Jump to content



Βοήθεια για εκτύπωση αυτοκόλλητου με στρογγυλεμένες γωνίες σε εκτυπωτικό κατάστημα


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν για να μην κάνω sudo apt remove brain

 

ζητάω βοήθεια από όσους ξέρουν από εκτυπώσεις σε τυπογραφεία

 

Θέλω να τυπώσω αυτό σε αυτοκόλλητο 2x3cm

 

image.png.8fb2ca41c6c1ea9de4ec5a0e405c89bb.png

 

Και μου ζητάνε να το φτιάξω με bleed lines 3 mm

 

Πώς στο διάτανο φτιάχνω bleed lines ενώ έχω στρογυλεμένες γωνίες? Αν επεκτείνω το μαύρο στο κάτω μέρος, πώς θα καταλάβουν το σχήμα που θέλω?

 

Δηλαδή να τους στείλω κάτι τέτοιο (χωρίς το κόκκινο πλαίσιο) ?

 

https://i.imgur.com/cGPBiLw.png

 

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δηλαδή να τους στείλω κάτι τέτοιο (χωρίς το κόκκινο πλαίσιο) ?

 

Ακριβώς. Το bleeding χρειάζεται για να μην αφεθεί λευκό κενό στην ωφέλιμη περιοχή, καθώς αυτό θα φαίνεται άσχημο. Επίσης, χρειάζονται και crop marks στα άκρα των τόξων, κάτι που δεν υποστηρίζεται από όλες τις εφαρμογές. Αν δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα, στείλε τους το αρχείο έτσι όπως το έφτιαξες. Θα το ρουφήξουν στον Acrobat και μετά όλα είναι εύκολα. 

 

Πολύ ωραίο στίκερ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

OK thanx. Το αρχείο που θα στείλω είναι το ακόλουθο:

 

 

rect990(3).thumb.png.bd16f24dd0bb2a628bf3f8c8dc471afa.png

 

Πώς θα καταλάβουν ότι θέλω στρογγυλεμένες γωνίες στις 4 γωνίες του sticker? Δεν φαίνεται στην εικόνα! Απλά τους το λέω ? (Οι συνεχόμενες γραμμές είναι cut lines και οι διακεκομμένες είναι bleed lines, το έφτιαξα με inkscape). Μου το ζητάνε σε pdf βέβαια (CMYK) εντάξει ξέρω να την κάνω τη μετατροπή στο Linux.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πώς θα καταλάβουν ότι θέλω στρογγυλεμένες γωνίες στις 4 γωνίες του sticker?

 

Πρέπει να σχεδιάσεις τη λεγομένη dieline. Είναι η γραμμή που καθορίζει την κοπή της ετικέττας και η ίδια δεν τυπώνεται. Δηλαδή εν προκειμένω, είναι η κόκκινη γραμμή που έχεις σχεδιάσει στην προηγούμενη εικόνα. Πρέπει να συνεννοηθείς, ώστε να τους στείλεις αρχείο (κατά το δυνατόν) πλήρες και συμβατόμε τη ρουτίνα της παραγωγής τους. 

 

Δες λίγο εδώ κι εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Πρέπει να σχεδιάσεις τη λεγομένη dieline. Είναι η γραμμή που καθορίζει την κοπή της ετικέττας και η ίδια δεν τυπώνεται. Δηλαδή εν προκειμένω, είναι η κόκκινη γραμμή που έχεις σχεδιάσει στην προηγούμενη εικόνα. Πρέπει να συνεννοηθείς, ώστε να τους στείλεις αρχείο (κατά το δυνατόν) πλήρες και συμβατόμε τη ρουτίνα της παραγωγής τους. 

 

Δες λίγο εδώ κι εδώ

 

OK είσαι πλήρως κατανοητός (αν και die line δεν μου ζήτησαν) στο mail. Μου ζήτησαν βέβαια να το στείλω σε pdf οπότε φαντάζομαι ότι die line δεν θα θέλουν γιατί δεν θα μπορούσαν να την αφαιρέσουν σε pdf. Επίσης (εγκυκλοπαιδικά μιλώντας τώρα) η die line θα πρέπει να είναι αναγκαστικά διαφορετικό χρώμα από αυτά που χρησιμοποιούνται για να ξεχωρίζει και να φαίνεται, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.