταν εμπαινες μεσα εβλεπες να αναφερει το version Number του παλιου.

δ. πολλες φορες μπαινεις μεσα και δεν υπαρχει καν το firmware Που εχεις και εχουν μονο το πιο παλιο.

ε.  αλλες φορες εχω βρει πιο καινουριο που δεν περναει.

ζ. tp link mr600. εχει χασει το Firmware. βρισκω οδηγιες σε τριτο site πως να το bootaro σε tftp για να του φορτωσω το firmware. το bootaro σε tftp και μου βγαζει να βαλω το Firmware οχι απο το mr600 αλλα από αλλο router.Κανω 3 δοκιμες.α1 δοκιμη.βαζω το firmware απο το αλλο ρουτερ που ζηταει.γινεται χειροτερα brick.

α2 δοκιμη σε δευτερο mr600.βαζω το firmware του mr600.brickarei χειροτερα. α3 δοκιμη.το τελευταιο firmware για το mr600.το brickarei ακομα χειροτερα.

η. tp link 4010p>εχουν χασει το firmware  γιατι στο update Κολλησε.η tp link δεν κανει τιποτα.βρισκω απο 3rd party ατομο Utility για να το κανει Restore το οποιο παιζει.

θ. powerlines tp link.σαν default κλειδι στο κομματι του Powerline εχουν το Homeplugav.καποια στιγμη εψαχνα να δω τι στο καλο δεν παιζουν για να ανακαλυψω οτι εβλεπα τα tp link plc του γειτονα οποτε μπερδευε το gateway.

i.δεν θα συγκρινα ποτε μια γερμανικη εταιρεια με μια taiwan/china εταιρεια. καλη χρυση η tp link αλλα value for money.Και το λεω εχοντας σπιτι tp link.

Και τελευταιο. μου δινουν να βαλω σε ενα χ ατομο 3 tp link deco m4 και ενα Tp link deco m3.παω να δω για firmware update.μεσα στο site δεν βρισκω το συγκεκριμενο μοντελο(δεν θυμαμαι τι εβρισκα ακριβως).παω να περασω το firmware δεν περναει με τιποτα.πεταει error.μονο απο το Utility μπορουσα να τα κανω Update.

Κανουν χαζα baby errors ενω θα μπορουσαν να τα πηγαιναν πολυ καλυτερα.

αυτα θυμαμαι .και ειχα βρει και ενα προβλημα  με ενα Repeater σε access point mode.δεν θυμαμαι μοντελο.το σεταρες επαιζε μια χαρα.αν εβγαζες το καλωδιο ethernet μετα δεν ξανα εκανες Ping το gateway και ηθελε παλι να ξαναβγει για να παιξει. δεν θυμαμαι γιατι πανε και 4-5 χρονια.τελικα εβαλα πιο παλιο μοντελο tp link για να παιξει. Και στα deco ανεφεραν καποια θεματα οτι προσπαθουν να κανουν Link με το αρχικο tp link deco παντα και οχι με οποιο ειναι πιο κοντα.

δεν το εχω δοκιμασει γιατι τελευταια φορα τα εβαλα ως ap.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.